redding to beproeven; zij had den leeftijd van 72 hmn bereikt. Naar wij nader vernemen is haar tijk door een schipper van Pernis opgevischt. De Staats-Oourant van heden meldt: Ten gevolge van het afbreken der diplomatische betrekkingen met de Nederiandsche regeeriDg door den Venezulaanschen gezant bij ons hof, is de vertegenwoordiger van Zr. Ms. regeering uit Caracas teruggeroepen. Hij heeft Venezuela bereids verlaten. Bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die gisteren avond is bijeengekomen, zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen ingekomen, waaronder ook dat tot den aanleg van Staatsspoorwegen. De Minister van Financiën herinnert bij deze belanghebbenden aan de bepalingen vast gesteld bij het Koninklijk bestuit van '14 Nov. 1809 Staatsblad no. 108), houdende dat «de «huwelijksgiften ingesteld door Clara .lans- «docliter van Spanvoude voortaan slechts zullen «worden uitgekeerd aan die familieleden welke «zich vóór of op 15 Nov. van ieder jaar aan «het Departement van Financien, onnet' over- «legging hunner bewijsstukken, zullen hebben «aaugemeldmet dien verstande evenwel, dat «de uitkeering slechts plaats heeft ten behoeve «van personen, wier huwelijk sedert 1 Nov. «van het onmiddellijk voorgaande jaar is vol- «trokken." Zullende dienovereenkomstig, mits 'aanvrage vóór ol op 15 Nov. a. s. gedaan worde, thans slechts uitkeeringen geschieden aan die familie leden, wier huwelijken zijn voltrokken van af lo. Nov. 1874 tot 15 Nov. 1875. De Minister van Financiën verwittigt de belanghebbenden dat de eerste verzending eener brievenmail voor Ncderiandsch Imüe, langs den weg van Napels, en verder met de stoomschepen van de maatschappij »Nederland," zal plaats hebben op Zondag den 7 November aanstaande, en vervolgens des Zondags om de vier weken, door middel van de op de volgende uren ver trekkende treinente 7.5 's morgens uit Am sterdam; te 6.25 's morgens uit Botterdam, en te 6.15 's morgens uit 's Gravenliage. De brievenmail uit Nederland over Napels naar Batavia kan geacht worden binnen 33 a 34 dagen ter plaatse van bestemming te zullen aankomen. Het enkel port der brieven, der gedrukte stukken en der monsters of stalen van koop waren bedraagt: a. voor gefrankeerde brieven 30 cent; 5. voor ongefrankeerde brieven 60 cent; o. voor aangeteekende brieven, behalve het sub a vermelde port, bij vooruitbetaling te voldoen, een vast recht van 50 centd. voor nieuwspapieren en andere gedrukte stukken 7'/i cent; e. voor monsters of sialen van koop waren TA cent; f. voor aangeteekende diuk- werken en monsteis, behalve het sub d en e vermelde port, een vast recht van 50 cent; g. voor ontoereikend gefrankeerde brieven, het voor ongefrankeerde brieven sub b vermelde port, na aftrek van de waarde der gebezigde postzegels, en met aanvulling der breuken van 5 cent tot het volle bechagvan Scent; h. voor outoereikend gefrankeerde drukwerken en mon sters van koopwaren, een port ten bediage van driemaal de ontbrekende som. De berekening van het enkel port hiervoren vermeld, geschiedt naar den volgenden maat staf voor brieven naar dien van 15 giammen of elk gedeelte van 15 grammenb. voor ge drukte stukken en monsters of stalen van koop waren naar dien vna 50 giammen, of' elk ge deelte vau 50 grammeu. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij de gemeenschap pelijke lootliugen door de beambten van den watei staat en liet loodswezen in deafgeloupen week, op den clrooge van. den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg naai* zee, is bevonden; lai;g< lmt Noorderlioofd 39 en op de lijn der geleide lichten 38,5 decimeter bij gewoon laag water; zijnde aan de witte tonnenzijde niet gelood kunnen worden. De afdcelingeu van de "Vereeniging ter bevordering vau het Volks onderwijs te Amster dam, Botterdam en Amersfoort hebben zich vereenigd met het beginsel van samensmelting van deze vereeniging met het Nederlandsch Schoolverbond en afgevaardigden benoemd om op de algemoene vergadering, den 6 dezer te houden, hare afdcelinge» te doen vertegen woordigen. Reeds zijn ten behoeve van1 de weten schappelijke expeditie naar Sumatra verscheidene bydragen ingekomen, o. a, van Prins Hendrik f 500, de Nederiandsche Handelmaatschappij f'1000, de Nederiandsche Indische Handels bank f300. Peru is thans mede telegrafisch met Europa verbonden. Het tarief voor telegiarn men naar de kantoren in dien staat bedraagt voor alle Nederiandsche kantoren, boven het tarief per bericht van 20 woorden tot Valpaiaiso ad 166 gl., per telegram van 10 woorden, met opklimming voor elk woord meer met een tiende van den prijsnaar Iquique 31.25 gl., naar Arica 47 gl., naar Islay en Moilendo 62.59 gl., naar Lima 73.75 gl. Voor de wereldtentoonstelling te Phila delphia zijn nog bestemd een zeer net koperen model der groote ijzeren sluisdeuren van het kanaal door Walcheren, benevens enn volledig slel fotografiön der haven- en kanaahverken. Door den voorzitter van de Nederl. hoofd commissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia in 4876 is van den heer Burlage, lid der Nederl. hoofdcommissie te New-Yoik, het teleg)aphisch bericht ontvangen, dat de plaatsruimte welke op deze tentoonstelling aan Necb rlaml zal worden toegewezen, overeen zal komen met de ruimte, voor Belgie bestemd. De heer Burlage, die deze zaak persoonlijk heeft geregeld en tevens een goede plaatsing bedongen, zal per brief nadere inlichtingen aan de Nederl. hoofdcommissie doen toekomen. Met belangstelling namen wij kennis van de geschiedenis der kunstmatige vischteelt in richting, van liet genootschap Natura Artis Magistra. Deze geschiedenis is vervat in den vorm van een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, maar zij verdient in wijder kring bqkend te worden dan iu de ministerieels buieaux. Het blij kt uit dit onop gesmukt verhaal, hoe nuttig deze inrichting heeft gewerkt, en als de IJsel tegenwoordig weder zalmen levert, als forellen welig tieren in de beken van Bronbeek en elders hier te lande, dan heeft men dit ongetwijfeld te danken aan den ijver en de goede zorgen van het be stuur van genoemd Genootschap, zoo krachtig bijgestaan door den heer M. J. de Bont, vvien geen opoffering van tijd, geen moeite te veel was, om deze zeeivgewichtige zaak te bevorderen. De kunstmatige vischteelt, men ziet het duidelijk uit dit verslag, is een e zaak van groot belang en wel in staat bij te dragen tot de vermeqrderipg van de volkswelvaart, 't Is een industrie, die als 't ware nog in. bare, kindsch - lieid verkeert en te hopen is het, dat het met zooveel lof door, geheel Europa gunstig bekende Zoölogisch Genootschap te Amsterdam, nu men innende de Rijks-subsidie te moeten weigeren, voort zal gaan op den ingeslagen weg. De iurichting te Velp moge vruchten afwerpen goed is het zeker als Artis voortgaat mede bij te dragen tot de bevolking on?er talrijke ri vieren eu meren. Vooia! ook verwachten wij veel van de Amerikaansche zalmforel Brook trout, niet alleen merkwaardig om hareu spoedigen 'was dom, maar ook omdat deze vissclien niet naar zee tiekken, noch elkander verslinden, zooals andere zalmsooi ten we! 'doen. Van de drie doosjes bevruchte eieren, door den heerBotte- manne uit Caledonia aan het Genootschap ge zonden, is één doosje iu goeden staat overge komen en thans zijn van deze in Europa ge heel nieuwe zalmsoort 89 examplaren ter grootte van p. m. 12 cm. in de bassins van het Genootschap aanwezig (N.v.d.D.) De Ilooge Raad heeft den 'I. dezer vexworpen het beroep in cassatie van den officier van justitie by de arrond.-rechtbank te Amsterdam, .in zake den hoogleeraar Willeumier. Ook heeft de hoogste rechter beslist, dat art. 17 der wet, omtrent de vaccine-bewijzen, in beperkten zin moet worden opgevat, zoodat de daarbij be doelde scholen geen inrichtingen voor Hooger onderwijs betreffen. Naar men verzekert, zijn de vier kolonia- leu. die voor eenige dagen met eene vlet van het Huisduinen strand zijn ontvlucht, te Ant werpen aangekomen, terwijl zij de vlet voor de Schelde hebben laten afdrijven, (II. en N. Ct.) Botterdam. Dooi' het dep. der Nederl, Maatschappij ter bevoideriug van Nijverheid te dezer steile was 'eene prijsvraag uitgeschre ven voor de doelmatigste vertrouwbare petro leumlamp die, zouiler gevaar voor brand, kan gebezigd worden in werkplaatsen, alsmede bij in aanbouw zijnde panden, en die tevens aan alle eischen van een goediicht-gevende lamp voldoet. De prijs, een vei en medaille, gesla gen op den stempel der Maatschappij, en honderd gulden is door het departement toe gekend aan de lamp, door de firma Baten burg Co. alhier ingezonden. De lamp is ver vaardigd door den chef van de instrument makerij dier firma, den heer F. J. Kloos, Dolfsliavou.De heer C. Prent van Dalen, sedert acht jaar directeur van het Rijkstelegraaf- kautoor, ontving de vorige week met het oog op zijn aanstaand vei hek naar Amsterdam een bewijs van achting en vvnardeering, voorde vele diensten in zijne betrekking bewezen. Namens handelaais en iadustrieelen uit deze gemeente i werd hem onder gepaste toespraak een prachtige mahoniehouten cylinder schrijfbureau met toe passelijke zilveren inscriptie aangeboden. Delft. In de zitting van den gemeente raad van gisteren hebben over het bekende voorste! van de heeren van Rhijn, Küller en Oskam tot opheffing der gemeente-bewaar scholen, de stemmen gestaakt en is aftoo dat voorstel verworpen. "Vlaardhigcn. Maandag jl. hei dacht onze waardige Burgemeester, de Heer P. K. Drossaart, zijne benoeming tot "Wethouder dezer Gemeente nu 25 jaren geleden, bij welke gelegenheid hij de leden van den Gemeenteraad, den Secretaris en eenige aanzienlijke ingezetenen op een diné ten zijnen huize had genoodigd. Talrijk waren de feestdronken die den jubilaris werden ge bracht en die niet weinig bijdroegen om de feestelijke stemming te verhoogen, inzonderheid werd daarbij herinnerd aan den toenemenden bloei en welvaart der Gemeente gedurende de laatste 25 jaren, niet minder aan de gewichtige gebeurtenis, de Spoorwegverbinding, die in de laatste dagen door de Tweede Kamer der Staten- Generaal was aangenomen. Den '1 dezer herdacht onze geachte stad genoot, de heer A. Iloogendijk Jz, den dag "waarop hij vóór 25 jaren werd benoemd tot lid van de Provinciale Staten vau Zuid-Holland, by welke gelegenheid den jubilaris talrijke be wijzen van belangstelling te beurt vieleu. Gisteren weid door verschillende leden van de'Provin ciale Staten, tot zijn bijzondere vrienden be- hoot'ende, aan den heer'Iloogendijk te dezer gelegenheid een diné aangeboden te's Graven liage in het sllótel Paulez". -Menig hartelijke toost werd aan dézen gezelIt^en feestdisch uit- gebracht op'den man, wiens onbezweken ijver iu de bevordering der belangen van dit gewest,

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2