mm sistws. Kerknieuws. 289ste Staatsloterij. Gei eau ie Smelten. gedurende een reeks urn 23 jaren, hern ten voile waardig maken, do hulde, die hem door jijn ambtgenooteu werd gebracht.-^. VI. Ct.) leiden. De overwinst der gemeentelijke gasfabriek voor 1876 is geraamd op f 53,050 en zulks ondanks de vermindering van den prijs van 12% op 10 cents per stère. Zaidland. In deze gemeente is Zondag avond brand uitgebarsten in eene vlasschuur, die weldra zulk een omvang kreeg, dat zeven of acht panden geheel of gedeeltelijk verwoest zijn. Ook eene groote hoeveelheid vlas en andore roerende goederen zijn vernield. 'Volgens voor- loopige opgave zijn 16 huisgezinnen van huis vesting beroofd, terwijl daarenboven meer dan 40 arbeiders, die met de bewerking van vlas hun brood verdienenvoor den aanstaanden winter \an werk verstoken zuilen zijn. Brouwershaven. Dcu 31 Oct. zijn alhier 115, den I Nov. 505 en den 2 Nov. 763 blokken tin aangebracht, door duikers opge haald uit liet wrak van de Thomas tiorby. Amsterdam. Dn gemeentelaad heeft op het verzoek om terug te komen op het be sluit tot afschaffing van de kermis, met aige- rneene stemmen afwijzend beschikt. Het blauw damast salonameubiement, hoogste prijs in de loterij der in het Park ge houden tentoonstelling, gevallen op serie A, no 18607, is getrokken door J. Okkinga, land bouwer te Wijualdum. Breda. Na een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat het knaapje, dat vermoed werd overleden te zijn tengevolge van een slag op het hoofd, gestorven is aan hersenontsteking. IVijnandsrade. Bij een boring door de firma van der Slik en Cie. bewerkstelligd, heeft men weder een kolenlaag ontdekt. Hot nieuwe noodsignaaj voor spoorweg wagens, uitgevonden door den machinist Wendt, is thans op personenwagens van den Oostspoor weg iu Pruisen toegepast. Het gijheele toestel, met uitzondering van de signaalklok voor den dienstdoenden hoofdconducteur, is in een kleine metalen zuil vervat en wordt boven op den wagen vastgeschroefd, tenvijl het door een draad, waaraan een knopje bevestigd, gemeen schap heeft binnen den wagen. Een lichte druk op het knopje comprimeert de lucht iu een gomelastieken bal, waardoor de veer van een 'slagwerk wordt opgelicht dat dan 50 slagen in een minuut hooren doet. Een sterke plotselinge druk op den knop 'bewerkt het'afgaan van een schot, het ontplooien van een rood vaantje en het in brand geraken van een rood beiigaalsch vuur, 't welk twee minuten brandt. Een Engelschman, die zich het'genoegen 'heeft verschaft e.n bad iu de Doode Zee te nemen, beschrijftdat aldussNog nooit genoot ik zulk een aangenaam bad, ofschoon ik in talrijke zeeën en siroomen van den aardbol mij gebaad heb. De zwaartevan het water is wegens de sterke zoutoplossing, die het 'bevat (26'2 pCt.! zoo gsoot, dat men als een kurk op 'hét water drijft. Ik "kon 'niet alieen met een verwonderlijke gemakkelijkheid zwemmen, maar letterlijk in 'het water rechtop staan en gaan, daar ik er slechts tot de okselholten .in zakte. Toen ik dit ontdekt had, ging ik naar deu oever en nam dr. C.een uit ons gezel schap, die niet zwemmen kon, bij de hand en bracht, hem naar "belangrijk diepe plaatsen. Aanvankelijk aarzelde hij mij te volgen, maar herwon spoedig alle vertrouwen, toen hij zag dat hij uiet zonk, en vei heugde zich over het bad, als de beste zwemm'er. Men moet intus- schen oppassen, dat men geen water in oogen of mond krijgt, daar het buitengemeen zout, bitter en erg prikkelendis. Het water is kristal helder. maar geen viscli houdt het er in uit; iKt geeft aan Trt lichaam en gevoel al* dreef men in de olie." Aan een Franscli tijdschrift, Ze Cultiva- teur du Midi, ontleenen wij de volgende niet onbelangrijke bijzonderheden omtrent de op brengst van de kippenteeit iu Frankrijk. Wij tellen zect bet blad in Frankrijk ppgeveor 40 milliuen hennen, welke door elkan der op 2'A fr. per stuk berekend, een waarde vertegenwoordigen van 100 millioen fr. Van deze hennen wordt jaarlijks bet vijfde gedeelte geconsumeerd, 't geen een opbrengst aan vleesch geeft van 20 millioen. Vijf millioen hanen wor den, iu gelijke vei bonding als de hennen, tot voedsel gebruikt, 't geen een tweede opbrengst aan vl esch maakt van 5 millioen. Bovengenoemde 40 mijlioen hennen brengen jaailijks minstens '100 millioen kuikens voort, waai van wij 10 millioen willen aftrekkeu om de tot voedsel gebruikte te vervangen. Rekenen wij nog '10 millioen die doorziekten en andere omstandigheden wegvallen, clan blijven er nog 80 millioen kuikens over, die, a '1 fr. pet- stuk, een derde voordeel, ten ledrage van 120 millioen fr., aanbrengen; in 'tgeheel '151 millioen, nadat wij, volgens zeer matige bere kening, nog slechts 6 millioen voor de meer dere opbrengst der kapoenen en poulardes be rekend hebben. Nu leggen de 40 rnillioen hennen, door elkander gerekend, elk 100 eieren 'sjaars, te zamen derhalve 4 milliarden eieren, die, a 6 centimes per stuk berekend, een opbrengst vertegenwoordigen van 240 millioen fr. De kippenteeit alleen brengt dus jaarlijks in Frankryk een som van bijna 400 millioen fr. op. Berger, de Koning van het biljart, is overleden in zijn geboorteplaats, het Fransche dorpje Tuoissey. Berger heeft het biljartspel als het ware tot eene wetenschap verheven en er een boek over geschreven. Koningen, Prin sen en Keizers zelfs zijn zijne leerlingen ge weest en hij vertelt o. a. van eene les welke hij gaf aan Napoleon III, en waarin hij zijne wenken over het biljartspel kruidde met op merkingen over de leiding van het politieke spel. Ook Alfred de Musset is zijn leerling ge weest, maar een slechte, gelijk de dichter zelf in een vers heeft verteld. Berger droeg die serie vr"*> aan hem gewijde Alexandrijnen altijd bij zich, zeggende dat hij er trotscher op was dan op de grootste serie van caramboles die thij ooit gemaakt had. Te Chattam stietten de dwangarbeiders by 'tgraveu ran een dok op een oud oorlogs schip van tamelijk groote afmeting, vennoe- delijk daar gezonken bij gelegenheid van den gedenkwaardigeu tocht der Nederlanders naar Chattam. Een banketbakker te Berlijn beveelt by hot begin van den winter en do verandering van het weder als zeer nuttig aan, de door hem vervaardigd wordende: ®Geheime-Rath C. v$m Grafesche-Brusi-Thee-bonbons, welke door den Ober-General-Zeitungs-Control-Revisions- Redactorin A." als zeer heilzaam bevonden zijn." Zou het voor de vele hoestende Hollanders niet de wenschen wezen dat onze magazijn- of depóthouders dit heerlijke artikel ook hier ver krijgbaar istelden. Het luchtschip .waarin de Amerikaan Schroeder de reis avenden Atlantisehen Oceaan meent te kunnen maken, wordt .vervaardigd. •Binnen 3 weken za! het gereed kunnen zyn. Voor de ballon zullen 1800 meters in olie,ge,kookt mouselinegebruikt.worden; 30 meisjes,en even zopveel naaimachines zijn nu bezig met de 75Q0 meters - naden. De ballon zal eivormig izijn en 18,000 kub. voet.gas moeten beyattqn. Men verwacht, dat zij 13 ton gewicht kan medevoeren. Er' wordt tegenwooivlig leder vervaardigd, niet uit thuiden maar uit kurk, liet kurkleder be:,taal uit- ruwe bladen kurk, aan beide zyden gelekt door dun linnen, en zoo bewerkt, dat hot bij hot vouwen of buigen niet breekt of berst. Het weegt drievierde minder dan eep gelijke hoeveelheid gewoon leder en kost de helft minder. Het is even lenig en niet zop kleverig als gewoon waterproof-leder. De Fran sche regeering en de hertog van Cambridge, bevelhebber van de Engalsclio lloise Guards, hebben reeds als proevp costumes van kurk leder, voor de soldaten besteld. Voor leger tenten is het nieuwe leder uitmuntend geschikt, omdat liet geen water doorlaat en hitte goed weerstaat. De uitvinder heet Berski, Te Londen is het kurkleder tentoongesteld. Een grbot aantal Parijsclie geneeslieeren weigert 's nachts doctorale visites te maken, zoodat het af en toe voorkomt dat personen, die plotseling ernstig ongesteld zijn geworden, zonder geneeskundige hulp blijven. Om hierin verbetering te brengen heeft de prefect van politie het plan van tien Parijsehen gemeente raad een krediet van 10000 fr. aan te vragen en den medisclien dienst gedurende den nacht op de volgende wijs in te richten. In iedere wijk worden de daar wonende artsen gevraagd, of zij bereid zijn 's nachts visites te maken. De nainen en woningen van lien, die zich hiertoe beieid verklaren, worden op een lijst geschreven, die in de politieposten van de wijk wordt opgehangen. Wie nu een geneesheer noodig heeft, gaat naar het politiebureau en zoekt daar een op die lijst uit. Een dienaar van politie vergezelt hem naar deu doctor, begeleidt den doctor naar het huis van den patiënt en brengt hem weer naar zijn eigen woning terug, waar hij hein een bewijs ter hand stelt, waarop aan de prefectuur 10 fr. wordt uitbetaald. Overeenkomstig het vermo gen van den patiënt zal dan de administratie zich die 10 fr. laten terugbetalen of op hun eigen rekening schrijven. Op een bankieiskantoor waren drie broeders, waarvan de jongste de kassier was. Hun naam was: jDag." Een heer kwam om betaling van een wissel. De boekhouder zeide hemsDan moet u wachtentot de jongste Dag komt." Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Arnemuiden, P. Deetmnn, te Nijkcrk op de Veluvve. Grumsbergen, A. Waitena, te Dedemavaart. 's lieer IleiidrikskimlerenIJ. van Schelven, te Souburg. JCgutlekei ko, .1. Krayuubalt Wi., Ie Alkmaar. Callantsoog, A. C. Knipéii, te Oiprbuigbrock. Driehuizen en ZuidschenrieiC. J. van Boonjol Suyck, te Hoog- en Lang Keppel. Bedankt: voor hkelmmden, .1. .1, A, Ploos van Ainstel te Ihlvetsuui. Bunschoten, J. Nomdink, te Oeue. Anteitiuideu en de Yunreche, P. Bootman, te.Nijkoik op do Veluvve. Utiecht, Riemens. U> Driebergen. Aangenomen: naar Almkeik, J. Groencwegeu te Bath. Door liet Prov. Keikbestmir van Zuid-Bolland isaan den lieer C. Chr. Krabbe, pi od. te Leidenop zijn verzoek ceivol einesitant verleend met 1 November II. Oiir, <:»cr. Ki-rk Beroepen: te Zegvvaait, J. Strijks, te ilnttem. Boomscli Katholieke Kerk Te '-Kieuw-kerk is d; prachtige nieuw gebouwde kerk ingewijd door mgr. Deppen, die door een eerevvaeht te paa.d de gemeente weid binnengeleid. De kerk was door guirlandes en bloemen veisieid, van ieder huis wapperde ,dc nationale vlag. pipven en prentten van f Kit) en daarboven. I[e Kt. 2o 'liqkk., 2 Nov. No. 1893 f 1000. Nas. 13543 en 18136 ieder f 200. h'os. 2890, 8037, 12053, 13320, 14793 en lf-BJï ieder f 100. BURGERLIJKE STAND. (Schoren: 1 November. Cornelia Elisabeth, dochter van C. Bat jter en P. Giele, Bror.rsveld.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3