Z e e t ijTTnTTjr 289ste Staatsloterij. Stedelijk Kien is. P o sjj^r ij. giers, waaronder eene dame, mevrouw Teres, maakten met Godard zelf een gezelschap uit, dat noodlottigerwijs dertien personen telde. Mensehen echter die zoo hoog zwevenzyn boven bijgeloovigheden verheven. Zonder den minsten schok te voelen kwam de luchtballon by het dorp Goyek neer, 10 minuten over vijven. Ilooger dau 1400 meter was zij niet geweest. De lage prijzen van het slachtvee in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en de voortdurende stijging der vleeschprijzen in Enge land hebben reeds verscheidene malen doen beproeven levend vee over den Oceaan naar Europa te brengen. Herhaaldelijk mislukte het, maar de Amerikanen gaven het niet op en de laatste resultaten, die de te Chicago gevestigde »Live Cattle importation Company" verkreeg, geven hoop, dat de oplossing van het vraagstuk 'eindelijk gevonden is. Die maatschappij lieert een maand geleden de eerste lading levende ossen te Liverpool ontscheept. De dieren hadden het transport over den Oceaan goed doorgestaan en werden dadelijk naar Londen gezonden, waar zij goed betaald werden. De schepen der maatschappij zijn opzettelijk voor het transport van vee ingericht. In een soort hangmatten worden de dieien staande gehouden en wordt verhinderd, dat zij door elkander geworpen worden. Deze hangmatten kan men ophalen en laten zakken, zoodat de dieren zich kunnen nederleggen. De voedering en drenldng is zoo ingericht, dat het vetmesten gedurende de reis geen stoornis ondervindt. De maatschappij stelt zich voor, vee uit Texas direct naar Engeland over te brengen. De prijzen van het vee op de markt te Chicago waicn volgens de laatste berichten als volgtossen, eerste kwaliteit, van minstens 1500 pd. 3132 frcs. per 100 pd., goed gemeste ossen van 35 jaar van 131400 pd., 2728 frcs. per 100 pd., ossen van li1200 pd., 2124 fr. per '100 pd., gewone ossen van 91000 pd., '1620 fr. en gewoon slachtvee 10—15 fr. per 100 pd. Er wordt aan de markt te Chicago iederen dag minstens 6000 stuks rundvee aangebracht. Het Parysche blad le Bètail schrijft over de pogingen der ïLive cattle importation Company:" Het oogenblik is bijzonder gunstig voor deze poging, die ver standig uitgevoerd, goede vruchten moet dragen; want daar het transport over water weinig kost, mag men aannemen, dat men rundvee uit de middelpunten der productie in Amerika bijna tot denzelfden prijs als op de markt te New-York gemaakt wordt, te Liverpool, mis schien zelfs te Parijs, kan leveren." Ook te Weenen vormt zich eene vereeniging om levend slachtvee uit Amerika te laten komen. In de -laatste 40 jaren is de koffie- productie meer dan viervoudig toegenomen, namelijk van 1,900,000 tot 8,500,000 cente naars. Wat het verbruik betreft in de ver schillende landen van Europa, zoo komen op eiken bewoner in Belgie 8.82, in Nederland 7, in Zwitserland 6.76, in Denemarken 4.83, in het Tolverbond 4.35, in Zweden 3.60, in- Frankrijk 3.20, in Oostenrijk-Hongarije 1.46, in Italië 0.94, in Groot-Brittanje 0.83 en in Rusland 0.18 kilo per jaar. Te Aiseau, in den omtrek van Charleroi, is eene Romeinsehe villa ontdekt. Zij is ge heel bedolven, maar wordt thans onder toe zicht van den burgemeester en twee leden van het archaeologisehe genootschap blootgelegd. Men heeft reeds een badkamer, hypocauster en een columbarium gevonden. Te Parijs heeft de eerste vrouwelijke dokter de uitoefening der geneeskundige prak- tyk begonnen. Mad. Madeleine Brés heeft inder- tyd bij de faculteit te Parijs haar doctoraal diploma verkregen. De schilder Alma Tadema vraagt 8000 pd. st» schadevergoeding voor het nadeel, door hem bij de ontploffing van een kruitschip in Regents-park verleden jaar geleden. Waar schijnlijk zal het echter tot een proces komen. Te Londen zal dezen winter een zwem inrichting van warm water geopend worden. De 50,000 gallons water, welke het bevat, worden op een temperatuur van omstieeks 80 graden gehouden. Er is een onfeilbaar middel om te zien of wijn vervalscht is. Wij deelen het aan onze lezers mee: Men name een (lesclije, dat ongeveer een wijnglas inhoudt, vuile het met de te onder zoeken wijnsooi t, sluite de opening met den wijsvinger, draaie liet fieschje om, zoodat de bodem naar boven komt te liggen, dompeie het in die houding in een kan water zoover onder, dat h. t geheel met water bedekt is, wachte dat het water, hetwelk door do onder dompeling in beweging is gebiacht, tot stil stand is gekomen en neme dan den vinger weder voorzichtig vnu de opening af. In dien toestand houde men het fieschje van Loven ongeveer tien minuten vast en bewege het zoo weinig mogelijk. Het water drukt nu wel is waar van onderen tegen den wijn, maar is niet in staat hem uit het fieschje te vor7 wijdei en. Inmiddels heeft er tevens zulk eon drukking plaats, dat het water door de aan trek kingskraclit alle vreemde bestanddeelen, die de wijn bevat, door uitzuigen in zich opneemt. Neemt men nu na tien minuten het fieschje er uit, waarbij men dan, gelijk vanzelf spreekt, voor het omdraaien den wijsvinger er weer moet ophouden, dan zal men zien dat, bij vervalschten wijn, de heerlykste »Chateau- Laffitte of ïChambertin" in afschuvvelijken azijn is veranderd, dewijl alle to.voegselen als suiker, enz. en bij vele soorten zelfs de kleur, door het water zijn opgezogen. De werkelijke zuivere wijn blijft daarentegen precies zoo, gelijk hij was. Men neme de proef eens. Zy heeft dit voor, dat zij niets kost. In de Vereenigde Staten wordt tegen woordig de volgende praktijk uitgeoefend. Door middel van een chemisch proces ontdoet men de afgestempelde postzegels van den inkt, en men berekent dat de schatkist daardoor meer clan een millioen per jaar verliest. De admini stratie is ten einde raad, daar reeds meer dan 4000 soorten van inkt zijn gebezigd om te trachten deze kwade praktijk onmogelijk te maken. Men is er thans op bedacht om de eenmaal gebruikte postzegels te verminkeu, ten einde de schatkist voor vei liezen te vrijwaren. In Amerika is weder een nieuw goud land ontdekt, althans wordt uit Alaska gemeld, dat zich aldaar zooveel goud bevindt, dat het een tweede Californie kan genoemd worden. Een vroolijk en eigenaardig jubilé is te Berlijn in het Cirque Broekmaan gevierd. De jubilaris was de aap Mummi, die 25 jaar deel had uitgemaakt m het gezelschap. Op grond zytier goede diensten is hy plechtig bevorderd tot de waardigheid van rijder. Men gaf hem de eereplaats aan een banket, waaraan behalve de ieden van het gezelschap ook de pers was ver tegenwoordigd. Mummi gedroeg zich zeer waar dig; hij at zonder gulzight'J zijne geliefkoosde spijzen, clie hem in dubbele hoeveelheid werden verstrekt. Hij bleef zijne kalmte behouden onder de luide fanfares, na voorlezing van het diploma, waarin hy tot ryder werd bevorderd, en liet zich ook niet van zijn stuk brengen door de bouquetten, waarmede men hem overlaadde. Met groote bedaardheid luisterde hij naar de telegrammen van gelukwensching, die aan hem gericht waren, o. a. door de 69 apen van den zoölogischen tuin te Hamburg. Een handelshuis, dat veel in groene thee doet, heeft zich tot de bevoegde autoriteit ge wend, met het verzoek om aan adressanten te •willen mededeelen, in hoever het kleuren der groene thee haar brengt onder het bereik van de nieuwe wot op de vervalsching van levens middelen, die met t Januari a. s. in werking komt. De adressanten erkennen uitdrukkelijk dat er hoegenaamd geene groene thee is, die niet gekleurd wordt. Hun is geantwoord, dat de ambtenaren, alle thee zullen onderzoeken en dat die naar den maatstaf der wet zal beoordeeld worden. Iemand kwam in de restauratie vau den dierentuin en vroeg wat er te eten was. Alles, was liet antwoord van den kol 1 ne i. Wat verstaat gij ouder alles? Ook olifan- teuvleesch. Dat oolc, mijnheer, hernam de bediende. Geef mij dau een portie olifanten-vleesch met snijboouen. De bediende ging heen, maar kwam een oogenblik latei- terug met do boodschap: De patroon heelt gezegd, dat hij geeu olifant aansneed voor édu persoon, tenzij deze hem geheel voor zyu rekening wilde neinen. De snaaksche gast, door dat antwooul afge schrikt, bestelde een Ualfs-kotelot mei aardap pelen. Likdoornpleisters. Een theelepel teer, een theelepel grove bruine suiker, een theelepel gestoteu salpeter worden goed dooreengeroerd, verwarmd en op een stukje van een ouden handscltoeu gesmeerd. Als men dit op de lik doorn legt zuilen deze na eet.ige dagen zoo zeer genezen en zacht geworden zij», dat men ze gemakkelijk kan uitlichten. Zoo luidt het middel, dat wij in een Duilsch blad aanbevolen zien. Iemand, die een wijden mond had, klaagde over oorpijn. nJe zult je iu het oor v gebeten gebbeu!" merkte de andere aan. Prijzen en premièn van f 100 en daarboven. He Kl. 3e Trekk., 3 Nov. No 2351 f20000. - No. 13618 f5000. No. 464 f2000. Nos. 3340 en 7183 ieder f 1000. Nos. 8050 en 10374 ieder f400. Nos. 6068 en 19475 ieder f200. Nos 1540,4061,6866, 7677 on 15955 ieder f100. Onbcslelimrc Rricven. Door het Postkantoor zijn de navolgende brieven verzonden, welke ter plaatse van be stemming onbekend zijn. lste helft der maand October 1875. Mej T. Erkeiens, te 's Gravenhage. O. van der Gang, s Loosduinen. Wed. Kuipers, Utrecht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 November. Johan Theodorus, zoon van P. den Bi inker en J. Stroomberg, Vlaard'mgerstraat. Wilhelmus Hubertus, zoon van W. A. de Jongen C. G. Ilille, Hoofdstraat. Overleden: 3 November. Alida Wilhel- miua van der Most, oud 2 maanden, Singel. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 4 November 1875. Rogge: per 2100 kilo Libau f 200 Ct. f202 6/w. Jarige dito f205 6/vv. Gerst zonder handel. '12 per hectol. Ct. Jenever: Amsterd. Proef, f 16 a f lü1/» per hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 2.20 per ketel. Bij de Schiedamsohe Spoeliug-Yereeniging f 2.20 per ketel. QUEBEC. 19 Oct. Aangekomen, Cornelia, k. J. H. Zeven, v. Rotterdam, MEMEL. 30 On. Vertrokken, lleinncli, k. Lange, n.Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3