A". 1875. af er<1a g 6 November. Yerscliint iapljjis, ipziirf DMaj. BnilEiIaaisclie Berichten. BiiieilaiitlSGle Berichten. M 3766. Negen en TwinLiglsto Jaargang. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. !'s COURANT. Abonni mentsprijs, per kwaitnnl1.85. Franco par post, door liet gelieele Ryk - 2.50. Afzomleilijke noinmers- 0.10. KtLllUW: ill A KILT, 13, 124. Advertentieprijs: vpai 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal betekend. FRAN IC It IJ K. Volgens de öorr. JElavcts houden de ministers van binnenl. zaken en van justitie zich bezig met liet ontwerp eener drukpeiswet. liet ka binet heeft bij zijn optieden aangekondigd, dat het zich aan de wetgeving op de drukpers gelegen zou laten liggen; alles maakt het waar schijnlijk dat het er op bedacht is deze toe- zegging, evenals het overige, waartoe het zich verbonden heeft gestand te doen en dat de regeering een ontwerp zal indienen. De behan deling der zaak kan op dit oogenblik ver ge vorderd zyn, maar zij is nog niet, zooals men verzekerd heeft, ten einde gebracht. De minister van binnenl. zaken heeft onlangs zijn ambtge noot van justitie eene onder zyn toezicht op gemaakte memorie betieffende de punten, welke meer in het bijzonder zijn ministerie aangaan, doen toekomen. De minister van justitie zal met deze gegevens het hem opgedragen ont werp vaststellen. De Minister van Financien, Liion Say, heeft, ten gevolge van de oneeniglieid in het kabinet, zijne portefeuille willen nederleggen. Allerlei autoriteiten uit de financie-wereld even wel en onder hen baron Rothschild, hebben iu een onderhoud met Mac-Mahon verklaard, dat juist het blijven van Say als Minister van Financiën door hen van het hoogste gewicht geacht werd, om de staatsfondseu op hun hoogte te houden. Mac-Mahon verzocht hem dei halve de portefeuille te behouden en Say gaf toe. Do vrees voor een nieuwe overstrooming le Toulouse is verminderd. De Garonne zakt, doch het weder is regenachtig. SPANJE. Wanneer een uit Pampeluna naar Madrid ge zonden bericht geloof verdient, dan bevinden zich op dit oogenblik vijf Carlistische opper bevelhebbers, waaronder Dorregaray, Saballs en Tristany, in de Bastan-vallei, in Navarre, in de gevangenis, tot tijd en wijle er over hen een onderzoek is ingesteld, of zij verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de rampen, die de Carlistische zaak in de provinciën van het cen trum en in Catalonie ondervonden heeft. 6000 door de Spaanscbe regeering verbannen Carlisten, die zich thans te Estella bevinden) hebben aan don Carlos een verzoekschrift ge zonden, om de uitdeeling van levensmiddelen die men hun niet meer gaf, weder te doen plaats hebbenzij waren daardoor tot den bedel staf gebracht. Dor Carlos had, bij het ver nemen dier klachten, zyn hoofdkwartier verlaten. Yolgens te Madrid verspreide geruchten be schikt don Carlos over niet meer dan een 20,000 man, waarvan de aanvoerders nog boven dien onder elkander verdeeld zyn. By Badajoz zijn steenkolenmijnen van uitstekende kwaliteit ontdekt. DÜITSCIÏLAND. Men vei zekert, dat nog koitelings door leden uit den Katholieken adel pogingen zijn aangewend, om aan het voortduren vau den zoogenaamden C'ulterlampf een einde te maken, door namelyk eene verzoening tusschen de regeering en de bisschoppen loi stand te brengen, liet blijkt echter, dat de daartoe gedane voor stellen door de Regeeriug zyn verworpen. In zake den dezer dagen gevangen ge nomen industrieel en speculant Strousberg wordt gemeld dat liy een aantal meer of minder rentegeveude landgoederen in" Pruisen, Oosten rijk en Polen bezit; in deii-eerstgenoemden staat hebben zjj gezamenlijk ten uitgebreidheid van 60000 morgen, in Oostenrijk 80000 en in Polen 00000 morgen. Al deze goederen zijn tot het uiterste bediag gehypothekeerdten be hoeve van een gi oote meuigfe krcditeuren. Het aantal krediteurenniet door1 hypothecaire in schrijvingen gedekt, is mede zeer talrijk; onder deze komt o. a. voor de handel- en voorschot bank te Moskou voor een beding, naar men zegt, van 5 5 7 miliioen roebel. De directeuren dezer bank zijn in hechtenis genomen. Tien jaien waien genoeg om hem aannemer te doen worden en concessionaris van een aantal Duitsclie, de Rumeensche en eenige Russische spoorwegen, hem te maken tot een der weldadigsten van Berlijn, tot den bewoner van een paleis met millioenen schatten aan kunstvooi tbrengselen. Hij schiep iuduslrieele ondernemingenwerd eigenaar van fabrieken en verwierf zich bovengenoemd grondeigendom waai van de wereld verstomd stond. Sedert 1871 is de ster van Strousberg aan het tanen en thans is hij arm en gevangen. OOSTENRIJK. De alhier verschijnende Llot/d meldt, dat de Porte, in antwoord op de vertoogen van den Oostenrijkschen gezant om de negen pCt. Turksche schatkistbons van den bekenden financieelen maatregel vrij te stellen, verklaard heeft, dat zij, de principieele kwestie in 't midden latende, voorshands Serie B van die bons niet aan de rente-reductie zal onder werpen. RUSLAND. Het dagblad van Petersburg, melding makende van den jongsten maatregel van Turkije betrekke lijk de coupon-betaling, betreurt het, dat de Porte van de totnutoe gevolgde wijze om de coupon te voldoen is afgeweken. Omtienfc de aanstaande hervormingen, welke in Turkije zullen ingevoerd worden, merkt het blad op, dat de Christenen de Turksche Regeering zouden vcrtrousven, wanneer de Sultan bij de volvoering zijner reformatorische plannen door de samenwerking der Mogendheden onder steund werd. T U R K IJ E. Eene depêche uit Ragusa van den 4 dezer be vat het volgende: Hit Slavische bron wordt gemeld, dat de gewichtige vesting Besqui zich den 30 Oct. aan do bende insurgenten onder Lazaro Socitsch heeft overgegeven. ENGELAND. Op eene alhier gehouden meeting is be sloten een fonds op te richten tot verpleging der nagelaten betiekkingeu van spoorwegbe ambten die, bij het vervullen van hunne taak, het leven vei liezen. Men schat het aantal be ambten, die op deze wijze omkomen, op onge veer duizend per jaar. Er zal te Derby een weeshuis worden gebouwd. De spoorwegbe ambten zeiven hebben ruim 2500 p. st. tot het fonds bijgedragen. De heer Birch, gevolmachtigd resident van Engeland, 'is te Teiak, op Maleisch grondge bied, vermoord. Er zijn troepen derwaarts ge zonden om de schuldigen te straffen. s AMERIKA. De Regeeringsparty verheugt zich in den uitslag der verkiezingen. Ze beschouwt de nederlaag der Tamany-partij als een ernstig échec voor de democraten, waardoor de uitslag der presidentsverkiezing verzekerd wordt. De uitslag der verkiezingen voor New-York is dat 21 republikeinsche senatoren en 73 republi- keinsche leden van het Wetgevend Lichaam vei kozen zijn. Zitting van 4 November. In do zitting van heden zijn tegen Zater dag a. s. aan de orde gesteld een aantal ont werpen van minder aanbelang. Tot rapporteurs over de rechterlijke wetten zijn benoemd de heeren van Voortlmysen, Hingst, Nobel en Vlieiander Ileïn, en voor liet ontwerp op de spoorwegen de heeren van Rijckevorsel, Pin- cofls, Ciemer en Smit. -- Bij de Eerste Kamer is aanhangig de be krachtiging van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Delfshaven van liet afgedamde deel van de Oostkous en van de Westkous onder deze gemeente en van eene strook grond langs den zuidelijken oever van de Oostkous. Uit het eiudverslag der Commissie van Rapportours blijkt, dat door sommige leden te dezer gelegenheid de weuschelijklieid werd be toogd dat, als de Regeering .voor dergelijke transactiën met gemeentebesturen te doen heeft, zij het afstaan van gronden aan deze niet te bezwaarlijk moet maken. Daartegen werd door andere leden aange merkt, dat de afkoopsom der bij dit voorstel bedoelde gronden wel uiterst gering is, maar dat, nu de wei ken voor den nieuwen waterweg van Rotterdam het water voor Delfshaven niet hebben verbeterd, er op de Regeering wel eenige zedelijke verplichting schijnt te rusten om deze overeenkomst voor Delfshaven niet bezwarend te» doen worden.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1