A". 1875. Maandag 8 November. M 3767. BaitcnlaMscte Berichten. Blmeilaiiisole Berichten. K -TV eg-era en Twintigste Jaargang SPANJE. Twee Madridsche bladen, la Epoca en la Ohronisla, tiekken de overhandiging van een memorandum van de Vereenigde Staten aan de Spaansche regeering in twijfel, betref fende de gebeurtenissen op Cuba en de wapenin gen die daarvan het gevolg zouden zijn. Zij zien in de aangeduide feiten slechts liet resultaat van politieke intrigues, welke niets anders ten doel hebben dan de opstandelingen op Cuba te helpen. Eerstgenoemd blad tracht bovendien nog te bewijzen, dat blijkens de handelsstatistiek der Douanen, de Vereenigde Staten in '1874 met Cuba meer handel hebben gedreven dan ge durende het vorige jaar. Men deelt mede dat Koning Alphonso in de eerste dagen van December zelf het opper bevelhebberschap over hetNoorderlegeropzich zal nemen, Martinez Campos heeft aan de regeering bericht, dat hijnadat zich den 1 November twee bataljons Carlisten, bestaande uit 6 hoofd officieren, 29 kapiteins, 24 officieren en 621 Carlisten, om het indulto hebben aangemeld, •Catalonie als geheel tot rust gebracht beschouwt. F B A N K It IJ K. In de zitting van de Nationale Vergadering, .die den 4 dezer weder is geopend, is het voorstel van den minister Buiiet, om dadelijk de tweede beraadslaging over de kieswet aan de orde te stellen, met algemeene stemmen aangenomen, en is daarna, na eene twijfelach tige stemming, een voorstel van den heer Pascal Duprat aangenomen, om de beraadslagingen over de gemeentewet en over de opheffing van den staat van beleg tusschen de tweede en de derde lezing der kieswet aan te vangen. Na vervolgens .nog een weinig belangrijk voorstel urgent te hebben verklaard, is de zitting opgeheven, DUITSCHLAN». De Koln. Zeit. deelt als officieel mede, dat vier Katholieke geestelijken van Keulen t. w. drie domheeren en een domvicaris, bij de staatsregeering eene schriftelijke verklaring hebben ingediend, luidens welke zij bereid zijn, -om de staatswetten trouw na te komen. De minister van eeredienst dr. Falk, welke die verklaring voldoende achtte, heeft daarop be vel gegeven, om aan bedoelde geestelijken weder de hun van staatswege toegelegde dota tion, van 1 Juli dezes jaars af, uit te betalen. Luidens de Mation. Zeit, heeft de stede- 'lijke rechtbank te Berlijn den 4 dezer dr. -Strousberg failliet verklaard. OOSTENBIJ K. Uit een bijzondere bron wordt vernomen, dat op verzoek der Noordelijke mogendheden, .Andrassy zich belast heeft met de uitwerking cyan een ontwerp tot het geven van waarborgen betrekkelijk de tenuitvoerlegging der hervor mingen in Turkije. De Bosnische Woiwoden beramen een plan tot het proclameeren van een nationale re geering. ENGELAND. De ministerieels Globe van 4 dezer bericht dat dcor de Britsche oorlogsschepen London en Thetis op nieuw zes slavenbooten, op de kust van Oost-Afrika, buit gemaakt zijn. Ver dere bijzonderheden daaromtrent ontbreken nog. Volgens de Fall Mall Gazette, hebben de Engekche kolonisten aan de Gambia krachtig geprotesteerd tegen den afstand dezer kolonie aan Frankrijk. BUSLAND. Uit Petersburg wordt bericht, dat het door enkele vreemde dagbladen verspreide gerucht luidens hetwelk de Russische regeering dezer dagen eene nota aan de onderteekenaars van het tractaat van Parijs zou gezonden hebben, ten eenenmale onwaar is. AIEBIKA. Uit Washington wordt gemeld dat de me morie, ~door 'president. Grant naar Madrid "ge zonden, eenvoudig betrekking heeft op docu menten, twee jaren vroeger door hem derwaarts overgemaakt. Het beweren der dagbladen be trekkelijk eene toekomstige handeling van dien president tegen Spanje wordt officieel gelogen straft. Voorts wordt verwacht, dat de democraten in den staat New-York bij de verkiezingen eene meerderheid van p. m. 3000 stemmen zullen hebben. In Kansas hebben de republikeinen de zege behaald. Den Haag, 6 November 1875. De toestand van H. M. de Koningin was heden beter dan gisteren. De Doorluchtige zieke heeft een rustigen nacht doorgebracht, zoodat, daar zich verder geene verontrustende ziekte verschijnselen hebben voorgedaan, de positie bevredigend mag worden genoemd. Z. M. de Koning is gisteren alhier aange komen. SCHIEDAM, 6 November 1876. Verslag van het verhandelde in de verga dering van het Departement «Schiedam" der «Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen," ge houden den 5 November 1875. 1. Goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 2. Voorstellen en balloteeren van leden. De drie voorgestelde personen als lid aangenomen. 3. ^Missive van dr. G, J. Vaillant, houdende bericht dat de benoeming tot bestuurder der volksvoorlezing door hem niet wordt aan genomen. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Missive van directeuren der bewaarscholen met memorie van toelichting en plattegrond- teekening, houdende verzoek om machtiging tot uitbreiding der Alida-bewaarschool door het bijbouwen van een zijvleugel in den tuin dier school. Op voorstel van het bestuur, met algemeene stemmen besloten de gevr" ïgde vergunning te verleenen en het bestuur van liet Departement gemachtigd de vereischte stappen te doen tot verkrijging der daarvoor benoodigde gelden. 5. Op nieuw wordt aan de orde gesteld het rapport der spaarbank, dat voor de leden ter inzage heeft gelegen en waarin breedvoerig de handelingen dier bank, in de jaren 133Q/33 en 1847/50worden uiteengezet. Na eenige discussie wdt bij meerderheid van stemmen besloten, zich te vereenigen met de conclusie van dat rapport, vervat in de navolgende 3 punten: a. »Dat zoowel in de jaren 1830/33 als ï>1847/'50 het bestuur der spaarbank de be- ilangen der inbrengers met de meeste zorg i behartigd en met de eischen der ïechtvaar- sdigheid zooveel mogelijk overeengebracht heeft" h. iDat geen de minste aanleiding bestaat iom de vreesachtige deelnemers van die jaren, lalsnog ten koste vtm hen die vertrouwen in ide spaarbank stellen en gesteld hebben, een i verlies te vergoeden, waarvoor een weinig meer »vertrouwen hen gevrijwaard zoude hebben"; c. adat het dus onraadzaam en gevaarlijk lis op die afgedane zaken terug te komen." 6. Mededeeling door den voorzitter dat de secretaris van het Departement, de heer II. A. M Roelants aan het bestuur heeft kennis gegeven, dat hij de betrekking van secretaris, ongeveer 13 jaren door hem bekleed, neerlegt. Na eene korte toespraak van den voorzitter, waarin deze in herinnering brengt de vele diensten door den heer Roelants in genoemd tijdvak aan het Departement bewezen en hem. namens het bestuur en de vergadering daar voor in hartelijke bewoordingen dank zegt; wordt deze mededeeling voor kennisgeving aan genomen. Waarna de vergadering wordt gesloten. Heden namiddag zijn bij een hevigen Zuiden rukwind de hekken afgewaaid van een wiek van den molen de Moord, alsook van den molen de Palmboom. Ongelukken zijn hierbij niet voorgevallen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van 3 October 1873 {Staatsblad no. 135) en op, zijne beschikkingen van 16 Juli, 3 Augustus en 6 September 1875, opgenomen in de Staats-Gt. van 17 Juli, 4 Augustus en 7 September daar aanvolgende heeft goedgevonden: 1. te bepalen dat, met ingang van 6 dezer, COURANT: Abonnementsprijs, |ioi kwmtaal1.85. Franco per post, door het geheele Rtjk - 2.50, Afzonderlijke nominers- 0.10. IS U15. IS AH: KARSV, B, 124. Advertentieprijsvan 110gewone regels. 1,00. Iedere gewone iegel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing vvoidt tegen tweemaal berekend. 1

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1