A". 1875. o ens das: 10 November. 3768. Bnltenlanilsche Berinlitei. Bineilandsclie Berlcitei /M Keg-en eu Twintigste Jaargang, E N (i K L A N In don ministerraad zijn titans de dringende voorstelleu aanhangig, welke liet gouvernement kortelings van de regeeringen der Britsch-Austra- lische koloniën, ten gunste van de aansluiting van Nieuw-Guinea, heeft ontvangen. Uit een later bij de regeering ontvangen tele gram betreflende het vermoorden van den Britschen diplomatieken agent Birch, blijkt, dat die gruweldaad eigenlijk te Passie Sala tusscheu Rhota en Durrani aan de Perak-rivier, op de Westkust van het schiereiland Malacca, is ge pleegd, en wel terwijl hij zich baadde. Voorts hebben de moordenaars ook den tolk van voor noemden agent, den heer Briut, gedood en vier personen van diens begeleide gewond. De Prins van Wales is den 8 dezer te Bom bay aan wal gestapt. Hij werd ontvangen door de autoriteiten en '70 Indische vorsten en hoofden. Hij is door een luisterrijken stoet naar het resïdentiegebouw geleid. Er was een talrijke menigte op de been. Men schat haar op 200,000 menschen. Er heerscht een algemeene geest drift. De stad is met acht eerepoorten en ook overigens prachtig versierd. De Times bevat eene depêche uit Alexan dria van 7 dezer, luidens welke de Khédive van Egypte officieel aan de Engeische regeering heeft verzocht, om hem twee Cnancieele speciali teiten te zenden, ten einde dezen met het beheer der Egyptische financiën te belasten. Bij het station van Castlebar (Ierland) heeft op den Midland-railway een botsing tus- schen twee treinen plaats gehad. De eene trein stond tot vertrek gereed toen de ander van den tegenovergeslelden kant het station binnenkwam. Een persoon werd gedood en zeven zwaar ge wond; de toestand van twee der laatsten is hopeloos. De machinist, de stoker en de wissel wachter zijn gevangen genomen. Men verzekert, dat de aanvankelijk ontvan gen telegrammen over de Amerikaansche verkie zingen opzettelijk verminkt zijn, zoodat nu blijkt, dat de meerderheid der gekozen kandidaten niet tot de republikeinsche maar tot de democra tische partij behoort. SPANJE. De berichten uit Madrid na de herinnering voorop te hebben gesteld dat Koning Alphonso den 28 dezer zijn achttiende jaar heeft be reiktdoen doorschemeren, dat er dan eens een krachtdadige veldtocht tegen de Carlisten in Navarra zal worden begonnen, en dat daarbij de jeugdige Koning zich aan het hoofd zijns legers zal stellen. In afwachting hiervan deelt de Qaccia mede, dat generaal Quesada de Carlisten die op de hoogte van Parjueta - (provincie Ala va) zich verschanst hadden, verrast, en verscheidenen hunner krijgsgevangenen gemaakt heeft waar onder twee officieren. Nog een paar andere kolonues hadden insgelijks de Carlisten weder kleine uedei lagen berokkend. Uet slechte weder deed andeis veel kwaad aan de opeiatiën. De Carlisten maken weder verdedigings wei ken op don berg Manuamli nabij Oijarzun. In Catalonie hadden zich weder 3 hoofd-, 2 ofP'cioren en 092 soldaten van de Cai listen tot het indutto aangemeld. Dorregaray en Saballs, die in den kerker zuchten, hebben een lotgenoot gekregen en wel in den opperbevelhebber der Carlistische troepen van de provincie Catalonie eu Alava, met name Mougrovejo. Don Cailos heeft hem ten gevolge van zijn tegen Quesada geleden échec in de gevangenis geworpen. F1U S K K ]J K. Een modedeeiiug van de Turksche ambassade zegt, dat de volledige betaling in specie hervat zal worden iu 1881 en niet in 1887. De kerkelijke dagbladen in Frankrijk deeleu mee, dat de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Katholieke universiteit te Parijs thans het noodige getal professoren heeft. Onder de namen die zij opgeven, komen voor Connelly, raadsheer bij het Hof van Cassatie, en sommige beroemde advocaten. Den 2 November heeft de heer Paul Henry te Parijs nog een kleine planeet van de twaalfde grootte ontdekt in het sterrenbeeld de Stier. In 't geheel is het getal der bekende planeten '151, waarvan 42 op Fransclie stei reuwachten ontdekt zijn. D U IT S C IIL A N D. In parlementaire kringen wordt de tegen woordigheid van den opper-president van Elzas- Lotharingen in de hoofdstad met zeer belangrijke beraadslagingen in verband gebracht, welke thans alhier over het toekomstig bestuur van dat rijkslaud plaats hebben. De beroemde hoogleeraar in het staats recht, Robert von Mohl, lid van den Duitscben Rijksdag is den 5 dezer plotseling overleden. De BeicJts Anz. deelt een telegram mede uit Montevideo, dato. 3 dezer, inhoudende, dat de moordenaar van den vice-consul Gravenitz is gefusilleerd. ltUSLAND. Eene depêche uit Taschkend, ontvangen te St. Petersburg, dd. 3 dezer, bevat, dat generaal Kaufmann, vergezeld van zijn staf, den vorigen dag Kokhand is binnengerukt en aldaar de rust heeft hersteld. TURKIJE. De berichten omtrent het plegen van zooge naamde moorden door de Turken in de Ilerzo- wina zijn ten eenenmale valsch. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 6 November. In de zitting van heden zijn al de aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen. Alleen over dat tot goedkeuring der overeenkomst nopens den verkoop van grond aan Amsterdam had eenige discussie plaats. De discussie over de drie rechterlijke wetten is op Maandag a. s. bepaald. Zitting van 8 November. Bij de beraadslagingen over de rechterlijke wetten liep de strijd vooral over Groningen of Leeuwarden als zetel van hel noordeiiyk hof. De Minister wees er op, dat de beide Kamers in 1861 met groote meerderheid beslist hadden voor Leeuwarden eu er geene omstandigheden aanwezig zijn om tegen die, na rijp beraad, gevallen beslissing in te gaau. Wijders heeft de Minister de verzekering gegeven, dat niet alleen deze bovenwet, maar al wat daarmede in verband staat, met i Januari 1876 zal in werking treden en dat levens zoodanige maat regelen zullen worden genomen, om de bevoegd heid der advocaten tot uitoefening der rechts praktijk zóó uit te breiden, dat uit de opheffing van de zes hoven voor hen geen bezwaar zal voortvloeien. Overigens verzekerde de Minister, dat de uitvoering en toepassiug dezer rechter lijke wetten met humaniteit zal plaatshebben, zoowel wat de uitvallende ïechtcrlyke ambte naren als wat de verplaatsingen betreft, en dat bij de instelling der hoven te rade zal worden gegaan met verkregen rechten en aanspraken. De drie rechterlijke wetten zijn aangenomen; 1. de bovenwet met 31 tegen 4 stemmen; 2. de verhooging der bezoldiging van de leden van den hoogen raad met 3d tegen 1 stem; 3. de intrekking der wet van 1819 (getal raadsheeren) met 28 tegen 7 stemmen. Uit het voorloopig verslag der Commissie van rapporteurs van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot aanleg van Staatsspoor wegen blijkt, dat men zich bij de overwegingen in de afdeelingen zeer algemeen bereid be toonde tot goedkeuring van dit wetsontwerp; velen, omdat zy voldaan waren; anderen hoe wel zij niet in allen deele waren voldaan; enkelen, ofschoon zij minder lijnen hadden verlangdvelen ook omdat zij in den bestaauden toestaud zich bij hetgeen voorgedragen is neer legden. Tot deze laatsten behoorden inzonderheid zij, die in beginsel nog steeds den aanleg van spoorwegen door particuliere krachten met of zonder subsidie verkieslijk bleven achten boven Staatsaanleg en het steeds betreurden, dat dit beginsel in 1860 is verlaten. Andere leden konden zich rnet deze beschouwingen niet of niet in die mate vereenigen. Terwijl deze vragen in sommige afdeelingen werden besproken, bleek echter dat men in ééne afdeeling een parig en in de andere afdeelingen de groote meerderheid van oordeel was, dat het weinig of geen nut kan hebbenthans nog weder in beschouwingen te treden over de vraag, wat beter zij of geweest zou zyn*. Staatsaanleg dan wel aanleg door particulieren, en dat men ABONNESirNTSI'IUJS, pel Uwaiu.U1.85. Franco per post, door liet gelieete Ryk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0,10. 1I1IKEAV: JlilRKI, IS, 134. Auvuhtcnttcimujs; \au 1 10 gewone regels. 1.00. iecleie gewone legel meer- 0.10. OiurMAAL plaatsing woult togen twklmaai. bciekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1