Seiieiiiie Berlsilet. en de Tillers de Pi té. De Kamer is op recès geschriften. Blijkens mededeeling van den Minister van Financiën iu het regeeringsantwoord op het verslag van de Eetste Kamer over de spoorwegwet, zal de opbrengst der koffievei lingen over '1875 minstens f6,000,000 boven de raming bedragen, waarvan een groot ge deelte reeds ontvangen is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 9 November. De Kamer heelt heden hare werkzaamheden hervat. De heer van Heemstra is als lid toe gelaten, Verschillende, meest reeds bekende, ontwerpen zijn ingekomen. De beraadslaging over de Indische begrooting voor 1876 is be paald op a. s. Donderdag morgen te elf uren. SCHIEDAM, 10 November 1875. De Staats-Courant van heden bevat- het volgende bulletin, onderteekend door dokter Vinkhuyzen 9 November. H. M. heeft in den afgeloopen nacht gedurende vier uren gerust geslapen, wat eenige verkwikking heeft aangebracht. De Koningin ia vrij van koorts, doch gevoelt zich nog zeer vermoeid. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandse!» Indieheeft de kolonel Wiggers van Kerehemtijdelijk mili tair en civiel bevelhebber in Atsjin, den Isten dezer aan de Indische Regeering bericht, dat de vijand over het algemeen bijzonder rustig is; dat het hoofd van Laugsar, op de oostkust, stappen tot toenadering heeft gedaan; dat de Spoorweg te Atsjin over een lengte van 1200 meter is voltooid; en dat de gezondheidstoe stand gunstig is. {St. Ct.) De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zullen wederom worden bijeengeroepen tegen 23 dezer, ter behandeling van de Indische begiooting voor 1876. De heer Fransen van de Putte, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is ern stig ongesteld. In het door de Regeering met de Maat schappij «Nederland" gesloten contract is be paald, dat de stoomschepen uit Batavia naar Nieuwediep zullen vertrekken; zooveel mogelijk met geregelde tusschenpoozen, minstens een- ihaal 's maands, op dön dag, die door de agenten der Mdatschappij na overleg met den directeur der burgerlijke openbare werken in in Indie zal worden vastgesteld. Het bericht betreffende het vergaan van de stoompakketboot de Kroonprins der Neder landen wordt heden door de volgende telegra- phische depêche van Batavia van den datum van gisteren nader bevestigd en aangevuld: »De stoompakketboot de Kroonprins der Nederlanden is in straat Banka gezonken ten gevolge van een aanvaring met de stoomboot Atjeh. Met uitzondei ing van twee Chineezen is de gelieele equipage gered. Men heeft door middel van duikers de postpakketten e'n de kostbare voorwerpen gered. Aan het mailoverzicht van de Indiër ont- leenen wij het volgende: 1 Van den kolonel der infanterie, tijdelijk be last met de functién van militair, tevens civiel bevelhebber te Atsjin, is een telegram ontvangen van 23 Sept. jl.," luidende: «Verdienen de berichten van Nóord-«n Oost kust geloof, dan wil de vijand met de poeasa op groote schaal aanvallen; alles voor behoor lijke ontvangst gereed. Toeankoe Hoesin is nog steeds in de boveHstreken van Kloewang, maar Toëkoe Lamiasei bevindt zich ook aldaar. «Bij liet dodu ceuer patrouille uit Lamprit is de 2e luit. W. J. F. J. van Bommel van Vloten licht gewond en een Europeesch fuselier ge sneuveld. Het bataljon barisan is hier aange komen; het 5e bataljon naar Samarang ver trokken. «Gezondheidstoestand gunstig." Van Makassar is het bericht ontvangen, dat Daeug Pasele, oudste zoon van Kraeng Bonto-Bonto, gearresteerd is. De chef over den geneeskundigen dienst te Atsjin rapporteert, dat bij de op *1 Sep tember jl. onder behandeling gebleven lijders, ten getale van 506, tot en met 10 September zijn bijgekomen 372, totaal 878; hiervan her stelden 173, werden geëvacueerd 203 en over leden 7, te zameu 383 zoodat op 11 September 493 lijders onder behandeling bleven. Onder de overledenen ïekenen 5 niet militairen. Er kwamen drie gevallen van cholöra voor, waarvan twee doodeiijk afliepen. De gezondheidstoestand der troepen was en bleef gunstig. De ijsmachine bleef geregeld werken. (Ja». Gt.) Ais bewijs van erkentelijkheid voor het gulle onthaal, dat door den heer inr. J. Mes- schert van Vollenhoven, in Juli aan de nlgemeene vergadering van het Nedetlnndscli Onderwy ',ers- genootschap op de buitenplaats Boekenrode is gegeven, heeft de afd. Haarlem voor een paar dagen hem een keurig album, voorzien met 119 portretten, aangeboden. De heer Veth zegt in Eigen Kaard: sik kan het niet helpen, dat wanneer ik unze Westersclie schoonen, gekleed naar de heden- daagsche mode, met een toren van valsch haar op het hoofd, op welks top een fantastisch hoedje als een vlinder geprikt zit, met eene zoogenoemde tournure om de lendenen, die aan sommige deelen het aanzien eener onnatuur lijke ontwikkeling geeft en den slependen japon die van voren lijnrecht afvalt, van achteren doet uitstaan op eene wijze die aan de gansche ge stalte den vorm van een gelijkzijdigen driehoek geeft met een klein uitwas van boven, eindelijk met de hooge hakken, die, gevoegd bij de voor- waai tsche helling van bet topzware hoofd en bij den achteruitstaanden japon, aan haar ge- heele lichaam de houding geven alsof zij ge struikeld en op het punt zijn van te vallen, ik kan het niet helpen, zeg ik, dat ik aan de kleederdiacht der Javaansche schoonen verre de vooikeur geef boven die, mijns inziens, zoo bij uituemendheid smakelooze, waartóe de zoo hoog geroemde smaak der Fran3che toongevers, op het gebied der mode, ons in het jaar des Heeren 1875 heeft gebracht. Rotterdam, 8 jJov. Uit de definitieve rekening en vei antwoording der feestcommissie voor het alhier in Juli en Augustus II. gehouden Xllde zangersfeest is gebleken, dat het feest een batig saldo van ruim f4500 had afgeworpen, zoodat op ieder aandeel van f 10, dat tevens tot toegangsbewijs gedurende de feestdagen heeft gediend, ongeveer f3 als dividend kan worden ontvangen. 's Grnvoiilmgc, De gemeenteraad alhier is wel een mortel-gemeenteraad, en de bui ge- meester een model-bui gemeestergetuige liet volgende wonuerlijke extract uit het verhan delde ovpr het ontwerp begrooting soor '1876 in de zitting van 28 October 1875. «Volgnr. 128. Vuur en licht in de scholen f 4000. «De heer Mouton. Bij dezen post neem ik de vrijheid de aandacht te vestigen op' de omstandigheiddat in de' meeste scholen de ventilatie in zeer gebtekkigen toëstnnd ver koelt. Wél zijn er in de plafouds van de nieuwe scholen gateu aangebracht, maar z.y zijn geiegeld weer dichtgestoptomdat de tocht zoo sterk was, dat zij meer na- dan voordeel deden. «De Voorzitter. Tn de scholendie nieuw gebouwd zijn, werd het ventilatie-systeem volgens de jongste wetenschappelijke vinding aangebracht maar nauwelijks in 'gebruik werden de gaten weer dichtgestoptomdat het te veel tocht gaf. «De heer Mouton. Deze waren echter niet naar de voorschriften van de wetenschap in gericht, mijnheer de voorzitter, want juist omdat zij tocht geven deugen zij niet. Om die reden geloof ik dat verbetering in dit op zicht hoog noodig is. «De Voorzitter. Ik hoopdat wij datzelfde ongemak niet zullen ondervindenwanneer wij ons te eeniger tijd ook in eene ventilatie van deze zaal zullen mogen verheugen." Hiermede was de discussie uit; het aitikel %verd daarop aangenomen. Amhöt.) Nicinvcillop. Aan boord van het schip Maabct, kapt. Sbrcnsen, van Simdswal naar deze have bestemd en thans in het Vlie binnen, beviudeu zich de vier kolonialen, die voor eenigen tijd rnet een vlet uit Huisduinen zijn ontvlucht. Zij zijn in zee opgevischt en hadden vee! gebrek en gevaar doorgestaan. Nieinvondnm. De raad dezer gemeente heeft in zijn jongste vergadering liet besluit genomen tot afschaffiing van de kermis. Gelijké besluiten zijn genomen door de gemeenteraden van Buiksloot en landsmeer. Valkoog. De schilder de B., werkzaam aan de zoldering der Kerk, is bij het ver laten der stelling door een misstap van den ladder gevallen; hij was onmiddellijk een lijk. Noovilgouwe. Onder deze gemeente heeft een 7-jarig meisje, doordien hare kleederen ten gevolge van een of ander toeval vlam hadden gevat, zoodanige brandwonden bekomen, dat het ca vei loop van enkele uren is bezweken. EnMiuizen. Ruim 20 der aanzienlijkste ingezetenen van deze gemeente hebben zich als leden van het Aardrijkskundig Genootschap ingevolge art. 11 van het reglement tot een departement vereenigd. Het doel, waaraan het departement zich voornamelijk wil wyden, be staat in de oplossing der vraag, in hoever middelen kunnen aangewend worden om de Noordpool-visschery in ons land te do e n herleven en, ingeval het tot gunstige uitkomsten geraakt, deze zaak ook ten bate der wetenschap aan te wenden. Wij vestigen met ingenomenheid de aandacht op 't ontstaan van dit departement. Het bewijst duidelijk, dat de ondernemingsgeest in Nederland nog niet is uitgestorven, en dat het Aardrijkskundig Genootschap, 't welk de mannen der praktijk en der wetenschap te zamen brengt, tot het herleven van dien geest krachtig rhedeWerkt. Moge het vooi beeld te dezer stede gegeveti, anderen tot navolging opwekkén. Be beroemde componist Niels Gade vierdé te Kopenhagen het 25-jarig jubilé als directeur' van het Muziekgezelschap daar ter stede. De genoemde Vereeniging schonk hem bij dezë gelegenheid een feestgave van 9000 kronen. Pauline Lucca is niet door keelziekte aangetast, zooals de dagbladen hebben mede gedeeld, maar is ernstig gekwetst door het omvallen van haar rijtuig nab'y Zürich'. In de Argentijnsclie républiek, tegen woordig geheel door de Jezuïeten bestuurd, gnón van de 469,000 iu de termen vallende kinderen 98,000 ter schole. Al de overigen blijven van elk onderricht verstoken. De velocipèdc-rijder uit PargS1, die in twaalf dagen, van die stad nahr Weenen zou wielen*, heeft >zijn> tocht binnen den bepaalden tijd volbracht. *7 1 i j t

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2