Biiteilaiiflsck Bericlitei. VerscMjnt Japlljb, titjezoiert Inslan. BimeiilaMsclie Bertcltea. A". 1875. Vrjjdag 12 November. M 3770. Negen en Twintigste' Jaargang RANT, A.BONNBMKNTSPWJS, por kwartaal1.P5. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommcrs - 0.10. DUITSC1ILAND. Dr. Lucius, tevens afgevaardigde bij den Rijksdag, is dezer dagen uit Varzin, waar hij eenigen tijd ten huize van vorst von Bismarck vertoefde, in de hoofdstad teruggekeerd. Lui- dens zijne verklaring, verkeert die staatsman in een zeer lijdenden toestand, en zijn alle ge ruchten van een tegenovergestelden aard, die in den laatsten tijd verspreid zijn, geheel on waar. Vorst von Bismarck heeft dan ook op nieuw aan zijne vrienden den wensch te ken nen gegevenom van zijn post ontslagen te wordenhetgeen zijne familie mede van harte wenscht. Dezelfde zwarigheid van vroe ger doet zich echter daartegen op, t. w. dat 'Keizer 'Wilhelm verklaart, dat hij zich van zijn eersten raadgever niet kan losmaken. Bekend is het, dat de Keizer her,er voor houdt, dat hij voor liet oogenbük geè'n tweeden von Bis-_, marck zal vinden. Volgaarne staat hij evenwel toe, dat voornoemde staatsman zich voor een geruimen tijd van alle staatszaken onthoudt. Blijkens mededeeling van de JSfeue Preunz. Zcit., heeft graaf II. von Arnim thans uit Vevey een schrijven gericht aan het stadsgericht te Berlijn, dat kortelings zijn ingediend bezwaar tegen het vonnis der opperrechtbank verwierp waarin hij verklaart, dat hij de hem opgeleg de gevangenisstraf van 9 maanden zal onder gaan. Gelijktijdig heeft echter voornoemde graaf geneeskundige attesten aan gemeld stadsgerecht overgelegd, op grond waarvan hij om eene ver daging van het ondergaan dier straf verzoekt. F R A N K R IJ K. Onder de belangrijke stukken, die bij de heropening van de zitting der Nationale Ver gadering aan de afgevaardigden zijn rondgedeeld, neemt het rapport van den heer Ducarre afgevaardigde van liet Rhone-departement, eene eerste plaats in. Dat rapport is uitgebracht 'm naam der commissie, die in 1872 werd be noemd (45 loden tellende) om een parlementair onderzoek in te stellen naar den toestand van den arbeid in Frankrijk. Het rapport, dat natuurlijk zeer lijvig is, geeft een overzicht en eene kritiek van al de stelsels van organisatie van den arbeid, die reeds in Frankrijk zijn beproefd, en komt tot de conclusie dat de wet en de staat de persoonlijke vrijheid van den arbeid moeten eerbiedigen. SPANJE. De 'JSpoca drukt als haren wensch uit, dat de Regeering, te Rome en niet te Madrid zal onderhandelen om de belangrijke wijzigingen in het concordaat van 1851 te verkrijgen, even groot als die welke Oostenrijk voor het zijne In 1851 verworven heeft. De öhronisia, een ministerieel orgaan, ver kondigt dat het decreet, volgens hetwelk de Cortes zullen bijeengeroepen worden,'den 20 Nov. zal verschijnen. It V li IS AllMARKT, IS, ISA. .VvavEUTEN'TiEPiuJS: van 110 gewone regels1.00.' Iedere gewone regel moer- 0.10. DamjiiAt plaatsing wordt tegen twdkmaai. beiekond. Na een tussehenpoozc van twee jarcoj door den oorlog veroorzaakt, is 'de directe koerier- trein lusschen Madrid en Barcelona weder hersteld. Jl. Zondag hebben zich nog tweehonderd en vijftien Carlisten, waaronder drie hoofd officieren, tot liet indulto aangemeld. De Alphonsisten hebben in Cataloniël42 Carlisten gevangengenomenwaaronder het partijhoofd Ripoll. ENGELAND. Op het banket van den lord-mayor te Londen heeft de heer Disraeli het woord gevoerd, en ten opzichte van Turkije het volgende ge zegd: »De inschikkelijkheid der mogendheden heeft tot een gelukkige uitkomst geleid, doch de financieële catastrophe heeft de spanning, die nagenoeg geweken was, op nieuw verleven digd en den toestand gewijzigd. Ik heb de overtuiging, dat men tot'eene bevredigende uitkomst komen_,zal,_tlie jlen vrede verzekert.^ Het belang der Keizerlijke mogendheden moge meer direct zijn, het is eeliter niet grooter dan dat van Engeland. Wij zijn innig overtuigd van het gewicht dier Engelsche belangen, die wij vast besloten zijn te verdedigen en to haud- haven (levendige toejuiching), maar wij blijven nog altijd op vrede hopen," De morgenbladcn keuren eenparig het ge sprokene door Disraeli goed, liet bureau voor Indische zaken te Londen heeft per telegraaf bevel naar Britsch-Indie ge- zouden, om, in verband met de ontstane ver wikkelingen met de Maleijers, betreffende den moord van den heer Birch, Indische troepen naar Singapore en Pemk te doen overbrengen. Rusland heeft ten slotte ,ook besloten deel te nemen aan de tentoonstelling te Philadelphia. Het was de laatste der Europeesche Mogend heden die de vriendelijke uitnoodiging hebben opgevolgd. Dat het staatkundige redenen waren, welke het Rijk van den Czaar van den alge- meenen wedstrijd dreigden uit te sluiten, heb ben de Russische bladen niet gezegd, doch men mag het er voor houden, dat de Yankees hun boezemvrienden niet zijn. TURKIJE. Van de 'Bosnische grenzen wordt bericht, dat de opstand in Bosnië, tengevolge van het jaar getijde, verflauwt. 'Vele opstandelingen zijn op Oostenrijksch gebied gekomen, om er den winter door te brengen, doch de meesten van hen bevinden zich in het gebergte, waar men hen niet bereiken kan en waar zij zich tot het voorjaar rustig zullen houden, als zij ten minste geen gebrek aan levensmiddelen krijgen. Arify Pacha, de vroegere ambassadeur van Turkye te Weenen, zal weer in die hoedanig heid naar de Oostenrijksche hoofdstad vertrek ken, nu Rashid Pacha tot Minister van Buiten- landsche Zaken benoemd is. Uit Slavonische bron wordt gemeld, dat het hoofd der opstandelingen Petrovieh een korps Turksche troepen bij Utovn beeft ingehaald en na een langdurigen strijd op de vlucht gejaagd. SCHIEDAM, 11 November 1875. De St.-öt. van heden bevat het volgende bulletin 10 November. II. M. de Koningin heeft den ganschen nacht zeer gerust geslapen. De hoest vermindert en de koor; wijkt. De Koningin gevoelt zich veel beter, hoezeer de vermoeid heid blijft aanhouden. De gewone jaariyksche openbare les van de leerlingen der Gymnastiekschool had Dins dag den 9 dezer in de groote zaal van Musis Sacrum." plaats. Be Burgemeester, de schoolopziener van dit -district-en zeer vele belangstellenden vereerden die les met hunne tegenwoordigheid. Ruim 30 jongens en omstreeks 45 meisjes namen aan de oefeningen deel, welke met bijzondere nauwkeurigheid en uitnemende orde werden uitgevoerd, terwijl de opgewektheid en vroolijklieid der kinderen op alle aanwezigen eenen preltigen indruk mankten. Vele blijken van tevredenheid door de toe schouwers gegeven, getuigden dan ook van de ingenomenheid met en belangstelling in dezen zoo nuttigen tak van onderwijs. De heer Tuinenburg komt allen lof toe, niet alleen voor de gemaakto vorderingen der kinderen, maar vooral ook voor de wijze waarop de oefeningen op dit examen door hem werden geleid en geregeld. Tusschen de oefeningen werd, gedurende een kleine pauze, aan de kinderen eenige ver- verschingen toegediend. Bij het einde van deze openbare les richtte dr. DelBaere, voorzitter des bestuurs, een woord van dank aan den burgemeester, den school opziener van dit district en verder aan alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Hy betuigde den heer Tuinenburg de tevreden heid des bestuurs over de wijze waarop hij dit examen had geleid en spoorde de leerlingen aan om steeds met nauwgezetheid en ijver de lessen by te wonen. Voordat er tot de prijsuitdeeling werd over gegaan wilde de voorzitter in 't bijzonder melding maken van de onlangs opgerichte zoogenaamde orthopedische les tot bestrijding van beginnende lichaamsvergroeiingen, waarbij men echter niet moest denken, dat misvormden den gewenschten en natuurlijken vorm door zulke lessen zoude terugbekomenhet genezen van aanvangende vergroeiingen ligt op dien weg, en daarvan zijn de beste resultaten reeds verkregen. Dit verdient dus de opmerkzaamheid van allen, die prijs stellen op de lichamelijke vor ming hunner kinderen, en wanneer ook herstel

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1