vaa misvormden onmogelijk is, de gymnastiek kerft ook dit nut, dat zij hen de lichaams krachten die nog hun deel zijn, beteren nut tiger leert gebruiken. Prijzen werden uitgereikt aan: Meisjes, jEerste klasse, '1ste prijs Jacoba Beukers; 2de pr. Anna van der Bent; 3de pr. Catharina Heijmans; 4de pr. Maria Cool; 5de pr. Pauline Loopuyt. Tweede klasse, '1ste pr. Johanna van der Bent; 2de pr. Johanne van Wijhe; 3de pr. Martha Cool; 4de pr. Antoinette-Knappert; 5de pr. Christina Montfoort6de pr. Anna van Meurs. Berde klasse, '1ste pr. Johanna Pigeaud; 2de pr. Maria Beukers3de pr. Daatje Braat; 4de pr. Grietje van Kruiuingen; 5de pr. Adriana Knappert; 6de pr. Maria de Koning. Jongens. Eerste klasse, '1ste pr. Ario Sel- leman; 2de pr. Dirk Ris; 3de pr. Adrianus Cool. Tweede klasse, 4ste pr. Marinus van Kooten; 2de pr. Jan Montfoort3de pr. Eduard Beukers 4de pr. Jacob Pigeaud. Berde klasse, 1ste pr. Christiaan Bomert; 2de pr. Albert Gips; 3de pr. Jan Koetsveld; 4de pr. Jan Nolet; 5de pr. Johannes Gips; 6de pr. Willem Beukers. Aanmoedigingen werden uitgereikt aan: Meisjes. Sophia de MooijGeertruida van Koetsveld, Theresia van Erpecum, Nellie van der Pauwert, Mina Jansen, Sophia Pigeaud, "Maria Engeriug, Maria de Lange, Johanna de Lange en Anna IJsseldoorn. Jongens. Jan Beukers, Arnold Beukers, Jan Loopuyt en Albert Bomert. Blijkens achterstaande advei tentie zal het gewone nnjaars-coneours door het korps scherp schutters Zondag 21 November a. s. plaats hebben. Wij meenen de aandacht onzer lezers daarop te rnoeten vestigen en vertrouwen, dat evenals vroeger velen zich opgewekt zullen ge voelen om voor dit concours prijzen in te zenden. Volgens officieele opgave in de St.-Ot. van heden, zijn in de maand Sept. in deze gemeente geboren 75 kinderen, waarvan 41 van het mannelijk en 34 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 5, waaronder 1 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht; overleden 46 personen, waarvan 31 van het mannelijke en '15 van het vrouwelijke geslacht; gehuwd zijn 19 paren. De leden van de Tweede Kamer waren gisteren in de sectiën vergaderd tot het onder zoek van de laatstelijk bij de Kamer ingekomen wetsontwerpen. Met leedwezen vernemen wij het over ly den van den heer J. Fransen van de Putte, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in bijna 77-jarigen ouderdom. De ontslapene, om zijn degelijk en humaan karakter, zijn helderen geest en zijn veelzijdige kennis algemeen geacht, had sedert '1859 onaf gebroken zitting in de Eerste Kamer, waarvan hij een der sieraden mocht heeten. Voor de liberale partij is zijn verscheiden een groot verlies. Maar ook voor de provincie Zeeland, waar hij veel goeds en nuttigs hielp tot stand bren gen, is zijn overlijden een zware slag. De overledene was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Vad De Minister van Financiën verwittigt de belanghebbenden, dat de eerstvolgende recht- streeksche verzending van brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel van de stoomschepen derNederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappijzal plaats vinden uit Rotterdam óp Zaterdag 27 November aanstaande, met het stoomschip F. Galand, in plaats van met liet stoomschip W. A. Schollen, waarvan de afvaart, op den 13 dezer bepaald, wegens avary niet kan plaats vinden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der coirespondentie naar Nederlandsch Indie, door middel van het stoomschip Holland, van de maatschappij »Java," waarvan het vertrek uit het Nieuvvediep op den 20sten November a. s. is bepahld. Behalve voor Batavia, zal er met deze ge legenheid mede eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van den 19 November en de brieven den daarop vol genden dag 's morgens per eersten trein aau den Helder aangekomen te zijn. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij de gemeenschap pelijke loodiugen door de beambten van den waterstaat en het loodswezen in deafgeloopen week, op den drooge vau den Nieuwen Rotter- damschen Waterweg naar zee, is bevonden: langs het Noorderhoofd 40 decimeter (met een plaats van 38 decimeter), op de lijn der geleide lichten 39 en langs de witte tonnonzijde 32 decimeter bij gewoon laag water. Het Staatslied no. 182 bevat het besluit van den 27 October jl., waarbij het tarief, vast gesteld bij art. 1 der wet van 18 April -1874 (Staats7Aad no. 65), regelende de consulaat- rechten ten aanzien van vaartuigen gemeten volgens het Koninklijk besluit van 21 Augustus 1875 (Staatslied no. 146) wordt gewijzigd, en zulks ter uitvoering van de slotbepaling van art. 4 der wet van 3 Juni 1875 Staatsblad no. 101), tot afscluffing van liet vuur-, ton-en bakengeld, en nadeie regeling der meting van zeeschepen. De Staats Ct. van heden behelst de nomi native opgave van Eui opeesche officieren, onder officieren en minderen, overleden na evacuatie uit Atsjiu, voor zooverre daaromtrent tot op den 6 October 4875 bij het Departement van Oorlog in Nederlandsch Indie bericht was in gekomen. (40ste vervolg.) Dc Haagsche correspondent van de Zut- pliensehe Courant, de ongesteldheid van II. M. de Koningin vermeldende, laat daarop volgen: »Bij zulke gelegenheden bemerkt men eerst recht, hoe bemind onze Koningin is. Met tranen in de oogen zag ik gister vrouwen uit de lagere volksklasse voor het paleis staan. Ik' merkte, dat zij druk bezig waren de deugden van de Koningin op te sommen en onwillekeurig bleef ik een oogenblik staan om ernaar te luisteren. jDat arme mensch, zeide de eene, wie weet, hoe benauwd zij het op dit oogenblik heeft. Men man heeft ook de zenuwkoortsen gehad en ik weet dus wat het zeggen wil. Het staat bepaald, niet best, want het ziet er alles zoo triest uit." De deur ging open en er kwam een lakei uit. Terstond werd hy in beslag genomen: sHoe is het?" klonk het uit beide monden tegelijk. jWat weet ik er van," was het korte en niet zeer beleefde antwoord van mijnheer de bediende. »Ach kom, gij behoeft zoo'n toon niet aan te nemen, wij zijn ook menschen." De deur ging weer dicht de lakei was verdwenen. Toen brak de verontwaardiging los. »~Wat zou zoo'n vent wel meenen, zelfs de Koningin zou ons niet zoo afsnauwen. Toen ik het vorig jaar met men. dochter aan 't strand liep, bleef ze bij ons staan en gaf bet kind, dat Jansje op schoot had, eén handje, 'k Zal't nooit weer vergeten, 'k Had vroeger wel gehoord dat ze zoo vrindelijk was, ook tegen ons soort vaa menschen; maar ik mot zeggen, 'tié ook een kindje om te stelen, een allerliëfst dotje." ïO mensch, daar kan ik .je meer van ver tellen. Toen voor twee jaar de vrouw van haar koetsier Dirk K.je kent hem wel 'zwaar ziek lag, liet ze haar alles brengen, wat ze maar begeerde. Je moet die vróuw eens over de Koningin hooreu; ik wed dat ze van daag zelf ziek is van angst." j>Nu, het zou ook een zware slag zijn. Het arme mensch. Ik hoop dat God haar sparen zal." sGod geve het." De tranen rolden de oude vrouw uit het oog. Die tranen, zij waren het innigste gebed dat naar boven kon worden opgezonden. Naar men verneemt zal op de internati onale tentoonstelling, te Philadelphia, een verslag van den toestaud vau het middelbaar- en lager onderwijs in Nederland, in de Engel- sche taal, geëxposeerd worden. In eene gecombineerde vergadering van de hoofdbesturen der thans verbonden ver- eenigingen s Volksonderwijs" en Schoolverbond" is tot voorzitter benoemd de heer dr. II. E. J. van Hoorn te Hoorn, tot secretaris mr. k. ICerdyk, tot penningmeester ,T. P. Vladderacken te Delft. De Middelb. Ct. is in staat gesteld mee- tedeelen, dat er in de procedure van schipper M. de Bruin tegen den gezagvoerder der Deensche stoomboot Phoenix geen sprake is van beëindiging door transactie. Van 12 tot 14 dezer, zal des nachts weder bet gewone jaarlijksche verschijnsel van den regen van vallende sterren te zien zijn, In 1833 werden door Olmsted en Palmer in Noord-Amerika gedurende den nacht van 12 op '13 November in den tijd van 9 uren minstens 240,000 vallende sterreu gezien. Het andere tijdstip van dezen sterrenregen is de nacht van den '10 Augustus. Beide komen sedert vele jaren zeer regelmatig jaarlijks terug. Maasland. In de maand October jl. wer den alhier vijf rundereu door de longziekte aangetast. In September kwamen acht geval len voor. Amsterdam. In de effectenhoek op de beurs liad gisteren weder een oploopje plaats, tengevolge van een geschil over het al of niet nakomen van zekere verplichtingen. Een per soon werd van de beurs afgedrongen. Hoorn. Op de groote najaars-koetnarkt, den 7 en 8 dezer alhier gehouden, werden aangevoerd ruim 9000 stuks vee, over het algemeen van beste kwaliteit. De handel in de beste soort was vlug en werd met hooge prijzen betaald, in de mindere kwaliteit was de han del gedrukt en waren de prijzen aanmerkelijk lager. Groote driften werden van hier naar elders gevoerd5 stoornbooten en 25 vaartuigen werden alhier geladen. Jonre. Door de alhier gevestigde afdeeling van de Provinciale Friesche Werkliedenver- eeniging is besloten het schoolgaan van kin deren der leden verplichtend te stellen tot 13 jaar, en tevens een fonds te vormen, waaruit de onkosten zullen kunnen "worden bestreden voor den aankoop van eenige geschenken tel* aanmoediging van getrouw schoolbezoek. Zeist. Een der onderwijzers van het insti tuut werd dezer dagen de dupe eener onbe schaamde oplichterij. Voor eenige weken geleden werd hij bezocht door een Engeischman, die voorgaf de compagnon te zijn van een zijner Engeische vrienden en op zijne huwelijksreis ook Zeist te willen zien. Op een uitstapje naar Utrecht verloor de reiziger zijne contanten, deed daarvan bericht aan het politiebureau, liet ad- verteeren en f150 belooning uitloven voor den vinder zijner portefeuille die naar zijne opgave papieren inhield, welke voor hem meer waarde hadden dan het geld. De porteffeuille bleef zoek, de man moest verder, had den indruk gegeven van solide en goed' te zijn, waarom me« hem zónder eenige vrees' eene betrekkelijk groote som leende, waarmee hy over. Rotterdam naar Londen' vertrok en vandaar lolegrafeerde, dat hij góed' was overgekomen 'en het geleende geld haet" geleende reisdeken'en overjas direct zou overmaken. Toen een en ander uitbleef; werd

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2