Terssïijnt öaplljb, ultiBiflerl Dlnsiai. EnitenlaiiascliB Berielilei. Biniienlaiiscli BericïïëF" Aü. '1875. a t e r d a ff 13 November. 3771. Negen en Twintigste Jaargang-. E R A N K R IJ K. De Nationale Vergadering, de beraadslaging over de kieswet voortzettende, heeft artt. 7 tot 11 aangenomen en art. 12 naar de Oommissie teruggezonden. Art. 13, waarbij het imperatief mandaat van geener waarde wordt verklaard, js daarna goedgekeurd. De Regeering zal heden bij de Karner de drukperswet indienen. Zij handhaaft den staat van beleg in de departementen Seine, Rhone, Bouches du Rhone en Seine-et-Oise. Eene commissie, bestaande uit de heeren Wnllon, minister van onderwijs, Littré, Rendu de Rosnay, voorzitter van het congres der Oriëntalisten, en uit vele leden van het instituut, houden zich bezig met liet ontwerpen van een groot 'internationaal congres voor oudheidkunde en vóórhistorische anthropologic. Dit congres "zóu in de eerste helft van het volgende jaar te Parijs worden gehouden. De heer Thiers is thans gereed met het groote werk, zijn sTestament," waarvan reeds herhaaldelijk sprake was, o. a in de brieven der correspondenten, die den staatsmantjjdenszijn verblijf ia Zwitserland bezochten. Thiers is iu onderhandeling met een uitgever, zoodat wel spoedig dit boek, dat ongetwijfeld een der be langrijkste geschriften van onzen tijd is, het licht zal zien. ENGELAND. De Eugelsche troepen zijn naar Baturabe teruggetrokken, op tien mijlen afstands van Perak. Raja Lilla heeft een lichting van de in woners bevolen. De Maleiers verdrijven de Chi- neezen, die vóór de Eugelschen zijn. Men ver wacht een godsdienstoorlog. 1000 man troepen met artillerie zijn uit Indie gezonden ter ver sterking van de Engelschen. Hier te lande hebben gedurende de maand October achttien spoorwegongelukken plaats gehad, waaronder dertien botsingen tusschen treinengeen van die ongevallen, zegt de Fall Mall Oaz.zou hebben plaats gehad, als men slechte de eenvoudigste voorzorgsmaatregelen had genomen. Twee personen werden gedood, vjjf liggen op het uiterste, twintig zijn ge vaarlijk gewond, terwijl een OOtal lichte kneu zingen ontvingen of schokken, waardoor hun zenuwgestel geheel werd ondermijnd. Veileden jaar moesten de Engelsche spoorwegmaat schappijen aan de slachtoffers van spoorweg rampen uitkeeren 4'A millioen gulden en leden zij daarenboven een schade aan materieel van 3 millioen gulden. Het is thans gebleken dat de moord op den Engelschen resident te Perak op Malakka den,heer Birch, gepleegd, geen op zich zelf staand feit is, maar dat die tot sein moest strekken van eene uitgestrekte beweging. SPANJE. Er loopt een gerucht, dat de Spaansche ge zant te Parijs, markies de Molins, aan Koningin Isabella heeft aangezegd, dat zijne regeering was teruggekomen op de belofte om-in Januari haar den terugkeer naar Spanje te veroor loven. De oorzaak van dien stap moet hierin zijn gelegen, dat de ex-Koningin gedreigd had een manifest uit te vaardigen, waarbij zij hare abdicatie introk en zich met j don Carlos te ver zoenen. Deze bedreiging, reeds vroeger door haar geuit, zou zij vernieuwd hebben, ten ge volge van de inhechtenisneming en. daarop ge volgde verbanning van Marfofi. Men weet nu niet wat de Koningin doer zal. Zuster Patro- cinio, de bloedende non, is naar Parijs gezonden om eene verzoening tusschen Isabela en haar gemaal tot stand te brengen, maar deze beeft geweigerd. DUITSCHLANU. De Beiehs-Zeit. bevat een telegram uit Rome luidens hetwelk men in de doorgaans goed ingelichte kringen aldaar verzekert, dat de Paus binnenkort iemand naar Beieren zal zenden, met instruction voor den aartsbisschop van Munchen en de bisschoppen van Regensburg en Spiers. Bewuste instruction zullen natuurlijk de gedragslijn aangeven, welke voornoemde prelaten, na het jongst voorgevallene, tegenover de Beiersche regeering moeten volgen. OOSTENRIJ K. De Abendpost verklaart in antwoord op de onrustbarende artikelen van sommige dagbladen, naar aanleiding van den stap, door generaal Ignatieff bij de Turksche Regeering gedaan, op goeden grond te kunnen melden, dal sedert de onlusten in het Oosten Ruslands vertegemvoor- diger evenmin als die van Oostenrijk-Hongarije of van Duitschiand bjj den Sultan of den Groot vizier een stap gedaan heeft, die niet in over eenstemming was met de gemeenschappelijk genomen besluiten der drie Mogendheden en den steun der andere kabinetten mocht onder vinden. TURKIJE. Een depêche uit Ragusa van 9 dezer behelst dat, volgens een bericht, ontleend aan eene Zuid-Slavische bron, de insurgenten een Turksch blokhuis, in het district Gaczko, met zich ge voerd hebben. Aan eene andere afdeeling insur genten moet het gelukt zijn, om eene Turksche proviond-kolonne buit te maken. Het verlies der Turken in beide gevechten daarbij zou 24 dooden, dat der insurgenten 14 gewonden be dragen hebben. Naar men uit Ragusa meldt is Ljubobra- tic, het hoofd der opstandelingen in de Her- zegowina, van het paard gevallen met dit gevolg, dat hij een zijner armen heeft gebroken. Hij is naar Cattavo vervoerd, waar men hem verpleegt. RUSLAND. De Qolos zegt, dat het jongste artikel van den Beg. Anz.hetwelk niet voor de buiten- landsche pers, maai- tot voorlichting van de openbare opinie in Rusland was bestemd, niets bevatte, dat aan de diplomatie onbekend was, maar ten eenenmale de vredelievende gezind heid en de voortdurende eenstemmigheid der mogendheden bevestigt. ITALIË. De Opinione meldt, dat de mogendheden onderhandelen over de gepastheid^ om eene gemeenschappelijke nota aan Turkije te richten, waarin op het tot stand brengen van voldoende hervormingen, onder waarborg der mogend heden, wordt aangedrongen. AMERIKA. De Amerikaansche Daily Telegraph heeft thans, in navolging van de Engelsche Times, met de Fransche telegraaf-directie een overeen komst gesloten voor het uitsluitend recht op één draad van 's avonds acht uur af tot 's mor gens vier uur. Zij betaalt daarvoor 50,000 fr., terwijl de Times indertijd dat recht voor 75,000 fr. kocht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 11 November. In den loop der zitting is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Rotterdam naar Houten. De onteigening wordt aangevraagd ten name van de Rotterdamsch-Munstersche spoorweg maatschappij voor het gedeelte Rotterdam Houten. De weg zal uitgaan van het gemeen schappelijk station buiten de Delftsche poort en bij Capelle aan den IJsel aan den Rijn spoorweg aansluiten. De algemeene discussion over de Indische begrooting-zijn daarna aangevangen. Het woord is gevoerd door de heeren Nierstrasz, des Amorie van der Hoeven, van Zinnicq Berg- mann, Fabius, Mirandolle, van dea Berch van Heemstede, C. van Nispen en dea Minister van Koloniën, die de bijzondere punten en bedenkingen reserveerende tot bij de onder- deelen, in 't algemeen zijn regeeringsbeleid heeft verdedigd of nader toegelicht. Een punt echter, dat ook door anderen was opgenomen naar aanleiding der rede van den heer des Amorie van der Hoeven, besprak hij kortelijk, namelijk de dringende noodzakelijkheid om in zake van godsdienst en onderwijs strikt neu traal te blijven en zich van alle propaganda te onthouden. Ook hij kwam dus op tegen de aanbeveling van den heer des Amorie van der Hoeven, om in deze werkdadig op te treden. De heer Fabius voorspelde daarvan bloedige gevolgen. Er volgden nog eenige replieken. Morgen voortzetting. SCHIEDAM» 12 November 1876. De St.-Ol. van heden bevat het volgende bulletin 11 November. De gunstige verandering in COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal-1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. ÏIVKKAI'; MARKT, 124. Advertentieprijs: tand10 gewone regels. l.OOr Iedere gewone regel meer,- 0.10. Driemaal plaatsing wordt togen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1