VratUiil flaplijts, litpzoieri DMai.' BnitenlanftsDlie BeriGhten. Binnenlanflscke Beritltst. A". 1875. Maandag 15 November. M 3772 Nesen on Twintigste Jaargang. F II A K It IJ K. - In de zitting van de Nationale Vergadering van gisteren is de kwestie betreffende de wijze van stemming uitgemaakt. De groote strijd loopt over art. '14, hetwelk bepaalt dat elk departement een afgevaardigde kiest op de 70,000 inwoners, elke fractie van meer dan 35,000 inwoners telt voor 70,000. Het departement is éen kiesdistrict, behoudens de gewesten die meer dan 10 afgevaardigden te verkiezen hebben. Hierop is door den heer Antonin Lefèvre Pontalis een amendement voorgesteld, volgens hetwelk ieder burger niet meer dan op éen afgevaardigde zijne stem kan uitbrengen. Met dat doel wordt elk arrondis sement tot éen kiesdistrict verheven. Het arron dissement dat ,200,000 inwoners telt, of zoo veel 'meer dan 100,000, dat het meer dan éen afgevaardigde te verkiezen heeft, wordt gesplitst. Er was in de kamer een groote toevloed van nieuwsgierigen. De scrutint <1'arrondissement is, overeen komstig het door ,den heer Lefèvre Pontalis voorgesteld amendement, met 357 tegen 326 stemmen aangenomen. DU1T8CHLAND. De bewuste brochure, getiteldPro Jihilo die door het publiek te Berlijn met gretigheid gelezen, doch ook algemeen veroordeeld wordt, is heden middag, krachtens eene verordening der politiein alle boekwinkels der hoofdstad in beslag genomen. Eenparig is men overigens van oordeel, dat de schrijver, vermoedelijk graaf von Arnim, met gemelde brochure, welke ontegenzeggelijk zeer belangrijke onthullingen vervat, echter zijn doel niet zal bereiken, t. w. om het aanzien en de achting van den Rijks kanselier von Bismarck bij het publiek te schaden. Men verneemt, dat een groot gedeelte der lagere geestelijkheid in het aartsbisdom Keulen den strijd tegen den Staat wil opgeven. De hoogere geestelijkheid, die, in weerwil van af zetting en verbanning, ruimschoots de middelen bezit, om goed te leven, kan het gemakkelijk uithouden, maar de lagere geestelijken lijden bij voortdurend gemis hunner bezoldiging, hon ger en ellende. Daarenboven zien zij thans zeer goed in, dat de bedoelde strijd niet wordt ge voerd tot handhaving van de rechten dei Kerk, maar slechts tot verdediging van de alleen heerschappij der hoogere geestelijkheid, terwijs de belangen der Kerk er onder lijden, LUXEMBURG.' De zitting der Kamer is den 9 dezer door Prins Hendrik geopend. In de bij die gele genheid door den Prins uitgesproken troonrede, wordt hoofdzakelijk gewag gemaakt van de jongste viering van zijn 25-jarig stadhouder schap en de bewijzen van liefde en gehecht heid, toen door de bevolking van liet groot hertogdom en uit den vreemde, zoowel jegens hem als jegens den Koning-Groothertog, aan den dag gelegd. Voorts wordt daarin mede gedeeld, dat de toestand van den landbouw zich langzamerhand verbetert; dat de heer- schende crisis in de vooi'naamste takken van nijverheid bij de aangrenzende staten voor het oogenblik ook nadeelig werkt op de metaal industrie in Luxemburgdat de regeering alle zorg blijft wijden aan de verbetering van het onderwijs, en dat de financiën des lands in een gunstigen toestand verkeeren. Ten slotte wordt in die rede verklaard, dat de betrekkingen van Luxemburg met de andere ^mogendheden van een \riendschappelijken aard zijn, en dat ver scheiden belangrijke wetsontwerpen achtereen volgens door de regeering aan de overweging der kamer zullen voorgelegd worden. SPANJE. üe Qacsta meldt, dat het leger het fort, het welk de vallei Heoso beheerscht, niettegen staande den tegenstand dér varlisten, genomen heeft. Op het oorlogsveld valt overigens weinig bij zonders voor. In het fort San Luan hebben de regeeringstroepea een» belangrijke hoeveelheid oorlogsmaterieel gevonden. Quesada zet nog steeds zijne bewegingen naar de liniën van de Ai'ga vooit. üelatre concentreert zijne troepen op de grenzen van Arragon en Navarre. Koning Alfonso heeft jl. Dinsdag 38 provin ciale commissiën uit de constitutioneele party ontvangen, die hem hare huide kwamen aan bieden. De bladen maken een brief openbaar van den heer Ferrer de Conta, waarin deze de eischen der Vereenigde Staten, ten opzichte van het tractaat van 1795, voor niet te recht vaardigen verklaart. ENGELAND. De Prins van Wales heeft het schoolfeest te Bombay bijgewoond. Meer dan 7000 kinderen van alle klassen namen hieraan deel. Sommige meisjes hingen bloemkransen om zijn hals en een vertaling van het »God bless the Prince of Wales" werd gezongen. Men zegt dat de Prins zeer geroerd geweest is door dit schouwspel en zijn vriendelijkheid diepen indruk op de inboorlingen maakte. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 November, In deze zitting is, bij de afdeeling Justitie van hoofdstuk II der Indische begrooting, hoofd zakelijk door den heer Mirandolle ter sprake gebracht de wenschelykheid,vau intrekking van de bepaling in het'algemeen politie-strafregle- ment voor inlanders, houdende strafbedreiging tegen inlanders, die een werk-contract ver breken. Door verschillende sprekers onder steund, meende de Minister niettemin daartoe •zijnerzijds niet te kunnen aandringen, met het oog op den algemeenen wensch in Indie tot behoud dier bepaling. De heer Mirandolle heeft daarop eenemotie voorgesteld, waarbij de Kamer de wensch elijk- heid der intrekking zou uitspreken. Het uit voerig debat daaromtrent had tot resultaat, dat, nadat de Minister verklaard had bij een volgend koloniaal verslag nadere mededeelingen te zullen doen omtrent de werking der straf bepaling en het gemotiveerd gevoelen der Indische autoriteiten, de motie verdaagd werd tot een nader tijdstip. De onderdeeien dezer afdeeling werden goedgekeurd en de beraad slagingen over de afdeeling Financiën aange vangen. Hierbij werd door den heer Nierstrasz op eene herziening der comptabiliteitswet aan gedrongen. Een amendement van den heer Schiir.mel- penninck, om de bij de nota van wijziging voorgestelde nieuwe organisatie omtrent de controle der belasting-invordering als inoppor- tun weg te laten, werd verworpen met 30 tegen 26 stemmen. Een ander amendement, van den heer van den Berch van Heemstede, om f 213,512 voor uitgaven, in verband met de overneming der belastingen aan de oostkust van Sumatra, alleen pro memorie uit te trek ken, ten einde die regeling uit te stellen tot na afloop van den oorlog met Atsjin, werd verworpen met 51 tegen 3 stemmen. De af deeling financiën is afgeloopen. Maandag Je een uren is de afdeeling binnenlandsch bestuur aan de orde, SCHIEDAM, 18 November 1875. Door het Kiescollege der Hervormde ge meente zijn gisteren tot ouderlingen herbenoemd, de heeren: P. la Verge, O. van den Berg Jr. en M. van den Bos Sr. Als diakenen werden herbenoemd, de heerenG. 't Hart, C. Möhring en J. J. de Wolff. Z. M. de Koning heeft bevorderd tot luit. ter zee der le kl., den luit. ter zee 2e kl. G. II. de Goeje. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indie, door middel van het stoomschip J. B. Walker, van de »Star Ball Line," waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 21 November a. s. is be paald. A De gedrukte stukkeD en monsters van koop waren behooren uiterlijk den 20 November des morgens en de brieven 's avonds van dien dag te Rotterdam aangekomen te zijn. Rotterdam. De gemeenteraad heeft met 35 stemmen tegen 1 (die van den heer Smalt) besloten tot den aankoop van de buitenplaats den Heuvel met aangrenzende landerijen, Amsterdam. Met de werkzaamheden voor het Thorbecke-stanabeeld is men zoover ge vorderd, dat het grondwerk 'gereed is. Binnen toil AnoNNi.Mi.N"r>>i'HiJ>, pui Uvmnal1.SÜ. Franco per post, door liet golicele Rijk - 2,50. Afzonderlijke - 0.10. ItUltKAV: MARKT, '13, 124. Advertentieprijs: van 1--10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. V

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1