p 1 U TerscMjil iaplijb, ritpsM Mai. BiltenlaiSscïe Bericïten. "BiiiHlaiisulie Berichten. A0. 1875. Donderdag 18 November. M 3774 Neggen' en TAvintigstc Jaargang. BUREAU: MARKT, E, 134. F U A N K XI IJ K. In fle gisteren gehouden zitting der Nationale Vergadering is door Delncour het voorstel inge diend en verdedigd om de beraadslaging over de wet op de gemeentebesturen te verdagen- De Vergadering heeft zich met dit voorstel vereenigd en tegen Vrijdag a. s. de derde lezing van de Kieswet aan de orde gesteld. Men leest in het Journal des DébatsNaar verzekerd wordt, heeft Mac-Mahon liet ver langen te kennen gegeven, dat de Nationale Vergadering een twintigtal personen tot senator benoemde, die niet tot de tegenwoordige Kamer behooien en die in verschillende tijdstippen diensten aan het land bewezen hebben. Onder hen worden in de eerste plaats genoemd maar schalk Canrobert en de aartsbisschop van Parijs. Het Bulletin Frangais geeft een over zicht van de rampen, die te Parijs van ver leden week Zondagavond tot Woensdagochtend zijn voorgevallen. Ongeveer 10,000 schoor- steenen woeien omver, '160 daken zijn min of meer beschadigd, 1000 hekken zijn omverge worpen, 200 boomen werden ontworteld. Vol gens dit blad heeft liet totaal bedrag der schade 500,000 fr. beloopen, t ITALIË. Men meldt uit Rome: Ten gevolge van den dooit van den abt titularis der Paiatijnsche basiliek te Mantua, heeft de bisschop de eigen domsbewijzen der kerk in bezit willen nemen, in afwachting van de benoeming van een nieuwen abt. Het kapittel heeft zich echter verzet tegen dit verzoek van den bisschop, op grond dat dit op niets wettigs berustte. De minister van justitie heeft het gedrag van het kapittel goedgekeurd, omdat de benoeming van den abt den Koning toebehoort. De prefect van Napels heeft weder de onmiddellyke verwijdering bevolen van zeven pas aangenomen leekenzusters uit het klooster Ecce Homo. Een dergelijken maatregel zal ook het conservatorium te Grumo Nerone onder vinden. De prefect heeft zich tot het bestuur der armeninstellingen gewend met de be dreiging, dat zoo dergelijke dingen (dat geestelijke zusters onderwijzeressen leer lingen overhalen om non te worden) weder voorvallen, de betrekkelijke inrichtingen zullen worden opgeheven. In de daarop doelende cir culaire heet het o. a.: x>Door dergelijke daden hebben de betrokken besturen tegen de eischen van de hedendaagsche beschaving gehandeld, daar het niet langer geoorloofd is,' dat in stellingen, die door de erflaters voor opvoeding, onderwijs en handwerk opgericht werden, vol wassene, niet-arme meisjes opnemen, om haar in de armen eener zuiver geestelijke toewijding en mystieke leer te voeren." TURKIJE. Een telegram uit Ragusa van '16 dezer bevat, dat aan den Turksehen' gouverneur van Bosnië dien dag, bij zijne aankomst te Trebinje, op nieuw eene nnderwerpjugsverklaring van tiëu Katholieke dorpen in 'het district Popovic is overhandigd. Iutussehe blijkt de benoeming van Koutant-efïendi tnj, gouverneur vau de Neder-Herzegowina geea gunstigen indruk ge maakt te hebben. Dazfe staatsbeambte, welke bij de Christenbevolking aldaar goed bekend is, wordt door haar gehaat. Men beschouwt hem al wreedaardig en den Christenen vijaudig. Uit Slavische bron wordt gemeld, dat bij Goranska 5000 man Turksche troepen den 11 dezer werden aangegrepen. De Stryd duurde twee dagen. De Turken'zijn geheel verslagen, lieten 800 dooden op het slagveld achter en 25 gevangenen. Alle proviand viel den insur- genten in handen. Het verlies der opstande lingen is onbekend. RUS,LAND. Uit St. Petersburg wordt vau '16 dezer gemeld De officieele Beiehs-Anz. wederlegt in zijn hoofdartikel van heden de vrees der bulten- landsche pers wegens het Oosten. Europa, voegt het orgaan er bijverkeerde nimmer in een gunstiger toestand voor de vredelievende op lossing van elke moeilijke kwestie. De drie machtige Keizerrijken, onder medewerking der overige Mogendheden, houden zich bezig met de vredelievende uit den wegruiming der ver wikkelingen in de Herzegowina. De Europeesche vrede steunt te vast op de eenstemmigheid der groote Mogendheden, zoodat er geen gevaar van storing daarvan voorhanden is. ZWEDEN. Er heeft gepasseerden nacht, ter hoogte van Linkoepïng en Bankeberg, eene botsing tusschen de Malmoë- en Stockholm-spoortreinen plaats gehad. Tot dusver weet men, dat daarbij 6 per sonen gedood en 12 anderen gewond zijn. Onder de laatstgenoemden bevindt zich de Belgische gezant aan ons hof, die eene lichte verwonding heeft bekomen. ENGELAND. De lage gedeelten der hoofdstad en omstre ken zijn, tengevolge van den hoogen vloed op de Theems, overstroomd. Het water is thans zakkende. Langs de kust is door den storm groote schade aangericht. Vele schepen hebben schipbreuk geleden. SPANJE. Men vertelt dat de Carlistische generaal Dorregaray en Tristany door don Carlos weder in vrijheid zijn gesteld, op de eenvoudige be lofte op de eerste aanvraag terug te zullen komen. OOSTENRIJK. De "Weener officieuse organen melden dat men voor aanstaand rijkskanselier van Duitsck- land het oog heeft op prins Reuss. AMERIKA. Bristow, de Minister van Financiën, kondigt de aflossing aan van alle 5/20 1864 obligaties en vau 1,975,400 doll. 1865, te zamentoteen bedrag van '17,785,350. De betaling van den interest zal eindigen 15 Febr. De operatie leidt tot de volledige vervulling van 't contract met het Syndicaat. Virginia-City in Nevada, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, is door do vlam men vernield. De stad is de hoofdplaats der mijnwerkers en 5000 personen zijn zonder arbeid, doordien de fabrieken, waarin de mijn- producten werden bewerkt, in ascli zijn ver keerd. Het verlies wordt geschat op '18 miilioea gulden. De mijnen zijn onbeschadigd, maar toch zal het eenige maanden duren, voordat op den ouden voet goud en zilver uit de aarde zal kunnen worden gehaald. Virginia-City, eerst een kamp van mijn werkers, telde voor den braud 10,000 zielen, was lief aangelegd, had kerken, scholen, hotels en een schouwburg. De stad ligt op een hoogte boven de mijnen, en is des daags, als de mannelijke bevolking in het hart der aarde is, bijna verlaten, daar er betrekkelijk weinig vrouwen zijn. Het inwendige van de hoogten gelijkt veel op een honiggraat. De Comstock-mijn, behoorende tot de vijftig mijnen, die in exploitatie zijn, heeft in vijftien jaar tijds f 3SÖ,000,000 aan goud opgeleverd. Men verwacht, dat de Consolidated Virginia en California mijnen gedurende de eerstkomende vijf jaren 36 ii 48 millioen aan goud zullen opleveren. Aan de aandeelhouders in eerstge noemde mijn, is gedurende de laatste vier maanden f 2,400,000 dividend per maand uit gekeerd. Bijna al de fraaie gebouwen te San- Francisco hebben aan de goudmijnen in Nevada hun oorsprong te danken, zoodat San-Francisco dan ook alles doet om Virginia-City hulp te verleenen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL.. Zitting 16 November 1875. De geheele zitting van heden was gewijd aan de bespreking der afdeeling Onderwijs en Eoredienst van de Indische begrooting. Naar aanleiding der rede van den heer des Amorie van der Hoeven bij de algemeene beraadsla gingen, had een warm debat plaats tusschen de heeren Moens, des Amorie van der Hoeven, ICuyper, van Nispen, van der Kaay en de Jonge. De gedragslijn der regeering in zake de bevor dering vau den godsdienst, in verband met het onderwijs, werd daarbij veelzijdig besproken. De Minister van Koloniën heeft z\jn standpunt van volkomen onzydigkeidgegrond op het regeeringsreglement, verleden jaar uiteengezet, gehandhaafd. Biiaes AnoN'NEMhNTSi'KiJS, poi kuni taal1.K5. Franco per post, door het geheele Ryk - 2.50. Afionderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: \an 110 gewone regels. 1.00, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Dr'ëmaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1