Seieoiie Bericitei Uit de memorie van beantwoording der Rpwerjfig ten aanzien van de wet op de mid delen vau *1876, ontleenen wij het volgende: Eene herziening van de wet op het personeel, is ondenkbaar zonder een equivalent ten behoeve der gemeenten, die bij elke wijziging zeer zeker verlies zouden lijden. De Minister meent ook dat herziening der patentwet mogelijk is. De overwegingen daaromtrent zijn aangevangen. Ook de Regeering betreurt het steeds toenemend gebruik van gedistilleerdmaar zij moet er toch ook op wijzen, dat door scherpere wetten 'en beter surveillance het smokkelen aan de grenzen zeer beperkt is, wat ook op het cijfer der opbrengst van invloed is. Het'maakt bij den Minister van Justitie een onderwerp van overweging uit, of het mogelijk en raadzaam isstrafbepalingen ter beteugeling van het misbruik van sterken drank, als in het door de Staatscommissie ontworpen strafwetboek zijn voorgesteld, samentevatten in eene afzonder lijke wetsvoordracht, in afwachting dat tot eene geheele herziening van het strafrecht zal kunnen worden overgegaan. "Wat het zout betreft, bestaat er voor het tegenwoordige geen grond om te vreezen, dat de fraudes den accijns onhoudbaar zouden maken. De opbrengst van den accijns gaat vooruit. Eene verlaging van den accijns zal echter, zoo de Minister hoopt, in verband met andere voorstellen, later in overweging kunnen genomen worden"Worden de toegezegde voorstellen tot wijziging van het belastingstelsel bekrachtigd, dan zal waar schijnlijk spoedig de gelegenheid bestaan om zonder verlies voor de schatkist, den accijns op de zeep af te schaffen. Een voorstel tot afschaffing der meeste leges- en emolumenten wegens de in- en uitgaande rechten en accijnsen, wordt eerstdaags bij de Vertegenwoordiging aanhangig gemaakt. Provinciale Staten van Znicl-llolland. Zitting van 16 November. De Staten hebben heden hunne werkzaam heden geëindigd. Al de onderwerpen zijn afge handeld. Al de voorstellen van Gedeputeerde Staten zijn onveranderd aangenomen, waaronder dat betrekkelijk het onderhoud der havenwerken te Middelharnis gedurende 25 jaren; die tot tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs en tot verdeeling der subsidie ten behoeve der industrieschool voor meisjes te Den Haag. De najaarsvergadering is daarop gesloten. SCHIEDAM, 17 November 1875. Voor het gewone najaars concours, dat voor werkende en buitengewone leden van het Schiedamsehe Seherpschutterskorps op Zondag den 21 dezer, op de schietbaan van het korps Koninklijke Scherpschutters te Rotterdam zal plaats hebben, zijn bereids de volgende prijzen ingekomeneen verlakte en beschilderde thee tafel een zilveren tafelscheleen étui met zilveren mes en vork; een ombredoos, bois rustique; een porceleinen petroleumlamp; een inktkoker. De Opper-ceremoniemeester maakt in de Bt.-Ct. van heden bekend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den lichten rouw zal aannemen voor drie dagen, ingaande den 17 dezer, wegens het overlijden van II. IC. H. de Prinsen Adalbert en Carel Theodore van Beieren. Het voorstel van de heeren Schimmel- penninck, v. d. Oije en Gratama tot weder invoering der Zaterdagzittingen bij de Tweede Kamer,' heeft, blijkens het -Verslag, bij het - onderzoek in de afdeelingen weinig bijval ge vonden. Slechts enkele leden konden zich met het voorstel vereenigen," als zijnde in het belang eener spoedige afdoening, vanzaken. Eenige jaren geleden werd de heer Busken Iluut naar Itidie gezonden, om een reglement op de drukpers te maken. In de zitting van eergisteren verklaarde de Minister vau Koloniën, dat zulk een reglement niet noodig was, dat die dagbladen geen stof tot klagen gaven behalve één blad, waar van het gaan naar Indie van den redacteur nogal besproken is." Onder dit in troonredcstijl aan geduide blad heeft men vermoedelijk te verstaan het Algemeen Dagblad van Nedcrlandsch-Indie. Wordt nu van den heer Huet de nakoming van de hem opgedragen eu vooruitbetaalde taak gevorderd, dan zal hij een reglement tot be teugeling van zijn eigen blad moeten maken. ArnliOf.) Vier antwoorden zijn ingekomen op de prijsvraag van Teyler's godgeleerd genootschap: omtrent de oud-testamentische eigennamen. De bekrooning is toegekend aan het antwoord onder de zinspreuk: snomina hebraea etc.," ingezonden door dr. Eberhard Nessle, theol. cand. te Tubingen. Aan het eonig antwoord op de prijsvraag omtrent de statistiek der zedelijke feiten zal niet de volle prijs, maar een zilveren medaille met f200 worden toegekend. Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld: »Hoe moet, met het oog op den heden- daagschen strijd onder de staathuishoudkun digen, over de onderlinge verhouding van Staat en Maatschappij worden geoordeeld vol gens de beginselen der Christelijke zedeleer?" De prijs is een gouden eerepenning, ter waarde van f 400. Inzendingen worden ingewacht vóór 1 Januari 1877 aan het »Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler van der Hulst, te Haarlem." In Twente, zoo bericht men aan JElet Vad., heerscht feite lijk onder den boerenstand nog het eerstgeboorterecht, zoodat na overlijden der ouders de oudste zoon op de hofstede blijft wonen en de daarbij behoorende landerijen aan zich behoudt, terwijl'aan de andere broers en zusters het hun toekomende door hun oudsten broer in geld wordt uitbetaald, zoodra zij gaan trouwen. Tot zoolang blijven in den regel allen eendrachtelijk te zamen wonen. Om nu betaling der verschuldigde rechten van overgang te ontduiken, hebben de overigens nogal primitieve Twentenaren een niet onaardig kunstje uitgevonden, namelijk: de broers en zusters trekken gezamenlijk naar- de griffie van de Arrondissements-Rechtbank en laten daar opmaken een akte van verwerping der nalaten schap en aanvaarding door den oudste der - broeders. Vervolgens wordt op het kleinste zegeltje een verklaring van eigendom opge- maakt en daarin van die verwerping en aanvaar ding melding gemaakt Deze wordt geregistreerd en in de openbare registers overgeschreven, en daarmede heeft de nieuwe eigenaar voor ongeveer drie gulden-rechten de geheele boer derij op zijn naam. De uit Dusseldorp verdreven Ursulmen- zusters, ten getale van 200, zullen zich te Maastricht vestigen. Ylaardingeit. Zondag middag jl. is alhier binnengekomen het loggerschip Activiteit, schip per Maarten Mos, die door de ekwipage was 'gebonden en opgesloten, omdat hij gedurende de reis zich aan verschillende personen der ekwipage zou hebben vergrepen, terwijl hij een hunner met een ïnes-verscheidenc verwon dingen had toegebracht en steeds zou gedreigd hebben een hunner (onverschillig wie) voor het eindigen der reis te zullen vermoorden. Schipper Mos is dadelijk bij zijn aankomst door de politie uit zijn gevangeu toestand ver lost en in bescherming genomen, en is evenals de ekwipage den volgenden dag door den Com missaris van Politie in verhoor genomen, die - van een en ander een uitvoeiig proces-verbaal heeft opgemaakt, waaitia schipper Mos naar r Scheveningenwaar hij thuis behoort, is ver trokken. (jV. VI, Qt.) Maassluis, 15 Nov. Yan de Eugelsche brik Vanquisher, kapt, Robinson, van Shields met steenkolen naar Dordt bestemd en alhier binnen gekomen, zjjn hedennacht voor den "Waterweg twee man over boord geslagen. leidon. De spoorwegarbeider, die jl. Woensdag tusschen de stations Leiden en Warmond door een zandtrein werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Amsterdam. Bij gelegenheid der 50ste voorstelling van De reis om de wereld in 80 dagenwerd II. Zondag aan de heeren Albregt van Ollefen een fraaie krans vereerd, meteen gedicht, omgeven met een geïllustreerden rand, waarin de namen der hoofdvertooners enz. ver meld stonden. Het geheel droeg het blijk eener welgemeende ongekunstelde v.olksdemoustratie te zijn. Het Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra ontviug dezer dagen per het stoomschip Holland, gezagvoerder Berkelbaeh van den Sprenkel, niet minder dan drie vol wassen en drie jonge gestreepte tijgers (de laatste een geschenk van het honorair lid Radhen Adhipatih Toemenggqeng Aria Tedjo Koesoemo, Regent van Kediri), een zwarten luipaard, een Victoria kroonduif, twintig gewone kroonduiven en nog eenige vogels van mindere waarde. Zwolle. Zondag avond heeft in de Voor straat, in het huis van den kassier Gratama, een gasontploffing plaats gehad, waardoor vele glas ruiten verbrijzeld werden en de heer Gratama belangrijke brandwonden bekwam. De deerlijk gewonde kassier was een paar uren te voren van zijne huwelijksreis thuis gekomen. De gasaunleg in de voorkamer des buizes schijnt niet afgesloten geweest te zijn, zoodat op het oogenblik, dat de heer G. met een licht in de voorkamer kwam, het ongeluk voorviel. Moerdijk. Den 14 dezer werd hier hulp ingeroepen voor een op het Hollandsch Diep in zinkenden staat verkeerenden visehschokker, toebehoorende aan den heer Ch. Verheijen en bevaren door P. de Bie en J. Geluk. Onmid dellijk begaven zich eenige personen in een boot derwaarts, doch voordat zij den schokker bereikt hadden, was deze reeds omgeslagen. P. de Bie vond onmiddellijk zijn dood in de golven. J. Geluk echter wist zich aan den mast, die nu eens onder, dan boven water slingerde, vast te houden, doch door den zwaren vloed en sterken golfslag mislukte het aan de genoemde personen den man te redden. Een tweede poging bleef eveneens zonder gevolg, terwijl het bij een derde poging gelukte den schip breukeling behouden aan wal te brengen. Een vreeselijke ontploffing heeft "Woens dagavond in de kolenmijn Marihayo, op den rechter-Maasoever bij Seraing plaats gehad, waarbij behalve het aantal gedooden, dat nog niet opgegeven kon worden, ruim honderd werk lieden gewond en. eenige hunner zeer zwaar gewond zijn. Op het oogenblik der ontploffing waren, naar men zegt, een 200ta! in de myn aan 't-werk. In dén gang heeft men reeds '10 lijken gevonden; in een anderen gang, die echter nog niet te bereiken was, vreesde men 7 of 8 lijken te zuilen vinden. Donderdag ochtend zijn weder 7 lijken naar boven gehaald, en men vreesde maar al te zeer er nog meer te zullen vinden. De contröle over de lampen heeft niet nauwkeurig kunnen plaats hebben, daar vele werklieden die ze droegen in de pa niek van hét eerste oogenblik zoo snel mogelijk gevlucht zijn. Het aantal slachtoffers zoowel als de geleden schade kon Donderdag nog niet

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2