Bnit8j]aiiscle Bericltei BiiieiilanTscle BerickTëï A". 1875. Vrijdag 19 November. M 3775. Negen e xi Twintig-st© J"aar{yaMg-. SPANJE. Uil Madrid wordt gemeld dat de adjudant van Quesada, overbi enger van een missive van don Carlos, den 18 de/er aldaar wordt ver wacht. De Correspondencia meldt, dat don Carlos ovèi dreven, onaannemelijke eischen heeft over gezonden, die zullen verworpen worden. De dagbladen der hoofdstad schijnen echter voor het tot stand komen van den vrede groote verwachtingen te hebben van den brief van don Carlos. Uit Ilendaye wordt omtrent dezen brief het volgende bericht: Het is onjuist, dat don Carlos een schikking heeft voorgesteld. Hij biedt don Alphonso een wapenstilstand aan voor het ge val, dat de Yereenigde Staten van Noord- Amerika Spanje den oorlog zouden verklaren. Hij wil dan zijn troepen met die van don Alphonso vereenigen om, onder voorbehoud van zijne rechten op den troon, met den Koning de integriteit dér natie te verdedigen. 170 Carlisten, waaronder de brigade generaal Navarette en 10 officieren, zijn weder te Perpignan geinleraeerd. Er loopt een gerucht dat de minister van buitenlandsche zaken, wegens ziekte, zijn ont slag zal nemen. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat de Engelsche brik Burnycatdie tegen den storm een schuilplaats zocht te Guetaria, in weerwil van de Engelsche vlag, een aanval der Carlisten heeft te verduren gehad. Zij beschoten het schip met granaten en hebben het getroffen. Onder het hevig vuur der Carlisten zijn Spaansche matrozen de haven uitgeroeid om de ekwipage te hulp te komen. RUSLAND. Het dagblad van St. Petersburg zegt in ver band met het artikel van het Staatsblad, dat de onrustbarende geruchten omtrent de Goster- sche kwestie haar oorsprong by de beursliedea en 'protectionisten vinden, die beide evenzeer er belang by hebben het vertrouwen te schok ken. Deze baatzuchtige pandelingen zullen schip breuk lijden op de onverstoorbare overeen stemming der Keizers die den vrede willen. Dergelijke valsche tijdingen kunnen de staathuis houdkundige ontwikkeling van Europa onmo gelijk op den duur belemmeren, noch de Mogendheden verhinderen met Turkije de noodige hervormingen op te sporen, welke tot een vreedzame en bekmglooze oplossing zullen leiden. Reeds meermalen is de invoering van het verplicht lager onderwijs ter sprake gekomen. Het blykt nu echter, dat het daartoe strekkend besluit eene doode letter is gebleven. Het ont breekt er aan scholen en aan onderwijzers. Thans wil het gemeentebestuur van St. Peters burg beproeven, om ten minste in de hoofdstad den schoolplicht in te voeren. Er zyn aldaar 15,746 kinderen tusschen de 8 en 12 jaren, die geen onderwijs genieten. Men wil nu by de bestaande 14 stadsscholen 157 nieuwe op richten, en ais deze gereed zyn, waartoe een tijdsveiloop van vier jai en is gesteld, liet onder wijs verplicht stellen. Voornoemde hoofdstad geeft tegenwoordig voor het lager onderwijs 14,571 z. r. uit. Die som zal tot gemeld doel op 350,000 z. r. moeten gebracht worden. liet plan is door den Russischen minister van onder wijs goedgekeurd en thans by bet departement van binnenlandsche zaken in overweging. F R A N K R IJ K. De Atgemeene Raad der Seine heeft de wenscheljjkheid uitgesproken van de opheffing van den staat van beleg en de uitvaai diging vaa een amnestie. liet verzoek is ondei teekend door 5G leden. De prefect verzocht dat het voorstel niet in overweging zou worden ge nomen; het is evenwel in handen gesteld van een. commissie. Volgens den nu aangenomen scrutin d"arrondissementzal Parijs in het geheel 25 afgevaardigdei' kiezen, St. Denis 3 en Sceaux 2, zoodat liet departement der Seine door 30 mannen in de Kamer zal worden vertegen woordigd. Het getal kiezers in dit departement is 459,337. Het getal kiezers in geheel Frankrijk, volgens de lijsten van 31 Maart 1875, die tot 31 Maart 1876 geldig zyn en dus ook voor de aanslaande verkiezingen zullen dienen is 9,872,739. OOSTENRIJK. Naar de PoUiische Gorresp. vanWeenenuit een Zuid-Slavische bron verneemt, zal het verzoekschrift, dat de insurgenten aan de re geeringen van Oostenrijk, Duitschland en Rusland zullen doen overhandigen, hoofdzakelijk de volgende vier punten, met de noodige toe lichting, bevatten :A. Wij kunnen niet langer onder de Turksche heerschappij leven; 2, dat tot de geheele oplossing der kwestie, een be paald district der Herzegowina neutraal ver klaard en aan de famiiiën der opstandelingen als toevluchtsoord aangewezen worde; 3. de groote mogendheden gelieven in het uiterste geval de voornaamste plaatsen in de Herzego wina met troepen te bezetten en het bestuur over die landstreek zeiven in handen te nemen, en 4. Bosnië en de Herzegowina behooren in een aan de Porte cijnsbaren staat, met een Christen-opperhoofd, herschapen te worden. In hoeverre dit een en ander gegrond is, zal nader moeten blyken. DUITSCHLAND. Dat de godsdienstige gelykheid haren weg in Duitschland, al is het ook dikwerf langzaam, vervolgt, bewijst het feit, dat dezer dagen te Rostock, voor het eerst in Mecklenburg, een Israëliet tot leeraar aan de openbare school en wel in de klassieke physiologic, werd benoemd. Vóór de afkondiging der Duitsche Rykswet, om trent de gelijkheid aller geloofsbelijdenissen, mocht een Israëliet zich hoogstens 24 uren te Rostock ophouden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. ZUluig van 17 November 1875. In de zitting van heden zijn by de voort zetting der beraadslagingen over de Indische begiooting nog bij de afdeeling 5 eenige pun ten besproken, waarna de afdeeling openbare werken aan de orde was. Deze gaf bij de alge- raeene beschouwingen aanleiding tot enkele opmerkingen, in verband met het verlangen van den heer Nierstrasz om terug te keeren tot het vroeger stelsel, welke wenseh vooral door den heer des Amorie van der floevqh werd weerlegd. Vervolgens kwarti bij de beha;, deling der artikelen de kwestie van de hdvëp. te Batavia ter sprake. Het voorstel der regee- ring werd uitvoerig verdedigd door de lieeren Fransen van de Putte, Stieltjes, Blussé enden Minister, tegenover den heer Fabius, die aan het plan tot het maken van een breekwater op de reede van Batavia de voorkeur gaf. Ten slotte is het regeeringsvoorstel aangenomen 56 tegen 11 stemmen. SCHIEDAM, 18 November 1875. Heden heeft ten raadhuize de openbare aan besteding plaats gehad, 1. van het ophalen van alle steenkolen- en turfasch, puin, gegraven aarde, klei, snoeisel, mest en vuilnis, hoe ook genaamd en 2. het diep en schoonhouden van de havens, grachten, banslooten, heulen, riolen en putten. De aanbesteding geschiedde eerst vau ieder perceel afzonderlijk en daarna te zamen, een en ander voor een termijn van 10 jaren. Er waren 3 inschryvingsbiljetten ingekomen en ten slotte bleek dat de laagste inschrijver voor dit werk is de firma L. J. van den Steenhoven Co. te Dordrecht voor de som van f108,400 in de tien jaren. De zaai van Musis was gisteren avond zeer druk bezet. De heer dr. P. A. Bozon hield in de vergadering van het Departement 't Nut eene wetenschappelijke voorlezing over de eigen schappen van da dampkringslucht. Het is niet wel doenlijk van een weten schappelijke voordracht den inhoud verkort mede te deelen; de heer Bozon helderde door tal- van voorbeelden de beteekenis opdie de dampkringslucht heeft ook voor het dagelijksch leven, voor kleeding vooral en huisvesting. Na de pauze werden de eigenschappen van de bestanddeelen der lucht door eeh reeks goed geslaagde proeven verklaard. De vergadering luisterde zeer aandachtig toe, en hoogst voldaan keerde men huiswaarts. Voor het gewone najaars-concours, dat voor werkende en buitengewone leden van het SCHIEDAMSCHE G U R A N T. Abonnementsprijs, po' kwartanl1.85, Franoo per post, door het gehcelc Rijk - 2.50. Afzondeihjlte nomraers0.10. BUREAU: MARKT, 134. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1