Heieniie Bericlilen. Schiedamsclie Scherpscliutterskorps op Zondag fl"n Cdozer, op de schietbaan van het korps Koninklijke Scherpschutters te Botterdam zal plaats hebben, zijn, behalve de gisteren ge noemde, nog de volgende prijzen ingekomen: 10 coupons Nieuwe Rotterd. Schouwburg-Ver een iging; een rooktafel, bois ruslique; een rookstel, bois rustique; een hangklokje met slagwerkeen kaartenschaalbrons en metaal een Beievsch bierglas, Gisteren is monsgr. C. Diependaal, pastoor bij de Oud-Bisschoppelijke Clerezy te dezer stedein de kerk van de II. II. Laurentius en Magdalena, in den Oppert, te Rotterdam, tot bisschop van Deventer gewijd, bij welke'plechtig heid, die door monsgr. J. Ileijkainp, aarts bisschop van Utrecht, verricht werd, geadsisteerd door monsgr. G. J. Rinkel, bisschop van Haarlem, en monsgr. J. H. Reinkens, Oud-Katholiek bisschop in Duitschland, een talrijke schare aanwezig was, waaronder prof. Rensch, Oud- Katholiek vicaris te Bonn, prof. C. Karsten, van het seminarium te Amersfoort, benevens eenige kanunniken van het aartsbisschoppelijk kapittel en andere geestelijken uit het aarts bisdom van Utrecht en het bisdom van Haarlem. De plechtigheid werd opgeluisterd met het zingen der 1ste Mis van Ilaydn, door tie ver- eenigde koren der kerk van St, Laurentius en van de II. II. Petrus en Pauluskork, genaamd het Paradijs. Na afloop der voorgeschreven ceremoniën, waarbij de bisschopsstaf aan den nieuwen bisschop werd uitgereikt, bracht de aarts bisschop zijn nieuwgewijden ambtgenoot als zoodanig den eersten groet en herinnerde daarbij aan monsgr. II. Heijkamp, die onverwachts door den dood was weggenomen, alsmede aan den vriendschapsband, die reeds in de jongelings jaren tusschen den aartsbisschop en monsgr. Diependaal was aangeknoopt. Vervolgens toonde hij aan dat de trits der bisschoppen bij de kerk in Nederland weder voltallig is, en trad in eene beschouwing over hunne roeping en hunne taak. Na de laatste ceremoniën eindigde de plech tigheid met een toepasselijk lied op de melodie van het Benedicta sit., door de geheele ge meente in staande houding aangeheven. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15 Nov. 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam6,240,927 kilogr. Rotterdam3,633,161 j Schiedam- 43,760 j Dordrecht61,897 i Middelburg- Totaal "9,979,745 kilogr. Naar de XI. Gt. verneemt, is de krachtige houding, welke de" Nederlandsche hoofdcom missie voor de Philadelphia-tentoonstelling tegenover den directeur-generaal dier tentoon- stelliug heeft aangenomen, met een gunstig gevolg bekroond geworden. Terwijl in het industriegebouw aan Nederland op een uithoek een ruimte was toegestaan, die slechts half zoo groot was als de aangevraagde, werd aan de hoofdcommissie door haar medèlid, den heer Burlage, te New-York, vóór eenige dagen medegedeeld, dat ten gevolge zijner bemoeiin gen Nederland een dubbele ruimte had ver kregen, gelegen tusschen de landen Brazilië en Mexico.Aan zijne verdere bemoeiingen is het toe te schrijven, dat Nederland nu een veel meer waardige plaats naast Italië is deelachtig ge worden. Men mag verwachten, dat de zending van de twee afgevaardigden der Nederl. hoofdcom missie, de heeren JonekbSoet en de Casem- broot, tengevolge zal hebben, dat ook in de landbouw-, kunst-, machine-, en tuinbouw- afdeelingen, waarvan de indeeÜDg nog niet schijnt plaats gehad te hebben, aan Nederland een waardige plaats zal worden toegewezen. De diönSt tusschen Ylissingen en Londen is plotseling gestaakt. Naar men bericht, zal hij hervat worden zoodra het havenhoofd te Queensborough voltooid zal zijn. Met ingang van Maandag jl. heeft de schatting der telegrammen naar Noord-Amerika, bij verzending over Engeland, over den geheelen afstand per woord, een aanvang genomen, De tariefprijs per woord bedraagt van alle Neder landsche kantoren naar New-York f2.09, naar de overige, kantoren in Noord-Amerika van fl.60 tot f2,85. De telegrammen, welke over denzelfden weg naar Cuba en West-Indie wor den verzonden, zijn tot New-York aan de schat ting per woord onderworpen, doch worden voor den verderen afstand nog als telegram men van 10 woorden met opklimming per- woord berekend. Don Kaag. De vrees, dat het kabinet des heeren .Steengracht .verstrooid zou worden, is volgens den IJaagsclien kroniekschrijver van het Ilil. gelukkig verdwenen. In den uitersten wil van den eigenaar moeten zoodanige be palingen zijn gemaakt, dat de galerij in baat- geheel blijft. Utrecht. Jl. Dinsdag is voor het prov. gerechtshof behandeld het hooger beroep van den hoofdredacteur van het TTtrechtsch Dagblad, tegen het bekende vonnis der arroud.-vecht- bank, uitgesproken op de klachten van den bakker de Laat. Evenals bij de arrond.-recht- bank, concludeerde het O. M. tot bekrachtiging van het vonnis; de verdediger tot vrijspraak van den beklaagde en mitsdien tot vernietiging van het vonnis. Het hof zal aanstaanden Dinsdag in deze zaak uilsprank doen. Arnhem. De gemeenteraad heeft besloten zich te wenden tot den Minister van Binnen- landsche Zaken, met het verzoek aan de mid delbare school voor meisjes in deze gemeente eene rijkssubsidie van f3500 te verleenen. Dovonter. Het getal der schoolgaande kin deren op de school voor on vermogenden is in den laatsten tijd zoodanig toegenomen (waar schijnlijk ten gevolge van de wet van Houten), dat de raad besloten heeft burgemeester en wethouders te machtigen van het bestuur dei- sociëteit ïde Hereeniging" de bovenzalen van die sociëteit te huren, om daarin tijdelijk 2 klassen van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, en in de bovenzaal van het raadhuis 2 klassen van de nielbetalende school te plaatsen. 's Hertogonboscli. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben ook namens de Provinciale Staten de tusschenkomst der Hooge Regeering ingeroepen, opdat weldra een wet in het leven korne tot bescherming van de voor landbouw en houtteelt nuttige vogelen en andere dieren. Soest. Zondagmiddag werd een begin van brand ontdekt in de kerk der Hervormden, die vermoedelijk ontstaan is door het omvallen van eene vuurstoof bij het eindigen van de voor middaggodsdienstoefening, hetgeen niet opge merkt schijnt te zijn geworden. Bij den hevigen wind liet de brand zich vrij dreigend aanzien, doch door de spoedig aangebrachte Hulp van de brandweer was men dien weldra meester. Een tweetal overdekte banken en een daar boven hangend wapenbord zijn verbranden de predikstoel, het orgel, het plafond en het geheele inwendige der kerk hebbeD veel geleden. In Europa zijn ongeveer 11,000 spaar kassen waarvan komen opGroot-Briltannie 5337 (4833 postspaarkassen), het Duilsche Rijk ruim 1500 (826 in Pruisen), Frankrijk, met inbegrip van 682 filiaalkassen, '1190, Oostenrjjk- Hongarije 541 Belgiemet inbegrip van 401 postspaarkassen, 441, Zwitserland 303, Italië 278, Zweden 266, Noorwegen 262, Nederland 240, Denemarken 229 en Rusland 68. Volgens de handels-statistiek was de waarde van de in '1874 in Engeland aange voerde boter 9,050,025, zijnde 2,000,000 meer dan in 1873. Bijna dezelfde vermeerde ring kwam voor in zijde, planken en wol, met inbegrip van alpaca en lamawol. De jaarlijksclie anvoer van levensmiddelen over spoorwegen of met stoombooten te Londen wordt geschat op '1millioen zakken meel en bloem van meel, '180,000 x-underen en 1'/, miilio.en scha pen; voorts 80,000 ton vleesch, 62,000 ton visch, ruim 10,000 ton gevogelte, 13,000 ton kaas en ruiin 100,000 ton groenten. In Engeland en Wales staan ongeveer 29000 personen in dieusl der politie, waar onder 457 tot de geheim" politie behoorert. De kosten van dit leger zijn 2,60S,412 p. st. Niet minder dan '10,000 personen doen in de hoofd stad dienst. 53,805 individuen, die verleden jaar in Engeland en Wales als beschuldigden terecht stonden, kondon lezen noch schrijven; 35,479 dezer lieden waren van 't mannelijke, 18,326 van 't vrouwelijke geslacht. In Engeland is het congres der Britsehe spiritisten vergaderd; ook Amerika zond zijn vertegenwoordigex-s. Zeer aardige resultaten werden bereikt. Men is 't eens geworden, dat reeds vele genezingen door den directen invloed der onlichamelijke geesten zijn bewerkt ge worden, dat bet wenschelijk is meer genees krachtige mediums te doen optreden, een hospitaal te stichten, waar geesten de doctoi'en vervangen en daar altijd een sterke batterjj van geesteukracht in voorraad te houden; of die batterij thans reeds geladen is, wordt niet meegedeeld. De Revue Britannique deelt eenige bij zonderheden mede omtrent de wijze, waarop sommige wilde volksstammen met hunne jong geborenen omspringen. De bewoners der Aleoe- ten dompelen hunne kinderen, wanneer zij beginnen te schreeuwen, in het water zoolang tot dat de kleinen stil zijn. De Hazen en de Hondenribben in Amerika geven hunne zuige lingen eerst den vierden dag na hunne ge boorte eenig voedsel om hen aan vasten te gewennen. De Indianen in Columbia rollen hunne kinderen na de geboorte door de sneeuw; op den leeftijd van vijftien maanden moeten de kleinen reeds te paard rijden. De Rood huiden in Californie werpen de kinderen, on middellijk na de geboorte, in het water. Als de kleine boven drijft, wordt hij door den vader uit het water gereddrijft hij niet, dan laat men hem meedoogenloos verdrinken. De Nieuw-Mexicanen laten hunne kinderen .al spoedig aan hun lot overzijn de levensmid delen schaarsch, dan worden ze geheel door de ouders veriaten of gedood. De Chinooks hebben de gewoonte de hoof den hunner kinderen een platten vorm te geven. Zij doen dit door middel van lederen banden, die zij iederen dag stijver toehalen. Moeders, die dit verzuimen, zouden zich aan de grootste schande blootetellen en de kinde ren zouden op laleren leeftijd door iedereen worden veracht, omdat zij een ï-ond hoofd hebben evenals de Europeanen. Toen in het jaar 1740 het regiment sHalbex-stadt" te velde zou trekken; werd be sloten op bet vaandel te plaatsen de spreuk; spro Deo et patria" (voor God en vaderland.) Koning Frederik II streek de beide eerste woorden door en zeide: Men moet den naam van God zoo niet mengen in de geschillen der menscheude oorlog betreft eene provincie en niet den godsdienst." sMen veranderde de inscriptie inspro gloria et patria" (voor den roem en 't vaderland). En in de laatste jaren"Wat moet men van al die Te Ileum's-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2