289ste Staatsloterij" Per Telegraaf. en openbare gebeden en dankzeggingen vóór en na een oorlog denken? Onder den naam van »Pyroleter" is door Paton en Harris, te Glasgow, een toestel ge maakt dat moot dienen om brand te blusschen en wel voornamelijk in de laadruimte van schepen. Het ontwikkelt bij het in werking brengen zooveel koolzuur, dat in twintig minuten de lucht ongeschikt wordt om de verbranding te onderhouden, in een schip van '1200 ton. Als bijzonder voordeel wordt opgegeven dat de lading niet beschadigt door vocht, daar het gas droog is en er volstrekt niets verplaatst behoeft te worden, daar het gas de geheele ruimte vult. ïn het bekende Duitsche tijdschrift Do/iei?» wordt medegedeeld, dat er in de heelkunde eene nieuwe methode bestaat om gezwellen enz. weg te nemen. Men windt om liet voorwerp, dat verwijderd moet worden, een dunnen platina- draad, die lusschen de polen van een krachtige galvanische keten geplaatst en daardoor gloeiend gemaakt wordt. Dit nu zou door een Amerikaan, George Robinson, ook toegepast zijn om hoornen te vellen. Als een zoodanig gloeiend gemaakte platiuadraad in een heen- en weergaande be weging wordt gebracht, dringt hij met evenveel gemak door het hardste hout als een zijden draad door een stuk boter. Men kan er planken mee zagenzoo dun als men verkiest. Bij de bewerking gaat geen hout verloren, alleen de oppervlakte ondergaat eene geringe verkoling. Het werk zou zoo snel gaan, dat iu denzelfden tijd tienmaal meer verricht kan worden dan waartoe anders een mensch in staat is. De zijden hoeden zijn, naar een Fransch blad bericht, uitgevonden door zekeren hoeden maker Leprévost in het jaar '1760. Hij maakte en verkocht spoedig duizenden hoeden, hetgeen hem door het hoedenmakersgild in zijne ge boortestad erg kwalijk werd gènomeD. Leprdvost werd aangeklaagd en tot een geldboete veroor deeld. Hij procedeerde, doch verloor. Om den haat zijner vakgenooten te ontgaan, verzocht en verkreeg hij den titel van koninklijken hoe denmaker. Dit hielp hem evenwel niet. Op zekeren dag kwamen de gezworenen van het gild in de werkplaats van Leprdvost en vernielden drie duizend hoeden. De uitvinder deed het gild opnieuw een proces aan, waarvan het gevolg was, dat hij, ua vier jaren geprocedeerd te hebben, eindelijk vergunning bekwam om zijne nieuwe vinding in exploitatie te brongen. Intusschen had hij zijn gansche vermogen verloren Waarde van Adverteren. De heer A. T. Ste wart, de wereld-beroemde handelaar in manu facturen, en de bekende New-York millionair, zegt: Indien ik een zoon had, wien ik niets kon nalaten dan eene goede handels-opvoeding, zou mijne rijkste nalatenschap van goeden i'aad op gesomd kunnen worden in één volzin: «Adver teer en handel alleen met personen, die adverteeren." En evenwel vindt men hier en daar nog achteruitgangs-mannen, die voorgeven dat ad verteeren niet rendeert. (De O.) In het üeerenveemch Advertentiellad komt de volgende advertentie voor sAltentie., De ondergeteekende, die sedert eenige jaren misbruik van sterken drank ge maakt en op publieke plaatsen dezen en genen particulier meermalen in gesprekken als anders zins beleedigd heeft, heeft het vaste voornemen opgevat in het vervolg zoo min mogelijk sterken drank te gebruiken. Hij hoopt daardoor zich het vertrouwen van het publiek waardig te maken,' en verzoekt van allen gunst en recommandatie. Tjalleberd. Uw aller Dienaar, K. G. Schipper." .JScld JSngehch. Dezer dagen bevond zich te Londen een Franschman, die geld wilde om zetten en begaf zich bij een wisselaar, vragende Tot welken cours neemt gij de-Napoleons? Tot den cours van St. Helena. De Franschman vloekte en liep de deur uit, brommende: chien d'Anglais. Thomas Kamp vroeg de president vau een rechtbank aan een beschuldigde zijt gij schuldig of onschuldig aan het feit dat u ten laste wordt gelegd? Ik wil rne-zelven niets opleggen, mijn heer de president, zeide Thomas. Zoo hernam de president dan zal ik u uit de verlegenheid helpen en leg n een maand gevangenisstraf op. F.eu neger-predikant in Amerika beweer de, dat iu iedere vrouw zeven duivels huisden, die uit haai' moesten verdreven worden. dIIoo lcomt gij toch tot het verkondigen van zulke eene leer," vroeg hem een zijner hoorders: sllebt ge dan niet in den bijbel gelezen," antwoordde hem de predikant, »i!al uit bet lichaam van Maria-Magdclena zeven duivels verdreven werden sJawel." »En hebt gij ooit gelezen, dat zij ook uit het lichaam van atulere vrouwen verdreven werden »Neen." Welnu dan!" Dezer dagen heeft te Blackburn een per soon zijne vrouw aan een under verkocht voor de som van 4 stuivers. Beide partijen waren zeer met den koop ingenomen. Vreemdeling tot een Boer. Zeg eens, vriend, hoe komt hot dat ik hier zooveel kindoren barrevoets zie gaan? Ja, ziet u. mijnheer, zoo komen de kinderen hier ter wereld. BRIEVEN VIT PARIJS. Parijs, 28 October 1875. III. De zomer is voorbijook te Parijs is thans het weder mistig, koud, nat en onaangenaam. Yoelde men het niet, men zou het kunnen ontdekken in de publieke tuinen en op do grooto boulevards waar men niet meer, zooals gewoonlijk bij gunstig weder, onder anderen ook eeno menigte jonge, gezonde vrouwen aantreft, die zich onderscheiden door haar goed voorkomen, hare eigenaardige witte mutsen, welke versierd zijn met hooggekleurd lint of zwart (luweel en twee gouden spelden, hare grooto roantilles of rood-scliotsclie omslag doeken, bare witte voorschoten, en do zuigelingen die ze bij zich hebben. Die vrouwen zijn minnen van rijke 'kinderen en staan door inwoning bij de ouders onder bot onmiddellijk toezicht der moeders, die liet voorrecht "niet bobben om zelve hare jonge kinderen te voeden. Het is inderdaad een recht aangenaam schouw spel, om die bonte minnon-rijen des zomers in den tuin der Tuilerién of van het Palais-Royal te zien, omringd van groen en bloomen, waarmede zij harmoMoeronen liet doet u goed ze te zien die frisscbo, blozende zuigelingen; maar bet hart krimpt ineen bij do gedachte, dat zooveel duizenden van die onschuldige on huipeloozo wezens jaar lijks in Frankrijk sterven wegens gemis aan de noodige verpleging en ten govolge der onvergeef lijke venvaarloozing door vreemde minnen zonder toezicht. Vooral te Parijs missen vele moedors, willens of onwillens, liet voorrecht van hare jong geborenen te voeden, en daar allen do middelen niet hebben om eene min to onderhouden en te huisvesten, ligt hot in do zeden en gewoonten der Parljsclie burger- en neringdoende klassen om hunne jonggeborenen, tegen betaling van 30 iï 40 francs por maand, aan vreemde vrouwen ten piat- telande 'toe te vertrouwen. Deze wonen meestal uren ver van Parijs; staan bijna onder geen of ten minste hoogst onvoldoend toezicht, en nemen dikwijls twee kinderen te gelijk tor voeding en verzorging aan, omdat zij op zuigelingen specu- lcercn. Dat zoodoende veel jonge kinderen ver waarloosd worden en duizenden verloren gaan, zal wel onnoodig zijn te zeggenom niot te sproken van de jammeren, verwarring en andere onheilen die gewetenloozc plattelands-minnen veroorzaken, zonder dat de wet haar kan bereiken. Men ijst bij liet vernemen, dat er van de 20000 kinderen die jaar lijks ten plattelande besteed worden, 14400 ster ven, dat is 72 per honderd. Reeds voor twintig jaren hebbendan ook wijze- en mcnschlieyende mannen, en vooral de heer'Bodart te Tours, op dit verschrikkelijk kwaad gewezen en middelen beraamd eu aangewezen om het tegen to gaan, doch vruchteloos. Hunne pogingendoor middel van maatschappijen tor bescherming dor kindsheid, mochten niet baten. Eindelijk heeft hot Gouver nement zich do zaak verleden jaar ernstig aan getrokken, on is or den 23ston December II. oonc wet in hot leven geroepen op de bescherming van zuigelingen in vreemde banden, waaraan thans uitvoering zal gegeven worden. De minister van Binnenlandscho Zaken heeft daartoe eeno circu- lairo aan do prefecten gericht, waarin hun verzocht wordt om al de maires uit te noodigen omniddol- 1 lijk een staat in to leveren van liet juiste getal kinde ren, dat in iedere gemeente aan minnen en bowaar- stors tor verzorging is toevertrouwd, ten einde deze aan een wettelijk toezicht te onderwerpen. Daar liet echter to vroezen is, dat zelfs deze wel liet kwaad niet geheel zal kunnen uitrooienen aan gezien de natuur aan vele moeders niet vergunt om bare kinderen te zogen, zoo zijn de voor naamste dokters alhier van oordeel, dat inrichtin gen, waar de jonggeborenen ondor toezicht van een bekwaam geneesheer mot beostenmelk opge voed worden, van het grootste nut zouden zijn. Zoodanige inrichting is dun ook roods tot stand gekomen, onder medewerking van 150 dokters. Zij heet .La Poujmnnièm en is gevestigd in liet kasteel van Plessis-Lalande, het eigendom van den boroemden tenor Roger, dat kort bij Villiers-sur- Marne, op eene hoogte en in liet midden van een groot en fraai park ligt, op ongoveor oen uur sporens van Parijs. De stichter en directeur van de Pouponnièrc is doktor Saiut-Clair MonribcL, dio volgens dn getuigenis van den beroemden professor in do verloskunde Pajot, in alle opzich ten voor zoodanige inrichting geschikt is. De directeur zal ieder kind bij zijne aankomst zorg vuldig onderzoekon on bcpalon of bet mot koe-, geiten-, ezoli'mnen-, of wel met medicinale melk moet gevoed worden, liet zal nauwkeurig ge wogen worden en iedere week zullen do ouders een bulletin ontvangen van den toestand en het gewicht van hun kind. Om de kinderen niet te verwarren zal men lmn banden om deri hals doen met medaillons, waarop de naam der ouders staat. Die banden zullen eene kunstmatige sluiting hebben, waarvan de echtgenoot van don directeur alieen liet geheim zal kennen. De kinderenver deeld in groepen van zes tot tien, zullen aan eene of meer vrouwen toevertrouwd wordondie ben aanhoudend moeten bewaken: buiten deze, zullen bij iedere groep nog andere vrouwen speciaal be last zijn met de reiniging der kleinen. Volgons liet govoelon van deskundigen zal de Ponpomiière alle vereischten' bezitten voor de gezondheid en opvoeding der jonggeborenon. Door een zuivere 'lucht, ruime en luchtige vertrekkeneene zorg vuldige bowaking, reinheid en onvervalschto molk van de beesten, die in liet park zulten onder houden worden, kan zij mogelijk duizenden kinder levens redden, do vermindering van Frankrijk» bevolking tegengaan en hot speculeeren op zuige lingen ten plattelande te niet doen. HEN HAAG». Heden 18 November. In de zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raal zijn ingekomen de wetsontwerpen nadere bepalingen inhoudende omtrent het tarief van rechten, idem omtrent de accijns en invoer rechten 'oji het gedistilleerd. Voorts: twee ont werpen tot invoering van den accijns op de tabak en afschaffing van den accijns op het geslacht. De Hoofdstukken betreffende de uitgaaf In dische begrooting zijn aangenomen. Woensdag 1 uur discussie over do conclusie der commissie tot aansluiting van den Rijnspoorweg. Prijzen en premien van f 100 en daarboven. 3e Kl. 3e Trckk., 17 Nov. No. 501 f 2000. Nos. 6331 en 17270 ieder f1500. No. 16012 f400.— No. 12431 f200. Nos. 1567 en 8281 ieder f100. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURSTE SCHIEDAM, van deu '18 November 1875. Koggeper 2100 kilo Petersburg f188 Ct,, f190 Ö/w. Gierst: per 1950 kilo Pernau f218 6/w. Libau f 195 6/w. loctirija: f 11% per heelol. Ct. Jenever: Amsterd. Proef, 1 '15v4 a f1614 per hectoi. Ct. zonder fust eu zonder belasting. Spoelingf 2.00 per ketel. Bij de Schiedamsche Spoeling-Vereeniging,' f 2,60 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 3