A". 1875. Donderdag: 25 November. To. 3779. mm. Bn:ieii 1 dii(1 scli6 Berichten. Bimmilaiiisste BerMten. ©gen ©xi Twin tig-si© Jaargang-. if ir m MIT. Abos'NEsu-ntsi'RIjs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Ryk - 2.50. Afzonderlijke noinmers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 134. Advertentieprijs: van 110gewotie iegels, 1.00. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. lip. lil»- SPANJE. De Spaansche generaal Quesada heeft zijn hoofdkwartier te Logrono opgesteld. Hij gaat dezer dagen weder naar Madrid om er deel te nemen aan een grooten ksijgsraad, waarin de operation zullen vastgesteld worden die een einde aan liet Carlisme moeten maken. De Oronista schijnt zich vergist te hebben, toen ze mededeelde dat er cene crisis in het kabinet te Madrid was ontstaan. Er is slechts sprake van eene tijdelijke waarneming van ministerieele portefeuillès tengevolge van ziekte of het waarnemen van andere even belangrijke posten. Zoo is het 't geval met generaal Jovel- lar, aie den Koning naar het Noorderleger gaat vergezellen en met Calderon-Coilantes, die tot gezant bij den paus is benoemd. Deze ver schillende' wijzigingen zullen echter eerst na den 24 Nov. plaats hebben. In de omstreken van Lombier heerscht onder de Carhsten een panische schrik. Op do spoorwegen in Catalonie is de gemeen schap weder begonnen. De Carlisten bewerkstelligen weder troepen bewegingen. in Biscaye en in Navarre. Zij hebben de vallei van Bastan, Vera en Elizondo ijverig versterkt. Men verhaalt, dat don Carlos verscheidene priesters en kanunniken, die besloten hadden het Carlisme te verlaten en naar Frankrijk te gaan, te Durango in de gevangenis heeft ge worpen. I In antwooid op de intrigues van de ex- Konïngin Isabella en hare bedreiging om op haar troonsafstand terug te komen, heeft het Spaansche Gouvernement thans een besluit ge nomen, waarbij haar ten eeuwigen dage het grondgebied van Spanje ontzegd wordt. F E A N K R JJ K. De Kamer heeft j!. Maandag de derde be raadslaging over de kieswet aangevangen. De zitting was kalm. Na eenige algemeene be schouwingen, door den heer Ferrouiïlat iu 't midden gebracht, te hebben aangehoord, ver wierp zij de amendementen, die het kiesstelsel met twee trappen huldigden. Art. I van het ontwerp werd definitief aangenomen, zooals het bij de tweede lezing was aangenomen; de Kamer heeft dus het amendement Delsol, om een tweejarig verblijf als voorwaarde voor de uitoefening van het stemrecht te eischen, ver worpen evenals nog enkele andere kleine wijzigingen, die door eenige leden van de rechterzijde waren voorgesteld. Hierna is de zitting opgeheven. N ITALIË. Uit Rome wordt het bericht tegengesproken, dat de Italiaansche Regeering voor een bedrag van 39 millioen francs aan rentebrieven zou uitgeven, ten einde in de kosten van aankoop der Lombardijsche sporen te voorzien. De over eenkomst betreffende die sporen zal eerst in Januari onderwoipeu worden aan de goedkeuring der Kamer. De spooi wegoperatie zal overigens, naar men bericht, geen bezwaren opleveren voor de be grooting. De uitgaven voor het departement van Oorlog voor '76 worden begroot op 209 millioen lire. De gewone oorlogsuitgaven zijn 6 millioen, de buitengewone 7 hooger dan het vorige jaar. Deze verhooging wordt veroorzaakt door de aanschaffing van legermateriée) en aanleg van vestingwerken. DUITSCHL AN 1). De Keizer heeft jl. Maandag prins Bismarck hij zich ontvangen. Bij het voortgezet debat in den Rijksdag over de begrooting hebben Bismarck en Lucius de belastingontwerpenverdedigd, die door Löwe, Windthorst en Liebknecht werden be streden. De beide ontwerpen zijn verzonden aan de begrootingscommissie. Uit Karlsruhe wordt het volgende ge meld De Groothertog heeft den 22 dezer den Landdag geopend. In de troonrede werd ge-, wezen op de vooruitgaande ontwikkeling des rijks; gehoop* dat aan de godsdienstige woelin gen een einde moge komenvertrouwd op een spoedige verbetering van den staathuis houdkundigen toestand. TURKIJ E. Te Kcnstantinopel verwacht men, dat het in de eerstvolgende dagen in de Ilerzegowina waar schijnlijk tot een hoofdtreffen zal komen. De Turken zijn daartoe gedwongen, wanneer zij ten minste willen voorkomen, datNiksicea Goransko uit gebrek aan proviand moeten kapituleeren. Raouf-pacha, gouverneur- eneraal van Bosnië, heeft alle Turksche beschikbare troepen bijeen getrokken en is thans naar Goransko op marsch, dat door de hoofdmacht der insurgenten, p. m. 8000 goed gewapende manschappen sterk, be dreigd wordt. BELGIE. Bij de den 23 dezer te Gent plaats gehad hebbende verkiezing voor de Kamer van Afge vaardigden, ter vervanging van wijlen den clericalen afgevaardigde de Baets, is de kan didaat der liberalen, de heer de Kerckhove, burgemeester van Gent, met eene meerderheid van 200 stemmen gekozen, tegenover zijn tegen stander, den clericalen Storme-Brasseur. SCHIEDAM, 24 November 1875. De gemeenteraad alhier zal Vrijdag den 26 dezer, des namiddags te half twee ure, eene openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder missive van Gedeputeerde Staten, houdende bemerkingen op de voorgedragen gewijzigde verordeningen tot heffing van haven-, schut- en slungelden, en een adies van L. J. van den Stcfcnhoven Co., houdende bezwaren betreffende de aanneming van het diepvverk en het ophalen van asch en vuilnis, welke stukken zijn ter visie gelegd. Deliberatie over: Boven genoemde stukken; toewijzing aanbesteding diep- weik en ophalen asch en vuilnis; laagste inschrijvers L. J. van den Steeahoven Co. te Dordiecht; bevordering eu benoeming hulp onderwijzers; voorstellen van den heer J. B. Nolet, betreflende de heffing van belasling op het gebruik van meel in de brandeiijen enz.; rekening beheer fondsen Oude Mannenhuis over 1874; adres firma Schade Sc Buijsingom wegneming boom aan de Lange Haven en rapport Commissie van Fabricage. En verdere voorstellen en mededeelingen. Het wetsontwerp inhoudende nadere bepa lingen omtrent den accijns en het invoerrecht op gedistilleerd, door den Minister van Finan ciën bij de Tweede Kamer ingediend, luidt als volgt: Ait. '1. De accijns per hektolitèr gedistil leerd ad vijftig percent sterkte, bij de wet van den 9den April 1869 Staatsblad no. 62) be paald op drie en vijftig gulden, wordt verhoogd tot zeven en vijftig gulden. Ait. 2. Art. 81 der wet van den 20sten Juni '1862 Staatsblad no. 62) geldt voor alle bran derijen, waarin andere werktuigen worden ge bezigd of waarin eene andere werkwijze gevolgd wordt dan die, waarvoor reeds algemeene be palingen bestaan. Art. 3. Er wordt vrijdom verleend van het invoerrecht voor het buitenlandsch gedistilleerd, dat, na bewerking hier te lande in eene distil leerderij of branderij onder doorloopend krediet voor den accijns, weder naar het buitenland ■wordt uitgevoerd. Het gedistilleerd, bedoeld bij art. 2 Irs. a en b der wet van den 20sten Juni '1862 (Staatsblad no. 62), is hiervan uitgezonderd. Art. 4. Voor de toepassing der wettelijke bepalingen omtrent den accijns wordt het in de distilleerderij of brandery hetzij rechtstreeks van buitenslands, hetzij uit entrepot ingeslagen gedistilleerd, behoudens het hierna bepaalde, met binnenlandsch gedistilleerd gelijk gesteld. De voorschriften omtrent de ritsmerken zijn echter daarop niet van toepassing, zoolang het gedistilleerd in dezelfde fusten blijft, waarop het is ingevoerd. De voorschriften omtrent de rekening, het krediet en de aansprakelijkheid voor den accijns gelden ook voor het invoerrecht van het hier bedoelde gedistilleerd. Art. 5. Bij uitslag van het gedistilleerd tot uitvoer naar buitenslands wordt voor het invoer-

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1