A0. 1875 Zaterdag 27 November M 3781. VerscMjit iaielijb, lltpaJerS Dinslai, SnitenlaiAscbe Berichten. Bimunlaijiscre Btfitlitei. IV o g- e li en Twintigste Jaargang. V L - COURANT. Ahonnkmcntsprijspar kwartaal1.85. Franeo per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke noimners- 0.10. it BUXtKAlT; MApRKT, IS, 124. Advertkntietrus van 110 gewone regels1.00» Iedere gewone regel meer- 0.10, Driesual plaatsing wordt tegon tweemaal berekend. F It A N K R IJ K. In de Nationale "Vergadering is de derde lezing der kieswet vooi tgezet en zijn arlt. 4 tot 8 aangenomen met verwerping van al de ingediende amendementen. De vergadering heeft besloten ook nog de militaire ontwerpen te behandelen Het bureel van de fractie Lavergne heeft een onderhoud gehad met dat van het rechter- centrum betreflende de-verkiezing der Senaats leden, en heeft kennis genomen van een voorstel vnn het liakeicentrum. lie commissie voor de drukperswet heeft zonder een besluit te nemen over het eerste artikel dezer wet en de inlassching van het woord «republiek" in dat artikel beraadslaagd. In '1876 zal in het paleis van nijverheid een landbouw-tentoonsteiling, van staatswege, worden gehouden. Op die tentoonstelling zullen slechts worden toegelaten paarden slachtvee alle-soorten van runderen, schapen en varkens, levend en dood gevogelte, zaad van granen, lijn- en hennepzaad, hop, aardappelen, versche en gecouserveerde vruchten, eerste groenten, gedroogde vruchten honig en waskaas en boter, weiktuigen en machines, op den land bouw betrekking hebbende. De staat heeft voor beloouingen 50,000 fr. aan geld en 100 gouden, 400 zilveren en 600 bronzen medailles be schikbaar gesteld. OOSTENRIJK. De JBolit. Corresp. meldt uit Ragusadat 6000 Montenegrijnen met 12 bergkanonnen in de vlakte van Grahovo samengetrokken zijn, waaisehijnHjk bestemd om bij den aanstaanden beslissenden strijd tusschen de Turken en de opstandelingen in de Herzegowina tusschen- beide te treden. In een particulier schrijven uit Weenen wordt gemeld, dal de dood van den aartshertog Frans, ex-hertog van Modena, waarschijnlijk het einde van den Carlistischen opstand zal bespoedigen. De zuster van den overleden hertog huwde in 1847 met don Juan, den erfgenaam der aanspraken van den eersten don Carlos. De tegenwoordige pretendent op den Spaanschen troon is derhalve een neef van moederszyde van den overleden hertog van Modena, en aan dezen heeft hij het grootendeels te danken, dat hij zoolang den strijd voor de Spaansche kroon heeft kunnen voortzetten. Het was zijn oom, die, fanatiek aan de zaak der legitimiteit verknocht, hem voortdurend van geld voorzag. Pat die rijke bron nu ophoudt te vloeien, en wel juist op een oogenblik dat de zaak van den pretehdent toch reeds vrij hopeloos staat, zou wel eens voer don Carlos eene aanleiding kunnen zijn, om den strijd te staken. SPANJE. Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat de opperbevelhebber van het Noorderleger ge- f neraal Quesada zich mposter heeft gemaakt van den berg Escoba ent de Carlisten vandaar verdreven; de loopgraven,en drie versterkingen van de Carlisten zijn verlaten. Genei aal Villava heeft San Chrislobal en al de stellingen van de Carlisten bij Pampelona ingenomen. Eene proclamatie vau don Carlos, ge dateerd uit Durango 23 fdezer, spoort zijne vrij willigers aan, den nieuwen aanval van het Noorderleger krachtig af te slaan, E ND ELAND. Luidens den Morning-Vost, zal de heer Hunt, minister van marine, binnenkort door lord II. Lennox vervangen woidéo. Allerwaarschijnlijkst zal dan de heer Hunt als miuister van koop handel optreden. Men verzekert, dat hot af treden van voqrnoemden heer als minister van marine niet vreemd is aan de bekende gehate slavenverordening. Uit het jaarverslag van den toestand van het onderwijs in Engeland -en Wales over '1874, door het departement van onderwijs van den geheimen raad aan H. M. Victoria uitgebracht, blijkt o. a. dat, sedert de invoering der wet van 1870 tot in Aug. 1874, het getal der scholen rnet 60 pCt., de beschikbare ruimte met 54 pCt., het gemiddeld getal der aauwezige leerlingen met 58 pCt, en het getal der onder wijzers met 72 pCt. vermeerderd zijn. Nabij Ludgate-Hill-station heeft weder een botsing plaats gehad tusschen twee treinen, waardoor verscheidene personen gewond werden. ZWITSERLAND. De indertijd uit den Berner Jura ver bannen Katholieke geestelijken zijn, nu de wet hunnen terugkeer niet langer verhindert, allen op één dag, den 16 dezer, in hunne vroegere woonplaatsen teruggekomen en door de Katho lieke bevolking in enkele plaatsen feestelijk ingehaald. BELG IE. Het getal der slachtoffers van de ont ploffing in de kolenmijn bij Seraing bedraagt 48. Velen hunner waren getnnvd; zij laten te zamen 64 kinderen achter. AMERIKA. Het recht op de uitgave van den offici- eeleu catalogus van de Amerikaansche tentoon stelling is toegekend aan de firma John R. Nagle and Co., te Philadelphia, wier bod van omstreeks f 240,000 voor die concessie door commissarissen is aangenomen. De conditiën zijn, dat de catalogus zal moeten verdeeld worden in vier gedeelten of volumes, bevattende de opsomming van al wat de verschillende tentoonstellingsgebouwen bevatten; dat do declen gemiddeld 300 pagina's zullen beslaan en de verkoopprijs van elk deel niet meer dan een Engelsche shilling mag bedragen. De uitgevers hebben het recht om in elk van de vier deelen 48 pagina's advertentiën bij te voegen, en de 3e en 4e pagina's der omslagen mede met advertentiën te drukken. Behalve dezen offieieelen catalogus, zal nog een geïllustreerde catalogus worden uitgegeven door eene firma te Philadelphia en een andere door een Huis te New-York. TWEEDE ICAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 November, In de zitting van heden zijn de discussion over de spoorwegaansluiting te Rotterdam voortgezet. De heer Sandber verdedigde de conclusie der meerderheid van de commissie. De heer Saaymans Vader betoogde, dat door de overeenkomst 's lands belang was bevorderd. Hij is tegen de beide concïusién. De beer Viruly Verbrugge verdedigde de conclusie der meerder heid. De Regeering, zeide hij, is doorniemand verdedigd, Dnnrin ligt de veroordeeling der twee betrokken Ministeis, onverschillig de uilslag der stemming, Op de vraag vau den heer Messehert van Vollenhnven, of de liberale partij gereed is te regeeren, antwoordt spreker vol mondig ja. De heer Ilaffmans bestreed de beide couclusiëu. De, heer Cremers gaf de voorkeur aan eene anders geformuleerde conclusie, anders zag hij zich genoopt voor de conclusie der meerderheid te stemmen. De lieer Oorver Hooft acht de conclusie der meerderheid inconstitu tioneel ea heeft zich zijne stem voor de conclusie der minderheid voorbehouden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, erlangt daarop het woord en heeft zeer breed voerig gesproken; eerst heeft hij medegedeeld dat het algemeen belang, dat heet verwaarloosd te zijn, op drieërlei wijs is behartigd. Drie onteigeningswetten zjjn voorgesteld of in be werking, Rotterdam—Houten, LeidenWoer den, Rijn- en centraalstation Amsterdam. De Minister erkende dat de Regeering gedwaald heeft door iu art, 1 der overeenkomst te ver wijzen naar art. 4, maar zonder die clausule ware de overeenkomst nooit tot stand gekomen. De Minister wederlegde uitvoerig degeopperde bezwaren en eindigde met de mededeeling, datg de Rijnspoorwegmaatschappij alsnog aansluiting te Rotterdam aangeboden heeft, ongeprejudi- cieerd der verdere uitvoering vau het contract. De Minister van Financiën heeft zich volkomen bij den Minister Heemskerk aangesloten. Hij is te veel fatsoenlijk man om zich af te scheiden. Overigens heeft ook hij betoogd, dat do aan sluiting niet is prijsgegeven en het algemeen belang niet is verwaarloosd. Nadat de heer Smidt de conclusie der meerderheid verdedigd heeft, zooméde de heer Blussé, heeft de heer Kuyper een amendement voorgesteld om zich te refereeren aan het votum der Eerste Kamer. Hierover zal morgen ten elf ure de discussie plaats hebben. SCHIEDAM, 20 November 1875. De St.-Ci. van gisteren bevat de statuten van het anti-dienstvervangingbond.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1