YerscÊijnt laplijb, nitpnmM Diriair. Blmüaiitojie Bericlten. A". 1875. Maandag 29 Nov ember. >,p> M 3782. rs cg-e li en Twintigste Jaargang. BRANT. Aiiunm mi rsi'itus, pci liwiili.tl. 1.85. Fi a iiuo pei post, dooi' het geheole Rijk - 2.50. Afzoiulctlljlvo tioimncis- 0.10. 1SIJ11EÜV; MHHT, E, 134. Adveutentiepiujs: van 110 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. Hij dit TVoinmer behoort een Bijvoegsel waarin Buitenland, vervolg Binnen land en Advcrtentiën. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 November, De "Voorzitter doet mededeelïug van een bericiit van den heer J. D. Fransen van de Putte, kennisgevende van het overlijden van den heer .1. Fiansen van de Putte, ia leven lid van de Eerste Kamer. De Voorzitter geeft te kennen dat de ver- gadeiing gewis met levendige deelneming zal hebben kennis genomen van het overlijden van den lieer Fiansen van de Putte, diegedureude vele jaren een ijverig lid der Kamer was geweest. Het bericht van het overlijden svordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter doet vervolgens mededeeling van de door de Tweede Kamer aan de ver gadering ingezi.nden wets-ontwerpen, waaronder die, uitmakende de Indische begrooting voor 4876. Alle worden naar de afdeelingen verzouden, waarna de veigadering wordt gesloten. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van Vrijdag 26 November. In de zitting van heden is het debat over despoorwegaansluiting te Rotterdam vooitgezet. De minister Heemskerk is begonnen met de beweiingen der heereu Smidt en Blussë van Donderdag te weerspreken en heeft hij de Regeeringshandeling nogmaals verdedigd. De heer Kuyper heeft de door hem voorgestelde conclusie tot referte voor 't oogenblik aau het votum der Eerste Kamer verdedigd. De heel de Roo van Alderweielt heeft zijne conclusie toegelicht, strekkende om af te keuren art. 4 in verband met de tweede alinea vau art. 1 der bekende overeenkomst; zijne conclusie strekt om de kwestie te preciseeren. Deze conclusie keurt af wat door niemandzelfs niet door de Regeeiing, in bescherming is genomen. Voorts heeft de heer de Roo \an Alderwerelt de hou ding der Regeering in deze, zoowel als in zake het hooger onderwijs en de spoorwegen gelaakt en betwijfeld of de Regeering den naam van eene ernstigedegelijkewaardige verdient. Deze kwestie behoort echter thuis bij destaat- begrooting en niet bij deze conclusie. De heer van Wassenaar van Catwijck heeft eene conclusie voorgesteld, waarbij de Kamer betreurt, dat de Regeering in 's lands belaog bet noodig geacht heeft in art. 1 der overeenkomst een bepaling op te nemen, die liet vrye oordeel der Staten-Generaal over het nut der onteige ningswet belemmert De heer Bredius heeft sterk ondersteund de conclusie der meerderheid van de commissie, terwijl de heeren de Roo van Alderwerelt en Godefroi beiden baar sterk hebben bestreden en de heer de Roo van Alderwerelt heeft doen uitkomen, dat wel degelijk de politieke kwestie met deze zaak is gemengd! De heer Ileydemijck bestrijdt de conclusie van den lieer Kuyper. Eene motie van den lieer van Ziunicq Berginaun tot sluiting der beraadslagingen is verworpen met 38 tegen 35 stemmen. De lieer van Zinnieq Bergmaun erkent de volle bevoegdheid der Regeering te handelen zooals zij deedon acht de veroordeeling dooi een besluit der vertegenwoordiging ongrondwettig. De lieer Stieltjes betoogt er geen voldoende aequivalenten zijn aangegeven voor de loslating der verplichting tot aausluiting, waardoor het algemeen belang stellig is geschaad. Ilij kwa lificeert deze Regeering niet als een ministerie- Ma! tignac, maar als een miuisterie-Poliguac. Ilij laakt eindelijk de zinspeling van den heer van der Ileim op Nederlaudsehe Stiousbeigen, die er niet zijn. De Minister vau Financien heeft geprotesteerd tegen 'de benaming van miuisterie-Poiignac en outkeut.eenige zinspeling, op wie ook, bedoeld te hebben met zijn noemen van Strousbergvoorts verklaarde hij dat de regeeiiug deïe zaak beschouwt als eene rege ringszaak eu na het votum der Kamer collectief zal ooi'deeleu wat haar te doen staat. Aan den heer de Roo wijst hij op veel wat de Regeei mg gedaan heeft, die niet den naam eeuer zwakke Regeeiiug verdient. De Minister Heemskerk heeft ook nogmaals de Regeeiing verdedigd. Door den lieer Kuyper werd voor een per soonlijk feit het woord geviaagd, namelijk dat de Minister van Finauciöu hem vei weten zou hebben, zijn schoon beroep op te olleien om volksvertegenwoordiger te zyn. De heeren Fian sen van de Putte, de Roo van Alderwerelt en van Wasseuaer van Catwijck, hebben met den heer Kuyper daarin eene beleediging gezien. De heeren Wintgeus en Begi-am hebben dit be- stieden. De Yooizitter achtte de wooiden niet voor toepassing vau ai t. 49 van liet reglement van orde vatbaar. De Minister van Financiën heeft uitdrukkelyk verklaaid, geen beleediging te bedoelen. De discussie is daarop gesloten en men is overgegaan tot stemming over de verschillende conclusiën, die allen zijn verworpen, eu welde conclusie der rneerdei beid, dat het algemeen belang niet behooilijk is behaitigd, met 40 tegen 35 stemmen; de conclusie der minder heid, dat de overeenkomst had moeten ge- sloteu worden ouder voorbehoud der goedkeui ing van de wetgevende macht, met 38 tegen 37 stemmen; liet vooistel van den heer de Roo van Alderwerelt, tot afkeuring der handelwijze van de regeering, met 38 tegen 37 stemmen; het voorstel van den heer Kuyper met 46 tegen 29 stemmen, en eindelijk liet voorstel van den heer van Wassenaer van Catwyck met 38 tegen 36 stemmen. Nadat alle conclusiën alzoo verworpen waren, is, volgens het reglement van orde, op voor stel van den voorzitter, besloten tot benoeming eener nieuwe commissie van onderzoek dei- inlichtingen van de Regeering nopens hetzelfde onderwerp, welke commissie later zal worden benoemd. Maandag ten éën ure zal de staatsbegrooting in behandeling worden genomen. SCHIEDAM, 28 November 1875. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier zijn 1. De notulen van het verhandelde in de zitting vau Donderdag 28 en Vrijdag 29 October II.gelezen en goedgekeurden is 2. Ingekomen eene missive van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot regeling der jaarwedden van het hulppersoneel voor het lager ouderwijs; aangenomen voor kennisgeving; 3. Idem, eene gelijke missive, houdende goed keuring van het Raadsbesluit betrekkelijk het onderwijzers-personeel aan de derde gemeente- armenschoolals voren; 4. Idem, eene gelijke missive, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 4875; als voren; 5. Idem, eene gelijke missive, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot onder- handsche verhuring vau het Blaauwhuis aan het Rijk voor Postkantoor; als voren; 6. Idem, eene gelijke resolutie, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het toe kennen van subsidiën aan het Burgerlijk Arm bestuur en het Stads-Ziekcuhuis voor '1876; als voren; 7. Idem, eene gelijke missive, houdende goedkeuring der Gemeentebegi ooting voor 4876; als voren; 8. Idem, eene gelijke missive met bemer kingen op de voorgedragen gewijzigde veror deningen op de heffing van haven-, schut- en doorvaartgelden, Tot de dadelijke behande ling hiervan besloten zijnde, is het voorstel van Burgemeester en Wethoudeis, in overleg met den Voorzitter der Commissie voor de Plaatselijke belastingen, om de bedoelde ver ordeningen te wijzigen naar aanleiding der gemaakte aanmeikingen; zonder beraadsla ging, met algemeene (44) stemmen aangenomen. 9. Ingekomen het proces-verbaal deropneming van de kas en boeken bij den Gemeente- Out\anger op 4 Nov. 11.; aangenomen voor kennisgeving; 10. Idem twee ontwerp-raadsbesluiten totaf- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1875; aangehouden en ter inzage gelegd; -11. Idem, het rapport der Commissie van Fabricage op het adres van de Erven Niiring eu T. Niiring, tot het optrekken van een ge deelte muur boven een Stadspoort aan de Ver brande Erven; als voren;

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1