A0. 1875. Vrijdag 3 December. JBI 3785. Tersclijnt iaplijls, nitpzoierJ Binsiap BtitailaiJsclia Berichten. Biamlaailsclielericlitei Negen eu TAvinlig-ste Jaargang-. .IE CÖBB1NT. Abonnementsprijs, por kwartaalf 4.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00 Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. D OI T S C H L AN D. De Russische Rijkskanselier Gortsehakoff con fereerde den bO November des namiddags van W tot 2lh uur met Bismarck in het hotel van Buitenlandsche Zaken, en bezocht ver volgens den ambassadeur prins Reuss. Bismarck werd te 4 uren door den Keizer ontvangen. Gortsehakoff' keerde den 1 dezer naar St. Petersburg terug. Prins Reuss zou. dienzelfden dag naar Amsterdam vertrekken om zijn geneeskundige kuur te hervatten. In het aan von Arnim toegeschreven hoek JPro Nihilo komt o. a. voor een gesprek tusschen von Arnim en dr. Simson, den voor- maligen president van den Rijksdag, over grieven die von Bismarck tegen een aantal hoogge- plaatste~staatsarabtenaren heeft. Bij eene ont moeting, die dezer dagen tusschen den Keizer en dr. Simson heeft plaats gehad, verklaarde deze, dat bovenbedoeld gesprek nooit is gevoerd. De Keizer zou daarop hebben te kennen ge geven, dat hij het wenschelijk vond, dat deze verklaring openbaar werd gemaakt. In het geheele Duitsche Rijk heeft een volkstelling plaats. De Rijksdag houdt daarom geen zitting. De aanstaande schoonzoon van Bismarck, graaf Wend zu Eulenburg, gaat vooruit; het huwelijk kan echter in December, zooals aan vankelijk bepaald was, geen voortgang hebben. F R A N K R IJ K. Bij de behandeling van art. 20 der kieswet, op 30 November, is de Nationale Vergadering eenigermate teruggekomen van haar onrecht vaardig en impolitiek oordeel, hetwelk zij bij de tweede beraadslaging der wet, over de opheffing der vertegenwoordiging van de kolo niën, uitgesproken had. Een amendement van den heer de Ploeuc, om aan de koloniën een gelijk getal afgevaardigden toe te staan, als haar volgens de wet nopens den Senaat toe gestaan wordt senatoren te verkiezen, is met 343 tegen 332 stemmen aangenomen. Een voorstel om aan de koloniën Senegal en Guyana het recht te geven ieder één afgevaar digde te benoemen werd verworpen. Door dit votum is niet zoo zeer aan de lin kerzijde eene overwinning ten deel gevallen, want verscheidene afgevaardigden uit de rech terzijde -hebben het recht der koloniën in deze verdedigd, als wei eene nederlaag aan de regeering berokkend. Deze heeft de linkschheid gehad, door den minister van marine, het voor stel de Ploeuc te laten bestrijden. Het was het laatste punt in de wet waarover •een ernstig debat kon worden gevoerd. De overige artikelen zijn achtereenvolgens allen aangenomen en ten slotte de wet in haar geheel met >384 tegen 269 stemmen. BELGIE. De leden der commissie, belast geweest met de overblijfselen van de op de voormalige Citadel van Antwerpen gesneuvelden bijeen te verzamelen, welke bestond uit de heeren: kolonel Wouwermans van de genie, Ilenri Thielens, fils, chef van de technische diensten van de Zuider-spoorwegmaatschappij te Ant werpen, Dupont, officier van gezondheid, en Odemareopzichter der geniewerken te Ant werpen, zijn door Z. M. den Koning van Holland, groothertog van Luxemburg, benoemd tot ridders der Orde van de Eikenkroon. In antwoord op een interpellatie van den afgevaardigde Bergé, omtrent de woorden welke de Paus onlangs betreffende het burgerlijk huwelijk tot Belgische pelgrims gesproken heeft, is door de regeering verktaard, dat uit de ophelderingen, door hem te Rome gevraagd, blijkt, dat de Paus, toen hij over het burgerlijk huwelijk sprak, volstrekt niet bedoelde dat hij een herziening der Belgische constitutie ver langde, maar slechts een zuiver theoretisch beginsel verdedigde. SPANJE. Men gelooft hier, dat de oorlogzuchtige be richten uit Amerika eöne manoeuvre der politiek of der vrijbuiters is. De mi nisterieele wijziging zal heden open baar gemaakt worden. De Cortes zullen den 1 Februari a. s. bijeenkomen. De Carlisten hebben den 1 dezer geen schot op San Sebastian gedaan. De forten gaan voort met do stellingen der Carlisten te beschieten. RUSLAND. De Qolos van St Petersburg bevat een par ticulier schrijven uit Tientsin, waarin wordt medegedeeld, dat het Chineesch garnizoen te Khami, bestemd om de invallen van de troepen uit Kashgar tegen te gaan, thans hongersnood lijdt, nlndien Yakob-bey van deze gelegenheid gebruik maakt," voegt de schrijver er bij," dan zal er een uitgestrekt rijk tusschen Rus land en China verrijzen, dat aan beiden vij andig is en hetwelk door de Britsche Indianen zal gesteund worden, ten einde het Hemelsche rijk geheel te vernielen en aan de veroverings zucht van Rusland paal eu perk te stellen." Tengevolge van ijsgang is de scheepvaart op den Weichsel gestremd. ENGELAND. De Alexandra, een pantserschip met 42 stukken geschut en eene dubbele schroef, in April van dit jaar van stapel geloopen, heeft reeds gekost 497,000 p. st.; thans is er nog 100,000 p. st. noodig om haar af te werken. Dit schip zal dus ruim 7 millioen gulden kosten. Uit Massowa wordt gemeld, dat de Egyp tische troepen, die door de Abyssiniërs over vallen werden, wanhopig gevochten hebben. Zij werden echter bijna allen afgemaakt17 officieren en 1200 man bleven dood op't slag veld achter. Arabei Bey, kolonel Arendrup en graaf Zichy waien onder de gesneuvelden. Egypte zal een nieuwe expeditie op het touw zetten. Reeds worden groote massa's troepen verzonden. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 30 November. In de heden gehouden zitting heeft de Voor zitter medegedeelddat de Commissie van Rapporteurs gereed is met haar eindverslag over de ontwerpen der Indische begrooting voor 1876. Dat verslag zal worden gedrukt en morgen worden rondgedeeld. De beraad slaging over die begroeting wordt bepaald op aanst. Donderdag, des morgens te 11 uren. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 1 December. Nadat te half elf ure de openbare zitting voor eeuige oogenblikken geopend was, is de Kamer dadelijk in comité-generaal overgegaan en zijn daarin de discussiën over de verwik kelingen met Venezuela voortgezet. Eerst te half 4 ure is de openbare zitting heropend. Morgen te elf uren is de begrooting van het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken aan de orde. SCHIEDAM, 2 December 1875. Het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan den Gemeenteraad, tot be strijding van het voorstel van den heer .T. B. Nolet, strekkende tot wijziging van de verorde ning der plaatselijke directe belasting, is van den volgenden inhoud: Aan den Gemeenteraad van Schiedam. Hot zal Uwen Raad zeker niet verwonderen dat da Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zoodra haar het voorstel van den heer J. B. Nolet, tot wijziging der verordening nopens de plaatselijke directe belasting, bekend werd, den inhoud, de strekking en do gevolgen daarvan aan een ernstig onderzoek onderwierp. Dat onderzoek geschiedde hoofdzakelijk uit tweeër lei oogpunt: vooreerst werd overwogen of de voorgestelde wijziging strookte met do wet en voorts of zij raadzaam, nuttig, billijk, redelijk, rechtvaardig is te achten. Tegen de wettigheid der voorgestelde wijziging werden twee ernstige bedenkingen in het midden gebracht. I. Artikel 241 der Gemeentewet verbiedt be lastingen te heffen op voorwerpen van verbruik. "Volgens bet voorstel van 'den heer J, B. Nolet ial van de gebruikers van branderijen eene belasting worden geheven, waarvan tot grondslag strekt het verbruik van meel. In werkelijkheid zou alzoo worden geheven eeno belasting op het meel, een voorwerp van verbruik, hetgeen uitdrukkelijk bij voorzegd artikel 241 is verboden. Nu voere men niet aan, dat de invordering zat plaats grijpen onder den naam van directe belasting; dat die

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1