Biiteilaiüriie Bericlten. iiimeiilaiitjcle Berichten. Aü. '1875. Zaterdag 4 December. M. 3786. Negen en Twiiuijjste .Taarg-ang. ENGELAND. Uit Cairo wordt van 2 dezer bericht dat de aandeelen der Suez-kanaal maatschappij aan Engeland zijn verkocht op dezelfde voorwaarden waarop de Khedive ze bezat; die aandeelen geven recht op 't uitbrengen van tien stemmen in de veigaderingen. Uit Lissabon wordt van 30 Nov. getele grafeerd, dat men aldaar bericht uit Toledo heeft ontvangen, luidens hetwelk de Protestant- sche kerk en school in die stad, op bevel der Spaansche overheid, gesloten zijn. Depiedikant en schoolonderwijzer ziju uit Toledo verwijderd. - BELG1E. In de Kamer van Afgevaardigden zijn den 2 dezer de beraadslagingen over het budget van buitenlaudsche zaken voortgezet. De heer de Decker roerde de kwestie aan betreffende de aanhouding op de Schelde van het Deeusche stoomschip de Phoenix, dooreen Hollandsch oorlogsvaartuig. Ilij meende dat hierin de Belgische rechten ten zeerste be trokken waren. De minister van buitenlaudsche zaken antwoordde, dat dit incident zeer ernstig was en dat het zoovele verschillende punten raakte, dat het beter ware deze kwestie thans niet te bespieken. Het budget vai, buitenlandsche zaken werd daarop aangenomen. DUITSCIILAND. De zitting van den Rijksdag te Berlijn waarin het wetsontwerp op de posterijen voor de tweede maal zou gelezen worden, moest worden ver daagd. Door de gasvlammen geraakte liet houten beschot achter den zetel des voorzitters in biand. Terstond werd de brand gebluscht. Aan Bismarck is door een Keulsche deputatie het eereburgei schap der Domstad overhandigd; de deputatie genoot de eer door den Rijkskanselier te dineeren te worden ge vraagd. RUSLAND. Stroussberg zal waarschijnlijk naar Siberie worden gebannen. Drie misdrijven worden hem ten laste gelegd: omkooping, kwaadwillige en valsehe misleiding. In den kerker te Moskou wacht hij het von nis van de jury. In het land der Donsche Kozakken heerscht onder de Raskolnits, de leden eener Russische sekte, een diep ingrijpende beweging. Op alle landwegen ontmoet men Kozakken, die een hunner landslieden naar Moskou brengen om hem daar tot priester te laten wijden, opdat elk, ook het kleinste dorpje, zijn eigen pope en kerk hebbe. De réden hiervan is, dat de vrome Kozakken de dringende noodzakelijkheid inzien, om zich zoo spoedig mogel'gk op den dood voor te bereiden. Dit geloofisinhetland der Donsche Kozakken algemeen verbreid en beheerscht het volk zóó steik, dat velen zich vene houden van alle wereldsche zaken, een wit doodshemd aantiekkeu en zich een lijkkist bestellen. ITALIË. In de Kamer is bij de discussie over de be grooting van 1876 door de oppositie een motie vooigesteld, waarbij het bestuur van het kabinet gelaakt wordt, vooinamelijk ter zake van de gemaal-belasting. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de regeering te Washington aan haren vertegenwoordiger bij het Spaansche hof eene depöche gezonden heeft, welke alle vrees, door Arnerikaansche bladen opgewekt, doet verdwijnen, EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 December. In deze zitting zijn al de hoofdstukken der Indische begrooting met algemeene stemmen aangenomen. De lC..mer is daarna op reces ge scheiden. SCHIEDAM, 3 December 1876. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gelezen een aantal adressen, waarbij wordt aangedrongen op het behoud der tonvormige houten maten, vestigt de aandacht van be langhebbenden op het koninklijk besluit van 8 November 1875 Staatsblad no, 185), waarbij het gebruik dier maten tot 1 Januari 1878 wordt toegestaan. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het volgende jaar (1876) eenige jongelingen, na bchooilijk afge legd examen, op het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden toe gelaten, om te worden opgeleid tot 2den luite nant bij het korps mariniers. Omstreeks de maand April 1876 zal nader worden bekend gemaakt liet aantal plaatsen en de wijze, waarop ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dat jaar voor eene plaatsing in aanmerking komen, zich daartoe tot den Minister van Marine moeten wenden. De telegrafische gemeenschap met Jndie, die geheel gestremd was, is volgens bericht uit Londen van gisteren weder hersteld. De officiëele tabellen van het school bezoek op de lagere scholen in Nederland voor het jaar 1873 geven geen gunstige uitkomsten. sAl is ook zoo lezen wij in het regeerings- verslag de percentsgewijze verhouding van het getal kinderen, die van de dagschool geen gebruik maakten, aan die van 1872 gelijk ge bleven, het schoolverzuim nam toch toe, bij de jongens met 396, bij de meisjes met 505. Van de honderd jongens tusschen 6 en 8 jaar hebben in Januari '1873 van de dagschool geen gebruik gemaakt 15van de honderd meisjes van denzelfden leeftijd waren afwezig 21van de honderd jongens tusschen 9 en 11 jaar afwezig 15van de honderd meisjes van denzelfden leeftijd afwezig 22." Treurige cijfers! (Fad.) Wij vernemen uit Zaandam, dat het maken van den spoorweg ZaandamAmsterdam be oosten de spoorwegbrug over het Kanaal groote moeilijkheden begint op te leveren. Het nu reeds eenige weken aanhoudend gestoite zand blijft op die hoogte niet liggen, zoodat aan weeiszijden van den weg de grond oprijst, terwijl het zand in de diepte wegzakt. (IE. O.) Aangaande de redding van den 13jarigen scheepsjongen van den Maassluisschen visch- logger Kinderdijk meldt men ons van Maassluis, als gedeeltelijk uit den mond van den jongen, gedeeltelijk uit dien van zijn vader opgeteekend, het volgende: Toen de Kinderdijk, met de visch vangst ge reed zijnde, Vrijdag 19 dezer, des avonds ongeveer 0'/2 ure, op reis naar huis was, werd het schip, door het ruwe weder, overzeild door een groot batkschip. De wacht stond op dek en de overige ekwipage was beneden bgeen. Daar niemand andeis dacht dan dat de logger onmiddellijk zou zinken, sprongen allen, 17 man, op het bai kschip overalthans zoo dacht men, doch weldra bleek dat de dertienjarige zoon van een der visschei s was achtergebleven. Toen zijn vader, hem op de bark niet ziende, riep: nPiet waar ben je," ontving hij van zijn zoon ten antwoord:/»Nog op den logger," en op hetzelfde oogenblik stiet een rukwind de beide schepen van elkander, zoodat aan over springen niet meer te denken was. Daar ging dus het groote schip, met de geredde 16 man, terwijl de logger met den knaap, te midden van een hevigen storm en hemelhooge zeeën, in de duisternis verdween. Op het groote schip moesten de visschei s ook op slag aan 't pompen, daar dit 8 voet water inhad. Maandag daaraan volgende kwam dit schip echter behouden te Gravesend aan en zette de schipbreukelingen daar aan wal. Zij vertrokken naai Londen en ver der vandaar per stoomboot, via Harwich, naar Maassluis, waar zij Donderdag aankwamen. Zij hadden van Londen getelegrafeerd dat zij daar behouden waren aangekomen, uitgezonderd de kleine Piet, die, naar hunne meening, niet andeis dan met den logger naar den grond gegaan kon zijn en aizoo verdronken. Men verbeelde zich de vreugde van den vader toen deze vernam dat zijn zoon behouden en reeds op reis naar huis was. Wat was er inmiddels met de kleine Piet gebeurd? In hoofdzaak dit: Toen hij zag dat liet groote schip verdween, ging hij heel bedaard naar de kajuit en stak de lamp aaD, die door den schok was uitgegaanvervolgens kwam hij weder op het dek, haalde het nog overgebleven zeil naar omlaag en beproefde de lantaarns op te steken, hetgeen hem echter niet gelukte^ w'J* 5?T7« V,.fw>affc<a3U- COURANT. Abonnementsprijs, per kwaitnalf •1.85, Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzondeihjke «omineis - 0.10. BVltËAV: MARKT, E, 131. Advertentieprijs: sant10 gewone regels1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. v

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1