YncMjit iaplijts, nitpzoieri Biisiaj. Bniteilaiisele Bericltei BiBBenlaadsefee Berichten A Kater dag 11 December. Jét 3791 N egen en Twintigste Jaargang. In de Nationale Vergadering van 8 dezer is de minister Decazes in een historische ontwik keling getreden van de onderhandelingen over de hervorming van het rechtswezen ia Egypte. Hij toonde aan dat die hervorming noodzakelijk is en zonder gevaar. De traditiën der Franschen in het Oosten zijn niet prijsgegeven. Hij wees verdei- op de noodzakelijkheid om de overeen komst, waartoe alle mogendheden toegetreden zijngoed te keuren. Frankrijk is met wel willende gevoelens jegens den Khedive bezield. De minister weuschte, dat de Kamér die ge voelens nader bevestigde. Hij meende weder- keerig op de welwillende gezindheid van den Khedive jegens Frankrijk te kunnen rekenen. Pascal Duprat bestreed hierna de overeen komst. De Kamer heeft de conclusie der com- missie, strekkende om de discussie te verdagen, verworpen. De minister vroeg hierna de-urgentie voor het ontwerp. De Kamer heeft hierop af wijzend beslist en zal tot een tweede lezing overgaan. In de zitting van 9 dezer is de uitslag van de verkiezing van senatoren bekend ge worden. Er zijn uitgebracht 688 stemmen en een blanco; volstrekte meerderheid 344. d'Audiflret Pasquier kreeg 550, Martel uit Pas de Calais 344 stemmen. Deze alleen zijn tot leden van den Senaat geproclameerd. De kandidaten, op wie voorts de meeste stemmen werden uitgebracht, zijn die van de lijst der linkerzijde. De geproclameerde namen komen uitsluitend op dén van de twee lijsten voor. Op de lyst der linkerzijde zijn gemiddeld uit gebracht 324 325 stemmenop de lijst der rechterz'yde gemiddeld 317 318. Den 8 dezer is de luchtballon Uhivers, die voor een wetenschappelijk doel was opge stegen, op een hoogte van 230 meter gebarsten en te Vincennes met de luchtreizigers neer gekomen. Niemand hunner is gedood; de kommandant Margin, de kolonel Laussedat, de kapitein Renard, de heer Godard en zijn helper, benevens eenige passagiers zijn gekwetst, maar niet gevaarlijk. Hun toestan d is bevredigend. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft 9 dezer, bij tweede lezing, het voorstel van den afgevaardigde Hofmann, om art. 31 der constitutie in dier voege te wijzigen, datgeenRyksdags-afgevaardigde zonder de goedkeuring van den Ryksdag, gedurende de zitting dier vergadering, mag gearresteerd of in gerechtelijk onderzoek genomen worden, bij hoofdelijke stemming, met 142 tegen 117 stem men verworpen. TJit Detmold wordt gemeld dat de vorst van Lippe den 8 dezer is overleden, Er is te Eerlijn sprake van het ontstaan van oneenigheid en verwijdering tusschen den rijkskanselier von Bismarck en den minister van mai ine von Stosch. De oorzaak daarvan is, dat laatstgenoemde zich heeft laten welgevallen, dat de budgetscommissie de begrooting van marine voor '1876 met ,5 millioen rijksmark heeft verminderd. De lechtbank te Marburg heeft alle ambts handelingen der afgezette Hessische predikanten, met inbegrip van functiën bij particuliere gods dienstoefeningen, gekwalificeerd als onbevoegde ambtbedieniugen en mitsdien strafbaar ver klaard. BUSL ASD, Prins en Prinses Karei van Pruisen en de aartshertog Albrecht van Oostenrijk, zijn den 7 dezer te Petersburg aangekomen. Zij werden aan het station, waar eene eerewacht opgesteld was, door Keizer Alexander II, de Russische grootvorsten, enz. ontvangen. Jl. Woensdag zouden zij aan de plechtige viering van het 25jarig jubilé des Keizers, als ridder van de St. George-orde, deelnemen. srA£>E. De Oronista, het ministerieel orgaan, zegt, in antwoord op een te Parijs verschijnend blad, dat Spanje volstrekt niet door Bismarck op gestookt wordt in liet koesteren van haat te gen Frankrijk, zooals in een Parijsch dagblad is gemeld. Spauje neemt den moreelen steun van alle natiën dankbaar aan, welke zijn tegenwoordig regeeringsstelsel erkend hebben, doch het zou iederen anderen steun, welke het werd aangeboden, afslaan. PORTUGAL. De president der Transvualsche republiek zal zich spoedig van Lissabon naar Nederland inschepen. AMERIKA. De ontvangsten van den Central Pacific- spoorweg in November, bedragen 1,508,000 dollars. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 December. Evenals gisteren bij de afdeeling waterstaat enz. zijn velerlei punten behandeld of herhaald, waarna de Minister op een en ander heeft ge antwoord, als daar zijn: de wijze van concessie- verleening, de organisatie van het waterschaps bestuur, de indijking van het Wieringermeer, de uitbreiding van het Rijnstation te Rotterdam en de vluchthaven te Hindeioopen, terwijl andere punten bij de betrokken artikelen zullen worden behandeld. Omtrent de uitbreiding" van het station van den Rijnspoorweg te Rotterdam ver klaarde de Minister zijne bevoegdheid tot ver gunning te hebben ontleend aan de wet van 1806. De zaak is in het belang van den handel, en het rivierbelang is er volstrekt niet door benadeeld. De algemeene beraadslagingen over de afdeeling zijn daarop gesloten. SCHIEDAM, 10 December 1876. Door wijlen Neoltje Donkhoist, in leven dienstbode alhier, zijn de volgende legaten ver maakt: f100 aan de Christelijk Gereformeerde gemeente en een gelijke som aan de diakonie- armen dier gemeente te dezer stede. Bij de Nedeilandsche hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Philadelphia is een schrijven ontvangen van de hh, Jonckbloet en de Casembrootleden dier hoofdcommissie welke naar Philadelphia zijn gezonden tot re geling der verschillende aangelegenheden, die in betrekking staan tot de vertegenwoordiging van Nederland op de tentoonstelling. Uit dit schrijven blijkt, dat deze heeren uitnemend geslaagd zijn in liet verkrijgen van de noodige plaatruimte in de verschillende gebouwen, zoowel voor de nyverheid als voor de kunst en den landbouw. Zij roemen zeer de groote voorkomendheidzoowel van den directeur- generaal, den heer Goshorn, alsook van de leden der Nederl. hoofdcommissie, den consul- generaal Burlage te New-York en den heer Westergaard, Neder!, consul, te Philadelphia. De hh. Jonckbloet en de Casembroot koesteren de overtuiging, dat de tentoonstelling, zoo zij beantwoordt aan de zorg, die men in Amerika aanwendt om [haar te doen slagen, alle vorige zal overtreffen. Men beschouwt de zaak aldaar als eene groote nationale aangelegenheid. De gebouwen zijn prachtig en in geheel de wereld is waarschijnlijk geene zoo schoone lokaliteit als Fairmount-Park te vinden. De Nederl. hoofdcommissie heeft daarenboven een schrijven ontvangen van mevr. Gillespie, waarin wordt medegedeeld, dat "een afzonderlijk gebouw wordt opgericht voor vrouwenarbeid, en de Nederl. hoofdcommissie wordt uitgenoodigd de Nederlandsclie dames aan te sporen tot deel neming aan dien wedstrijd. Den 1 December is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene vergadering ge houden van de commissie tot het besturen van nationale tuiubouw-tentoousteilingen. De voor zitter, jhr. II. J. Rutgers van Rozenburg, deel de o. a. mede, dat voor de in dit jaar van 843 April gehouden tentoonstelling voor het aankoopen van medailles f2290 was ontvangen. Er werd besloten in 1876 van 611 April weder een tentoonstelling te houden, indien door belanghebbenden minstens f1500 voor de onkosten van medailles enz. wordt bijgedragen. Uitgeloofd zullen worden 40 gouden, 44 ver guld zilveren en 45 bronzen medailles. Naar men ons mededeelt, worden er door de schipperij te land ijverige pogingen in het werk gesteld, om de in de Zuiderzee in nood verkeerende schepen te helpen. De te Vollenhove liggende ijsbreker is in gereedheid gebracht, ten einde de vastgevroren schepen uit de kribben, enz.' te verlossen. Men hoopt in het belang van den hoogst treurigen toestand van vele schippersgezinnen, dat deze pogingen met goed gevolg bekroond zullen mogen worden, SCIIEDAMSCIE COURANT. Abonnemlntsi'Rijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers- 0.10. BUREAU.- MARKT, 134. Advertentieprijs: vmi 110 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal heiekend. F E A K K B IJ K.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1