GeiBBniie Berioliten. daar de berichten van de vastgevroren schepen :dl«' t innigst zijn en spoedige en doelmatige hulp hoogst noodzakelijk geacht wordt. Ongeveer 30 vaartuigen liggen nog wijd en zijd in het ijs geklemd. (Mil) Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in de maand October verongelukt 248 zeilschepen, als: van Engeland 102, Noor wegen 28, Frankrijk 28, Duitschland 23Hol land 17, Zweden 9, Amerika 8, Italië 8, Denemaiken 7, Spanje 2, onbekend 16. Hier onder zijn begrepen 5 schepen, waarvan be richten ontbreken; en 20 stoomschepen, als: van Engeland '12, Zweden 3, Duitschland 1, Frankrijk 1, onbekend 3. Als bewijs der vereering van de nagedach tenis van den ook hier te lande zoozeer bekenden Frits Reuter, ook in verre gewesten, kan gelden, dat by de bloemisten, firma Ch. Lorentz te Erfurt, een schrijven werd ontvangen van een Duitscher uit Chotin in Besarabië, met verzoek een rozenstruik te leveren voor het graf van Reuter en voor het onderhoud daarvan op die plek te willen zorg dragen. Hierby was een eenvoudig, maar kort gedicht gevoegd, dat wij hier vertaald lateD volgen: Neem, Meestor, van een rozenstruik De schoonste stekken af, En neem die raeé naar Eisenach Plant die op Reuter's graf. Een monument dat de eeuwen tart, Een monument van steen, Dat stichte 't trotsche Duitschland hem, 't tVijz' naar zijn werken heen. Ik hen maar arm, ben maar gering, Maar toch, 'k ben trotsch op hem, En als ik nu zijn rustplaats tooi, Volg ik roijn's harten stem, "VVant op zoo meen'gen bangen dag. In meen'gen droeven, donkren nacht, Iloeft toch zijn heerlijk dicht'ren woord Mij vrede en rust gebracht. Zoo ga naar 't verre graf mijn dank Gij bloemstruik deel dien me6, Mijn dank, voor zooveel goeds en schoons, Vnn over land en zee. Gij ziet mij, Meester, vragend aan, Hoe ik dit vergen kan? sWaar zooveel sehoono bloemen staan »Hoe plaats ik deze dan O, plant ze toch maar op zijn graf, Zij 't hoekje ook nog zoo stil, Want hij, die daar begraven ligt, Weet wel wat 't zoggen wil. Bij den geneeskundigen inspecteur van Gelderland en Utrecht is een plainte ingediend tegen een geneesheer, die op ruwe wijze had geweigerd hulp te verleenen aan een kind, dat een aanval van croup had en den volgenden dag daaraan is bezweken. Bij vonnis, door het kantongerecht te Meppel gewezenis de eisch van kerkvoogden der Herv. gemeente contra den heer Montijn tot betaling eener som van f 3.76 in den door het kerkbestuur vastgestelden omslag afgewezen» op groud dat< er igeen rechtsverband tusschen de eischers en den gedaagde bestaat. Een matroos, genaamd A. de Jong, Belg ■van geboorte, is geheel onverwacht door orfeajs, .eigénaar geworden "van een zeergroot vermogen. Daar deze .gelukkige erfgenaam zich onlangs op een Hollandsch schip opnieuw heeft laten aanmonsteren en .thans nog in zee is, zoo is het bijna zeker, dat hij van zijn rijkdom nog geen kennis draagt. Een Belgisch notaris heeft by verschillende Hollondsche waterschouten nopens dezen peisoon fin formation ingewonnen. Monster. Den kastelein B. alhier werd Maandag avond jl. een zeer onaangename ver rassing bereid. Bij ontving als St. Nicolaas- cadeau een kistje^ dat by opening bleek te ■bevatten een pas getlooden hond zopder .kop, Hij en zijn vrouw ontstelden op dit gezicht zoo, hevjg,, dat terstond geneeskundige bu)p moest worden ingeroepen, vooral ten behoeve dor vrouw, die in hoogst zwangeren toestand verkeert. Een der bewerkers van de »grap was bij de ontvangst der surprise tegenwoordig, maar koos spoedig 't hazenpad. j IJselmonde. Zaterdag 11. verliet eene vrouw voor eenige oogenbiikken hare woning, waarin een meisje van vier jaren alleen ach terbleef. Toen de moeder weer in huis kwam, vond zij haar kind in bed, met brandwonden overdekt. Waarschijnlijk was het kind in het vuur gevallen en had het zich, door de pijn I gedreven, in bed verborgen. Het is aan de gevolgen overleden. Groningen. Met 21 tegen 16 stemmeu hebben de Prov. Staten beslist, dat de hoof delijke omslag, als provinciale belasting prak tisch ongeschikt is. i Mnkkuni. Zaterdag avond wilde een voer man uit deze gemeente vau Harlingen met zijn rijtuig, waarin drie personen zaten, naar huis terugkeeren, toen hij, wellicht door de sneeuw misleid, van den puinweg afreed en het rijtuig omsloeg. De passagiers bezeerden zich allen min of meer, maar de 60-jarige voerman is onder het rijtuig geraakt en was reeds een lijk, toen hulp kwam opdagen. Apeldoorn. Woensdag avond omstreeks iO'A ure ontdekte men brand in de Hervormde kerkalle krachten waren terstond in de weer om den voortgang van het vuur te stuiten. Te middernacht was men de vlammen meester. De schade is betrekkelijk aanzienlijk. De brand is ontstaan in het turfhok. Utrecht. De St. Nicolaas-commissie heeft voor een uitdeeling op de openbare scholen ongeveer 14,000 halve kilo's Sinterklaasgoed gekocht. In een winkel te dezer stede is dooreen kooper f 3000 besteed voor St. Nicolaasge- schenken. Wagouingoii. Het diner, den majoor Romswinkel die alhier vertoeft, namens ruim een dertigtal leden der sociëteit de Harmonie aangeboden, heeft Maandag plaats gehad. Des avonds werd hem eene serenade met fakkellicht gebracht. Tiel. Door mejuffrouw J. van Ee, weduwe 'C. van den Anker, zijn de navolgende aanzienlijke 'legaten vermaakt alsAan de diakonie der Herv. gemeente alhier een huis en erf, geschat op eene waarde van f5000, benevens een per ceel bouwland ter waarde van f 6000'aan regenten van hetProtestantsch burgerweeshuis, landerijen ter waarde van f90,000; aan regen ten van-het oud-bui ger mannen- en vrouwen huis, van vaste goederen onder Ochten, Wamel en Drumpt, ge/a men lijk geschat op een waarde van f 30,500. Middelburg. Den 7 dezer is voor de arr.-rechtbank alhier de behandeling voortgezet van de procedure tusschen M. de Bruijn, schipper van het na aanvaring met de Deeusche stoom boot Phoenix gezonken tjalkschip Drie Ge broeders, en den gezagvoerder dier stoomboot. Uit het verslag, dat de Midi, 'Gt. van 'deze zaak geeft, 'blijkt, dat namens den gezagvoerder de schuld van de aanvaring ontkend en in 'reconventie geëischt wordt vergoeding van alle schade ter zake van het conservatoir arrest op de stoomboot gelegd. Na'het nemen dezer conclusie is aan deu eischer een remise ver leend van drie weken om voort te proce'deeren en te antwoorden op den eisch 'in'reconventie. In deze zaak zijn voor schipper de Druijn werkzaam de hperen mr. W, A. van Hoek, advocaat, 'en J. *M, Brieve, procureur, terwijl voor de Phoenix mr. A. J. van Deinse optreedt. De van Belgische zijde zoozeer op den vóór grond gestelde svrijheid der'Schelde" schijnt 'aan dit proces vreemd te zullen blijven. Knpollo. (Zeeland) net eeliig 'kind Van een timmerman, een meisje van vier jaar, is tengevolge van een vergissing van een apotheker of den bediende door het gebruik van zwavel zuur onder hevige pijnen bezweken. De zaak is bij de justitie aangegeven. Te Soesterberg zijn twee hazen eene boerenwoning binnengeloopen en in hazepeper veranderd. In sommige districten van Oostenrijk ligt de sneeuw negen voet hoog. In de Liparische Appenijnen, in de om streken van Finale Marine, zijn óp twintig kilometers afstand van deu spoorweg tusschen Finale en Ceva rijke steenkolenmijnen ontdekt, Bij de opgravingen, die in de eerte sectie te Pompei in tegenwoordigheid van den heer Rochefoucauld werden uitgevoerd, vond men een zeer grooten schat van gouden en zilveren voorwerpen, die alleen reeds voldoende zouden zijn om er een museum mee te vullen. Als zilveren bekers, borden, koppen, badsehrapers, spiegels vazen enz., allen van edel metaal, gouden oorsieraden en een beurs met goud geborduurd en geld daarin. De bekende luchtreiziger Tissandier, is dezer dagen weder te Parijs met een luchtballon opgestegen, om het vormen van sneeuwvlokken in de bovenlucht na te gaan. Hij was vergezeld van den heer Louis Madier, zijn 'broeder en twee liefhebbers. De reizigers stegen ten dl u. 40 m. 's voormiddags op. Er woei een vrij lievige wind uit het noord-westen. Langzaam steeg de ballon omhoog en werd weldra wegens den mist onzichtbaar. Op 800 meter hoogte kwamen' de reizigers in een laag wolken. Meer dan een kwaitier vertoefden zij in die dikke, witte, opaalaehtigo massa, waar zij eene tempera tuur van 4° boven nul waarnamen. Op eene hoogte van 1500 meter waren zij boven die wol klaag. Daar vonden zij als het ware een bank van ijskristallen. De temperatuur was er nul graden. 'Een oneindig aantal zeshoekige sterretjes, in alle mogelijke vormen en geheel dooórzichtig, dwarrelden om het bootje en schitterden van verre in het zonlicht als 'zoo vele loovcrtjes van diamant. Deze ijskristallen bestonden niet in de lagere wolkmassa en bleven 'alzoo in eene daarboven gelegen laag, die eene dikte 'had van '150 k 200 meter, in het'lucht- ruim zweven. Hooger stijgende, kwamen de reizigers boven die formatie van ijskristallen in eene temperatuur van 1° bóven nul. DèUr 'vormden de wolken, die beneden hét bootje hingen, bolvormige gevaarten van het zuiverste wit en hadden veel overeenkomst met sneeuw bergen. Op eene hoogte van 2300 meter werd eén stapelwolk waargenomen, door welke de 'zonnestralen van tijd tot tijd heenbraken. Meer dan een uur lang bleven de reizigers ter hoogte van 1600 h. 1700 meter zweven, en zij'werden in 'Staat gesteld verscheiden belangrijke waar nemingen te dóen. Twee uren nadat 'zij opge stegen waren, kwamen zij te Illiers, depart. Eure'et-Loire, neer. Hét is algemeen békend, dat bedervende zeevisch, zooals 'bokking, schelviSch, kabeljauw enz. in het flonker dicht of phosphorisfeert. Maar niet is 'de 'kennis zoo algemeen waaraan dit lichten moet worden toegeschreven, Pflüger heeft het onderzocht, en zie hier wat hij er van zegt: Een vereischte voor dit zwakke dichten is de aanwezigheid van de zuurstof der lucht. Kook hitte, alle mineraal- en plantenzuren, zwavel waterstof, alcohol, carbolzuur doen het lichten ophouden of zeer verminderen. Integendeel wordt liet lichten, sterker door oplossing van keukenzout, of van zwavelzure soda, salpeter zure kalk, oplossingen van suiker en honig en door eiwit. DiL leidde tot het vermoeden dat het. lichtende deel levende stof is. Dit werd tot- zekerheid toen Pflüger aan stukken gesneden zoetwatervisch, die van zelf geen lichtkracht ontwikkelt, in een zoutoplossing afspoelde^

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2