Buitenlaiiscle Berichten. BinnenlaiiflgcSe Bericte A0. 1875. Maanüag 13 December. Si? 3792. It v IN egea en Twiiitig-ste Jaargang. BUSIASl). By het feestmaal der St, George-orde te St. Petersburg op 10 dezer, heeft Keizer Alexander II een toost op de Keizers Wilhelm en Frans Jozef als leden dier orde uitgebracht. Die toost luidesik acht my gelukkig by deze gelegenheid te kunnen constateeren, dat het innig bondgenootschap tusschen onze drie rijken en onze drie legers, gesloten door onze door luchtige voorgangers voor de verdediging der zelfde zaak. op het oogenblik ongeschonden bestaat en alleen het behoud van de rust en den vrede in Europa ten doel heeft. Ik koester het volkomen vertrouwen, dat met Gods hulp onze gemeenschappelijke pogingen tot het vredelievend doel zullen leiden, dat'wij voor oogen hebben, dat geheel Europa wenscht en waaraan alle staten behoefte hebben. Moge God nog lang IIII. MM. tot heil hunner volkeren sparen 1" De Aartshertog Albrecht van Oosten rijk dankte daarop den Czaar in naam dei- beide Keizers, die, zeide hij, «geheel en innig diens gevoelens deelen." Vervolgens braclit Keizer Alexander II een toost uit op den aarts hertog Albrecht en op Prins Karei van Pruisen. DUITSCHLAN1). Het disciplinair onderzoek tegen graaf H. von Arnim, wegens het bekende vlugschrift Fro Nihilo, is thans aangevangen. Voornoemde graaf heeft van wege het bureau van buiten- landsche zaken den schriftelijken last ontvangen, om tot het ondergaan van een mondeling verhoor herwaarts te komen. Hij heeft echter, met verwijzing op zijn gezondheidstoestand, die hem vermoeiende reizen verbiedt, geweigerd, om aan die aanschrijving gevolg te geven. Het artikel in de half-officieele Frov. öorr. van 8 dezer, waarin het wetsontwerp tot wijzi ging van het strafwetboek besproken wordt met het oog op de volgende verkiezing voor den Rijksdag, trekt zeer de opmerkzaamheid. Na den brand van den stadsschouwburg te Bai aen richtte de commissie van aandeel-^ houde, s in het theater een oproeping tot de burgers om mild bij te dragen, ten einde spoedig opnieuw een plaats van ontspanning en een instelling te bezitten, waarvan het gewicht voor de geestelijke en zedelijke opvoeding der bevolking niet meer bestreden werd. Aanstonds kwamen de gezamenlijke geestelijken der stad tegen deze bewering op, doch niettegenstaande de waarschuwende stem dezer dertien heeren vloeien de bijdragen mild toe. OOSTENRIJK. De Folitische Oorresp. van Weenen deelt eene •depêche uit Ragusa mede, luidens welke het •aan den Turksehea opperbevelhebber id de Herzegowina is gelukt, om, door de ontwikke ling van eene zeer sterke legermacht, Goransko, loader tegenstand der insurgenten, te provian deeren. Toen echter de Turksche troepen daarna van Goiansko in verschillende richtingen op trokken, om nog enkele andere gebrek lijdende verste: kte plaatsen van levensvoorraad te voor zien, is eene Turksche koionne door de insur genten, onder het bevel van Pelo Pavlovic, totaal geslagen. Uit Buda-Pesth wordt van 9 dezer ge meld dat het Lagerhuis van den Rijksdag het wetsontwerp tot verhooging van de inkomsten belasting, met 239 tegen 67 stemmen, heeft aangenomen. F K i Si K It IJ K. Bij de stemming voor den Senaat zijn van de lijst van de rechterzijde gekozen de heeren Aurelles de Paladines en Changarnier. Van die van de linkerzijde zijn gekozen de heeren B. Saint-Hilaire, 0. Périer, Chanzy, Cordier, Corae, Duclerc, Foubert, Fourichon, Trebault, Krautz, Laboulaye, Lasteyrie, Maleville, Picard, Pot- huan, Roger en Wolowski. SPANJE. Een gedeelte van de troepen in Catalonieis op marsch naar Navarra. In een brief uit Algebiras wordt bericht, dat een Frnnsche logger is prijs verklaard die Maan dag publiek zal worden verkocht. BELGIE. Wij zullen dan eindelijk het einde zien van de instructie in de zaak Langrand-Dumon- ceau, zegt de Etoile, die nu al zeven jaar duurt en de schatkist reeds 600,000 frcs. heeft gekost. Het rapport is zóó lijvig, dat de lezing er van wel veertig zittingen zal in beslag nemen. Een twaalftal zijn er reeds aan gewijd. Volgens de Brusselsche National wil Rusland een Europeesche conferentie beleggen om het Suez-kanaal onzijdig te verklaren. Over de onzijdigheid zou dan een internationale commissie waken, waarin Nederland het voor zitterschap en Engeland het ondervoorzitterschap zou bekleeden. TURKIJE. Officieel is te Konstantinopel het beurs- gerucht gelogenstraft, dat de betaling van den aanstaanden Januari-coupon der staatsschuld is verdaagd. De betaling van die coupon, welke thans, tengevolge der voortdurende stortingen uit de schatkist in de Ottomannische bank, verzekerd is, zal op den vervaltijd plaats hebben. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. j Zitting van 10 December. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot onteigening voor een spoorweg ter verbinding van den Hollandschen IJzeren Spoor weg met den Staatsspoorweg te Amsterdam. De discussie over de afdeeüng waterstaat van het hoofdstuk Binnenlaadsche Zaken is voort gezet. Art. 76, waaronder eene som voor een nieuw departement van justitie, is aangenomen met 52 tegen 15 stemmen. Een amendement der heeren Tak en Stieltjes, om eeu memorie- post op te nemen tot onderhoud en verbetering van den Ouden IJssel is aangenomen met 38 tegeu 33 stemmen, doch een gelijk amendement voor de Berkel is verworpen met 36 tegen 35 stemmen. Na langdurige discussie is het amendement der heeren Tak en Stieltjes, om een memorie- post uittetrekken voor een kanaal van Amsterdam naar de Waal, verworpen met 48 tegen 22 stemmen. Aan het slot dezer zeer laat geëindigde zit ting is artikel 127, waarbij gelden zijn uit getrokken voor de overname door den Staat, in beheer en onderhoud, van de waterstaats werken, krachtens het Koninklijk besluit van 1819 ten laste der provincie komende, na be strijding door den heer de Vries, aangenomen met 37 tegen 21 stemmen. Morgen voort zetting. SCHIEDAM, II Dcccinbor 1875. Het klassikaal bestuur der Hervormde Kerk heeft niet ontvankelijk verklaard, het protest door een drietal manslidmaten van de Confessioneele richting bij dat bestuur ingediend, wegens ver meende omkooperij en bedriegerij by de ver kiezing voor leden van het kiescollege der Hervormde Gemeente alhier, den -13 October jl. gehouden. De verkiezing is derhalve niet vernietigd. Naar wij vernemen zal de Gymnastiek-, Scherm- en Veloeipède-Club Qlympia, in ver- eeniging met eenige heeren, die daartoe be reidwillig hunne medewerking hebben toegezegd, den 28 dezer, in Musis Sacrum, eene uitvoering geven ten voordeele van de nagelaten betrek kingen van den heer J. de Gruyter, in leven leeraar in de gymnastiek aan de Hoogere Burgerschool te Kampen, die dezer dagen door een ongelukkig toeval het leven verloor? De kosten zullen gedragen worden door hen die de uitvoering gevenzoodat het geheele bedrag onverkort ten bate van de nagelaten betrekkingen komt. Naar wij vertrouwen zal de lijst ter intee- kening die de volgende week zal worden aan geboden het bewys leveren dat men deze edele poging weet te waardeeren. De buitenlandsche stoomvaart op de Maas van Rotterdam naar Zee werd gisteren niet meer door het drijfijs belemmerd. Ook is een zeilschip op sleeptouw naar zee vertrokken. De Temps van 4 Dec. bevat in een brief uit Holland een zeer volledig en zakelijk over zicht van ons geschil met Venezuela en zegt aan het slot daarvan, na de vermelding van de algeheele afbreking der diplomatieke be trekkingen: «Sedert dien tijd is geen nieuw diplomatiek incident voorgekomen. De Nederlaudsche pers COURANT. ,\aONNEsiENTSl'RiJSj, per kwaitaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50, Mtondeilijke noinraers- 0,10. HUH EAU: NAKKT, E, 134. Advertentieprijs van 110 gewone regels. 1,00 Iedere gewone rogel moer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1