m 3794. li taMjnt iapüjb, lilpaieri Dinsiap BiiteiilMiscïe Beriilde». BimieElaiiilscte Berichten. Neg-en en Twintigste Jaargang. COURANT. AiioNNKMbNTSi'RUS,, jiur kwartaal4.85. Franco per post, door het gehoele Rijk - 2.50. Afzonderlijke noimners- 0.10. BVKE&lJi MARKT, 134. Adveutentiepiujs van10 gewone regels.'/ 100. Iedere gewone regel ineer. 0.10. Om km,val plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. ERA N' K li IJ K. liet Journal de Paris zegt, dat Buffet niet zal aftreden, daar hij de Nationale Vergadering reeds als moreel ontbonden beschouwt en zijns inziens liet kabinet derhalve liet vertrouwen der meerderheid niet noodig heeft. Dat van den President der Republiek is hem voldoende. Na de verkiezingen zou het iets anders zijn. Indien het Ministerie dan niet het vertrouwen der nieuwe Kamer mocht genieten, zou het onmiddellijk aftreden. De uitslag der stemming op '12 dezer zal er het zijne nog toe bijdragen, om den president van den miuisterraad bij ziju voornemen te doen volharden. Er zijn toch weder 9 sena toren gekozen, die allen uitsluitend tot de linkerzijde behooren. liet zijn de hitde Lavergne, le Royer, admiraal Jaurès, Berthauld, Calmon, de La Fayette, Luro, Tribert en Gaulthier de Ruinilly. Zij ziin gekozen met 353 tot 346 stemmende meerderheid bedroeg 345 stemmen. In de zitting van den 44 dezer werd de heer Fouicaud tot seuaatslid gekozen met 443 stemmen. ENGELAND. De Times meldt, dat lord Derby den heer Otway als agent van de Britsche houders van Turksche schuldbrieven bij de Porte heeft erkend. De heer Otway zal zich iu die hoeda nigheid bij sir Lyons Elliot aandienen, Waar schijnlijk zal de heer Bourrée, president van het comité der Fransche houders van Turksche obligation den heer Otway naar Konstantinopel vergezellen, om daar gezamenlijk in liet belang hunner lastgevers te handelen. Uit Bombay wordt van 14 dezer gemeld dat in Lahore en Peschawur zich Zondag jl. een hevige schok van aardbeving heeft doen gevoelen. Verscheidene menschen zijn gedood. OOSTENRIJK. Volgens de Abendpost staat het met de onderhandelingen tusschen de Kabinetten te Weenen, Berlijn en Petersburg over het Oostersch vraagstuk zoo, dat de gedachten- wisseling tusschen de drie keizerrijken tot een volkomen overeenstemming heeft geleid, in welke nu de grondslag tot verder overleg met de overige groote mogendheden is gegeven. Volgens officieele opgaven van het Oostenrijksche Ministerie van Koophandel ko men jaarlyks voor op 4000 inwoners 4006 telegrammen in Zwitserland, 616 in Nederland, 561 in Groot-Brittannië (4873), 537 m België, 474 in Wurtemberg,433 in Noorwegen, 349 in Beieren, 325 in Duitschland, 324 in Luxem burg, 306 in Zweden, 243 in Frankrijk, 237 in Denemarken (1873), 202 in Oostenrijk, 188 in Italië en Roumanië, 178 in Oostenrijk- iongarije, 136 in Griekenland, 128 in Servië (1873), 76 in Spanje (1873), 75 in Portugal (1873), 62 in Turkije en 42 in Rusland (1873). RUSLAND. Eene depêche uit St. Petersburg van 12 dezer bevat, dat liet Journal da Sl. Péierslourg de mededeeling van de Indépendance Beige, betref fende eene door de Noordsche mogendheden bedoelde wijziging van de kaart van Europa, eene politieke dwaasheid noemt. De tijden zijn voorbij, voegt gemeld ministerieel orgaan er bij, omdat achter hen een machtiger invloed stond of ten minste verondersteld werd. De gebeurte nissen van het jaar 1870 hebben aan zulk een streven een einde gemaakt, TWEEDE KAMER DÉR STATEN-GEN ERA AL. Zitting van 14 December. In de zitting van heden zijn de discussiën over hoofdstuk V (Binneniandsche Zaken) voort gezet, en wel over de onderdeelen van het lager onderwijs. Met 37 tegen 35 stemmen is aan genomen een amendement van den heer van Namen van Eemnes, tot verhooging met f20,000 van !t reeds met gelijke som door de regeeriug vei hoogde art. 177; subsidiën aan gemeenten, die door uitgaven voor behoorlijke inrichting van het lager onderwijs te zwaar ge drukt worden f'170,000. Daarna had eene hoogst belangrijke discussie over drie amendementen van den heer Moens plaats; 1. f 30,000 te brengen ais eerste termijn voor drie nieuwe kweekscholen tot opleiding van ouderwijzers, 2. en 3. daarmede in vei band staande ver- hoogingeu voor kweekelingen, gebouwen enz., te zamen f72,000. Na door den Minister van Binneniandsche Zaken en eenige leden bestreden te zijn, is het eerste amendement aangenomen met 42 tegen 33 stemmen; waarna de Minister de beide andere amendementen overnam. Bij de bestrijding van het amendement van den heer Moens heeft de Minister nog gezegd, dat, zoolang bij niet overtuigd wordt, dat in 1876 drie nieuwe kweekscholen noodig zijn, hij bezwaar heeft tegen de uitvoering. Ook het derde amendement van den heer Moens, om art. 187 (verschillende uitgaven voor spe ciale inrichtingen van het onderwijs, gratifica tiën, hulp- en aanmoedigingsmiddeien ad f 191,675) met 50,000 te verhoogen, is aan genomen met 50 tegen 20 stemmen. Daarna hadden er levendige debatten over een amendement van den heer Kuyper c. s. plaats, om 30,000 uit te trekken voor de toelage aan de hoofdonderwijzersniet van overheidswege bezoldigd, voor de opleiding van kweekelingen, die de akte van hulponderwijzer verkregen. De bestrijders zagen er in begun stiging van het bijzonder ondenvys, om later op dien weg voort te gaan. De voorstellers ontkenden dat. Het geval was geene inleiding tot het subsidie- of restitutiestelsel, gelijk was beweerd. Anderen hielden dit vól en achtten het amendement in strijd met art. 3 der on derwijswet. De Minister geloofde dit we! niet, maar had (inancieole bezwaren, waarom hij het amendement ontraadde. Ten slotte is het ver worpen met 43 tegen 32 stemmen. Na afdoening van alle verdere artikelen, is Hoofdstuk V (Binneniandsche Zaken), aange- nomeu met 52 tegen 24 stemmen. Ten slotte is door de commissie ad hoe, bij monde van den heer de Vries, rapport uit gebracht over de stukken nopens de aansluiting van den Rijn-spoorweg te Rotterdam. De con clusie luidt als volgt: De Kamer, betreurende dat de Rijn-spoonvegmaatsclmppij van hare verplichting tot aansluiting aan den Llollandschen spoorweg te Rotterdam is ontheven op eene wijze, die, na al 't voorafgaande, moet worden geacht te kort te doen aan de eischen van een gewenscht gemeon overleg met de Vertegen woordiging en waardoor ook 't vrije oordeel over de onteigeningswet van den spoorweg Leiden—Woerden is belemmerd, besluit de Ministers van Binneniandsche Zaken en Financiën dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. SCHIEDAM, 15 Doccmber 1875. II. M. de Koningin zal, zoodra haar ge zondheidstoestand dit veroorloofdzich naar Cannes in het zuiden van Frankrijk begeven, teneinde aldaar het overige gedeelte van den winter door te brengen. Dagll Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat de voordracht ter benoeming van een hoofdonderwijzer is ter visie gelegd, teneinde in de eerstvolgende vergadering tot eene benoeming te kunnen overgaan. De voor dracht is samengesteld uit de volgende per sonen: J. van der Hout, hoofdonderwijzer te de Lier; W. Brouwer, hoofdonderwijzer te Barendrecht; F. Berckenhoff, hulponderwijzer te LeerdamP. van der Loo, hoofdonderwijzer te Bleiswijk; G. C. Bunk en W. Korteweg, beiden hulponderwijzer te Rotterdam. Tot hulponderwijzer te Delfshaven is be noemd de heer J. van Katwijk, hulponderwijzer alhier. Gisteren vergaderden te Rotterdam de leden der afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Aan de orde was het uitbrengen van het verslag der afgevaardigden ter algemeene vergadering^ den 18 September 11. te Zaandam gehouden en het benoemen van drie bestuursleden, in de plaats van de heeren H, de Bie te Rotterdam, H. W. Wachter te Kralingen en H. Uitdenbogerd te Bleiswijk, die aan de beurt van aftreding waren. Aan het verslag der afgevaardigden ontleenen wij de mededeeling dat de wedstrijd van stoom-koolzaad-dorschmachines, o. a. door de Rolterdamsche afdeeling aanbevolen, van wege de maatschappij zal worden gehouden en dat de eerstvolgende algemeene vergadering

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1