Gwtiiiie Berinnen. (v.mi.) met daaraan varbonden tentoonstelling to Tint Indam zal plaats hebben. Bij do gehouden stemming werd de heer de Bie, die als penning meester herkiesbaar was, weder tot lid van het bestuur benoemd, terwijl in de plaats vaii den heer Wachter de heer I). P. van Cappelhjn te Capelle a./d. IJsel en in die van den heer Uitdenbogerd de heer Arent Buys, te Bergschen- hoek, werd gekozen. Door den heer Kortman, werktuigkundige te Rotterdam en lid der afdeeling, werd mede gedeeld dat hij een machine voorhanden heeft tot het dorschen van rechtstroo, waarvan de prijs ruim f '1000 bedraagt. Deze mcdedeeling werd met belangstelling aangehoord en algemeen erkende men het nut van een dergelijk werktuig. Eindelijk werd door het bestuur het pro gramma overgelegd voor de gewone jaarlij ksche afdeelings-tontoonstolliDg, den 4 April van het volgende jaar aldaar te houden. Dit programma zal' ten spoedigste worden verzonden en is voor alle belangstellenden te verkrijgen bij den pen ningmeester. De heer Saaymans Vader is eergistereu- middag in de Tweede Kamer aan een groot gevaar ontsnapt. Deze geachte afgevaardigde heeft de gewoonte orn, als een der Ministers het woord voert, zich steeds min of meer rug waarts voor de groene tafel te plaatsen, ten einde geen woord van de redevoeringen te ver liezen. Ook eergisteren deed hij dat, toen de Minister van Binnenlandsche Zaken over het lager onder wijs aan 't ovoord was, en terwijl een zijner medeleden hem iets in het oor fluisterde, boog de heer Vader wat to ver achterover en kwam met 't hoofd in aanraking met de brandende kaarsen op de Ministerieele tafel. Zijn haren vatten vlam en deze steeg reeds tamelijk hoog op. Gelukkig dat de Minister van Oorlog dadelijk toesnelde en aden brand bluschte." Zijn ambt genoot van Binnenlandsche Zaken was /.eer ontsteld en moest een oogenblik zijn rede af breken. Yctd De opbrengst der Rijksmiddelen in de maand November jl. bedroeg f 8,740,385,99, zijnde f 990,946.96'1 meer dan io November •1874 en f'1,760,072.04 meer dan V,a der raming. De opbrengst over de elf maanden van dit jaar bedroeg f83,227,102.20'', zijnde f2,100,179.23* meer dau in die maanden van '1874 en f 6,443,648,75'' meer dan "Ai der raming voor dit jaar. De Tijd laat zich in een artikel over: snieuwe schoolwet-agitatiën" dus uit: sDe Christelijke deugden in artikel 23 der wet op 't onderwijs, zijn het Christendom ten spot, en de neutraliteit van 't Nut, in zake het lager onderwijs, staat gelijk met het grofste ongeloof." »Aan een school, waar die neutraliteit heer- schende is zegt de Roomsche Tijd verder kan een eerlijk man zijn kind niet toe vertrouwen." In een der laatste nommers van de Hygieia, komt een artikel over hondsdolheid voor, waarin mededeelingen gedaan worden, naar aanleiding van de rapporten van tie Com missarissen des Konings in dè verschillende provinciën. Er blykt uit, dat alleen in de maand September 26 gevallen van hondsdolheid voor kwamen. Alleen de provinciën Zeeland en Utrecht i bleven verschoond. Er werden 2 mensehen ge beten, van wie 1 gestorven is; 2 runderen zijn gebeten, dol geworden en afgemaakt. Vanwege de Nederlandsche dierkundige Vereeniging, zal een Zoölogische werkplaats aan 'onze kust opgericht worden. Eene com missie, bestaande uit de hh. Prof. Hoffman, Dr. Hoek en Dr Hubrecht, stelt een onder zoek in naar de beste plaats voor de tijdelijke vestiging van zoodanige inrichting. r 1,11 Rotterdam. Tegen den wonderdokter Sint Nieukm genaamd en in de Goudsche Wagen straat te dezer stede woonachtig, die nog slechts weinige weken geleden door de arrondissements rechtbank te Gorinchem, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst als bedrijf, tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden word veroordeeld, is dezer dagen door de politie te Gorinchem weder een proces verbaal opgemaakt, als zijnde hij verdacht van door het in overleg met een zwangere dienst bode, aan deze toedienen van zekere artsenijen, zich te hebben schuldig gemaakt aan de mis daad, vallende in.de termen vau art. 317 van het Wetb. van Strafr. Zijn wy wel onderricht dan zouden daarbij eenige dier artsenijen door den commissaris van politie in beslag genomen en ter beschikking der justitie gesteld zijn. Lolden. De commissie van oppertoezicht •en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart heeft ter kennis gebracht, dat op Maandag 27 dezer in genoemde inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Tornaard. In deze gemeente zijn drie paarden van den graankooper en landbouwer Tjalling Kampstra aangetast door eene vreemd soortige ziekte, omtrent welker aard men nog in onzekerheid schijnt te verkeeren. De dieren lijden aan eene soort van verlamming, welke hun, als zij eenmaal liggen, het opstaan onmo gelijk maakt. Zij zijn overigens gezond en eten en drinken als naar gewoonte. Toen in een vorig jaar in dien omtrek paarden door eene dergelijke kwaal werden aangetast, werd als vermoedelijke oorzaak genoemd eene schimmel plant, welke zich op het door de dieren ge nuttigde boouenstroo ontwikkeld had. liet is niet waarschijnlijk, dat deze zelfde oorzaak hier bestaat, daar iu den laatsteu zomer het boouenstroo goed droog is binnengekomen, en de groote voorwaarde tot schimmelvorming dus niet aanwezig was. Hot Rildt. Een boerenplaats in deze ge meente, is dezer dagen bij veiling ingezet op f 151,000, zynde ruim f 3000 per hectare. Dertien jaren geleden' was ,de hofstede gekocht voor f 42,000. Omtrent het vergaan van de Noord-Duitsche Lloyd-stoomboot Deutschlan<1, op deLongSands, tusschen Harwich en de Theems, wordt het volgende nog medegedeeld: De storm had het schip op de zandbanken geworpen, waarop het onwrikbaar vastzat. De zee was te hoog oni booten uit te latenmen beproefde het, tegen den wil van den kapitein, maar met het gevolg, dat zij in stukken sloegen en de opvarenden verdronken. Allengs werd het schip overstroomd en het water drong kajuiten, hutten en salon binnen. De kapitein gelastte den mannen, vrouwen en kinderen in hun hoede te nemen en in het want een toevlucht te zoeken. Zoo men slechts den nacht doorkwam, was men er zeker'van dat des morgens redding zou opdagen. Nu ver loren echter enkelen hun tegenwoordigheid van geest. 'Vele arme vrouwen, verschrikt toen ze op het dek kwamen, door de wilde golven en •den huilenden ijskouden wind, weigerden met hunne kinderen het salon te verlaten. Vruchte loos wees ineu er haar op dat ze in het salon verdrinken moestenze weigerden te volgen en zoo ontzettend was de wanhoop van de beklagenswaardige vrouwen, dat een van haar, opgewonden door vrees en angstzich ophing aan de zoldering van het salon. Men zag het wel, doch men kon geen reddende hand uit steken, iedereen moest zichzelven trachten te redden, men kon de vrouwen niet legen haar wil het want opkrijgen en zoo werden velen I aan haar lot overgelaten. Ook een man beging in zijn wanhoop een zelfmoord. Hij stak zijn pennemes in zijn pols en woelde het mes rond zoolang hij kracht had, tot hij stervende in het water viel. Een andere mau, vol doodsangst den naam zijner vrouw en van zijn kind, die hij in Duitschlaud had achtergelaten, uitroepende, liep met een ledige llesch rond, verzoekende dat men hem papier en potlood geven zou. Een vriendelijke hand gaf hem die. Hij schreef ijlings iets op het papier, wierp dit in de flesch, kurkte die en wierp haar over boord. Een oogenblik later voerde een groote golf hem zelf mede. Ieder die niet in den mast of in het wand was, werd medegesleurd. Zij die in de kajuit bleven, verdronken. Onder deze waren een vijftal nonnen, die weigerden den trap naar het dek te verlatenwelke pogingen daartoe ook met levensgevaar door de andere passagiers I werden aangewend. Do bladen bevatten nog het volgende merk waardige voorval dat bij deze ramp plaats had. De heer Adolph Hermann, een krachtige, levenslustige, moedige Duitschcr, schenkt ons daartoe gelegenheid. Hij was er in geslaagd miss Anna Petzold, een Amerikaansch meisje, j te redden, en hoog in den mast naast zich in veiligheid te brengen. Met groot zelfbedwang en kalmen moed wist mejuffrouw Petzold onder zijne leiding tegen het want op tc klimmen. Hij bond haar zoo goed hij dat vermocht, met reisdekens en plaid aan den most vast, en zy gaven elkander moed door woorden en daden. Eens, toen haar de krachten begaven, reikte een onbekende vriend hem een flesch whiskey toe. Het kostte hem ongelooflijke moeite, eerst om de flesch open te' krijgen en vervolgens om juffrouw Petzold te laten drinken. »Ge giet alles in mijn nek", was haar bedaard antwoord op zijn eerste poging, doch ten laatste gelukte het hem eenige whiskey in haar mond te krijgen. Na zelf een goeden slok te hebben genomen, gaf hij de flesch verder en hij, zoowel als vele anderen, danken hun leven ongetwijfeld aan de whiskey, die zij nu en dan verkregen. Nauwelijks waren beiden een weinig verwarmd door een dronk, of een verschrikkelijk ongeluk maakte bijna aan hun leven een einde. De betaalmeester die boven hen in het want zat, werd verkleumd, liet de touwen los en viel met het hoofd naar beneden tegen de dame aan. Hermann, die zeker een turner is wist haar en zichzelven vast te houden, en toen in het vroege morgenuur een sleepboot uit Harwich hen kwam redden, leefden beiden nog. Toen zijn voeten op het punt waren te bevriezen, wist juffrouw Petzold de doorstraling te her stellen, door op zijn verzoek geruimen tijd op zijn voeten te stampen. Dus hielpen beiden elkander en toen zij uit het want werden gered, waren beiden verloofd. De heer Ilermahn ver telde namelijk aan den verslaggever van de Daily News, dat hij door de schipbreuk ge wonnen inplaats van verloren had. Hij had, toen ze beiden in het wand zaten, mejuffrouw- Petzold gevraagd of ze zijn vrouw wilde worden, zoo ze gered werden. Ze had er in toegestemd, en dus won hij een vrouw, wier lieftalligheid haar moed schijnt te evenaren. Door de logger Mary zijn den 10 dezer te Margate eenige koperen pijpen en loopend tuig van de Dcutschland aangebracht. Verscheidene kisten met handschoenen enz. zijn aldaar aangedreven. De Duitsche officieele BeicJtsanxeiger deelt het volgende mede"Volgens berichten, bij het Dep. van Buitenlandsche Zaken ontvangen bedraagt het aantal geredde passagiers van het stoomschip Deutschland 48 mannen, 15 vrou wen en kinderen, benevens 86 man der ëkwi- page. De namen der verongelukte 40 passagiers en van 20 man der ekwipage konden niet

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2