A0. 1875. a t e r d a 18 lecember M 3796. BnltenlaiSsclie Bsrichteu. Binneniandsclie Berichten. Negen <311 Twintigste Jaargang. Abonnementsprijs, per kwartaal-1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nornmers- 0.10. RU IE EAU: HARKT, E, 12 1. Advertentieprijs: van-110 gewone regels1.00. Iedoro gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. P It A N K It IJ K. Volgens den Moniteur wordt het bericht beves tigd, dat de graaf van Cliambordaan den president der uiterste rechterzijde heeft doen weten, dat hij de door dezen en eenigen zijner vrienden ver richtte daad, om eenige plaatsen in den Senaat te verkrijgen, goedkeurde. Door die handeling toch was de legitimistische partij in staat ge steld, het beginsel der erfelijke en traditioneele monarchie in den Senaat te handhaven. Volgens de Temps is het gerucht in om loop, dat het H, Ooilege binnenkort zal bijeen komen, tot beslissing der vraag, of liet aan- staaude Conclave te Rome of elders zal ge houden worden. De Paus en Kardinaal Anto- neili stemmen voor Rome. Een voormalig hoogleeraar aau de facul teit der letteren te Besanpon, Perron, is tot •14 dagen gevangenisstraf en eene boete van 500 fr. veroonWd wegens het opwekken van haat en verachting van de regeering in een Bonapartistisch vlugschrift. SPANJE. Men beweert te Madrid dat het gevolg van het onderhoud tusschen. Canovas del Castillo en Sagasta zijn zal dat de verkiezingen van de Cortes eerder zullen plaats hebben dan aan vankelijk vastgesteld is. Generaal Moriones heeft reeds afscheid ge nomen van de ministers en in aller tegenwoordig heid bij vernieuwing zijne gehechtheid aan den Koning uitgedrukt, benevens zijne vurige be geerte om de vijanden van de tegenwoordige constitutie en den troon te bestrijden, overal waar de regeering mocht verlangen. Moriones zal onmiddellijk vertrekken. liet aantal troepen dat reeds den 14 dezer voovloopig te San Sebastian en Passages is ont scheept, wordt op 3000 man begroot; er zijn er nog meer onderweg. Het weder is thans in Ket Noorden weder gunstig geworden. ENGELAND. Officieel wordt in een depêche uit Penang medegedeeld, dat den 7 dezer de Engelschen, sterk 80 man aan geregelde en even zooveel ongeregelde troepen, benevens 40 man politie, een moedigen aanval op de Maleijers gedaan hebben, wier aantal op tusschen de 400 en 800 geselmt werd, en die Sungie Ujong binnen gedrongen en achter palissaden verschanst waren. Het gevecht was hardnekkig. De Ma- lejjers werden op de vlucht geslagen, met een verlies van 60 h 80 man aan dooden en ge wonden. De Engelschen hadden 8 dooden en 25 gewonden. Malacca en Sungie Ujong zijn versterkt. Een teekenaar van de Illustrated London News, de heer Prior, is in de Herzegowina, terwijl hij bezig was een schets te maken van vestingwerken, als Spion gearresteerd. DUIT SC II LAN». De Bondsraad heeft in zijne zitting van '13 dezer de beide nieuwe belasting-wetsvoor stellen voor goed ter zyde gelegd. Voor dc in voering eener beursbelasting verklaarde zich slechts dén stemvoor de verhooging der bier belasting trad niemand op. O O STEN It IJK. Luidens de Nette Freie Prcsse van Weenen, heeft de Porte, als voorzorgsmaatregel voor de definitieve onderdrukking vau den opstand in hare provinciën, bevel gegeven tot het doen eener buitengewone lichting in de lente van 1876, ten bedrage van '100,000 man. Boven dien zal Egypte tot hetzelfde doel een contingent van 22,000 maujin Tunis van 8000 man stellen. ITALIË. De sysmograaf ia het observatorium van den Vesuvius wordt hoe lauger zoo onrus tiger. Professor Palmieri gelooft, op grond der ervaring, dat men zeer spoedig eene uit barsting te wachten heeft. t A SI E It IK A. Het Huis van Volksvertegenwoordigers heeft, met 232 tegen 18 stemmen, eene resolutie aangenomen, waarbij het bekleeden van het presidentschap der Vereenigde Staten voor de derdemaal door denzelfde persoon wordt afge keurd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 December. In de zitting van heden is de discussie over het hoofdstuk Financiën voortgezet. De Minister van Financiën heeft op eene vraag van den heer Kuyper verklaard, dat hij nog dezelfde denkbeelden is toegedaan als het vorig jaar tegen eene organieke regeling tot uitlegging van art. 108 der grondwet; dat echter eenige Koninklijke besluiten omtrent de uitbetaling van predikantstractementen zullen worden ingetrokken en speciaal het souverein besluit vau 1814. Het hoofdstuk Financiën is vervolgens aangenomen met 59 tegen .4 stemmen, Daarna zijn de algenieene beraadslagingen over de begrooting vau Oorlog aangevangen. De heer de Bieberstein hoopte, dat bij zulk een hoog eindcijfer de organisatiën nu ook goed zullen zijn. De heer Bastert had groot bezwaar tegen dat iiooge eindcijfer, hetwelk een groot deel van het budget verslindt. De lieer van AVassenaer van Catwijck drong aan op vele verbeteringen van den toestand van den militair op zedelijk en stoffelyk gebied. De heer de Roo van Alderwerelt had tal van bedenkingen op het beleid en op de handelin gen van den Minister, zoowel wat de organisa tiën als het administrative betreft, waardoor zijn vertrouwen geschokt is. Ilij zou wel tot verweiping adviseeren als hij een waarborg had voor verbetering door een eventueelen opvolger. Ilij maakt echter zijne stem afhankelijk van eenige voorwaarden. De minister heeft zeer breedvoerig het Regee- ringsbeleid verdedigd en voora! den heer de Roo van Alderwerelt beantwoord. Morgen ten elf ure voortzetting. SCHIEDAM, 17 Deceinl n- 1875. De Prins van Oranje is benoemd tot eerelid van een te Brussel opgerichte schermclub. Van Prins Alexander is den 14 dezer een* telegrafische mededeeling ontvangen, dat Z. IC. H. in goeden welstand in Algiers is aan gekomen. Bij Kon. besluit is tot lid der directie van het Vrij-Entrepot te Schiedam benoemd de heer J. J. G. Nolet, ter vervanging van den heer J. A. Nolet Wz. Bij Kon. besluit is ihr. J. A. Vaillant te Rotterdam, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij Kon. besluit, is de bij besluit van 25 April '1864, no, 43, benoemde commissie van beheer en toezicht over de droogmaking van de zoogenaamde Kleine Plassen in Schie- landthans bestaande uit de heeren mr. J. A. Vaillant, dijkgraaf van Schieland en lid der Staten van Zuid-Holland, vootzittel', G. A. van llouweninge Gz.hoogheemraad van Schie land en lid der Staten van Zuid-Holland, en I. F. Augier, oud-hoofdingenieur van den water staat, met 1 Januari a.s. ontbonden, onder dankbetuiging voor de belangrijke door haar bewezen diensten. - Bij Koninklijk besluit van '11 Dec. 1875, no. 38, is o.' a. aan den heer W. A. Hoogeu- dijk, 2de luitenant hij de dienstdoende schutterij teVlaardingen, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleendonder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende ver plichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reservemet al de gevolgen daaraan door de wet verbonden. Tevens is bij hetzelfde besluit op hun ver zoek eervol ontslag verleend aan de heeren J. M. den Boer als kapitein-kommandant en L. E. H. Reeser als 2de luitenant by die schutterij. Voorts is de heer mr. N. F. van Nooten, thans 2de luitenant, bij die schutterij benoemd tot kapitein-kommandant. Bij Kon. besluit is de heer J. Zaneveld herbenoemd als burgemeester van Maassluis. Eergisteren trad in een welbezette zaal de heer A. P. G. Joi'issen van Rotterdam ale spreker voor de leden van het Nutsdepartemcnt op. Ilij teekende, naar aanleiding der lotgevallen van een ouden hoed, tooneelen uit het huwelijks leven, het huisgezin en de maatschappij, en wist daaraan meer dan eene nuttige les vast

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1