Tmclijiit iaplijts, altpionSri Diasiai Bnilenlauüsülie Berichten. |imMstle Bericliten. A0. 1875. o ens dag 22 December. M 3798. Negen en Twintigste Olaax-gang-. CDI1RAN AimSNEMKNTbPitiJb, per kwnitaal1.85. Franco per post, door het gelieele Hyk - 2.50. Afzonde! hjke nominers- 0.10. BDBEJLt M AH KT, E, 12M. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1 00. Iedere gewone rege! meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal berekend. E li (.1 ELAN 1). Lord Derby beeft aan de Brïtsche gezanten te Parijs en te Konstantinopel, lord Lyons en sir Elliott, in last gegeven, den gevolmachtigde Hammond niet-officieel bij te staan, om aan de Porte een ontwerp betreffende de Ottomanische schuld voor te leggpn. Omtrent de redevoering, die lord Derby Vrijdag jl. te Edinburg heeft gehouden, wordt thans nader gemelddat hij o. a. daarin ook liet volgende heeft gezegd»Vier groote mili taire staten op het Kuropeesch vasteland heb ben te zamen 7 millioen man onder de wape nen; doch welke reusachtige toebereidselen, of moet ik zeggen, voorzorgen? zij ook nemen, ik geloof, dat alle gouvernementen van Europa vrede willen en dat het bij dien wil ook moge lijk is, den vrede te behouden. De Europeesche kabinetten staan thans voor eene kwestie, waar van wij waarschijnlijk nog vooreerst niet het einde zullen zien en wier defiuitieve oplossing niemand kan berekenen. Ten opzichte van die kwestie beschouw ik tijdelijke maatregelen voor alsnog als de eenig mogelijke. Ik acht Oosten rijk en Rusland ten voile oprecht in hun ver langen, om de uitbreiding van den opstand te beletten en vrede en orde te herstellen. Met de bijzonderheden van Oostenrijks hervormings- ontwerp ben ik echter nog niet bekend. De taak is moeilijk; gij moogt met ons wenschen, dal wij haar reeds hadden volbracht. Doch wanneer eenmaal de oplossing is verkregen en zij ons niet alles geeft, wat wij zouden ver langen, geeft dan niet toe aan eene onredelijke ontevredenheid." De Times Iaat zich in een hoofdartikel wederom zeer streng uit over 't gedrag van de overheden en zeelieden to Harwich, die een nacht lieten voorbijgaan zonder de Deutschland ter hulp te snellen, 't Blad ziet daarin niet slechts gebrek aan kloekheid, doch verbergt een vermoeden niet, dat belangzucht van den meest onedelen aard er bij in't spel is geweest. De zaak heeft gerucht genoeg gemaakt, om te doen verwachten dat zij streng zal onderzocht worden, en dat dus de lieden van Harwich geheel gezuiverd zullen worden van den blaam die thans op hen rust, of dien blaam dubbel zullen blijken verdiend te hebben. Lord Stafford heeft Harwich eene reddings boot ten geschenke aangeboden, mits de stad zelf zorgde voor bemanning, en zich verbondt haar niet ongebruikt te laten. F It A N K R IJ K. In de zitting van de Nationale Vergadering van den 19 dezer zijn de heeren "VYallon en Dupanloup tot senatoren verkozen. Van de 70 senatoren, die dnor de Fransche Nationale Vergadering zijn verkozen, behooren 10 tot de uiterste rechterzijde, 3 tot de rechter zijde, 1 tot 1 *t rechtermidden, 41 tot hetlin- kermiddeu of de linkerzijde, 7 tot dc fractie Lavergne, 8 tot de coustitulioneele uiterste linkerzijde. Men verzekert, dat de minister van justitie Düfaure in de Kamer het wetsontwerpnopens de drukpers zal verdedigen, hetwelk uit naam vau de lëgüBiiug /.al Wuiduu ingediend. Het Kabinet is echter niet voornemens daarover de kwestie van vertrouwen te stellen. BELG IE. De heer YYéry, president van het gerechts hof van eerste instantie te Mons, is 18 dezer voor het hof van appèl te Brussel gedaagd, beklaagd van willekeur en onrechtmatige daad zijn substituut-griffier aangedaan; dezen ge schorst hebbende in zijne betrekking, omdat deze, bij gelegenheid van de vc'lrekking van zijn huwelijk, geweigerd had dit kerkelijk te doen. De procureur-generaal eisclite slechts voor- loopige schorsing, omdat hij verzachtende om standigheden in aanmerking nam. Het hof sprak, na langdurige beraadslagingen, met een parige stemmen, de straf van schorsi» g uit. Bij tweede vonnis werd dit voor den d jur van eene maand bepaaid. In het arrest van bet hof, zegt men, (want liet geding is met ge sloten deuren behandeld) stond geschreven somdat de president Wdry zijne waardigheid van magistraat verzaakt, en zijne plichten {niet waargenomen had." DDITSCIILAN1). Even als aan onze regeering, heeft Rusland ook aan de andere mogendheden kennis ge geven, dat het tot de Oostenrijksche voorstellen betreffende Turkije is toegetreden. De KosUner Zeit. bericht het volgende: »De Oostzee is thans bij Grosz-Mölleu zoover dicht gevroren, als het oog reikt, een verschijnsel dat zich sedert ongeveer 200 jaren niet heeft voorgedaan. Zelfs in den kouden winter van 1870/71 kon men van de duinen nog altijd in de verte blank water zien. In een harden winter bevriest overigens de Oostzee doorgaans eerst in Feb., zelden in Jan.; een zoo vroeg dichtvriezen als thans weet niemand zich te herinneren." De theologische colleges aan de llooge- school te Leipzig worden tegenwoordig ook door eene dame bijgewoond. OOSTENRIJK. Er heerscht thans in het grensdistrict Brassa, waarin een groot aantal vluchtelingen uit de Ilerzegowina de wijk heeft genomen, een grootte opgewondenheid, en wel tengevolge van het dooden door de insurgenten in de Ilerzegowina van een Oostenrykseh soldaat en een boer, mede een Oostenrijker. De bevolking van Brassa eischt voldoening, of dreigt anders weerwraak op de vluchtelingen te zullen nemen. SPANJE. De Qaceta bevat een. circulaire omtrent het verkiezen van afgevaardigden voor de Cortes, Uit San Sebastian meldt men dat de Oarlistisclie batterijen te Aratzoain liet bom bardement hervat hebben en dat langzaam voortzetten. Geene verliezen werden daarbij geleden, terwijl de aangerichte schade onbe- teekenend was. Thans waren de hulptroepen met de schepen te San Sebastian aangekomen. De batterijen der Alfousisten gingen voort Usurbil en Laserta te beschieten. Quesada en Campos zijn naar Navarre vertrokken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 17 Dvcemler. De discussie over de begrooling van oorlog wordt voortgezet. De heeren Idserda en Nierstrasz drongen aan op lotsverbetering der officieren van ge zondheid en het verder personeel bij den genees kundigen dienst der landmacht en achtten den voorgestelden maatregel van den Minister niet afdoende. Nadat de Minister zijn maatregel als bil lijk en aanvankelijk voldoende had verdedigd, werd de post onveranderd aangenomen. Bij de afdeeling materieel-genie verdedigde de lieer de lïoo van Alderwereit zijn amende ment om f'100,000 op art. 23 meer uit te trekken als tegemoetkoming aan de aannemers der forten bij Pannerden en in Bijlmermeer, waar van de Kamer vroeger reeds de billijkheid erkend heeft door eene gemotiveerde conclusie en het uittrekken van een memoriepost. De heeren Schimmelpenuinck vnn der Oije en Heydenrijck ondersteunden het amendement, maar de laatste stelde voor eenvoudig een memoriepost uit te trekken, uit vrees dat het amendement wegens het bepaalde cijfer zou kunnen wordeu verworpen. De heer Wiutgens verdedigde het standpunt van den Minister en meende dat hier getreden wordt op het gebied van het uitvoerend gezag. De heer van Nispen was op grond van bil lijkheid en rechtvaardigheid voor het amende ment. Nadat de Minister van Oorlog zich tegen het amendement had verklaard, werd de dis cussie gesloten en de amendementen in stem ming gebracht. Dat van den heer de Roo van Alderwereit werd verworpen met 43 tegen 29 stemmen en dat van den heer Heydenrijck met 37 tegen 36 stemmen. Alsnu was aan de orde de vestingbegrooting voor 1876. Art. 1, dat zou kunnen prejudi cieeren 't oordeel over de verdere artikelen, werd verworpen met 43 tegen 16 stemmen. De Minister van oorlog wijzigde alsnu zijne begrooting van het vestingstelsel door afvoering der artikelen betrekkelijk het materieel voor de artillerie, dat hij nu overbracht naar hoofd stuk VIII (Oorlog). Nadat alsnu de verdere

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1