artikelen waren aangenomen, werd de gehcele vcsUr.gbcgrooling verworpen met 37 tegen 36 stemmen en werd de discussie hervat over het hoofdstuk oorlog. De Minister verklaarde zich bereid tot het geven van inlichtingen, maar voegde er bij dat, na de afstemming der vestingbegrooting, hij niet de man kan zijn om het budget van oorlog uit te voeren. De Minister van Binnenl. Zaken verzocht daarop schorsing van liet debat tot morgen. Daartoe werd besloten, en de zitting werd verdaagd tot morgen *11 ure. Zitting van 48 December. Nadat aan de verdere behandeling der begroo- tiDg van oorlog waren voorafgegaan vele kleine wetten heeft do Minister van Oorlog, vóór de pauze, verklaard door den Koning gemach tigd te zijn om hoofdstuk VIII als kredietwet zoo spoedig mogelijk aan de Kamer voor te dragen. Al de overige kleinere wetsontwerpen en onderscheidene conclusion op commissoriale rapporten zijn aangenomen, waaronder die be treffende- de reclames van den heer Angelbeek en luidende, dat het wenschelijk is in billijk heid een einde aan die zaak te maken. In- tnsschen heeft de Minister van Koloniën medegedeeld, dat weldra een wetsontwerp tot regeling der schadevergoeding zal inkomen Maandag behandeling der motie van den heer Nierstrasz "tot openbaarmaking der Atsjinstuk- Jken en van het hoofdstuk Koloniën der staats- begrooting. Nog is besloten na de wet op de middelen af te doen: de conclusie der nieuwe commissie over de aansluiting van den Rhijnspoorweg te Rotterdam, de onteigeningswet LeidenWoer den, en idem RotterdamHouten. Zitting van 20 December. In deze zitting is behandeld de motie van den heer Nierstrasz, waarbij de Kanier verklaart van oordeel te zijn, dat het geheim omtrent de overgelegde Atsjin-stukken behoort opgeheven te "worden. Eerst werd het voorstel van tien heer Fabius, tot verdaging der behandeling, met het oog op de vele werkzaamheden, die nog te doen zijn, verworpen met 36 tegen 17 stemmen. De heer Fransen van de Putte, van Zinnicq Bergmann, Heydenrijck en van Baar verklaarden zich tegen de motie, op grond van het in- constitutioneele, daarin gelegen De Regeering alleen heeft, met het oog op art, 89 der grondwet, te beoordeelen of zij inlichtingen wil verschaffen. De Minister van Koloniën deeldq die meening en verklaarde pertinent dat ophef fing der geheimhouding op dit oogenblik in 's lands belang niet wenschelijk is. De heeren Haffmans, Jonckbloet en van Eek waren voor de motie, die aan de natie gelegenheid zal verschaffen de zaak te beoordeelen. De lieer Nierstrasz had zooveel tegenstand niet verwacht. Als de Regeering motieven had togen de openbaarmaking, had zij die moeten opgeven, desnoods in comité-generaal. Daar echter by het hoofdstuk Koloniën do houding van den Minister in de Alsjin-zaak kan besproken worden, trekt .hij zijne motie in. Bij de beraadslaging over hoofdstuk IX (Koloniën) hebben de heeren Insinger en Nierstrasz de politiek van den Minister bestreden, als niet overeenkomstig met, of gekant tegen de conservatieve beginselen; terwijl de laatste tal van grieven ontwikkelde, ook met betoog, op ,den z. i. zeer slechten toestand op Java. Een en ander zou,hem doen sterximen tegen hef hoofdstuk, als, blijk, van onbepaald wantrouwen De heer Teding van Berkhout zou ook tegen stemmen wegens, de onverschillige houding van den Minister, ten aanzien der, bevordering, en verspreiding van het Christendom. De heer Maekay heeft de grieven van beide eerste sprekers wederlegd en op 't gezegde: dat de Minister toenadert ,lot de liberalen, geantwoord: Dat deze niets anders van den Minister wenscliten dan handhaving vau be staande wetten en toestanden zonder reactie. Zoolaug de Minister die goede gedragslijn volgde, kon hij rekenen op den steun der liberalen. De Minister van Koloniën heeft zijne gedrags lijn en maatregelen breedvoerig verdedigd, op gelijke wijze als bij de Indische begrooting in beide Kamers, en speciaal de grieven van den heer Nierstrasz als onjuist of overdreven ge kenschetst. De heer Fransen van de Putte heeft ten slotte zijn stem gemotiveerd. Deze Minister bevestigt, zeide hij, de uitspraak van wijlen den Minister Thorbecke: »Men kan niet icgeeren of men moet dobbelen op onzo beginselen." Als deze Minister blij It schrijven en spreken als deze, kunnen we gerust voor zijne begrooting stemmen. Na sluiting hierop van de algemeene beraad slaging, kwamen de onderdeden en de be grootingen van Suriname en Curacao in be handeling. Deze beide begrootingen zijn met bijna unanieme stemmen aangenomen. Ten slotte is bet geheele hoofdstuk Koloniën aangenomen met 56 tegen 3 stemmen. Op voorstel van den heer Cremers is besloten de behandeling der suiker-conventie en der suikerwetten te verdagen tot na het gewoon recès, nadat de Regeering verklaard had daar tegen geen bezwaar te Siebben en uitstel van ratificatie der conventie te zullen vragen. SCHIEDAM, 21 December 1875. De reis van H. M. de Koningin naar Cannes is naar wij vernemenbepaald op 3 Januari a. s. Gelijk te verwachten was, ontmoet het bericht van een aanstaand huwelijk van Prins Alexander tegenspraak. De gemeenteraad alhier zal Donderdag den 23 dezer, des namiddags te half twee ure, eeue openbare vergadering houden; de alsdan ter behandeling aan de orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomen stukken, waaronder missive van Gedeputeerde Staten, houdende nadere bemerkingen op de voorgedragen ge wijzigde verordeningen tot heffing van haven-, schut- en doorvaartgelden. Missive Kamer van Koophandel en adres van A. Dirkzwager c. s.in zake het aanhangige, voorstel van den heer J. B. No let. Vooistel van Burgemees ter en Wethouders en de Commissie voor de Belastingen tot herziening der verordeniug op de heffing en invordering der plaatselijke diiecte. belasting en, casu quo, tot wijzigiag van het tarief bij art. 23 der eerstgemeide ver ordening, welke stukken zijn ter visie gelegd. Deliberatie over: Ontwerpbesluiten tot af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1875; ve.ordeningen tot heffing van haven-, schut-, en doorvaartgelden; benoeming leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en der Plaatseljike Schoolcommissie; benoeming van een hoofdonderwijzer; herstem ming over het voorstel van den heer J. B. Nolet, tot wijziging der verordening voor de plaatselijke directe belastingvoorstel van Bur gemeester en Wethouders en de Commissie voor de Belastingen tot herziening der veror deningen op de heffing en invordering der plaatselijke directe belasting en, casu quo,lot wijziging van het tarief bij art. 23 der eerst- vermelde verordening; adres bestuur der Muziek school om continuatie- van huur der lokalen boven de Beurs; adres.van A. van Velzen om afstand van grond,l(thans in,gebruik gp erf pacht; adres Erven Naring en F. Naring om vergunning tot bouwen van een muurtje op de- stadspoort aan de "Verbrande Erven. En verdere voorstellen en mededeelingen. Door het Departement van Financiën is mededeeling gedaan van de volgende opgaven der op 15 Dec. 1875 in de onderstaande entrepot's aanwezige hoeveelheid ruwe suiker: Amsterdam6,932,264. kilogr. Rotterdam4,577,614 Schiedam43,760 Dordrecht Middelburg Totaal Ti,553,038 kilogr. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden 1. Te bepalen, dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1876 te bezigen, val zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter J in den gewonen drukvorm, schuin gestoldbij deu ijk van weegwei-ktuigon voor gewoon gebruik en van gasmeteis: de Konink lijke kroon; bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingeneene vijfstralige ster. 2. Dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, o. a. voor het kantoor Rotterdam, waartoe Schiedam behoort, bestaat uit liet cijfer 6. Ket oordeel der deskundigen in de zaak van den aannemer Nederlof, dat de biozeube- plantiug eener plaat in de rivier eerder tot aanslibbing en verhooging der plaat aanleiding kan geven, dan wanneer zij ann de natuur wordt overgelaten en daarop ruigte groeit en derhalve die beplanting den geregeldeti afloop van het water kan belemmeren, werd bij arrest van het Hof in Zuid-IIoiiand Zaterdag in hooger beroep gewezen, als *s Hofs eigen oordeel overgenomen. Het Ilof vernietigde het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, voor zoo veel den vorm betreft, en veroordeelde den appellant N., wegens hel zonder vergunning van deu Minister van Binnenlandsche Zaken beplanten met biezen eener plant in de rivier de Nieuwe Maas nabij Schiedamtot eene geldboete van f 600, zijnde dezelfde stiaf als reeds door den eersten rechter was opgelegd. De 290e Staatsloterij zal bestaan uit 21,000'- loleu, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 17 Januari e. k. en gesloten op Zaterdag 29 Januari d. a. v. De trekking der le ld. begint 14 Februari, terwijl de laatste 100 nommers op Zaterdag 6 Mei 1876 moeten worden getrokken. In do St.-Ct. no. 296 komt een verslag voor aan de Ned. Regeering, betreffende de In ternationale tuinbouwtentoonstelling, te Keulen gehouden. De chef van den geneeskundigen dienst te Atsjin rapporteert, dat bij de op 11 October jl. onder behancleling gebleven lijders ten getale van 546, tot en inet den 20n daaraanvolgende zijn bijgekomen 339, totaal 885. Hiervan herstelden 303, werden geëvacueerd 103, en overleden 3, te zamen 409, zoodat er op 21 October 476 lijders onder behandeling bleven. De overledenen waren alle drie niet-nriilitairen. Gedurende dat tijdvak had zich geen eukel geval van choleva voorgedaanen sedert deu 6 October was er niet één militair overleden. (Jav. Ct.) Aan de firma Nijgh en Zoon, directeuren der Nieuwe Rotterdamsche Courant is ver gunning verleend voor den aanleg en het gebiuik eener telegraaflijn, onder den grond, tusschen hun kantoor in de "Witte de With- straat en het .Rijks Telegraafkantoor te Rotter dam. Volgens, i&nArnlt.,lCt. zou een afdoend, middel tegentijen,ketelsteen,gevonden,zijn en( wel...... door,, den, gidsdei:.,,onderjiardsche gangetje yalkenb/irg, xbij, Maasff,i?iit.,,( Kqtt^rduin, Morgen., zal't.niquwe tele-., graafbureau in gebruik worden gesteld.

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 2