A0. 1875. BiitenlanSstïe Bmicltei binnenlanisciie Berichten. M 3799. der dag 23 December. O o ii IVegen en Twintigste Jaargang. SCHIBDAiSCHE Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. Afzonderlijke nomuiers0.10, BÜKÜAII: 9IAÏIK1!, E, 131. Advertentieprijs: vanlL0 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F II A K B IJ E. De senatoriale verkiezingen in de zitting der Nationale "Vergadering van 20 dezer voor de twee laatste zetels, hebben tot geen resultaat geleid, hoezeer slechts over vier namen loopende, namelijk de Ministers Decazes en de Montaignac, van de rechterzijde, en de Malieville en Janzé van den kaDt der 'linkerzijde. De vereischte meerderheid was 318 stemmen, terwijl de meest begunstigde kandidaat er slechts 305 verkreeg. De verdeeldheid, die zich in de alliantiën der linkerzijden heeft voorgedaan, over de laatste senatoren die nog benoemd moesten worden, tengevolge waarvan ook Zaterdag 11. msgr. Dupanloup is kunnen worden binnengesmokkeld, duurt alzoo nog voort. DUIT SCHLAND. Volgens de Weser Zeit,, heeft de Belgische regeering het advies der voornaamste zee mogendheden over het gebeurde met het stoom schip Phoniw ingewonnen en hebben allen zich ter gunste van Nederland verklaard. Hetzelfde blad stelt voor, om eene herhaling van de ramp te Bremerhaven of iets dergelijks te voorkomenliet vervaardigen van zekere ontplofbare stoffen wettelijk te verbieden of zeer te beperken, en vooral om den verkoop en het vervoer daarvan voor het vervolg aan bepaalde en strenge voorschiiften te onder werpen. TURKIJE. Mahmet Moukhtar Pacha is benoemd tot opperbevelhebber van de troepen in Herzego vina en met proviand en munitie vertrokken naar Kleck. Een permanente Baad is samengesteld onder den titel van raad van uitvoering, onder voor zitterschap van den Grootvizier, om te waken voor de uitvoering vau de toegezegde hervor mingen. De Raad is samengesteld uit de Ministers en verschillende Christelijke en Mohammedaan- sehe ambtenaren, waaronder Ali Pacha, ENGELAND. Henry Wainwrightde moordenaar vau Harriet Lane, heeft zich in den Iaatsten tijd onledig gehouden met het schrijven van zijn biographie. Zoo meent men althans. Met de grootste zorgvuldigheid houdt hij wat hij ge schreven heeft verborgen. ITALIË. Te Napels heeft men Zondag een zwar te rookkolom uit den krater van den Vesuvius zien opstijgen. Men vreest voor uitbarstingen. AMERIKA. De dagbladen bevatten den 20 dezer een bericht uit Portorico, luidens hetwelk de stad Areacivo aldaar door eene aardbeving is verwoest. Alleen twee kerken en zes huizen bleven onbeschadigd. t TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 December. In de zitting van heden is besloten de in gekomen wijzigingswet van het hoofdstuk Oorlog der staatsbegrooting te behandelen na de wet op de middelen. Hoofdstuk X (onvoor ziene uitgaven) is aangenomen. De discussie over de wet op de middelen gat, als gewoon lijk, aanleiding tot eene algemeene bespreking van het belastingstelsel, de noodzakelijkheid eener belastinghervorming, de aanhangige voor stellen, eenige speciale belastingen, de vraag over de al of niet noodzakelykhen. van equi valenten en zoo ja welke en nog meerdere punten met een en ander in verband staande. De Minister van Financiën heeft breedvoerig geantwoord. De beiastiugontwerpen zullen later van zelf ter sprake komen. Over do afschaffing van accynsen of andere belastingen, zijn allen het vrij wel eens, maar als het aankomt op de keuze of het bedrag van het equivalent, dan loopen de gevoelens zeer uiteen, terwijl het denkbeeld tot invoering van een hoofdgeld weinig aanlokkelijks heeft. De herziening der belastbare opbrengst van ongebouwde eigen dommen heeft hij reeds in uitzicht gesteld en Jaarmede hangen andere plannen nopens eene herziening der belastingen samen. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. Na de aanneming der onderartikelen is de wet op de middelen aangenomen met algemeene stemmen. De wijziging van het hoofdstuk oorlog zal morgen worden behandeld. Daarop is een amen dement door 5 leden voorgesteld. SCHIEDAM, 22 December 1875. Gisterenavond trad voor de Evangelisch- Hervormde Yereeniging als spreker op dr. C. P. Hofstede de Groot van Kampen, die voor een talrijk gehoor het beeld van den Christus schetste, zooals het door de verschillende Evangelisten geteekend is. Na gewezen te heb ben op het doel dat de Evangelisten mqt hun schrijven beoogden en die mannen in hunne eigenaardigheid te hebben doen kennen, deed de spreker vooral uitkomen, dat de Christus te groot was om door de Evangelisten volledig begrepen en geschetst te worden; maar dat de Christenheid in de gezamenlijke berichten der Evangelisten de bouwstoffen bezit, om het heeilyke beeld van Jezus telkens juister, en heerlijker voor haar oog te doen verryzen, en aangaande Jezus' persoon en werk een vollediger voorstelling zich te vorrncn dan de oorspronke lijke berichtgevers zelve hadden. De spreker werd door de vergadering inet de meeste belangstelling in zijn boeiend betoog gevolgd. De volgende lezing is toegezegd door den heer C. Plaat van Rotterdam. Gisteren avond gaf de zangvereeniging sPhylodia" met medewerking van de Rotter- damsche zangvereeniging sllarmonie" in het gebouw Musis Sacrum eene uitvoering, onder directie van den heer W. Kila, van Rotterdam. De op liet programma vermelde stukken wer den flink uitgevoerd, vooral no. 12, JIulde nan de ZangJcunstvan W. Weisman, Deze vereeniging, die vroeger den naam sHosanna" droeg, leverde het bewijs dat zij zich met ijver op de beoefening der zangkunst toelegt. Enkele nommers van het programma werden op verdienstelijke wijze door de piano be geleid, door den beer II. J. P. Textor, die dit bereidwillig had op zich genomen. De vereeniging verschafte aan de aanwezigen blijkbaar een genoeglijken avond. Den heer A. C. van den Bijllaardt heeft met goed gevolg te Groningen voor de staats commissie het examen voor apotheker afgelegd. Bij Kon. besluit is aan Stephane Stephan, behooronde tot de bemanning van het Fran- sche postschip Ze Coligny, scheepsdivisie Cher bourg, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een jeug dig schepeling van het Nederl. vissehersvaar- tuig de Kinderdijk, van Maassluis, op 21 Nov. jl., nabij Calais, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 4855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Staatsblad no. 208 bevat het besluit van dea 26 Nov. 11., bepalende de plaatsing in het Stbl. van de tusschen Nederland en den Oranje-Vrijstaat op 14. Nov. 1874 in Den Ilaag gesloten overeenkomst tot wederkeerige uit levering van misdadigersuo. 210 het besluit vau den 28 Nov. 11., bepalende de plaatsing in het Stbl. van het tractaat van vriendschap en koophandel tusschen Nederland en den Oranje- Vrijstaat, op '14 Nov. '1874 in Den Haag gesloten. Bij het Japanscbe gezantschap te Peters burg is eene telegrafische meededeeling ontvangen uit Jeddo, meldende, dat zekere Da Roza, een Porlugeesch onderdaan, beproefd heeft, met behulp vau valsche volmachtsbrieven der Japanscbe regeering, de Nederlandsche maat schappij te Yokohama op te lichten voor drie millioen dollars, voorgevende voor dat geld oorlogsschepen te moeten aankoopen voor de Japanscbe regeering. De toeleg mislukt zijnde, is Da Roza gevlucht naar Amerika of Europa, waar hij welligt beproeven zal zijn misdadige plannen te herhalen. Waarscliijnelijk wordt de Nederlandsche handelmaatschappij bedoeld. De Haagsche Kroniekschrijver der »Gro- ningsche Ct." deelt mede, dat de heeren Kuyper, van Wassenaer, van Loon, de Jonge, vau Heemstra en Ricllon drukke conferenties houden op den Vijverberg ten huize yau den heer Groen, waar de aangekondigde onderwijswet wordt gereedgemaakt. Groen zelf zou de her ziening ontwerpen. Kuyper zou de herziening bij de Kamer inleiden. liet ontwerp zou reeds spoedig te wachten zijn.. j^S yt Urn >>'Jt Üry ÜRANT. CD

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1