Verstbljnt daplijto,' iiifisndrf Dinsdan. Biiitüilaiiisdie Berichten BjnmMKle Bencliteii. A0. 1875. Woensdag' 29 December. Nieuwjaarswenschen I-ieg-en en Twinti«-(ste jaargang- VIJFTIO CENTS. EflüRANT. I H Abonnementsprijs, por kwartaal1,83. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BDBGAV; MAHKT, 1S4. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. worden ecanals vroegerin deze Courant geplaatst voor Man woi At, verzocht deze Adoertentiön ivfezendcn uiterlijk Vrijdagavond tc uren. Aan het COMMISSARIAAT van POLITIE alhier zijn voor de daarop rechthebbenden ter terugbekoming aanwezig Een meisjes onderrok van keper, gemerkt A. BK. twee verschillende witkatoenen gebreide kousen, met de letters 'A. 91. er ln gebreideen jongens bovenbroek, zwart en wit gespikkeld, een lapje linnen en een banddoek, gemerkt J. BK. 24. Deze voorwerpen zijn voor eeuige weken verkeerdelijk bezorgd aan een huis aan de Korte Haven. F JR A N K It IJ K. De Nationale "Vergadering heeft het wets ontwerp op de drukpers urgent verklaard, overeenkomstig het voorstel van den heer Dufaure. De heer Eaoul Duval bestreed het eerste artikel. Het dividend der Fiansche Bank is 100 francs. Het standbeeld van Napoleon op de Yendöme-zuil, in 1871 omvergehaald, is den 27 dezer verplaatst. Te Parijs heeft een nieuw onderzoek plaats gehad van de tramways op het systeem van luchtdrukking gebaseerd, in tegenwoordig heid van do hh. Cailloux en Leon Say, Ministers van openbare werken en financiën, en Rénault, prefect van politie. Het onderzoek heeft dezelfde uitmuntende resultaten opgeleverd als vroeger. Volgens'" ilea te Rome gevestigden bericht gever van de Temps, heeft een aldaar wonende weduwe, mevrouw Gismondi, aan Pius IX per soonlijk in erfenis nagelaten eene som van 500.000 frs. SPANJE. De jEpoca bevat de mededeeling dat de regeering besloten heeft Cuba tot eiken-prijs te houden, ook al kondon de opstandelingen op buitenlandsche bescherming rekenen. De Gacetct maakt een koninklijk besluit open baar, waarbij elk vaartuig, dat van Cuba komt en zijoe lading niet vooraf laat onderzoeken of zijne papieren niet toont, met zware boete gestraft zal worden. De toestand te Hernani is, tengevolge van het aanhoudend bombarderen der Carlisten, zeer slecht. Indien er niet dadelijk versterkingen aankomen, zal men die vesting moeten ontrui men. E N G E L A N D. Graaf Stauhope, pair van Engeland, is den 24 dezer 'ta Bournemouth, in den ouderdom van bjjna 71 jaren, aan de gevolgen van een aanval van pleuris, overleden. Vooral is hij bekend als letterkundige en schrijver van enkele zeer gezochte geschiedkundige werken. De laatste afstammeling van den beroemden zeevaarder Amerigo Vespucci, die zijn naam aan de Nieuwe Wereldjjschonk, is thans te Florence overleden. Hij droeg denzelfden naam als die groote zeeman der j 15de eeuw. De Times spreekt de geruchten tegen betreffende de uitgifte van nieuwe F.gyptische schatkistbonds; het waren deze geruchten die den 21 dezer een sterke daling veroorzaakten iu de Egyptische fondsen Uit New-York, verneemt men dat de Paus er in toegestemd heeft voorwerpen van kunst naar de tentoonstelling te Philadelphia te zen den. RUSLAND. Keizer Alexander II is voor het"~ö ogenblik" ljjdend aan de griep. De Invalide van 24 dezer deelt mede, dat de strijdmacht in Centraal-Azie, onder het bevel van generaal Kaufmann, weder een bergstam, met name de Matschiutsens, die, aangehitst door spionnen uit Khokand, tegen Rusland in verzet was gekomen, den 11 dezer totaal geslagen en op nieuw ondefworpen heeft. Gemelde stam verloor bij die gelegenheid alleen, aan gesneu velden ruim 300-man. DUITSCHLAND. De Köh. Zig. bevat een tamelijk heftig geschreven artikel over de nadeelen van het tegenwoordige Rljnvaart-tiactaat tusschen Ne derland en Duitschland. Het blad dringt aan op opzegging van het bestaande tractaat en vaststelling van meer billijke bepalingen. TURKIJE. De Porte heeft een depêche van den kom- mandant van Gatchko ontvangen, houdende het bericht van een gevecht, den 24 dezer tusschen een aanzienlijk aantal opstandelingen en 5 bataljons Turksche troepen bij het dorp Kerstac geleverd. De opstandelingen werden totaal geslagen en vluchtten, na gevoelige ver liezen te hebben geleden, naar het gebergte. De tioepen behaalden een volkomen over winning en verloren zeer weinig manschappen. ITALIË. Den 25 dezer heeft te Rome de inwijding van den Evangelischen methodisten tempel plaats gehad. De Vesuvius blijft iu denzelfden onrustigen toestand. ZWEDEN. Uit Stockholm wordt thans medegedeeld, dat de regeering, om te beletten dat onzee waardige Engelsche schepen door verkoop in eigendom aan Zweedsche reeders of andere personen overgaan, het volgende heeft bepaald Wanneer een Eugelsch schip in eene Engelsche of Iersche lïaven voor Zweedsche rekening word t aan gekocht, dan mag de aldaar gevestigde Zweedsch- Noorweegsche consul het nationalitéits-bewijs voor zoodanig schip niet afieveren, vóór dat het Britscho bureau van koophandel of diens beambte de verklaring heeft afgegeven, dat er van de zy de der Britsche autoriteit tegen de zeewaardigheid van bedoeld schip geene bedenking bestaat. DENIM Alt KEN. Volgens berichten van IJsland is den 19 November te Reykjavik het standbeeld onthuld van Thorwaldsen. Bjj de uitbarsting van dén vuurspuvvenden berg op IJsland zyn 16 boerenwoningen ver nietigd door aschregen. - ZWITSERLAND. 5 Uit Bern wordt van den 27 dezer gemeld dat onder het uitdeelen van Kerstgeschenken jeen schoolgebouw ingestort is. Van de kinderen en de ouders werden 80 gedood en 50 gekwetst. AMERIKA. Uit de boodschap, die kortelings door Presi dent Grant aan het Congres te "Washington is toegezonden, blijkt o. a. nog, dat hij de waarde der kerkelijke goederen, welke hij aan die vergadering voorstelt ooi te belasten, op 1000 rnillioen dollars begroot. Volgens het laatste verslag van den com missaris voor het volksonderwijs in de Veree- nigde Staten waren van de 10,536,547 kinderen van de 6 tot de 16 jaren 8,090,981 op de schoollijsten ingeschreven, hoewel er niet meer dan 4,521564 geregeld het onderwijs bijwoonden. Het getal -onderwijzers en onderwijzeressen was 247,300, dus gemiddeld 1 voor 19 leeilingen. De geheele kosten van het lager onderwijs bedragen 75 millioen doll, waarvan 27'/2 rnillioen voor bezoldiging. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 27 December. In deze zitting is bericht ontvangen van de heereu Nobel, Carsten en Buchner, dat zij, de laatste wegens ongesteldheid, veihinderd zijn de vergadering bij te wonen. Zijn ontvangen de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid in de provincie Zeeland, den hoer mr. C. J. Pické, die na onderzoek door een Commissie, bestaande uit de heeren de Raadt, Vos de Wael en Prins, worden in orde bevonden. De commissie adviseert tot toelating van den heer Pické. Daartoe wordt besloten. De nieuwbenoemde, die reeds heden in handen des Konings den eed heeft afgelegd, neemt vervolgens zitting. Voor kennisgeving worden hierop aangenomen

Schiedamsche Courant | 1875 | | pagina 1