Gemenaie Berichten. miltvuur, 3 van kwaden droes en 3 van honds- dollmid. Volgons offlcieele mededeelingen uit Oosten rijk, loopende tot 27 December jl., waren op dat tijdstip door veepest besmet 24 gemeenten in üalmatie, 1 in de Bukowina en 1 in Gallicie. De Daily Neics bevat een artikel naar aanleiding van het plan, dat in Nederland bestaat tot droogmakiug van de Zuiderzee. Zij spreekt daarover met hooge ingenomenheid doch is gelukkiger dan de Nederlanders zelf. Zij toch verkeert in 't idee, dat de Staten- Generaa! reeds besloten hebben dit plan ten uitvoer te leggenja zelfs reeds 9'/s mülioen p. st, voor het werk beschikbaar hebben ge steld, terwijl wij ons nog altijd moeten troosten met de beslissende stappen, door het ministerie Heemskerk gedaan. De Noordbralanter deelt mededat de heer mr. J. M. v. d. Does de Willebois be sloten heeft geen mandaat als lid der Tweede Kamér meer aan te nemen. Het tweede genootschap van Teylers stichting heeft als prijsvragen voor het jaar 4876 in het vak der natuurkunde uitgeschreven: 1. Een proefondervindelijk en theoretisch onderzoek van de verschijnselen van medevoe- ring en opzuigingwanneer een vloeistof 'óf door een opening in een dunnen wand óf door een buis in een gelijksoortige of ongelijksoor tige vloeistof uitstroomt. 2. Een critische samenstelling van hetgeen zoowel door waarneming als door theorie om trent het vliegen geleverd isgepaard met eigen waarneming en theoretisch onderzoek. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord is een gouden medaille ter innerlijke waarde van f 400. De verhandelingen moeten in het NederlaudschFranschEngclsch of Hoogduitsch goed en leesbaar met Latijnscho letter géschreven zijn door een andeie hand dau die van,den opsteller. Zij moeten in haar geheel worden ingezonden: op de eerste vraag vóór den 1 April 1878 en op de tweede vraag vóór tleu 1 April 1877 (adres: Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler van der Hulst, te Haarlem). Die op de eerste zullen dan vóór de maand Mei des jaars 1879 en die op de tweede vóór den 4 Mei des jaars 1878 worden beoordeeld. Onzen landgenoot, de beer Mauiits van Lee, te Brussel, is door de Italiaansche Regeering de taak opgediagen, een rapport omtrent de kortelings daar ter stede gehouden tentoon stelling van schooihuisraad en leermiddelen op te maken. Botterdam. Tegen de Gebr. M., beklaagd van het heimelijk houden eener fabriek van inlandschen Bwijn", is door het Openbaar Mimsteiie, bij de rechtbank te dezer stede toewijzing \an deri eisch der administratie en veroordeeliug in de kosten geüischt; de boeten desnoods te voldoen door een gevangenzetting van zes dagen tot twee jaren. Alhier ziju een aantal Deenscbe munt stukjes in omloop, veel gelijkende op onze dubbeltjes, alleen echter wat het, uiterlijk be treft. De waarde is ongeveer iVx cent, zoodat men wel zal doen goed toe te kijken om niet gefopt te worden. Naaldwijk. In deze pemeeute is den 31 December II. een viouw bevallen van baar 2'Jekind. Zij zal in Mei a. s 25 jmen getrouwd zijn en heelt nooit meer dan 1 kind tegelijk gehad. Dordrecht. In een vergadering van de Kamer van Koophandel nlhier werd verslag uitgubiacht van de bijeenkomst der commission uit de Kamers van Ainsteidam, Rotterdam, Dordie'cht, Middelburg en Schiedam met be trekking tot do wettelijke aansprakelijkheid van ge/agvoerdcis van schepen, op den li- Dec. alhier gehouden en alwaar men tot Ijet een parige besluit is gekomen: •1. Dat een wijziging van art».345 wetboek van koophandel dringend noodzaketijk is. 2. Dat iutussehen als voorloopig hulpmiddel, een met de verlangde wijziging overeenstem mende clausule in charterpartij of cognossement moet worden opgenomen. 31 Dat tot hot een en ander door de gemelde Kamers pogingen belmoren te worden in het werk gesteld, en dat haar mitsdien zal worden voorgesteld, daartoe te besluiten en respectie velijk baar commissi 'én te machtigen, te dien einde in een volgende, in de maand Jan. te Rotterdam te houden vergaderiug het noodige vast te stellen. De Kamer heeft haar goedkeuring gehecht, aan liet reeds door de commissie verrichte en haar de verlangde machtigiug verleend. Amsterdam. Bij de premietrekking der Amsterdamsche leening op 45 Dec, 11. is de prijs vau f25,000 ten deel gevallen aan een vieeschhouwer te Dussen, die het lot slechts eenige dagen te voren gekocht had. Urk. Te CJrk heelt een meisje van acht a negen, jaren een speld ingeslikt De speld bevindt zich nog in het lichaam. Het meisje bevond zich in den beginne wel, doch sedert een paar dagen klaagt, het over stekingen iti de zijde, ook heeft Ret eenige malen bloed gebraakt. De ongerustheid der ouders laat zich begrijpen. Ronknni. Overmatig gebruik van sterken drank veroorzaakte op Nieuwjaarsdag twist, welke zoo hoog liep, dat een der vechtenden een stuk van den neus werd afgebeten. Een ander ook beschonken zijnde, brak bij een val een zijner beenen. Grocnlo. Omtrent het dezer dagen alhier gevonden goud-en zilvergeld wordt liet volgen de gemeld: Bij de zilveren munten waien vele vreemde soorten van Bazel, Bremen, Lubeck, Brunswtjk, Saksen, Hamburg, Thuringeu, Wei- mar en Mentz, ook enkele van Zwolle en?. De oudste stukken, vooial de goudstukken vau Philips II, waren zeer gesnoeid zoodat het rand schrift moeilijk meer leesbaar is. Tsvee der steenen zijn gaaf, sierlijk en solied, en zeker niet zonder waarde voor liefhebbeis van anti quiteiten. Algemeen wordt liet den gelukkigen vinder volkomen gegund, omdat hij een zeer biaaf en oppassend man is, en het bekend werd, dat hij juist dezer dagen door een aan zienlijk bankroet aanmerkelijk schade had ge- leden, die nu zoo gelukkig is vergoed. Amcrongen. De afdeeling sAmerongen" der centrale kiesveieeniging sTiel" heeft geen kandidaat gesteld voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer. 's llertogenboscli.. De Kiesverceniging sNootd-Brabant" heeft den 4dezer tot kandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Geneiaal den generaal-majoor P. G. J. Van der Schrieck, kommandant der •le divisie infanterie te 's Huge. Eene ontzettende gebeuitenis is Zondag namiddag te Antwerpen voorgevallen. Eenige maanden geleden ontmoette de handelsbediende Elie v. d. M., 34 jaren oud, uit Luik, doch vei blijf houdende in eerstgenoemde stad aldaar een meisje van '17 o( '18 jaar, Sidonie v. d. II naaisterdie bij hare moedei woonde. Beide jongelieden werden smooilijk op elkander ver liefd. De moeder, die aan het later te sluiten huwelijk niet twijfelde, verzette zich niet tegen het vei koeren van de jongelieden. Na verloop \an eenige weken, gcduiende welke niets on gewoons zich had doen konten, meende do moeder te bespeurendat de zaak niet \vas zoo als het behoorde. Urne dochter wendde tê dikwijls bezoekeu bij eéne nicht voor, en Zondag* 11. ontdekte de moeder, dat .Sidonie de waar heid niet had gezegd. In plaats dat zij die nicht bezocht, begaf zij zich in het geheim en reeds geruimen tijd bij Elie v. d. M., die eene kamer in het huis no. 81 rue de la Ftêche bewoonde. Op het oogenblik teen de moeder dit vernam, was Sidonie niet thuis, en ongetwijfeld bevond zij zich dus bij haren minnaar. Pijnlijk verrast door deze ontdekking, snelde de moeder naar de rue de la Flèche. Zij vroeg aan de vrouw van den hoofdbewoner of haar huurder op de eerste verdieping niet nu en dan bezoek kreeg van een meisje. De vrouw gaf een bevestigend antwoord, doch voegde er bij, dat zij niet wist wie het meisje was. De weduwe v. d. H. ver klaarde toeu, dat bet hare dochter was en ver haalde aan de vrouw de liefdesbetrekking van Sidonie met Elie. De viouw des huizes zette groote oogen van verbazing op, en zeide tot de j arme moeder, dat Elié, de beweerde Verloofde, reeds zes maanden gehuwd was met Elizabeth j B., en gescheiden van zijne vrouw leefde, met welke hij slechts anderhalve maand had samen gewoond. Sidonie's moeder was als door een donderslag getroffen. IJlings liep zij naar den trap en eer zij zelve het wist, was zij op de eerste verdieping. Zij luisterde aandachtig en. hoorde duidelijk het gefluister van hare dochter, die zich weikelijk bij haren minnaar bevond. Driftig klopte tie moeder op de deur, nog driftiger eisclue zij binnengelaten te worden. Zeer zeker maakte een verschrikkelijke angst zich meester van de door hare moeder op heeterdaad betrapte dochter, wantz.ij antwoordde nauw hoorbaar: »ik kan niet open doen." Da moeder drong natuurlijk aan en dreigde de deur te zullen intrappen Plotseling werd het afgaan van een vuurwapen, gevolgd door een jammerlijk kermen, uit Elie's kamer vernomen. Sidonie's moeder, waanzinnig van schrik, drukte tegen de deur om deze te doen openspringen, toen nog twee scholen achtereen volgden en zij den val van een lichaam op den grond hoorde. Meer dood dan levend ging de ongelukkige moeder wankelend naar beneden om hulp roepen. Zij viel buiten kennis. Het geboele huis kwam in rep en roer; de politic werd gehaald, en na twee gebruikelijke opeischingen, de deur met geweld geopend. Daar vei toonde zich een ijzingwekkend schouw spel. Elie v. d. II. lag dood op den grond tegen den schoorsteen: hij bad eene brecde wond aan den eciiterslaap, en zijn hoofd was letterlijk in bloed gedompeld. Aan den anderen kant vau den schoorsteen lag Sidonie, die nog leefde, maar hart verscheurend kermde en stuiptrekkend hare hand op de rechterborst legde. Tusschen het minnend paar lag een zesloops-revolver. Sidonie, nog in staat te spreken, deed aan den comrnissatis van politie de volgende verklaring: Zij en haar minnaar, ziende dat zij niet wettig vcreenigd kontleu wordenwaren reeds ge durende eenige dagen door sombere denkbeelden gekweld. Sidonie vooral was wanhopig, en nog den vorigen dag was zijtoen zij op den schoorsteen van Elie's kamer een fleschje zag staan, dat, volgens zijn zeggen, een hevig vergif was, dat hij echter bij zeer kleine hoeveelheden gebruiken kon, op de gedachte gekomen, al dat vocht in dón teug te nemenzij was 'er echter van teruggekomen. Maar toen zij zoo even onverwacht hare moeder hoorde, werd zij door een vlijmenden angst overmeesterd -en zij snelde naar het fleschje. Haar minnaarwierp zich tusschen haar en don schoorsteen,, doch zij' had- den tijd een geladen réVólver, die aan dén muur hing, te grijpen, on nog'vóór dat Elie 'haar hetVnóordluig uit'de hand kon rukken, had" zij zich! èen'schot in dé'ldngstreek tuege» bracht, ^Tóen ;Elie' haar zag neerstorten, uitte hijeem "kreet wan wanhoóp, hij raapte den revolver'op'bnschoot zich de kogels, die er nog „in wai en, door - het hoofd, bij de sla; en. Hij *-'\'vas'-dadelijk "dood."

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2