Staatsloterij. Stedelijk Dit ais. Marktprijs vaa Petroleu. Per Telegraaf. Op oudejaarsavond, zat in de Gartenstrasse- te Berlijn een huisgezin; stil en treurig om den haard. De vader van 't gezin was vroeger in beter doen geweest, doch thans bezat hij niets. De executeur had de woning leeggedragen en een laatste wissel van meer dan 600 mark was hem weinige dagen geleden aangeboden. De rijke man, in wiens handen, het papier zich bevond, zou zeker binnen weinige dagen het overschotje der meubelen komen halen. Om vijf uur klopt men aan de deur. De sehuldeiseher treedt binnen met een knecht, die een mandje op tafel zet en weer heengaat. De geldschieter drukt den. schuldenaar de handen laat een brief in de mand glijden. Met dé woorden «tot betere tijden" verlaat hij het gezelschap. De mand wordt uitgepakt, koffie, suiker, appelen, een gans. peperkoeken enz. komen er uit,te voorschijn. De kinderen juichen; en de vader breekt de enveloppe open en reikt haar, zonder een woord te zeggen, aan zijn vrouw. Zij weent en vouwt de bandenwant zij zag den verscheurden wissel en een bankbillet van 100 mark. Te Havre, waar do bekende dierentemmer Bide! tegenwoordig voorstellingen geeft, had Woensdag bij eene daarvan een treffend schouw spel plaats, Op het oogenblik dat al de wilde beesten in het groote tooneelhok vereenigd waren en Bidel een schaap legde op den rug zijner leeuwin, sprong een leeuw uit het Atlas gebergte, niet lang geleden m een val gevangen, onverhoeds op het onnoozele dier toe en nam het in zijn muil op, in woede te midden der overige hokgenooteu terugspringende. Er was geeu seconde te verliezen.- De geringste aarzeling, welke het woest instinct der dieren tijd zou gunnen om zich te verlevendigen, zou noodlottige gevolgen hebben gehad. Bidel snelde naar den oproerigeu leeuw, bracht hem een geweldigen slag op den mui! toe, hom aldus noodzakende zjjue prooi te laten vallen. Voorts met blikken en gebaren alles om zich heen in bedwang houdende, herstelde hij de verbroken orde onder de daverende toejuichingen der aanschomvers. die van angst' den adem hadden ingehouden. Daarop deed de temmer den boven bedoelden leeuw in zijn eigen'kooi teruggaan, maar op bet oogenblik, dat hij de deur sloot, deed het dier een nieuwen sprong, als wilde het hem te lijf. Bidel keerde in het hok terug en diende hem eene geduchte kastijding toe. Wederom echter sprong het dier toen hij zich verwijderde op hem los; voer de tweede maal trad de onverschrokken temmer op hem toe en ditmaal kroop de leeuw siddeiend in een hoek, om zicli niet meer te verroeren. Van de plaatsen aan de goll van Napels waar de Italiaansclie Kuraalvisscherij haren voornamen zetel heeft, zijn in dit jaar 404 vaar tuigen met 2771 matrozen en 929 scheeps jongens uitgegaanom die vissclierij uit te oefenen: '264 op Italiaansclie en !4j op vreemde kusten, te weten naar Corsica, Algiers, Gretn, Rhodes en enkele naar Dalmatie. Zij brachten omstreeks 110,000 kilogram, ter waarde van 4,600,000 lire naar huis. Daar de uitrusting der vaartuigen op 2,400,000 lire en het loon en onderhoud -der bemanning op om streeks 2 rnillioen lire komt te staan, bedraagt de zuivere winst der onderneming omstreeks 250,000 lire. Het kilogram koraal van de eerste kwaliteit heeft eene waarde van 120 lire, dat der tweede kwaliteit van 75 lire en dat dei- derde kwaliteit van 6 lire. Van de vangst van dii jaar waren 23,000 kilogr. van de eerste kwaliteit, tegen 67,000 kilogr. van de dorde kwaliteit. In Engeland wordt jaarlijks voor een waarde van 2'6 rnillioen p. st. aan eieren inge voerd, en nu inon in Duilschland de eieren droog!, gelooft men dat de invoer nog zal toe nemen. Te Passau aan den Donau is zulk een drooginrichting, en wetenschappelijke mannen als prof. Pettenkofei- - bewerendat de eieren dezelfde voedende bestanddeelen behouden. Ook is deze uitvinding een groot voordeehvoor som mige industrieën, daar de eene bét' wife em de andere den dooier noodig heeft- en mem niet langer genoodzaakt zai zijn beide te: koopen om alleen het eerste of den laats'e te gebruiken. In. Duitschland met inbegrip van Duitsch- Oostenrijk bestaan op 't oogenblik 17521 gym- nastiekvereenïgingen met ongeveer 150,000 leden. De grootste grondbezitter van Noord- Amerika was zeer waarschijnlijk Joha C,,Ghisum bij Bosque Grande in Nieuw-Mexico. Déze lan derijen zijn grooter van uitgestrektheid dan de stuat Rhode-Islancl30,000 stuks rundvee weiden er op. Verleden zomer verkocht Chisum '28,000 stuks slachtvee en hield er toch nog 30,000 over, die thans met zyne landerijen vei kocht z\jn; 200 herders-had hij steeds in gebruik om het rundvee en de paardeD, de laatste waren omstreeks 0000 in getal, te hoeden. De nieuwe kooper van deze boerderij kocht dezer dagen 200 rijpaarden voor zijn herders. Deze bezit ting strekt zich uit 150 mijlen langs de Pecos van fort Sumner naar de Zeven rivieren. De woning van den eigenaar, een waar paleis, bevindt zich bijna in 't middelpunt van dit reusachtig goed. Een Wreedaard. Na tamelijk veel ge dronken te hebben, kwam Patrick Touiiey naar zijn huis, Pmksti-eet, 31, te New-York, en bij zijn vrouw gekomen goot hij petroleum over hare kleeren. Ondanks den wanhopigen tegen stand der ongelukkige vrouw, die uit al hare krachten worstelde en hem tevens smeekte haar niet levend te verbranden, stak de svoest- aard een lucifer aan eu deed de petroleum ontvlammen, terwijl hij uitriep: Bij God, ik zal u verbranden, "duivelin 1 In een oogwenk was de vrouw van het hoofd tot de voeten van vuur omringd. Hare nood kreten depen de buren toesnellen, die er in slaagden het vuur uit te doven, docli het liehaam van vrouw Toultey was slechts eene brandwoude. Zij overleed na eenige uren vau smartelijk lijden. De dader van dit inouslerachtig schelmstuk is aangehouden en naar de gevangenis gebracht. In 1874 bracht Californie vooreen waarde van 88 milhueu francs aan goud voort, een vierde gedeelte der opbi engst van twintig jaren geleden, eu alle andere goud opleverende Staten van Noord-Amerika brachten gezamenlijk 42 rnil lioen voort; de steeds toenemende zilverproductie bereikte een waarde vau - 235 rnillioen fr. De opbrengst vau edele metalen in de Vercenigde Staten, tussclien het Rotsgebergte en de Stille Zuidzee, bedroeg dus een waarde van 305 rnillioen fiaues, een cijfer, hetwelk nooit te voren bereikt was en dat in 1875 zeker nog zal overtroffen worden, als wanueer ineu een opbrengst ter waarde van 400 mill, francs verwacht. Snelheid der eleolriciteil. Een telegiafist vau het Westera Union telegraaf-bureau no. '145 Broadway New-York zat in de semkamer toeu een telegram van Philadelphia, bestemd voor Parijs, laugs de lijn kwam. Dit bericht moest, ais alle voor Frankrijk'-,bestemde over den kabel via Duxburg (Massachusetts) gaan. De telegrafist riep> Duxburg eenige-.'malen op eu zeide toen: »De kerel slaapt klaarblijkelijk, maar de telegrafisten van -lien- kabel zijn steeds wakker; ik zal een van hen bij hem sturen om hem te wekken,!' Hij,ging naar een andere seiutafel, riep Plaister-Cove in Nesv-Fouudlaud op en zond het volgende bericht. »Aa» den telegrafist van dea kabel Duxburg, wees zoo goed eveu naar bilinen te gaan eu miju kame raad te wekken." Deze boodschap werd door Plaister-Cove zoo spoedig mogelijk over den Oceaan naar Valentia in Ierland gezonden, van daar over Londen naar Parijs en toen uaar het einde van den Franschen kabel in Europa te St.-Pierre; de telegrafist daar_seinde haar terug naar Duxburg. In minder dan- twee mi nuten had de boodschap een reis volbracht van achtduizend mijl over iand en zee, zooais be wezen werd door het aanslaan van den toestel op de seintafe! voor Duxburg, die seinde»Dat is een mooie manier van doen, ga je gang. Uw kameraad." Te Londen (zoo vinden we in de Echo vermeld) heeft onlangs de gerechtelijke schou- wing plaats gehad van 't lijk eens jongen mans, die op de volgende vreemdsoortige en tegelijk vreeselijke manier heet aan zijn eind gekomen te zijn: Hij had eene muis gegrepen, doch deze ontsnapte hem, schoot door zijn mouw naar boven, kwam aan zijn hals te voorschijn en wipte in haai- angst zijn geopenden mond in. Hij slokte 't beestje door, dat nu aan zijne ingewanden begon te knagen en te scheuren eu hem onder de vreeselijkste pijnen deed be zwijken1. Als eene curiositeit wordt het volgende medegedeeld Een geneeskundige in den Alblasserwaard ontving vóór enkele weken een brief van den navoigenden inhoud: sWaarde Docter. Wij hebben tot ous leed wezen-hooren zeggen, dat gij dood zijt. Wees zoo goed ons cito te melden, of dit zoo is, en zoo niet, wanneer wij da» weder bij u terecht kuuuen, daar wij uwe hulp zeer behoeven. Met hooge achting, enz" DEAi KAAG. Heden 6 Januari. Naar men verzekert is tot Minister v an Oorlog benoemd de heer jhr. G. J. G. Kierck, raadadviseur voor den aanleg van staatsspoorwegen. Prtjten eu premievan 100 en daarboven. Vc Kt. 14c Trckk., 5 Jan. Nos. 9458 cn 15791 Ieder f 1000. - Nos 5237, 5779, 8775, 12267 co 17684 ieder f 400 - Nos. 3759, 7685, 11590, 14087, 17015 cn 18613 ieder f 200. Nos. 6678, 7926, 8305, 9075,9923, (5329, 17069, 17141, 19030 en 1993! ieder f 100. B U R G E R L IJ K E STAND. Geboren: 4 Januari. Antonius Maria, zoon van J. J. van den Burg en M. P. W. Du'ys, Lange Haven. Johanna Antonia, dochter van W. van Zuidam en F, Steens, Nieuw- sticht. 5. Jacobus Petrus, zoon van J. R. Windhorst en M. E Bolde, Niemcsticht, Overleden: 4 Januari. Adrianus Albertus Rademakers, oud 5 maanden, Singel. 5. Maria Magdalena van Loenen, oud 56 jaar en 2 maanden, echtgenoot van J. Krommenhoek, Broersvest. Piclernella Hoozemaus, oud 2 maanden, Buitenhavemoeg. MARKTPRIJZEN AAN DE BEURS TE SCHIEDAM, van den 6 Januari 1876. Kogge lenaGcrst zonder handel. dloitlit'ïjAf'll.'/a ppr hectol. Ct. «Jenever: Amsterd. Proef, f 15'7 a fiü per. hectol. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling: f'1.50 per ketel. Bij de Schiedatnsclte Spooliug-Vereeuiging: f 1.60 per, ketel. - Antwmu-KiN 4 Januari. Petroleum, markt liuojer. GmlfitieorJc Amcrikaanscho; Loco Ir. 30V1> .1 beUdd, fr. 303/4 ii verkoopers. Januari 30 30'4 5 Februari 2930 30 Maart «j 29'/2 30 April 29'/a 30

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3