A°. 1876. o ens dag 12 Januari. YerscMjat iafelijts, Épaieri Dinsdag. Kennisgeving. Bnitenlaniute Bëriclteii. Jiï 3811. D r Abonnementsprijs, per kwartaal. l.Rfi, Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominers-0.10 KIJREAV: MARKT, IQ, 134. Advertentieprijs: van 1 lö gew<v regels. 1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal beiekend. De Burgemeester van Schiedam, Gezien Art. 91 der Algemeene Policie-Ver- ordening voor deze Gemeente, van den 27 Mei -1858; Gelast bij deze alle Ingezetenen, wonende aan GrachtenHavens en Wateringen, om gedurende de Vorst,' eene BIJT, voor of achter hun Gebouw of nevens hun schip te doen maken van '1.25 Meter in het vierkant, en die alle dagen te doen open houden, op verbeurte der geldboete van een tot vijf Gulden, bij gemelde Verordering bepaald. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Tanuari '1870. De Burgemeester van Schiedam, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. F K A N K 11 IJ K. Het Journal des Débats deelt mede, dat eene mlnisterieele crisis ophandenis. Gemeld orgaan herinnert, dat het kabinet nooit homogeen was en alleen, door vee! concession, tot dusver den schijn van eensgezindheid handhaafde, maar dat er sedert de verkiezings-periode misverstand in het kabinet, over de kwestie der verbintenissen, is ontstaan, waaromtrent de ministers uit het linkercentrum onder elkander verschillen. Volgens den Moniteur kan men op de thans reeds voorhanden gegevens berekenen dat de radicalen niet de '100 stemmen in den senaat zullen verkrijgen, die hun het overwicht in de Kamer zouden schenken, maar dat bij de aanstaande verkiezingen de grcote meer derheid zal worden gevormd door conservatieven en constitutioneelendie vast besloten, zullen zijn het gezag van Mac-Mahon te steunen en do geregelde werking van de constitutie te verzekeren. In strijd met de vorige berichten, wordt thans gemeld, dat de ex-Koningin Isabella in beterschap toeneemtde sporen van de mazelen zijn nagenoeg geheel verdwenen. De kamer van koophandel te Toulouse heeft de wenschelykheid uitgesprokendat de spoorwegstations dos Zondags gesloten worden voor het goederenvervoer, ten einde den be ambten 'de noodzakelijke rust te verschaffen. De TJnivers meent, dat de spoorweg-maat- schappijeu dusdoende voor eene kleine opoffe ring ruimschoots vergooding zouden vinden in eene betere zedelijke tucht onder hunne be ambten. Reeds heeft de Ooster-maatschappij den gewenscliten stap gedaan en voorzeker hebben hare belangen er geen schade bij geleden. ENGELAND. De dagbladen "verklaren thans dat de ver houding tusschen den Khedive en den heer Cave niets te wenschen overlaat. Alleen om op de beurs te wei-ken waren de geruchten betreffende oneenigheden tusschen hen ver spreid. In den Times komt een brief voor van een correspondent te Ragusa, die den toestand in noordwestelijk Turkijé Voor zeer gespannen houdt. Al de inlichtingen, welke ik in staat ben geweest in te winnen, schrijft hij, van oflicieele en niet-offieieele zijde, bevestigen de meening, reeds vroeger door mij uitgedrukt, dat niet alleen besloten is tot de bezetting der gewesten door «de Oostenrijkers, maar dat in elk geval buiteulandsche inmenging onvermij delijk is geworden, als een voorzorgsmaatregel tegen den zeer waarschijnlijken moord op alle christenendie ongewapend en hulpeloos ver rast kunnen worden. Het' gevaar is het ern stigste in dat gedeelte van de Herzegowina, waar totnutoe geen opstandelingen zijn, zooals in de omgeving van Mosthr. Ik wensch nog eens en op de ernstigste, Tvijze te verklaren dat het niet alleen mijn ineening, maar die van eiken welingelichten man in deze streken is, dat staatkunde, menschelijkheid en gezond verstand een Oostenrijkscho bezetting van Bosnië en Herzegowina eischonen zoo men deze. bezetting lang uitstelt, zullen alle Euro- ropeesche gewesten van Turkije, met inbegrip van Bulgarije en Greta, er om smeeken. De correspondent van den Times te Parijs deelt onder dagteekeniug van den 9 dezer mede, dat, volgens de laatste betichten, Turkije reeds vaa zijne eerste opvatting is teruggekomen eu niet langer weigert kennis te nemen van de nota van graaf Andrassy. Hij geeft het beginsel niet op, om eene bemid deling der mogendheden te weigeren, maar wel dat betreffende cenc strenge toepassing van dat beginsel. In een te Londen ontvangen depöelie van den 9 dezer wordt gemeld, dat de samen trekking der Amerikaansche vloot in de olfi- ciecle kringen aldaar niet wordt beschouwd als een kenmerk van verandering der politiek van het kabinet tc Washington omtrent Cuba. Die concentratie is alleen de verwezenlijking van een vroeger plan, om namelijk het station dei- zeemacht naar Pm-t-Roya! te verleggen, aan gezien het tegenwoordig station te Key-West ongezond is. SPAN J E. De Spaansche regeering heeft verscheiden generaals, die verbannen waren, de vergunning verleend terug te keeren. av Eene officieele depechc uit Madrid ^zegt, dat een Spaansch oorlogsschip iu de wateren van Solo, binnen de blökkade-liuie, een schip met oorlogscontrabande onder Duitsche vlag opgebracht heeft. De ekwipage zal voor de rechtbank gebracht worden. De Diario Jüspaitol zegt dat de heer Rubi, die zooals men weet als regeerings- commissaris naar Cuba was gezonden, om een einde te maken aan de wandaden door de ambtenaren in de kolonie bedreven en om de administratie op een gezonde basis te brengen, zijn ontslag heeft gevraagd. De Ghronista beweert, dat dit ontslag van Rubi niet ingewilligd worden zal. ÜUITSCHL AS 1). De rechtbank te Berlijn beeft de attesten omtrent graaf vou Arnims gezondheid aan (liens rechtskundigen raadsman, advocaat Munkel, teruggezonden, onder opmerking dat er niet uit blijkt, of von Arnims tegenwoordige toestand diens in hechtenisneming onmogelijk maakt en dat mitsdien het - mandaat ter arrestatie is uitgevaardigd. Daar graaf von Arnim zich echter nu op Italiaansch grondgebied bevindt en het mandaat, volgens het Duitsche-Italiaausch tractaat van uitlevering, niet uitvoerbaar zou zijn, omdat het hier een politiek misdrijf betreft, zoo vermoedt men clat de bedoeling is r een bevel tot aanhouding, voor het geval dat de graaf zich op Duitsch grondgebied mocht wer- toonen. RUSLAND. Keizer Alexander II heeft het eindelijk ge nomen besluit door den ltussischen minister raad, ('at namelijk de spoorweg van St. Peters burg naar Siberie in zuidelijke richting zal gebouwd wordenbekrachtigd. .Door die vast stelling zullen nu enkele landstrekendie dikwijls door hongersnood worden geteisterd, met de Russische graandistricten in verbinding komen. De nu aangenomen lijn heeft eene lengte van ruim '150 Duitsche mijlen endoor- snijdt, in de richting van Nischi-Novogorod over Kasan en .Tekateriueuburg naar Tjuinen aau de Tura, de voornaamste koleu- en andere rmjudistricten. De kosten van den aanleg worden op minstens 300,000 z. r. per mijl geraamd. ITALIË. Op de aan onzen minister medegedeelde nota van graaf Andrassy, hoeft het Italiaauscho gou vernement den A dezer verklaard, dat liet zich aau die, door Duitschland en Rusland onder steunde, nota aansluit. Frankrijk zou geneigd zijn eveneens zoo te handelen, liet antwoord van Engeland wordt nog tegemoet gezien'. De beroemde orgel fabrikant de heer Aristide Cavaillé Coll uit Parijs, die onlangs het orgel iu liet Paleis voor Volksvlijt geleverd heeft, eu wiens naam alom bekend is door de aroote orgels, door hem in verschillende voor name kerken o. a. in deSu Sulpice cn de Notre Dame te Parijs gesteld, is mot zijn zoon en een Par ij sell architect don heer Siinil naar Rome gegaan en heeft aldaar aan den Paus het in kleuren gcleokend plan voor een orgel in de Vatikannsche basiliek aangeboden. Dit plan is op zichzelf een meesterstuk. A des is in harmonie met de afmetingen van de St, Pieterskerk evenals met haar stijl en haar ornamentatie. De Paus heeft den ontwerper welwillend ont vangen eu ziju warme ingenomenheid met het COURANT.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1