SeieiiiJt Berinnen, K 6 r k 11 i a d w s. Steflelijt iitm Het U. D. bericht, dat Z. M. de Koning aan dr. Cohen Stuart eene gift van f 1000 heelt doen toekomen voor de «Holland memo rial church" te New-York. Z. K. H. Prins Frederik zal binnenkort naar Cannes vertrekken en daar eenigen tijd vertoeven. Z. K, H. de Prins van Oranje, die II. M. de Koningin op hare reis vergezelde, zal nog eenigen tyd afwezig blijven. Op de rivier de Maas van Rotterdam tot aan zee weinig drijfijs. Langs den Nieuwen Waterweg uit zee aldaar aangekomen 4 stoomschepen en 1 zeilschip dat gesleept werd; naar zee-vandaar vertrokken 5 stoomschepen. Ook zijn deze week van Maas sluis nog 3 vischloggers naar zee vertrokken. De Staats-Courant van 15 dezer bevat het tweede verslag van de commissie van 1 Augustus 1875 tot 1 Augustus 1876, belast met het afnemen der examens van apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni '1865 Staats blad no. 59), en der practische examens van hulp-apotheker, volgens art. 8 dier wet, ge wijzigd bij die van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 97.) De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen, vermeld in art 4 van het Kon. besluit van 10 September 1864 voor ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederl. Indie. Het hoofdbestuur van het onderwijzers genootschap heeft het plan opgevat tot het oprichten van een paedagogisch museum, zooals die o. a. te Petersburg en te Rome bestaan. Dit museum zal niet alleen betrekking hebben op het lager, maar ook op bet middelbaar onderwijs. Om dit laatste te verkrijgen, heeft men zich tot het hoofdbestuur van de ver- eeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs gewend, ten einde daarin gemeenschappelijk te handelen. Dit heeft zich daartoe bereid verklaard. De bedoeling zou zijn het museum te Amsterdam te vestigen, waarbij men natuurlijk den steun van het stedelijk bestuur niet zou kunnen ontberen. Aan het verkrijgen van deze, evenmin als aan die van den Minister van Binnenlandsche Zaken, wordt niet getwijfeld. Wekker.) Jl. Woensdag zyn aan de verschillende garnizoensplaatsen met uitnoodiging tot deel name toegezonden de statuten van den »Neder- landschen Militairen Bond," opgericht te Utrecht den 28 October '74. Volgens artt. 1 en 2 van die statuten, waarin doel en beginsel zijn om schreven, azullen de godsdienstige, zedelijke en verstandelijke behoeften van den militair .worden behartigd," terwijl ïde werkzaamheden van den Bond zijn uitgedrukt in den Bijbel, het woord van God, als richtsnoer van geloof en leven. Het stuk is ouderteekend door het bestuur, hetwelk aldus is samengesteld: Voorzitter, W. von Wraugel auf Lindenberg, generaal-n iajoorpenningmeester, H. W. van Marle, kt pitein der artillerie; secretaris, L. Roosebooin, Ie luitenant; leden, J. Wolbersen C. Geel. Over de werken aan de Noordzeehaven van den nieuwen Amstei damschen waterweg wordt aan het Vad. het volgende geschreven: De zuidpier van de Noordzeehaveu is thans over zijn volle lengte gereed naar het oorspron- lijke plan en het werk voor de duikets is aldaar geëindigd. Aan den zeebreker, die tegen de pier wordt aangebracht door het in zee werpen van zware betonblokken, wordt met kracht voortgevverkt. Als deze geheel gei eed is zal de pier over zijn geheele lengte nog vijf voet vcihoogd worden en zoo op de hoogte gebracht van de bestaande borstwering, die bij herhaling onvol- dofcnde bleek tegen de kiacht der golven. Aau den uuordpier wordt eveneens met spoed gearbeid, doch daar zal nog wel eenige maanden het interessante schouwspel van met selen onder water met steenen van '12000 en meer kilo's voortduren. Het kalme weder en de aflandige wind der laatste dagen zijn voor dien arbeid zeer gunstig, maar de felle koude doet het werkvolk hard klagen. Men denke zich die mannen, uren en uren onder nagenoeg totaal passieven arbeid in de volle Noordzee, dobberende in de duikers- bom of de stoomkranen regelende, en het zal geen verwondering wekken, dat er vele borst- aandoeningen enz. ontstaan. De stoomboot Groningen is gisteren nacht gedraaid en zit nu met den voorsteven naar het Zuiden. Uithoofde van de vorst is het vertrek uur der stoombooten - van Rotterdam naar Harwich vervroegd van 3 tot 2 uren des namiddags. Maandag zal, bij goed weder, de Leeuwarder IJsclub een hardrijderij geven, voorafgegaan door een historischen optocht. Dordrecht. De meest behoeftige armen der Herv. gemeente te dezer stede hebben thans weder van een liefdadig geloofsgenoot dekens ontvangen. Alhier is de liefdadigheid in de laatste dagen krachtig aan 't werk. Katwijk n/d Rijn. Zooals bekend is, bevindt zich in deze gemeente een instituut der Jezuïeten, waar aan 200 jongelieden van den R. K. gods dienst onderwijs wordt gegeven. De directeur en de leeraren (geestelijken) waren over '1875, gelijk iu vorige jaren, inden hoofdelijken omslag der gemeente aangeslagen. Altijd werd deze belasting voldaan, doch dooi de leeraren in het laatst verloopen jaar niet meer. Naar men althaus verneemt, hebben zij na gerechtelijke aanmaning en dwangbevel ver klaard: uniets' te bezitten." Een nieuwe, fatsoenlijke wijze om ontheven te worden van lasten, die door de ingezetenen gezamenlijk be lmoren te worden gedragen. Vooral dient hierbij in aanmerking te worden genomen, op welk een weelderige wijze deze heeren hier leven. Met groote belangstelling wordt tegemoet gezien, welke maatregelen het gemeentebestuur tegen over den onwil dier heeren nemen zal. Zwakheid van dat bestuur zou in dit geval onvergeeflijk zijn. (N. R CL) Meppel. Alhier worden ijverige pogingen in 't werk gesteld om een gecombineerde Zeu- dings-Vereeniping tot stand te brengen, onder den naam van Gereformeerde Vereeuiging, waarvan het hoofdbestuur te Amsterdam is ge vestigd. Daarlo. In deze gemeente deden dezer dagen de rijksambtenaren onderzoek bij een landbouwer, die vermoed werd te hebben gesmokkeld, maar dit ging op zoo ruwe wijze toe, dat de vrouw ontijdig van een dood kind beviel en weinige uren later zelf een lijk was. De verontwaardiging is algemeen. Wageningen. In deze 'gemeente heeft men een bezoek gehad van twee vreemdelingen, die aan onderscheidene particulieren eenige vreemde papieren van zeer twijfelachtige waarde trachtten kwijt te raken. Men waarschuwt tegen dergelijke praktijken. De ParijscJie Figaro zegt den volgenden brief in de bus aan zijn bureau gevonden te hebben. Is het niet waar, het is toch aardig bedacht. De brief luidt: Mijnheer! Wij zijn waarlyk diep te beklagen, sedert de koude zoo buitengewoon streng ge worden is. Ik zal u wel niet behoeven te zeggen, dat wij iu den winter het meest iyden en de meeste behoefte hebben. Kn juist in dat seizoen nu ontvangen wij de minste aalmoezen. D< overgroote meerderheid der voorbijgangen hebben dikke handschoenen aan, waarmede zj moeilijk uit den vestzak of de portemonnaie klein geld kunnen halen; en "bovendien houden allen, zonder onderscheid, de handen diep en onverbiddelijk ia de zakken gestoken. Deze toestand is voor .ons onduldbaar en onhoudbaar. Ik neem daarom de vrijheid te vragen: zouden de kleermakers niet in de winterjassen aan de zijde een zak kunnen maken, opzettelijk bestemd, om daarin het geld voor aalmoezen bestemd, te steken? Wij zouden dan hetgeen men ons toedenkt er bescheiden uit kunnen halen. Ik geloof dat dit een ware vooruitgang en tegelijk een wezenlijk philan thropische daad zou zyn, eene aanbevelens- waardige methode zoowel voor de armen als voor de liefdadigen. (W. g.) Pénurx, geruïneerd bedelaar. Mouschot 'is sedert een aantal jaren bezig om de warmte der zon technische voordeelen te doen verschaffenmeer bepaald om haar stoom te doen leveren. Hij heeft daartoe mid den in een trechtervormigen spiegel, die van binnen zoo goed mogelijk gepolijst was, aan de wijdste opening 2'2 meter en aan de nauwste '1 meter middellijn had, een cylinder met water geplaatst van dof zwarte wanden voorzien. In dezen trechter heeft hr de zon doen schijnen; de warmte kaatste nu van den trechter op den ketel, en maakte het water heet. Op den 8 Mei des morgens te half negen, verwarmde hij alzoo 20 liter water, in 40 minuten tijds, van 20 graden op 121 graden, waardoor hij stoom van 2 atmosfeeren drukking verkreeg. Spoedig ging de stoom tot 5 atmosfeeren druk king over; verder durfde hij niet gaan. Wed. Herv. Kerk. Beroepen: te Ba h cn Rilland, P. C. van Ooster zee, te Heino. Weesp, T, H. Gmmpré Molièrete Zalk. Batenburg, G. J. Prillevitz, te Nieuwpoort. Noordwijkorhout, J. N. van der Hoeve, te Groesbeek. Willige Laitgemk, K. W. ilulsteijn, te Vreeswijk. 's Iteer-HendrikskindercnVollenhove en Oostknpelle, J. van den Bergen, cand. Seherpenisse, Ormel, te St. Maartensdijk. Dusscn, D. Niessen, te Wijk. Nieinvstadskonaal. A. W. L. Planten, te Purmerland. 's Grevelduin Knpelle, P. Dectinan, te Nijkerk o./d. Veluwe. Bedankt: voor Axel, J. Brummelkamp, te Vcenen- danl. Koudekerk, P. D. Schouw Samlvoort, te Lei derdorp. Oostkapelie, E. Janzen, te Vroomshoop. DomburgC. J. L, Ruysch van D achteren te Lage Zwaluwe. Stads-Kannal, A. van de Water, te Meerkerk. Steenwijkerwold, J. F. Kijiï Boerma, te Lelleus. Poortvliet, Wieder,' te Mijnsheerenland. St. Antoniepolder, H. van der Roeven, cand Aangenomen: naar MiddelharnisJ. II. Antink, te Geldermalsem. Woudenberg, L, II. T. Creutzberg, te Zeist. De lieer J. Troste heeft den 5 dezer zijn 20jarig jnbilé als predikant te Oudemirdum gevierd, Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Wildervank en Veendam, P. van Wijk, cand. Chr. Ger. Kerk Reroepen: te Grand Rapids (Ver. Staten) II. Vissinli, te Leeuwarden (voor de 3e maal). Roomsch-Katbolieke Kerk. Door den Bisschop van Breda is benoemd tot pas toor der nieuw opgerichte parochie, genaamd «Womvscho plantaadje", onder de gemeente Wouw, de heer T. J. Ketelaars, thans kapelaan te Beek. Israölietisehe Kerk. Door den Koning is aan de Israëlitische gemeente te Uden een rijkssubsidie verleend van f 800 voor den bouw eener nieuwe kerk. B U R G E R L IJ K E S T'A N D. Geboren: 14 Januari. Maria Josephina, dochter van J.-Hilker en W. M. Geul, Kethel- straat.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2