stelling te Philadelphia zal inzenden. Z. M. keert mg denzelfden middag in de residentie terug. i Men schrijft uit Nizza, van 18 Januari: De muziek- en andere feesten volgen hier elkander op en men herinnert zich sedert lang niet zulk een toevloed van bezoekers. De car navalfeesten zijn in de eerste dagen des jaars officieel begonnen, en beloven zeer luisterrijk te zullen zijn. Het groot bal van het seizoen, dat tegen den 1 Februari bepaald was, is tot den '16 dier maaitd uitgesteld. Men verzekert dat dit besluit door den. «eerde" inzonderheid genomen is met het oog op den gezondheids toestand ,ivan H. M. de Koningin der Neder landen, daar men de hoop niet wil opgeven H. M. bij dat feest tegenwoordig te zien. Eergisteren avond trad voor ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" als spreker op de heer R. Brouwer van Zaan dam. Als onderwerp had spreker gekozen »de Hollandsche Spectator van Justus van Effen." Na eene voorafgaande korte levensbeschrijving van dien schrijver, stelde spreker zijne toe hoorders met menig stukje uit genoemden Spectator in kennis, waardoor hij, zoo om de beschouwing daarvan als om de aangename wijze van voordracht, aan het vrij talrijk op gekomen publiek een recht aaugenamen avond verschafte. De Minister van Financiën verwittigt be langhebbenden dat de verzending der brieven malen mar Nederlandsch-Indie, langs den weg van Napels, en verder met de stoomschepen van de maatschappij Nederlandin 't vervolg des Maandags in plaats van des Zondags om de vier weken zal plaats vinden. De eerstvolgende verzending langs den hier boven bedoelden weg en verder met het stoom schip Voorioaarts geschiedt alzoo op Maandag den 31 Januari a. s.doot* middel van de op de volgende uren vertrekkende spoortreinen uit Amsterdam 7 's morgens; Rotterdam 6.25 'sGravenhage 6.15 3> Omtrent de voorwaarden van verzending worden de belanghebbenden ^herinnerd aan de daaromtrent in de St.-Ct. vamtlen2 November jl.no. 258, geplaatste aankondiging. Aangezien de Amerikaansche kabelmaat schappijen verklaard hebben, de met 4 Jan. jl. algemeen ingevoerde verkeersbepalingen niet te kunnen aannemen, geschiedt, in het tele grafisch verkeer met en over Noord-Amerika, de woordentelling voor den afstand tot Lon den cf Brest, volgens de bepalingen van het Petersburger verdrag, voor den verderen weg volgens de vroeger geldende regelen. Om voor één woord te worden geteldmag een woord voor het eerste gedeelte van den weg niet meer dan tien lettersvoor liet tweede gedeelte niet meer dan zevenletter grepen be vatten. (St.-Ct.) Het Stsll. no. 8 bevat het besluit van den 11 Januari 1876, tot toekenning van vrij dom van den accijns voor het ruwe zout, be- noodigd voor het zuiveren van oliën, en zulks met intrekking van het Kon. besl. van 20 Augustus 1872 Stilno. 86); het Stil. no. 9 het besl. van den 11 Januari '1876, houdende vaststelling van eenige bepaliugen betrekkelijk de voor zeeschepen op het kanaal van Neuzen verschuldigde kauaalgelden. Men verneemt, dat de directie van den ontworpen spoorweg RotterdamHouten etc. uithoofde van technische bezwaren afziet van de concessie der zijlaan OudewaterDordrecht, maar daarentegen concessie za! aanvragen voor een zijlaan DordrechtOouda. Reeds zijn jl. Maandag door den ingenieur de Masy Dabij het Bergstoepsehe pontveer de noodige metingen enz. op de Lek gedaan. Yan den ambtenaar W. P. Groeneveldt, belast met eene zending naar China in het belang der emigratie van Ghineesche werkiieden naar Atsjin, is het telegrafisch bericht ont vangen, dat aan de Britsche autoriteiten te Hongkong door het opperbestuur bevelen zijn gezonden om bedoelde emigratie toe te laten, en dat hij mitsdien zijn pogingen om den stroom van Chineesche emigranten uaar Atsjin te leiden onverwijld zoude hervatten. Door den gouverneur van Celebes en On- derhoorigheden is, onder dagteekening van 10 dezer, een telegram verzonden van den vol genden inhoud: «Tot en met heden bleef de rust op geheel Celebes ongestoord, liet schieten op onze «patrouilles heeft opgehouden. De controleur van Pangkadjene rapporteert, dat bij hem het «bericht is ontvangen, dat Kraëng Bonte-Bonto zijne zonen heeft bijeengeroepen om over zijne onderwerping te raadplegen. In de Köln. Ztg. wordt geklaagd over het met 10 cents en dus onvoldoende frankeeren van brieven, uit Nederland naar Duitschland verzonden. Het schijnt dus niet overbodig nogmaals en telkens te herhalen, dat sedert 1 Jan. het port naar Duitschland 12'/, cent is, evenals naar Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Turkije, Italië, enz. enz. De heer Jerome Wenmaekers .te Brussel heeft een adres bij de Regeering ingezonden, waarin hij aanbiedt de geheele Zuiderzee droog te maken in '16 of 20 jaren voor de subsidie van 20 millioen en afstand van de droog te maken gronden. Hij beweert «zekere manier van werken" te kennen, die alle waterwerken, tot heden bekend, in hooge mate overtreffen zal, en is ook bereid met de Regeering in onderhandeling te treden en zijn denkbeelden tegen belooning bekend te maken. Wij vernemen met genoegendat de commissie van beoordeelingbenoemd door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouwvoor eenige dagen uitspraak deed omtrent de beantwoording der «prijsvraag over de kaasbereidiug." De prijsde gouden medaille der Maatschappij en f 275, is toege kend aan een met veei zorg bewerkt, zeer uitgebreid stuk, ingezonden onder het motto Prediker X vers la. Bij de opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn dr. P. J. Ilollmann, te Edam. (Landb. Ct.) De commissie die zich beiast heeft met het ontvangen van bijdragenten behoeve der weduwe met 7 kinderenvan den onlangs op treurige wijze omgekomen heer J. de Gruyter, leeraar in de gymnastiek te Kampen, heeft tot dusver een som van f 6279,34 ontvangen. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Herv. gemeente te Sneek komt o. a. voor de heer J. G. Verhoeff, predikant bij die gemeente te Maassluis. Te Balloo, Raskwert en Tinailinge, in de prov. Groningen, bestaat de oude gewoonte om 't Paasch-, 't Pinkster- en 't Kerstfeest ieder drie dagen lang te vieren. De land bouwers, die dit lastig vinden, willen den derdon dag als feestdag afschaffenmaar do dienstboden zijn daar niet mede gediend. Er gaat nu onder hen een lijst rond, waarvan de onderteekenaars zich verbinden om geen dienst te nemen bij een boer, die eischt, dat op de derde feestdagen gewerkt zal worden, leder stort een rijksdaalder, dien hij verbeurt, als hij de verbintenis niet nakomt. In plaats daar van zegt de berichtgever vau de Veend. Ct. krijgt hijeen pak slaag. Teiwijl Multapatior, zegt de Amst. Ct., zijn best doet, om den kroeghouders minder aftrek te bezorgen, staan ook die hoeren niet stil en wij vreezen, dat wat '/ij uitdenken, om telkens meer klanten te lokken en altijd meer te tappen van het verderfelijke vocht, oneindig krachtiger uitwerking heeft, dan hetgeen de wel wat in nevelen gehulde Multapatiors-bond althans tot dusver heeft uitgericht. Zoo meldt genoemd blad dat te Amsterdam een kroeg houder, die zijn tijd volkomen begrijpt en heeft opgemerkt, dat de mensch tegenwoordig door niets zoo gemakkelijk wordt verleid en gelokt als door loterij, de staatsloterij in den arm heeft genomen, en zie hier op welke vernuftige wijze: De man heeft 21,000 genommerde briefjes laten drukken, even veel dus als in de staatsloterij bestaan, en geeft aan iedereen, die een borrel bij hem komt drinken zulk een briefje. De houder nu van dat nommer, het welk overeenkomt met het nommer, waarop in de staatsloterij de f 20,000 valt, krijgt een pendule. De 21,000 nommers ver tegenwoordigende 21,000 borrelsverdwij nen, naar men ons mededeelt op magische wijze, en zelfs moeten vrouwen, die anders nooit in tapperijen komen en er ook hare mannen met energie buiten houden, niet be stand zijn tegen de verleiding, die zich aan haar opdringt in den vorm van een staande klok, welke hare woning zoo goed zou sieren. "Brtelle. De Groningen is verloren. Het schip zit vol water en reeds wordt het door de strandjutters als goede prijs beschouwd. Groningen. Uit deze gemeente zullen naar de tentoonstelling te Philadelphia door den heer L. Deutgen worden gezonden eene nieuwe soort van schrijfborden en leien van papier, dat hij met eene door hemzelven gemaakte machine vervaardigt. Die borden en leien zijn dof zwart en hebben dit voor, dat zij niet lijden door hitte, droogte en vochtigheid. Zij kosten f 7 de vierkante meter. In de vergadering van het depart Groningen van de Maatschappij van Nijverheid werd geconstateerd, dat de heer Deutgen een onschatbaren dienst aan het on derwijs in school en huis heeft bewezen door deze uitvinding. Veendiun. De zeevaartkundige school telt thans 70 leerlingen, van welke er 60 zija boven de 18 jaren. Na afloop van den cursus zullen 30 leerlingen aan bet examen deel nemen. Hattem. De gemeenteraad heeft de honden belasting verhoogd, doch tevens het bedrag voor de wijfjeshonden op de helft vastgesteld van dat voor de mannetjes. Men meent daar dat een grooter aantal wijfjeshonden een middel oplevert om hondsdolheid te voorkomen. Apeldoorn. Alhier is in het geboorte register een meisje ingeschreven in Mei 1857, terwijl het werkelijk een jongen was. Dit is gebleken bij zijn aangifte voor de nationale militie. Utrecht. De diaconie der Ned. Herv. gemeente alhier kwam dezer dagen in 't bezit van een aanzienlijk legaat. Eerst bepaald op f 25,000, is het door rente sinds opgeloopcu tot f "120,000. De erflaatster had dat bedrag bestemd tot een reservefonds, zoo één der familieleden dit mocht behoevenmet de admi nistratie was belast het oudste mannelijk lid, zonder dat deze tot rekenschap van beheer verplicht was. Zij. die huwden, verlored alle aanspraak. De laatste rechthebbende nu stond haar rechten af aan genoemde diaconie. Volgens testament is genoemde som bestemd voor «klee- ding en ligging", terwijl het coilege van hoeren diakenen gehouden is jaarlijks de overledene te gedenken, waartoe hun moet worden verstrekt f 150, en waarbij gebruik moet worden gemaakt van een gouden beker ecu familiestuk eveneens aan de diaconie afgestaan. (St.) Tilburg. Bij de aangifte ter inschrijving voor de nationale militie zijn drie jongelingen verschenendie een ieders aandacht trokken. Een had namelijk een lengte van 1.85 meter, de tweede daarentegen was slechts 1.22 groot en de derde, die er ais een flink gezet jongetje van 6 of 7 jaar uitzag, was niet lioogor dan 1.20. -

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2