A". 1876. Maandatg 24 Januari. ïersclijji Japlijls, itpzairf Dinsdag. BnitentanSsche Btricltei TTtiienlaiiiscte Bericlt'en. 3820. m a- D e r t i g s t e Jaargang. en en E. 00 en nd ïd. jLBOSNBMENTSl'Rin., per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheels Rijk - 2.50. Afzonderlijke notmners- 0.10. BDRMC; MARKT, 184. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. f FlliSKBlïK. In de den 20 dezer gehouden vergadering der peimanente commissie heeft de heer Tirard, en niet Picard zooals wij gisteren meldden, den minister over zijne circulaire aangaande 'de drukpers en over de pressie, welke de prefecten op de kiezers uitoefeoden geïnterpel leerd. De minister heeft daarop geantwoord, dat hij volstrekt niet in eenige discussie wilde freden over gebeurtenissen, de verkiezing betref fende, daar bij op de discussie, die bij de verificatie der geloofsbrieven kon plaatsgrijpen, niet wilde vboruitloopen. Hij zeide ook, dat hij evenals Dufatire dacht over de uitlegging van de wet op de drukpers, namelijk dat die wet den prefecten het recht iaat, autorisatie tot het rondventen te geven of te ontnemen. Mocht soms de linkerzijde deze verklaring niet genoegzaam achten, dan moesten de recht banken maar beslissen. Het incident was hiermede in zooverre afge- loopen, dat de linkerzijde zich vergenoegde met protest tegen dit antwoord aan te teekenen. DUITSCHLAJND. Keiier Wilhelm heeft den werktuigkundige Fuchs, te Bernburg, die een zoodanig uurwerk vervaardigd en in bezit heeft als dat, hetwelk door de jongste ramp te Bremerhaven zulk eeoe treurige vermaardheid heeft bekomen, per depêche naar de hoofdstad doen ontbieden, om aan Z. M. het inwendig samenstel van dat uurwerk persoonlijk uit te leggen. De 1tolm. Zeit. van 21 dezer bevat eene depêche uit Parijs, luidens welke, na de prin- cipiele ofschoon voorwaardelijke toestemming van Engeland, graaf Antlrassy's voorstellen thans aan Turkije officieel zullen medegedeeld worden, en wel in dier voege, dat Oostenrijk die vooistellen schriftelijk zal overhandigen, terwijl de andere mogendheden deze monde ling zullen ondersteunen. Andere bladen daarentegen berichten dat Engeland de voorstellen van Andrassy onvoor waardelijk heeft aangenomen. TURKIJE. Ais een nieuw bewijs van den grooten finan- cieelen nood, waarin de Porie tliaus verkeert, wordt uit Konstantinopel gemeld, dat bij den aanvang van het nu daar gevierd wordend Kurban-Beiram-feest, waarbij gewoonlijk aan de militairen een gedeelte van hunne nog achterstallige soldij wordt voldaan, de man schappen en mindere officieren niet meer dan ëéuc maand soldij hebben ontvangen. De offi cieren, die den rang van majoor of hooger bekleedden, ofschoon zij hunne achterstallige soldij van negen maanden hadden te vorderen, .kregen niets. HUSIASD. 31. Dinsdag heeft te St. Petersburg de ge wone jaarlijksche zegening van de Neva plaats gehadwelke plechtigheid ook door den Keizer werd bijgewoond. Uit Khokand zijn omtrent de expeditie gun stige berichten ontvangen. Odessa is vier dagen ingesnéeuwd geweest. OOSTEKR1JK. De leden, van al de afdeelingen uit het Hoogerhuis van den .Rijksraad te Ween en, hebben den 18 dezer -eene bijeenkomst gehou den, waarin, met eenparige stemmen, is be sloten, de regeering in bare onderhandelingen met Hongarije te steunen. Zitting van Vrijdag 21 Januari. De kredietwet voor oorlog heeft' tot korte discussie aanleiding gegeven', vooral over het brengen daarop van een post tot verdere vol tooiing van het vestingstelsel, zonder dat daar voor een afzonderlijke kredietwet was ingediend en ook wegens bet uittrekken van uitgaven die minder eonder gewone kunnen worden ge rekend. De Minister van Justitie heeft, als'tijdelijk Voorzitter van den Ministerraadde sprekers beantwoord en ontkend, dat hier een infor maliteit zou bestaan. Er was "bovendien geen mogelijkheid om voor 1 Januari nog eene kredietwet voor de vestingbegrooting iu te dienen. Overigens betreffen de uitgaven voor vestingen geen andere, dan tot voortzetting der reeds toegestemde en aangevangen werken gegrond op aannemings-contracten. De kredietwet is daarop aangenomen met '18 tegen 4 stemmen. Evenzoo de begrooting voor Suriname met 19 tegen 1 stem. na eene korte woordenwisseling over den toestand van Suriname en de middelen tot herstel. De minister zag deze belangstelling met genoegen en hoopte dat hij, naar aanleiding daarvan, zal kunnen rekenen op ondersteuning, wan neer bij voorstellen zal doen tot bevordering der immigratie en verbetei ing van den toestand van Suriname. De discussie over het hoofdstuk Koloniën is vervolgens aangevangen. Dit hoofdstuk gaf aan leiding tot oen debat tusschen de heeren Ilartsen en den Minister. Eerstgenoemde is getreden in een uitvoerige retrospectieve beschouwing over het bestuur van Java en den actüeelen toestand van malaise en onveiligheid. Hij meende dat, wat in de laatste jaren ouder de vaan der liberale koloniale politiek Lot stand gebracht was, liet beoogde doel niet heeft bereikt. Uit gaande van het beginsel van solidariteit der opvolgende Ministers, en schokken of reactie nadeeüg achtende, wil hij alleen gematigdheid en voorzichtigheid in de uitvoering, eeue her stellende politiek met inachtneming der belangen van de inlandsche bevolking. De Minister waardeerde het gesprokene en de welwillende onzijdigheid van den heer Hartsen en anderen, nu de groote strijd op koloniaal gebied, volgens vroegere eigen ver klaring van den heer Hartsen, afgestreden'is. Indie heeft geen grooter behoefte dan aan rus tige consolidatie der eenmaal ingevoerde be ginselenvooral in deze oogenblskken. De Minister refereerde zich omtrent de uitvoering dier beginselen aan zijne verklaring in de andere Kamer en aan zijne adhaesie aan de redevoering van den heer Mackay tot kenschetsing der koloniale politiek dezer regeering. Hij wees ook op de vele maatregelen die bereids genomen zijn in het belang van de inlandsche bevo'king en de ontwikkeling van Java, de bevordering van het onderwijs, de verbetering der communi catiemiddelen, enz. Hü hoopt 'ook op den steun van den heer Hartsen en anderen. Mocht hem deze ontvallen en hij alléén gesteund worden door de uiterste liberale koloniale richting, dan zal niemand verwachten, dat hij op zijne plaats als Minister zou blij ven. Hoofdstuk Koloniën is ten slotte aangenomen met 19 tegen 1 stem. Het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven is met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is op reces gescheiden. SCHIEDAM, 22 Januari 1870. Bij Koninklijk besluit zijn tot voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheiden militieraden voor de lichting der nationale militie van 1876 benoemd, o.a, in het 2de militie district tot voorzitter II. de Bie, lid der Provinciale Statentot zijn plaats vervanger mr. A. M. de Cock, lid der Prov. Staten; tot lid W. A. van der Wens, lid van den Gemeenteraad van Rotterdam; tot zijn plaatsvervanger P. Overgaauw, lid van den gemeenteraad van Rotterdam. De Gemeenteraad alhier heeft jl. Donderdag zijne eerste zitting gedurende dit jaar gehouden. Er waren '12 leden tegenwoordig. Afwezig, met kennisgeving, de heer J. B. Nolel; zonder keunis- geving, de heeren ICerdel, J. L. J. Jansen, J. A, Nuiet Wz.. en Zoetmulder. 1. De Voorzitter opent de vergadering met de volgende aanspraak Mijne Heeren! Ofschoon reeds eenige dagen z.ijn verloopen, sedert do intrede van den nieuwen tijdkring: de tegen- wooidige zitting toch, kon, bij genus van zaken ter behandeling, niet vioegor vvoi den saAmgcroepen, wil ik, naar het bestaande gebruik, van deze plaats, in onze eeiste vei geile ring van het jaar, vóór den aanvang der gewone werkzaamheden, mijn heilgroet biengon aan U en nar. onze mede-ingezetenenén, met dien heil- gioet, mijn beste vvenschen uiten voor den bloei en de welvaart van deze stad. Terwijl ik mij kwijt van die aangename tank, mag ik niet verzuimen, om en zulksfbij vernieuwing mijn dank te betuigen, voor de belangstelling die ik van U en van onze stndgonooton in liet algemeen, ook op dezen eersten Januari, weder in mime mate ondci- vonden heb.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1