1. Biitenlanilstke Bericlten. BiMeilaiisclie BerlciUB. An. 1876. Donderdag 27 Januari JW. 3822. m 1) ertigste Jaargang. 31- te COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. ntBSADi HARKT, E, 124. Advertentieprijs vanl10 gewone regels1,00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ten F R A N K R IJ K. Blijkens de laatste berichten uit de provin ciën kan men nu het aantal departementen, in welke republikeinsch-gezinde gedelegeerden zijn gekozen, veilig op 46 rekenen, en zouden hier gerust nog een lOtal andere departementen bijgevoegd kunnen worden, waarin de krachten ongeveer gelijk staan en misschien bij eene herstemming de republikeinen de zege zouden behalen. Wanneer men nu hierbij voegt de 75 reeds door de Kamer benoemde onafzetbare senatoren, dan komt men tot deze slotsom aangaande de samenstelling van den toekom- stigen senaat. Hij zal een gematigd eenigszins republikeinsch-gekleurd karakter hebben en ijgevolg weinig voornemens zijn de politiek, welke de heer Buffet met alle kracht voorstaat en tracht te verbreiden, goecl te keuren. a •len den de ;en. aid- ier- ling de Zalf len. sten Het SPANJE. schijnt dat Castclar toch te Barcelona gekozen is als lid der Cortes. Althans een tele grafisch bericht van daar meldt het. De kan didaat der Sagasta-party had zich terugge trokken. De verkiezingen voor de Cortes zijn afge- loopen. Het resultaat daarvan is: Onder de 406 gekozen afgevaardigden bevinden zich 36 agastisten, '10 clericalen, 1 kanlonalist, '1 ge matigd republikein, met name Castelar; al de anderen zijn ministerieelen. Tot den Koning is een adres gericht, om aan te dringen op de invoering van den Katholieken godsdienst als eenige godsdienst in Spanje. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt het iyolgende medegedeeld: Lorna heeft zijne voor- jvaarlschc beweging begonnen en zich, zonder verzet te ondervinden, meester gemaakt van eenige plaatsen, vroeger door de Carlisten be zet; de Carlisten trokken zich terug in de loop graven van Berrow en Monte Celadilla, waar 'tete |ij veel te lijden hadden van het vuur der veD' ïgstroepen. Ook generaal Quesada meldt, v pt hij zich heeft meester gemaakt van de !veu loopgraven bij Subijana en Morillas, na ze vier ur te hebben beschoten. De regeeringstroepen ileveu de veroverde posities bezetten en liet [elujnt dat deze bewegingen het voorspel zijn fan belangrijke manoeuvres. .85, J aijico t EN GELALD, eren Uit het jongst bij de admiraliteit alhier uit lam, Pcnang ontvangen telegram blijkt o. a. nog, i, tl jat, in het laatst geleverd en beslissend ge- 'i, er; recht door de Britsch-Indische troepen tegen le in jet oproerig hoofd Ismaïl, ook zijn gesneuveld - ®djah Kadda en Peddak Indut, de eigenlijke goordenaar van mr. Birch, Britsch vice-consul p Perak. IDe Standard verneemt uit Weenen van ga 24 dezer, dat geruchten melden, dat Vorst tan- heid Milan zich gereed maakt om afstand van den troon te doenhij erkent vruchteloos Rusland geld gevraagd te hebben en dat het onmogelijk is op de helft der troepen en de meerderheid van het land te kunnen staat maken. De Schupstchina is ten gunste vap Nicolaas van Montenegro en Prins Karageorgiewitsch. Een jammerlijk spoorweg-ongeluk had Vrijdag-avond op den Northern-spoonweg nabij Abbot's Ripton plaats. Gedurende een sneeuw storm kwam de sneltrein naar'Schotland in aanraking met een kolentrein, en liep daardoor op de zijlijn, juist toen langs deze de sneltrein naar Londen aankwam. De botsing tusschen de beide treinen was verschrikkelijk. De voorste rijtuigen van den sneltrein naar Schotland werden totaal verbrijzeld. Elf personen werden op de plaats gedood, en vele andere ernstig gewond. In den sneltrein was ook graaf Schouwaioff, de Russische gezant aan 'tBrit- sche Hof. Deze is er ongedeerd afgekomen. 1) I T S C II L A N D, De Rijksdag te Berlijn heeft den 24 dezer den zoogenaamden Duchesne-paragraaf van het ont werp, strekkende tot wijziging van het straf wetboek, bij tweede lezing, met 141 tegeu 133 stemmen, in een gewijzigden vorm aange nomen. Die wijziging stemt echter in hoofd zaak met het voorstel der commissie van het Iluis overeen, doch is ten opzichte van de over treding uog meer gepreciseerd. Voornoemde paragiaaf betreft namelijk het strafbaarstellen van een ieder, die een ander tot het begaan van of tot deelneming aan eeu misdrijt aanzet, en we! met eene gevangenisstraf voor den tijd van minstens drie maanden, of eene geldboete van '100 tot 1000 rijksmark. OOSTENKIJ K. De geruchten, in huiten- en binneniandsche olnden vermeld, als zouden er wijzigingen plaats hebben in liet ministerie-Auersperg, zijn geheel ongegrond. li U S 1. A N De officieuse Golos van St. Petersburg heeft den 23 dezer zijue tevredenheid te keuneu gegeven over de aansluiting der Engelsche regeering aan graaf Awlrassy's hervormings voorstellen en doel uitkomen, dat de deelneming van Engeland aan die gemeenschappelijke handeling der Europeeschc groote mogendheden niet alleen op zich zelve nuttig, maar ook volstrekt noodzakelijk is, om den algemeeuen vrede te verzekeren en te bevestigen. AMERIKA. Hot Iluis van Volksvertegenwoordigers te Washington hoeft eene resolutie aangenomen, waarbij President Grant wordt verzocht, aau het Congres de antwoorden der mogendheden op de nota van Amerika betreffende Cuba mede te deelen. Waarschijnlijk zal de President weigeren hieraan te voldoen. Bij den Spaansclie gezant te Washington heeft den 23 dezer eene schitterende soiree plaats gohad. De staatssecretaris van buitenl, zaken Fish en andere ministers waren er tegen woordig. De regeering der republiek Chili in Zuid- Amerika heeft aan de vrouwen dezelfde politieke rechten toegekend, welke de mannen bezitten, SCHIEDAM, 26 Januari 1876. De Minister van Oorlog ad interim heeft, na overleg met den Minister van Koloniën, bepaalddat, te rekenen van den 1 Februari a. s. am een voorloopig voor den kolonialen militairen dienst aangenomen rekruut, geen voorschot op handgeld tot een bedrag van meer dan f 20 zal mogen worden verstrekt. In het Staatsblad no. 6 is opgenomen het Kon. besluit van 5 Jan. 1876, houdende vaststelling van een gewijzigd reglement van politie voor de scheepvaart langs de rivier liet Scheur en den nieuwen Waterweg door den Hoek van Holland tot in zee, en zulks met intrekking van het Kon. besluit van 24 Decem ber 1874. liet Wageningsch Weekblad, zooals men weet een der organen van de anti-revolutionaire richting, geeft eenige cijfers ten bewijze dat de toestand onzer financiën op dit oogeublik alleszins gunstig mag worden genoemd, en voegt daaraan de volgende opmerking toe: sliet is bekend, dat het inzonderheid liberale Ministers waren, die indertijd de kapitale her vormingen in ons financiewezen hebben door gedreven. De oppositie, toen in de pers vooral vertegenwoordigd door 't Jlaagsch Dagblad hield jeremiades op jeremiades, 't Zou nooit goed gaan; we stonden aan den vooravond van een rijksbankroet, enz. Wij voor ons haalden bij 't lezen daarvan de schouders op en waren Thorbecke voor wat hij deed dankbaar, ia de overtuiging dat, indien door zijn hervormingen ook al eeu tekort mocht ontstaan, op een andere en betere wijze dan door 't heffen van ver ouderde belastingen in de behoeften zou worden voorzien. Gelukkig is ook dit niet noodig ge weest. Hot bevorderen van den vrijen, onbe- lemmerdeu handel en 't ongestoord verkeer hoeft de gehoopte resultn'eu niet alleen opgeleverd, maar de verwachting verre ovci troffen. En nemen we nu daarbij in aanmerking, dat, indien de liberalen die hervormingen niet hadden door gezet, de conservatieven zc ons niet of veel later zouden bezorgd hebbendan eisclit de plicht der eerlijkheid en dankbaarheid den libe ralen daarvoor de verschuldigde eer toe te brengen. Want hoewel op een ander standpunt staande dan de partij van den z.g. vooruitgang en met haar grondbeginsel totaal oneens, zoo is het toch ontegensprekelijk, dat we nog in tal van zaken zeer achterlijk zouden zijn, had zij niet gednau wat ze deed."

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1