jp. 1876. Zaterdag 29 Januari .M 3824 BilteilaidiGle Berichte». BjjiBiMsoti Benutten. D ertig-ste Jaarg-ang. COURANT. .bonnesientsprijs, per kwartaal1. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. ifzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU: MARKT, E, 121. Advertentieprijs: van I10 gewone rogels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K R IJ K. De tweede bijeenkomst van de gekozen ge lelegeerden voor liet Seine-depatemeut heeft len 25 dezer plaats gehad, ongelukkiglijk echter ronder goed gevolg. De onderhandelingen zijn liet verder gevorderd dan ze reeds Zondag 11. waren. De vorming van een kandidatenlijst in 'en verzoenenden geest is afgestuit op de on enigheid die er over de kwestie van de imnestie ontstaan is tusschen de intransigenten de gekozenen uit het linker-centrum. Er uilen dus nu verschillende lijsten opgemaakt YiH'den. De heer Gambetta heeft toen de hoop kennen gegeven, dat de hecren Victor Hugo si Louis Blanc dadelijk zouden slagen en dat Ie overige kandidaten bij eene herstemming de neerderheid zouden verkrijgen. De Bonapartistische partij is in 't minst liet ontmoedigd, niettegenstaande de slagen die laar getroffen hebben. Het schijnen lieden van aitiatief te zijn en die veel hulpbronnen hebben, lank zij den steun van Buffet, waarop ze weten lat ze kunnen rekenen. Zij hebben thans te 'arijs een centraal verkieziugs-coinité opgericht, waaraan zij den naam vansNationaal couser- atief Comité" hebben gegeven, en dat den ïeer .Matthieu-üoKus tot voorzitter heeft. IJet gtvaardigeu van een manifest aan de kiezers .oor den Seuaat en de Kamer van A fgcvaar den is het eerste werk van dit comité ge weest. E J' (i E L A X 1). De inzameling van gelden, die te Londen oor de schipbreukelingen van het stoomschip Deutschland heeft plaats gehad, heeft eene som an ruim 625 p. st. of 7500 gl. Nederl. opge- iracht. Die gelden, evenals een aantal kleeding- tukken enz., zijn onder hen te Southampton, vóór hun vertrek per Salter naar New-York, d. verdeeld geworden. ip se* Is» re- ig" ,te. lid. ch- ea en. De JPall Mall Gazette deelt eene depêche lit Berlijn mede, luidens welke de door insur- ;enten in de Ilerzegowina eene proclamatie is erspreid, waarin do Oostenrijkselie hervor- ningsvoorstellen voor onaannemelijk worden i'erklaard. - Men leest in the Times: »Er is een ge- ucht in omloop, dat de Spaansche regeering 100,000 p. st. heeft geleend van een syndicaat :a wel tegen een rente vau dl pCt. Dit zou joedkoop wezen, indien de regecring contan ten voor de geheele som ontving. Maar men tegt, dat zij slechts 60 pCt. ontvangt in geld en het restant in vervallen coupons der ge consolideerde schuld, die het bankierssyndicaat joedkoop op de open markt gekocht lieert, maar welke de ongelukkige regeering a pari moet overnemen. Dit is naar wij gelooven, te Madrid de gewone methode van geld te krijgen, en krachtens die methode moeten de verplich tingen van Spanje op een ongeëvenaarde wijze Loenemen." Naar uit de Saturday Review blijkt, is de werkstaking te Erith van veel meer betee- kenis dan aanvankelijk hier werd voorgesteld. Zij toch schijnt aanleiding te hebben gegeven tot eene algemeene agitatie, onder de arbeiders- vereenigingen. Men weet, aanleiding tot deze werkstaking gaf de weigering der patroonsom hunne werklieden langer per stuk te betalen terwijl nog niet lang geleden hier en elders juist het op stuk werken voor het eenige radi cale middel gold, om don arbeid naar ver dienste te beloonen. De bezwaren, die thans tegen het werken op stuk worden ingebracht, zijn o. a. dat dit den werkman al te ijverig maakt; hij werkt namelijk te veel en te lang en verwaarloost daardoor de zedelijke belangen van zichzelven en van zijn gezin. Hij werkt maar oin veel geld te verdienen, en denkt noch om de opvoeding zijner kinderen noch om zijne gezondheid. Een ander zegt weer, dat de stukwerker slechts let op de quantiteit, niet op de kwaliteit van zijn-werk, zoodat hij ten slotte toch luim betaald wordt voor min der deugdelijk werk. De Saturday Review maakt terecht de op merking, dat deze werkstakiug niet alleen eene kwestie van loonberekening tusschen patroon en werkman is, maar wel degelijk eene kwestie, die hot gioote publiek, de verin uikeis betreft. S r A N J E. Generaal Moriones schijnt zijne beweging ia Guipuzcoa, om San-Sebastian te ontzetten, alsmede de overige door de Carlistische benden nauw ingesloten plaatseuaangevangen te hebben. Zijne grootste krachten heeft hij aan dsn kant van Ovarzun opgesteld. De Madridsche correspondent van do Independence deelt mede,, dat aldaar de komst van twee Amsterdamsche bankiers wordt ver wacht, die uit naam van een consortium aan de regeering een uitgewerkt plan zullen aan bieden tot regeling van de openbare schuld. Zij zuilen gernimen tijd vóór de opening der Cortes zich te Madrid bevinden om de zaak voor te bereiden en de oplossing dezer inge wikkelde kwestie gemakkelijk te maken. De minister van liuanciön moet verklaard hebben, dat hij hen gaarne zal aaniiooren, maar dat de behandeling van een zaak vau zoo hoog be lang uitsluitend tot de bevoegdheid der Cortes behoorde, aan wier oordeel hij haar gaarne zou onderwerpen. TURKIJE. Eene dcpeche uit Bagusa behelst, dat Ali- pac'aa en Constant-ElVendi uit Konstanlinopel te Kleck zijn aangekomen. In het gebergte aan beide zijden van den weg van Bagusa naar ïrebinje hebbeu zich 3500 insurgenten verschanst. Uit Pera wordt verzekert, dat deSultau, die in het bezit is vau eene waarde van 8 millioen p. st. aan Turksche staatsschuld, zich den jongst vervallen halfjarigen coupon daar van ten volle .heeft doen uitbetalen, in plaats van, .evenals ,de andere houders van Turksche schuldbrieven, slechts de helft van dien coupon in specie te ontvangen. RUSLAJiD. Baron Stieglitz te St. Petersburg heeft aan de technische teekenschool aldaar een gift van een millioen z. r. geschonken. Keizer Alexander II heeft den baron in een eigenhandigen brief zijn dank betuigd. RENE M A R K E N. liet Landhuis heeft het wetsontwerp, hou dende bepalingen ter voorkoming van den aankoop van onzeewaardige, vreemde schepen, eenparig aangenomen. In het Volkshuis heeft de afgevaardigde Wi other een wetsontwerp ingediend, strekkende tot geheele afschaffing der zoutbelasting. OOSTENRIJ K. Keizer Frans Jozef heeft den wijbisschop Kutschker, in de plaats van den kortelings overleden kardinaal Bauscher, tot aartsbisschop van AVcenen benoemd. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt bericht, dat er tegen het leven vau den president van den ministerraad een aansiag is gepleegd door een ambtenaar die, wegens verspilling van gelden, was afgezet en welken de piesideut niet weder in functie wilde doen treden. De president is licht ge wond en de schuldige gearresteerd. SCHIEDAM, 2S Januari 187C. Z K. II. Prins Frcderik heeft eeii som van f300 doen toekomen aan dr. Cohen Stuart, te Utrecht, ten behoeve der Ilolland Memorial Church, te New-York. In een talrijk bezochte vergadering van de vereeuiging Paulus trad gisteien avond dr. I. Uooykaas van Rotterdam als spreker op. Zijne rede bepaalde de hoorders bij liet ascetisme of die richting in den godsdienst, die het zede lijk leven zoekt te verhoogen door onderdruk king van de zinnelijke natuur. Moest spreker in zijn geschiedkundig overzicht op menig ziekelijk verschijnsel wijzen, de onloochenbare waarde van het beginseldat aan het ascetisme ten grondslag ligt, kwam daarbij niet minder tot haar recht, liet slot der belangrijke lezing was een krachtige waarschuwing tegen genot zucht en een ernstige aansporing tot zelfbe- heersching, zonder welke geen ware vrijheid bestaanbaar is. De loting voor de .nationale militie zal dit jaar plaats hebbeu voor Overschie, Scliie- broekBerkel en Rodenrijs, Bergschenhoek en Hillegersberg den 49 Febr.; voor Delfshaveneu Kethel en Spaland deu 22 Febr. Het staatsblad no. 18 behelst de wet van

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1