Seiemit Bericlitea. den 19 Januari 1876, houdende vaststelling der begiooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1876;no. 21 de wet van den 20 Januari '1876, houdende vast stelling van het tweede hoofdstuk derstaatsbe- grooting voor hot dienstjaar 1876. Blijkens een spaarbank-statistiek, door den heer mr. G. A. Fokker in het jongste Decembernommer van de Economist gepiaatst, waren iu 1872 in Nederland 259 spaarbanken (de bijbanken daaronder begrepen), waarvan 52 hoofd- en 2 bijbanken door gemeentebe sturen of bijzondere vereenigingen zijn opge richt of beheerd geworden en de overige tot de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen be hoorden. In '1872 werden 8 spaarbanken opgericht, zijnde in vergelijking met het vorige jaar een aanwinst van S'-'a pCt.voorwaar een zeer geringe vooruitgang zegt de schrijver bij zoo groote behoefte, 't Is immers een feit dat op iedere 25 gemeenten van ons land nog niet voluit 6 spaarbanken worden aangetroffen, dat derhalve in 872 van de 1131 gemeenten des rijks eene spaarbank, of wat daarmede gelijk staat, gemist wordt. Onder deze 872 ge meenten zijn er 46 met eene bevolking van 5000 tot 11000 inwoners, te zamen bijna 300,000 zielen'tellende." Gemiddeld geeft het aantal van 259 spaar banken één bank op de '14,100 zielen van de bevolking des rijks. De cijfers loopen echter geweldig uiteen. In Groningen vindt men op elke 6000, in Noord-Holland op elke 11,400, in Zuid-Holland en Zeeland op elke 15,100, in Limburg op elke 225,700 één spaarbank. De spaarbanken tellen iu 't geheel 111,720 bewaargevers, gemiddeld op iedere 1000 zielen der bevolking 2,8. Hier geldt natuurlijk dezelfde opmerking omtrent liet uiteenloopen der cijfers. In alle provinciën is echtertegenover het vorige jaar, vooruitgang waar te nemen. Het te goed van al de bewaargevers ging met ongeveer '12 pCt. vooruit en beiiep bijna 15 millioen gulden, zijnde gemiddeld voor iedere bewaargever* f 134 en per ziel der bevolking f 4.06. In Limburg was dit laatste f 0.40, in Groningen f 9.60. Ingebracht werd gedurende het jaar f 5,689.500, terugbetaald f4,522,000, rneer ingebracht dan terugbetaald f 1,115,000 of f 52,500 meer dan in 1871. Het Eagll. bevat de volgende berichten uit Venezuela: Luidens officieele zoowelals volgens particuliere berichten, heerschte, op'1 December 1!., in de 21 en niet 18 Staten der republiek eene volmaakte inwendige rust. De tijding van een inval van generaal Colina, aan het hoofd van eene aanzienlijke legermacht, dezer dagen door een groot deel der Neclerlaudsche pers, op gezag van de Erw-Yorker Randehxeiltmg van 1 Januari II., medegedeeldblijkt nlzoo geheel uit de lucht gegrepen te zijn. De onjuistheid dier mededeeling bleek overigens reeds daaruit, dat de generaal, die gezegd werd op '18 No vember a. p. in den staat Maturin te zijn ge vallen, den 27 dierzeilde maand te Curasao aanwezig was en van daar, met bestemming naar St. Thomas, werd uitgezet. Ook de be wering, dat het hoofd der Venezuelaansche opstandelingen, generaal Cnüna, bij do uit voering zijner plannen tol inwendige rustver storing. in openbare of geheime verstandhouding met de Noderlandsche regeering zou bandelen, ofschoon reeds herhaaldelijk geopperd en in een der Europeesche hoofdsteden zelfs door een der Curapaosche speculanten in het openbaar uitgesprokenontnamdoor baar beleedigend karakter, aan het bericht der Ecw-Yorker Jlandelszeitung reeds allen schijn van waarheid. Door de consulaire vertegenwoordigers der Venezuelaansche republiek in Europa zal aan president Guzman Blanco eerlang worden aan geboden een ïPagina de Oro", een massief gouden blad, van zeer aanzienlijke waarde, waarop in breede trekken de grootsche werken zullen worden herdacht, gedurende een weldadig bestuur van straks vijf jaren door den generaal ontworden en tot stand gebracht, en dat eene welverdiende hulde zal bevatten aan de energie en de vastberadenheid, waarmede hij, trots herhaalde binneniandsche moeilijkheden van den meest ernstigen aard, Venezuela in dat tijdperk ware reuzenschreden op den weg des vooruitgangs heeft doen zetten. De sterkte der gewapende macht in derepubliek bedraagt, volgens de laatste officieele berichten, door ons aan El Mundo Americano ontleend, 10,000 man aan infanterie en artillerie; de nationale militie milicia national telt 78,000 man. Van La Guayra wordt bericht, dat de ver dedigingswerken, aldaar ondernomen, nagenoeg in gereedheid zijn gebracht en dat het zich in die werken bevindende geschut een kaliber van 7 a 800 ponden en eene draagkracht van 7 a 7.5 mijlen heeft. Van officieele zijde ontving het Vad. den 26 dezer een schetskaartje van Atsjin, waaruit o. a. blijkt, dat in den aanvang van December •1875 de volgende posten door ons waren be zet: Kotta Radja, benevens 1. Oedjong Kali Atjeh; 2. Radja-Bediel; 3. Tibang; 4. Moesapi; 5. Lamara Noordoost; 6. Lamara; 7. Lamara Zuidoost; 8. Langkroek Oost; 9. Mariuebenting; 10, Penajoeng; 11. Langkroek; 12. Lamprit; 13. Berouw; 14. Lemboeh Noordoost; '15. Lemboeh; 16. Rivierbenting; '17. Kotta-Alam; 18. Panditi; 19. Lampoeoek; 20. Longbattah Zuid; 21. Blang-Djoet; 22. MissigitLongbattah; 23, 24 en 25. De 3 Lohongs; 20. Lamara Oleyloe; 27. Mandarsah-poeli; 28. Kotta-petjnet; 29, Gitjiel; 30. Setoe; 31. Lamrobo; 32. Poengej-Blang-Tjoet; 33. Poe-oe; 34. Lampasei; 35. Blangoe36. Soerian37. Sinangri38. Planggahan. Curatoren der Utrechtsche Hoogeschool hebben het ouderwijs in de praktische schei kunde, door wijlen prof. van Kerckiiofi' ge geven, tijdelijk opgedragen aan den adsistent aan het scheikundig laboratoriumdr. F. W. Krecke. Nadat gedurende langen tijd aangaande de erfenis van Pieter Teijler van der Hulst niets was vernomen en sommigen van de erf genamen reeds moedeloos begonnen te worden, wordt nu de zaak, hier en daar aan den ge- zelligen haard, weer druk besproken. Men vindt nu reden te over voor den stil stand. Enkelen meenden die te ontdekken in de reis van een der erfgenamen naar Berlijn, om met Prins von Bismarck (want die behoort ook natuurlijk tot de erven) de belangen van de talrijke Duitsche erfgenamen te bespreken. Anderen weer schreven den tragen gang van de zaak toe aan de groote massa stukken, die moeten worden opgespoord en gerangschikt. Het laatste gevoelen nu wordt gezegd waar te zijn. Althansuaar van verschillende zijden verhaald wordt, waren voor het bergen der oorkonden niet minder dan 4 groote kisten noodig en zijn deze thans in het bezit van de advocaten, die de zaak voor do rechtbank te liani'jem zullen bepleiten. Men vleit zich dus met de hoop, dat 't er spoedig op los zal gaan en leeft intusschen in zoete vei wachting. Daarover is men het algemeen eens, dat, als de vordering mocht worden toegewezen het er voor de stad Haarlem maar treurig zal uitziende Meppoler erfgenamen (en er zijn er nog al eenigen), gelooven voorts en terecht, dat het vnor Meppel «een mooi ding" zal zijn, als een gedeelte van die reusachtige Haurlem- sehe kapitalen in hunne handen komen. (Gr. Ct.) Volgens den Standaard beeft een der erf genamen in de rechte- linie van Berensleyn de noodige stappen gedaan orn regenten van 't hofje van dien naam te Haarlem voorloopig te beletten uitvoering te geven aan hun plan tot verkoop der schilderijen van Frans Hals. Dinsdagmorgen omstreeks negen uren, toen de eerste trein van de Noord-Brabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij het station Oeffelt naderde, snelde een persoon uit een boschje toe en wierp zich op de rails, 't Was den machinist onmogelijk te stoppen. De ge- heele trein ging dan ook over 't lichaam van den ongelukkige heen, zoodat hij letterlijk doormidden werd gesneden. De man is onbe kend. Kleeding enz. doen in hem een polder werker vermoeden. Delfsliavcn. Alhier heeft een trefiem ongeval plaats gehad. B. Zee, eeri oppassem Huisvader', als baas werkzaam aan de Rotter damsche Suikerraffinaderij, was Woënsdag morgen van het nachtwerk gekomen, zet'-1 thee en bracht daarvan een kop aan zijn vrouv t doch viel daarbij van de trap brak liet nek been en was onmiddellijk een lijk. Leiden. Aan den president der Trans vaalsche republiek werd gisteren avond doo professoren, curatoren der hoogeschool en lede- van den gemeenteraad iu het hotelVerhaak I een diner aangeboden. Wassenaar. Gisteren morgen is iti de stal van den landbouwer Pieter Ruygrok ee overigens welgeschapen kalf met twee Hoppe geboren. Het wonderdier is spoedig na de ge boorte overleden. Yccndnm. Alhier heeft iemand de roeln looze aardigheid gehad om een zijner kenuisser wien hij om »w_.t vuur" vroeg, geen sigaa voor te houden, rtinar een zwerm. Deze onf brandde dadelijk, en de volle lading vloog de gevraagde in het gezicht, dat geheel zwar werd, terwijl zijn baard totaal afbrandde. Meppel. In de Stadsherberg waren den 2 dezer een aantal participanten in zake de erleni van Pieter Teijler van der Hulst byeengekoraei op uitnoodiging van den beer Potkemmer, u Roermond. Eenparig is besloten om het goe recht der betrokkenen in dezen krachtig t handhaven, en geene pogingen onbeproefd i laten, ter bekoming van de hun competeerend gelden. Dtreclit. Zondag had de nangekondigc bijeenkomst plaats van vermeende erfgename van Pieter Teijler v. d. Hulst. De aanwezige besloten de pogingen tol bokoming van wat z hun recht achten, met alle kracht door te zettei 's Hcrtogonboseh. Jl. Dinsdag is alhier i den ouderdom van 05 jaren overleden, de het mr. N, F. C. J. Sassen, oud-lid vau de Eerst Kamer der Staten Generaal. De overledene wï om zijne humaniteit algemeen geacht en bemim St. Oeilenrode. Alhier is, evenals te Veg'ne in de afgeloopen week 'savouds te acht ure een schok van aardbeving gevoeld, vergeze van een rommelend geluid. Het herinnen den ouden van dagen een dergelijke schuddinj die voor ongeveer 30 jaren waargenomen wei' Door den ingevallen dooi zou volgens (h te Urk geplaatsten leeraar, het eiland voor t reevsto zonde" bewaard zijn gebleven. Mc was daar namelijk voornemens, om in h begin der afgeloopen week eene hardrijderij schaatsen te houden, bij welke gelegenheid leeraar daags te voren heeft verkondigd, d. ieder, die aan dat lusidensche werk zou dee neme», de eerste zonde" op het eiland zt brengen en dan ook als lid der kerk moe worden geschrapt!- Te Islington (Engeland) heeft een mei verkooper aan 70 familiën typhus bezorg door zijne melkvaten met onzuiver bromvaf te spoelen en daar zijne melk mede te verduune

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2