burige Stalen vult met den accjjus voor ge- distilleerd, dat hier, na frauduleuzen invoer, •wordt verbruikt; dat hij de mededinging voor den eerlijken fabrikant meer en meer bemoei lijkt, belemmert, ja bijna onmogelijk maakt, en wat in niet minder mate de aandacht ver dient, dat vele bepalingen der Wet van 20 Juni 1862 Staatsblad no. 62) er het hare toe bijdragen om iedere verhooging van de be lasting juist voor den eerlijken fabrikant meer en meer drukkend te maken. Doch niet alleen tegen de verhooging van den accijns, ook tegen den voorgestelden vrijdom van het invoerrecht voor het buitenlandsch gedistilleerd meent de Kamer ernstige beden kingen in het midden te moeten brengen. Die voorgedragen vrijdom geeft wederom een voorrecht te meer aan den smokkelaar boven den eerlijken fabrikant; hij zal bovendien onge twijfeld leiden tot verlies van den gunstigen naam, dien de echte Hollandsche jenever in het buitenland heeft verworven en terecht bezit. Vooreerst, hoe gemakkelijk zal het niet zijn buitenlandsch gedistilleerd in te slaan en binnen- landsch gedistilleerd daarvoor in de plaats uit te slaan. Het gevolg daarvan is natuurlijk dat hij die zulks doet, in het buitenland ons ge distilleerd goedkooper kan factureeren, hier te lande het buitenlandsch gedistilleerd goedkooper kan leveren en nog bovendien belangrijk grootere verdiensten heeft uun de fabrikant en handeluar, die de wet niet wil ontduiken. Wel zal er worden getracht die fraude, die verwisseling van buitenlandsch met binnenlandsch gedistil leerd te voorkomen, doch ook het middel daartoe bij het ontwerp aangewezen, is minstens even erg als de kwaal. Artikel 7 van het ont werp beveelt, dat in bedoelde omstandigheden iedere soort afzonderlijk moet worden gehouden volgens de voorschriften van den Minister van Financiën; de memorie van toelichting voegt er bijdat dit punt naar gelang van omstandig heden voor iedere fabriek in het bijzonder ge regeld moet worden. Met andere woorden wil dit zeggen, dat de fabrikanten zullen zijn over geleverd aan de willekeur der ambtenaren. Tegen willekeur nu kan de smokkelaar zich wapenen en wapent hij zich; tegenover wille keur der ambtenaren, als veitegenwoordigers van het bevoegd gezag, is de eerlijke fabrikant weerloos. En dat voorts door den te verleeneu vrijdom de goede naam der Hollandsche jenever gevaar loopt zal geen breed betoog behoeven. Het buitenlandsch gedistilleerd, uit allerlei vreemd soortige grondstoffen, zelfs uit meekrap ge stookt, en daardoor van veel mindere hoedanig heid dan het uitzuiver graan gestookte Hol- landsch gedistilleerd, zal, waar het niet met Holiandsch gedistilleerd wordt verwisselt], met Hollandsche merken en etiquetten voorzien, uit Holland, als Hollandsche jenever, op naam van Hollandsche huizen, naar het buitenland worden uitgevoerd, en natuurlijk zal zelfs de echte Hollandsche jenever weldra met achterdocht, althans met vooroordeel worden behandeld, misschien wel in sommige landen worden ge weerd om cle slechte hoedanigheid vau het buitenlandsch gedistilleerd van hier als Hol iandsch uitgevoerd. Men herinnere zich slechts wat is overgebleven van den goeden naam der Hollandsche haring, der Hollandsche boter, der Hollandsche kaas enz. Met het oog daarop heeft dan ook de Kamer reeds in 1866, toen de Hooge Regeering een gelijk plau tot verleening van vrijdom in over weging had genomen, dat denkbeeld met klem bestreden. Eerbiedig verzoekt mitsdien de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier Uwe Kamer in geenerlei verhooging van den accijns te bewilligen, althans voor en aleer door deug delijke wetsbepalingen de eerlijke fabrikant beter verdedigd en gewaarborgd zal zijn zoowel tegen den sluikhandel als tegen willekeur en noode- loozen overlast in zijn bedrijf, doch bovenal niet toe te stemmen in den voorgestelden vrijdom van het invoerrecht op het buitenlandsch-ge distilleerd. Naar men verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken eenige schilderijen uit de verzameling op het Paviljoen te Haarlem voor de tentoonstelling te Philadelphia be schikbaar gesteld. Mag men den Haagschen correspondent van de Zutf. Ct. gelooven, dan heeft de heer v. Golstein, Minister van Koloniën, in zijn afscheidsmissive de vereeniging j Volksonder wijs" gekwalificeerd als een vereeniging, waar mooie speeches worden gehouden over onbe langrijke (sic) zaken en waar de partijharts tochten worden opgezweept! Het Vad. voegt hier aan toe: Was deze correspondent in den regel niet zoo goed inge licht, men zou aan een scauard" denken. Het Algemeen Dll. van If. I. komt op tegen de meening dat Indie tegenwoordig volgens liberale beginselen geregeerd wordt. »Tot dusverre, zegt het blad, is Indie nooit liberaal geregeerd; slechts de allereerste stap pen zijn schoorvoetend op dien weg gedaan. Zoolang de arbeider zijn loon niet krijgt, maar het moederland de vruchten van zijn arbeid neemt, is er geen zweem van een liberaal be stuur in deze gewesten." De kaarttelegrammen zijn zeer eeuvoudig; de ondervinding toont echter aandat zy al te eenvoudig zijn. Hij, die seint, denkt er niet aan ook de plaats zijner inwoning op zijn tele gram te vermeldenbovendien het aantal woor den, waartoe zich het telegram beperken moet, is tocli reeds gering. Het telegraafkantoor acht het eveneens overbodig de plaats van afzen ding te "vermelden. Schoon de gevallen waarin vergissing mogelyk is voor hem, die het tele gram ontvangt, niet zeer velen zullen zijn, kunnen zij toch ontstaan, gelijk nog deze week het geval was met een handelaar te Arnhem, en ter voorkoming daarvan vestigen wij er de aandacht op, zoowel van het publiek als van den Minister van Financiën, die dooreen enkel besluit in het bezwaar voorzien kan, De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschap pelijke peilingen door de beambten van den waterstaat en van het loodswezen, in de afge- loopen week op den drooge van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar Zee is bevonden: langs het Noorderjioofd 40, op de lijn der geleidelichten 39.5 en aan de witte tonnenzijde 32.5 decimeter, bij gewoon laag water. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de beide lichtschepen in het Goereesche zeegat weder op hunne plaatsen zijn gelegd.' Het 30e Landhuishoudkundig Congres zal op den 26n Juni a. s. worden gehouden in de lokalen der Maatschappij «Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Met genoegen vernemen wij, dat het proces tusschen de heeren Albregt van Ollefeu en de heeren Le Gras en van Zuylen door eene transactie is geëindigd. Nu deze kwestie uit den weg is geruimd, durven wij hopeu, dat ook omtrent de overige punten van verschil of redenen van verwijdering tusschen de beide directiën een compromis mogelijk zal zijn. Naar wij vernemen, tracht het bestuur der afdeeling van het Tooneelverbond beide partgeu alsnog tot elkander te brengen. Zeker zal ieder voorstander van ons tooneel den wensch deelen, dat die poging gelukke. De scheuring, die zoo veel onheil stichtte, zou dan geheeld worden, en Rotterdam zou als weleer een tooneelgezelschap bezitten, dat aan alle billijke eischeü ruimschoots kon voldoen. (AT. JR. Ct.) De Nederlandsche Hoofdcommissie voor de Philadelphia-tentoonstelling in 1876 waar schuwt de inzenders tegen de geheel onware mededeeling, voorkomende in het Mandehllad van Vrijdag, als zou een legalisatie hunner stukkeu door den Amerikaanschen consul ver- eischt worden. De Nederlandsche Hoofdcom missie is door het Amerikaansche Gouverne ment uitsluitend gemachtigd de legalisatie voor de Nederlandsche inzending te bewerk stelligen. De heer J. J. H. Bokhorst, te Linscho- ten, deelt in het If. D. een "mei kwaardig staaltje mede van het in zijne gemeente heêr- schend bijgeloof. Bij tal van menschen berusten afschriften van het volgend briefje tegen brand wonden: »Je ziejing ila tot la no yit slank ke zijne jeel by V hand die en vat iri Gek die je Z brand." Dit briefje behoeft men eenvoudig over to schrijven en het daarna te verbranden. De genezing volgt dan spoedig I Aan dien onzin wordt geloof geslagen door menschen, van wie men dit 't minst verwachten zou. De Arnh. Ct. meldt, dat een der recht zinnige predikanten te Arnhem weigert jongelui »aan te nemen", omdat zij tot het korps scherpschutters behooren. Het schynt dus, zegt het blad, dat men niet te gelijk scherpschutter en lid der Nederduitsche Hervormde gemeente kan wezen, en dat voor de scherpschutters het koninkrijk der hemelen niet is weggelegd. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand November 1875 verongelukt 216 schepen als: van Engeland 70, Amerika29, N.-Duitschlnnd 18, Frankrijk 14, Italië 11, Noorwegen 11, Holland 10, Zweden 8, Oosten rijk 7, Griekenland 6, Denemarken 5, Belgie 1, Costarica i, Portugal 1, Rusland 1, Turkije 1 en 22 van onbekende natiën; hieronder zijn begrepen 12 schepen waarvan nadere berichten ontbreken; en 13 stoomschepen, als: van En geland 6, Amerika 2, N.-Duitschland 1, Brazilië 1, Holland 1, Rusland 1, onbekend 1, waaronder 3 stoomschepen waarvan berichten ontbreken. Delfshayen. Bij deze gemeente had dezer dagen eene brutale aanranding plaats. De heer L. uit Schiedameenige kistjes met sigaren- monsters dragende, werd daar aangesproken door drie personen. Dat trok de aandacht van H. v. d. S., op een vrachtwagen voorbijrijdende. Toen de wagen door een kromming van den dijk uit het oog der aanranders verdwenen was, vielen zij op L. aan, doch v. d. S. be-, merkte dat door de heg, die zich daar langs den dijk bevindt en hem in staat stelde om ongemerkt tot hulp toe te schieten. Twee der aanvallers zetten het op een loopenweldra gevolgd door den derde, terwijl Lin 't bezit van zijn goederen geblevengaarne gebruik maakte van de aangeboden gelegenheid om mee te rijden. Delft. Maandagmorgen vond men in een schuit, liggende in het Noordeinde, denschipper dood op zijn bed. Hoewel hij geen vuur bij zich gehad scheen te hebben, is hij niettemin door verstikking omgekomen, aangezien het schoorsteentje over zij lag en juist het luchtgat sloot. Het is iemand van Ifwintsheul, 33 jaar oudhij laat een weduwe met 4 kinderen na en stond als een oppassend man bekend. Schoonhoven. Zondag avond had een heer, die op een bovenhuis alleen woont, zich op zijn canapé te slapen gelegd, in de nabijheid van een petroleum-nachtiampje; gedurende den nacht is hij in brand geraakt en, ondanks alle blijkbaar aangewende pogingen om zich nog te redden of te doen redden, Maandag ochtend bjjna verkoold gevonden, Amsterdam. Zaterdag is alhier een huis van drie verdiepingen in de Batavierstiaat midden op den dag ingestort. Drie kinderen waren de eenige bewoners, die er zich op het oogenblik in bevonden. Het eene, een zuigeling, die op do bovenste verdieping lag te slapen is in den val gedood. De twee anderen, op de benedenste verdieping, werden door de puin- lioopen overdekt; doch door do uitmuntende en ordelijke hulp der .manschappen van de brandweer onbeschadigd daaruit te voorschijn gehaald. Zaandam. Be schuttersraad heeft jl. "Vrijdag uitspraak gedaan in de bekende schutterskwestie en een veroordeelend vonnis geveld. Het be ginsel, op grond waarvan de zeven schutters

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2