Eeaemie EericlttH. De St.-Ct, van heden bevat, overeen- j komstig een Kon. besluit van 5 dezer, een aantal bepalingen door den Minister van Oorlog vastgesteld, strekkende om »te bevorderen, dat zij, die voor den dienst bij'? de nationale militie worden bestemd, hunne rnilitiepliehten in per soon vervullen". Belanghebbenden worden voor verdere bijzonderheden verwezen naai- dit be langrijk en uitvoerig besluit in de St.-Ct. van heden. Met referte aan het bericht in de Staats courant van 13 Januari jl. betreffende de redding van de mail van het verongelukte stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden wordt thans medegedeeld dat, blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van den 3 dezer de Triëst-mail nog niet opge- vischt is. Het bericht omtrent de redding der mail doelde dus alleen op die via Brindisi verzonden (i October 1875, en niet op de mail via Triest van 28 September uit Neder land). De rijstprijzen zijn op verschillende plaatsen stygende. In Djokjokarta wordt voor een pikol goede tafelt ijst f10,50 en meer betaald. Langs den Hollandsehen IJzeren Spoor- weg (lijn AmsterdamRotterdamHelder Zaandam zijn gedurende de maand Januari 1876 164,847 reizigers vervoerd; opbrengst f 139,502.85 en aan goederen f 68,383.20; diverse ontvangsten f1472,31; totaal 209,358.36. Er is een Engelsche vertaling onder han den van de Camera Obscura, de swelbe- kende Camera Obscura van Nicoiaas Beets, noemt The Athenaeum het boek. Het Tweede Genootschap van Teylers Stichting heeft besloten als prijs»ragen voor het jaar 1876 uit het vak der natuurkunde uit te schrijven: 1. Een proefondervindelijk en theoretisch onderzoek van de verschijnselen van medevoe ring en opzuiging, wanneer een vloeistof óf door een opening in een dunne wand, óf door een buis in een gelijksoortige of ongelijksoor tige vloeistof uitstroomt. 2. Een critische samenstelling van hetgeen zoowel door waarneming als door theorie om trent het vliegen geleverd is, gepaard met eigen waarneming en theoretisch onderzoek. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op ieder dezer vragen is een gouden medaille ter innerlijke waarde van 400 gulden. Op de prijsvraag uit het vak der penning kunde heeft het Genootschap één antwoord ont- vangen, geteekend met de zinspreuk vMen moet niet altijd aan het oude blijven hangen," Bur- mau. Hierover zal geoordeeld worden vóór den lsten Mei 1876. Op de prijsvraag uit het vak der dichtkunde, waarvoor de termijn van inzending nog tot den •lsten April 1876 openstaat, zijn totnogtoe geen antwoorden ingekomen. In de Engelsche bladen leest men: Hetoude Ilollandsche oorlogsschip, dat onlangs te Chattam, waar het sinds twee eeuwen be graven was, opgegraven werd, is nu in zijn geheel te zien en zal nog eenigen tijd ten toon gesteld worden, waarna het afgebroken wordt. Men houdt het namelijk voor onmogelijk dit ouderwelsche schip naar het Maritime College te Greenwich te zenden, zooals men eerst van plan was. Er blijft nu geen twijfel meer over dat dit schip eens behoorde tot liet eskader, dat de Medway in 1667 opvoer ouder den Hollandsciien admiraal de Ruyter. zulke schade aan de arse nalen te Chattam berokkende en vei scheiden schepen, waaronder de Kopal Sovereign, vei- braudde of prijsmaakte. Eeuigeu tijd geleden is bericht, dat op Nova Zembla een scheepsjournaal is gevonden, 'l welk men dacht dat aan Barends iiad toe- behoi rd. liet blijkt thans, dat dit journaal js eene Ilollandsche vertaling van het door Arthur Pit en Charles Jackmann ia het jaar 1580 gehouden scheepsjournaal op hunne reis, welke het vinden van een noord-oostelijken doortocht naar den Grooten Oeaan ten doel had. Het journaal verkeert in goeden staat en is met twee zeer beschadigde kaarten, welke het opschrift sGerrnannia inferior" dragen, gevonden in eene half met zand en sneeuw bedekte, voor een groot gedeelte vergane kist. In de nabijheid daarvan vond men een klein anker, oorspronkelijk met vier handen vervaar digd, maar waarvan, blijkbaar met opzet, drie waren afgebroken. De gevonden voorwerpen bevinden zich nog in handen van de eigenaars van den schoener Regina, de firma O. J. Finckenhage, te Ham- merfest, in wier dienst ook kapt. Carlson zich bevonddie een paar jaren geleden op Nova- Zembia andere, aan Barends toebehoord heb bende, zaken ontdekte. De N". R. Ct. meldt, dat de pogingen van de Rotterdamsche afdeeling van het Too- neelverbond om tusschen de heeren Albregt en van Ollefen en Le Gras, van Zuylen en Haspels den vrede te doen sluiten, mislukt zijn, omdat eerstgenoemde» in gebreke zijn gebleven te antwoorden. De heer Le Gras c. s. daaren tegen hebben zich bereid verklaard, den heer Albregt in de directie op te nemen om geza- melijk te beslissen over toetreding der leden van het gezelschap Albregt en van Ollefen of al thans verder te onderhandelen. Eergisteren is in een vergadering van deelheb bers in de Rotterdamsche Schouwburgvereeni- ging besloten, die vereeniging nog 5 jaar voort te zetten, om middelerwijl gelegenheid te geven tot plannen voor een nieuwen schouwburg. Uit Enkhuizen meldt men, dat de heer ten Brink reeds een mededirecteur gevonden heeft voor de »Nieuwe Noordsehe Compagnie," nl. den heer L. F. II. Tuckerman, directeur 1 van 's rijks betonuingmngazijn alhier. Het plan bestaat om nog drie directeuren te zoeken uit den handelsstand In andere steden. Dolfslmvcn. Gisteren werd aan de fabriek van de heeren Christie, Nolet de Kuyper met goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. ijzeren kanonneerboot Bever, bestemd voor de ver dediging der noordelijke en zuidelijke vaarwaters. De stoomwerktuigen (compound systeem), voor dubbele schroef, stoomketels en met toe- behooren, zijn in dezelfde fabriek vervaardigd. Don Haag. Naur men wil weten, zou de parade op 's Konings aanstaanden verjaardag bijzonder luisterrijk wezen, zouden wellicht de dezer dagen uit Atsjin teruggekeerde mariuiers er aan deelnemen, ja, zou de Koning zelf de troepen inspecteeren, Gorlnchem. Togen den hoofdonderwijzer van een der openbare scholen is dezer dagen een strafrechtelijke vervolging iugesteld, uit hoofde hij by het hcerschen eeuer besmettelijke ziekte in zijn woning, binnen acht dagen nadat die ziekte geweken was, zijne schooi had be zocht, zonder dat te voren ontsmetting inge volge de wet had plaats gegrepen. Amsterdam, De onthulling van het stand beeld van Thorbecke wordt tegen Mei a. s. te gemoet gezien. Tot de feestelijkheden bij die gelegenheid zal ook belmoren de uitvoering van een cantate, waarvan de tekst door den heer H. J. Schimmel zal gedicht zijn. (W. v, d. D.) Hergen op Zoom. "Vóór eeuigeu tijd is gewag gemaakt van een geheimzinnige geschiedenis in het Burger-gasthuis te dezer stede, waar van eeu als Protestantsch opgenomen vrouw beweerd werd, dat zij Katholiek gestorven was. Zij.is op het Protestansche kerkhof begiavonmaar dé kerkeiand der Hervormde gemeente kon niet de noodige inlichtingen van do regenten ver krijgen omtient bedoelden overgang. Daarom wendde de kerkeiaad zich tot den gemeenteraad, die een commissie van onderzoek benoemde, op welker advies de Raad nu besloten heeft, bij missive aan de regetiten te kennen te geven, dat een herhaling van dergelyke feiten dient voorkomen te worden en zoo noodig een wijziging der reglementen moet plaats hebben, waardoor herhaling onmogelijk gemaakt wordt. Reeds zoo dikwijls is melding gemaakt van de onzekerheid in het berekenen van de diepte der zee door middel van het peillood, dat het wel de moeite waard is mede te deelen dat aan de Engelsche Royal Society door een haver leden, den heer Siemens, eene beschrijving is aangeboden van. een door hem uitgedacht werktuig, waarmede de diepte der zee zonder peillood zou kunnen bepaald worden. Hoe weinig invloed soms de roerendste betoogeu, zelfs al zijn zij in dichtmaat, op de gemoederen oefenendaarvan levert het laatste nommer van het Algem. Rolitiebl. het bewijs. Willem Wicart, uit Utrecht, reist met de ïEchtscheidiug" van Tollens aan velen onzer lezers zeker niet onbekend. Men zou meenen, dat dit aandoenlijke gedicht allereerst den man zou getroffen hebben, die er het land mede doorkruist, het ieder aanbevelende en ver- koopende. En zie! het Politieblad bericht juist, dat het lot, hetwelk shet lot was van Lorenzo weleer en het lot van Lenore voor dezen", ook het lot is van Willem Wicart: dat ook bij hem de liefde niet besteudig van duur was en hij de echtelijke woning heeft verlaten. En nog wel terwijl zijn vrouw in behoeftige om standigheden verkeert. Onder de curiositeiten op de tentoonstelling te Philadelphia zal men ook aantreffen de oor spronkelijke drukpers van Benjamin Franklin. Deze zal bij wijze van contrast geplaatst worden naast een cylincler-pers van de laatste constructie. Onlangs heeft men ook te Londen, op eene diepte van 40 voet,'het kakebeen van een hippopotamus opgegraven. Het overblijfsel uit den voorhistorischen tijd wordt in het oudheidkundig genootschap tentoongesteld. Een Engelschman Loder genaamd, ver vaardigt tegenwoordig bed-dekens uit papier. Hij is daartoe gekomen door de waarneming, dat een laag pakpapier tusschen twee lakens de warmte uitstekend bewaart. Zijn geheel uit papier vervaardigde dekens zijn op afstanden van 4 tot 4 duim van gaatjes voorzien ten behoeve van de ventilatie. Loder moet reeds met verscheidene Londensche hospitalen con tracten hebben gesloten voor leveringen van zijn dekens, die even licht zijn en althans even goed zoo niet beter warm houden dan de tegen woordig in gebruik zijnde, terwyl zij natuurlijk goedkooper zijn. Een goed vooruitzicht voor de dekenfabrikanten. De groote Staatsman Frans Deak was toch bij al zijn geestkracht en scherpzinnigheid niet vrij van sommige vooroordeelen, en koes terde evenals sommige andere groote geesten eeu vooroordeel tegen den Vrijdag. Dat was voornamelijk hieraan toe te schrijven, dat ver scheidene ongelukkige gebeurtenissen uit de Hongaarsche geschiedenis op een Vrijdag waren voorgevallen. Deak zou daarom nooit op een Vrijdag iets belangrijks ondernemen, doch kon niet verhinderen, dat hij zijn roemrijk leven op een v", lag eindigde. Finsche Golf is zoo vast bevroren, dat gedurende de laatste dagen twee vracht sleden met waren uit Helsingfors naar Reval over het ijs gekomen zijn. De gevallen van een volstrekt dichtvriezen der Finsche Golf zijn zeer zeldzaam. De winterweg tusschen Petersburg en Kroonstadt direct over het ijs der Newabaai is afgebakend en geopend. Te Tula, een groote fabriekstad ten zuiden van Moskou, bevroren des nachts, toen de koude tot 40" C daalde, 10 personeu op straat,

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2