A". 1876. o ens dag 16 Februari M 3836. Mijnt daplijts, nitpzoiM Btisiai. BiuteiilanJscle Berichten Biiieilaiüile Bericiten. JL~> r t i g s t e Jaargang. franke ij k. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco por post, door het gcheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BDKEAIJ HAKKV, E, 124. Advertentiepiujs: van 1—-10 gewone regels1.00. Iedere gewone regel meer0.10, Dricmaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. It U S LA 5 D. De Russische Invalide van 11 dezer deelt uit Khokand mede, dat de Russische troepen den 30 Jan. jl. een schitterende overwinning op de insurgcnten, in den omtrek van Asjake, be haald, en daarna die stad bezet hebben. Voorts, dat generaal ScobelefT den 5 dezer aan het insurgenten-iioofd Abduralimar, op diens ver zoek, een samenkomst heelt toegestaan, die de onderwerping van dat hoofd en vele anderen aan het gezag van Keizer Alexander II heeft ten gevolge gehad. Aan Abdurahmnu en zijne familie is door generaal ScobelefT, wat hunne personen en bezittingen betreft, volkomen veilig heid tcgezegd. Het Journal de St. Jdêterslourtj maakt, ter wederlegging van het bekende 2ï»!es-artikel over Rusland's financiën eenige cijfers open baar, o. a. de volgende: »Seclert 1866 heeft Rusland werkelijk geen leening gesloten. Bij de vier uitgiften van geconsolideerde obligation, die van 1870 tot 1875 geschiedden, verleende de regeering slechts hare tusschenkomst aan de maatschappijen en aan de Europeesche geld markten. liet tolale bedrag van de leeningen werd, zooals uit de rapporten van den controleur van 's Rijks geldmiddelen blijkt, uitsluitend aan gewend tot het maken van spoorwegen. Het loenemen van de opbrengst der spoorwegen wordt gestaafd door de vermindering van liet bedrag der betalingen door den Staat van den waarborg van het minimum der reute. In 1872 eischte die betaling 15 millioenin 1874 nog slechts 5 millioen. Niet miuder welsprekend zijn de cijfers der Russische handelsbeweging. In 1866 was de uitvoerwaarde 195 millioen eu de invoerwaarde 179 millioen; in 1874412 millioen en 440 millioen. T ÜRK1J E. De Sultan heeft den 13 dezer de Iradé gcleeker.d, waarbij de bekende hervormingen naar liet Oostenrijksche ontwerp worden toegestaan. Het antwoord der Porte, waarin deze beslissing wordt meegedeeld, is des avonds aan de zes ambassadeurs bekend gemaakt en door hen aan hun gouvernement getelegrafeerd. Te Angora zijn ernstige wanordelijkheden ontstaan tusschen Armeniërs en Katholieken. Aan weerszijden heeft men dooden en ge- kwetsen. Uit Ragusa bericht men van 11 dezer, dat Achmet Mukhtar-pacha, met 40Ü0 man troepen, naar Poglize is gemarcheerd, om aldaar eene verschansing aan te leggen. Pcko en Pckovic Vucalovic zijn nu, met 3500 insur- genten, uit Zubci opgerukt, om voornoemd Turkseh opperhoofd aan te vallen. Uit eene Slavische bron wordt gemeld, tt&i de opstandelingen in de Ilerzegowina de hervormingen van graaf Andrassy weigeren en zich niet aan de heerschappij der Turken willen onderwerpen. ENGELAND. Generaal H. A. Taylor, de oudste officier der Brilsche armee, is den 9 dezer in den ouderdom van 93 jaren overleden. Hij trad in 1799 als vaandeldrager in dienst en onder scheidde zich, gedurende een verblijf van bijna 40 jaren in Britsch-lndie, door verscheidene schitterende wapenfeiten. Blijkens eene depêche uit Calcutta van 11 dezer, zijrj de Sérapis en de Osborne van daar naar Bombay vertrokken, om den prins van Wales, die, met zijn gevolg, van daar naar Engeland terugkeert, aan boord te nemen. Jl.Zoudag hebben hier twee private bijeenkom sten plaats gehad, waaraan ongeveer ruim een duizendtal Parjjzenaars deelgenomen hebben. Op de eene bijeenkomst heeft de heer Thiers al de stemmen, op 9 na, op zich voreenigd, op de andere heeft hij ze op 20 stemmen na ver kregen, niettegenstaande deze bijeenkomst was georganiseerd ten gunste van de kandidatuur van den heer Daguin en door een vriend van dezen gepresideerd werd. BELGIE. De Oazeite ontvangt een telegrafisch bericht uit Mecbelenwaarin vermeld wordt dat de mauifestatie, die daar gisteren avond van wege de Katholieken plaats had, om do meerderheid te vieren welke de Katholieke party sedert kort in den gemeenteraad van Mechelon verkregen had, aanleiding tot wanordelijkheden heeft ge geven. Op verschillende plaatsen in de stad zijn dolksteken toegebracht. De commissaris van politie werd mishandeld. U U ITS CU LAND. De vereeniging van Duitsche Katholieken zal te Maiuz eene algemeene vergadering houden, waarin de formeele ontbinding der vereeniging zal voorgesteld worden. Gelijk men weet, heeft het Hooggerechtshof in Pruisen onlangs de op- beffing van dat Genootschap gelast. SPANJE. De regeeringstroepen zijn voor het grootste gedeelte tot werkeloosheid gedoemd. Alleen Primo de Rivera, die over eeu krachtige nrtil- leiic lo beschikken heeft, heeft tegen Estclla kunnen ageeren door er, van uit de door hem genomen stellingen te Sante-Barhara, eenige projectielen, als waarschuwere voor een aan staand bombardement, in te werpen. Ilij heeft een kort tijdsverloop toegestaan aan do bewoners der stad, die geen militaitnu zijn, om haar te verlaten. liet op de beurs te Madrid verspreid gerucht, dat do stad reeds door de Carlisten verlaten ■was, is onwaar. Koning Alphonso zal den 15 dozer in persoon de Cortes openen en nog denzelfden dag naar het Noorderleger vertrekken. Men hoopt dan met kracht de vijandelijkheden te hervatten. SCHIEDAM, 15 Februari 187G. Bij Z. M. besluit van 12 Febr. 1876, no. 1, is de heer jhr. F. E. M« van Alphen, raad-adviseur bij het Departement van Koloniën, met ingang van 20 daaraanvolgende, benoemd tot secretaris-generaal bij dat Departement. 'L, K. II. Prins Hendrik wordt in laatst van deze week uit Luxemburg in de residentie verwacht. Blijkens een jl. Zaterdag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch Indie is den 7 dezer liet navolgende door generaal- majoor Pel aan de Indische Regeering bericht: 2 Februari werden Lamkoenjit en de heuvels langs den weg naar Lamrong bezet, waarbij 1 man sneuvelde en 4 gewond werden. 3 Februari werd de kampong Toerom na hevigen tegenstand genomen en opgerukt tegen het gebied van Toekoe Baït in de XXII Moekim. Na hevigen tegenstand werd Atoa en vervolgens ook de moskee van Beloel in de IX Moekim bezet; 1 man sneuvelde en 8 werden gewond. 4 Februari werd Lamrong bezet, Atoa ver brand, in twee kolounes opgerukt naar de moskeen van Lamdajoeng en Sayoeng en naar de kampong Kojolo, terwijl de moskee Baroe in de XXII Moekim na weinig tegenstand bezet werd. Vervolgens werd opgerukt naar Pager Ajer, waar de moskee bezet werd. 6 Februari werd de Atsjin-rivier verkend, waarbij 9 minderen licht gewond werden. Daarna bivakkeerden de ageereude kolounes in Longbatluh en den 7 Februari keerden zy naar Kolta Radja terug. De gezondheidstoestand was bij deze troepen ongunstig. Door de jongste operation zijn de XXV Moekim geheel in ons bezit gekomen en bovendien een gedeelte van do XXII Moekim. De posten te Beloel, Atoa, Pager Ajer eu Bajoer vormen de liuie van veistcrkiugen tegen XXII Moekim. De posten te Sabaug, Bital, Lnmtoboe en Getjil Oeleyloe zijn ingetrokken kunnen worden. De bestuurders van de IX Moekim en eenige Moekimhoofdcn hebben stappen gedaan tot ondenvoiping. Naar men verneemt is aan de leden van den Raad kennis gegeven, dat voor hen ter visie is gelegd coue voordracht voor dc be noeming van een hulponderwijzer 1ste klasse aan de openbare school voor jongens, waarop geplaatst zijn: 'K B. van Ruyven, hulponder wijzer te Voorburg; 2». G. A. van Wngtcndonk, hulponderwijzer te Arnhem; S". Jb. Mast, hulp onderwijzer te Lelden. T- Voor do Evangelisch Hervormde Vereeni ging trad gisteren avond als spreker op de heer M. Hoog, die voor eene groote schare sprak overdo kerkelijke voldoeningsleer, zoo als die gefor-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1