Reioenidd Berichten. muleerd is geworden door Anselmus, eertijds bisschop van Canterbury. Na eerst die leer in hoi licitt gesteld te hebben, op eene eenvoudige en duidelijke wijze, toetste de spreker haar aan de duidelijke uitspraken der H. schrift, en wees ten slotte op de naar zijne meening eenig ware, Evangelische voorstelling van het lijden en sterven des fleeren, in verband met des mensehen verlossing. Een en ander werd met groote belangstelling aangehoord. De volgende spreekbeurt zal vervuld worden door de heer M. A. Gooszen. Dr. I. Hooykaas predikant bij de Remon- strantsche gemeente te Rotterdam, heeft voor de benoeming tot hoogleeraar in deOostersehe letteren bij het Athenaeum Illustre te Amster dam bedankt. De Tweede Kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeengeroepen op Dinsdag 22 Februari aanstaande. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, tengevolge van het door den heer F. W. C. Blom genomen ontslag als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, bepaald dat de verkiezing van een nieuw lid der Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zal plaats hebben op Dinsdag 7 Maart e. k., en dat zoo eene herstemming noodzakelijk is, die gehouden zal worden op Dinsdag 21 Maart daaraan volgende, De Figaro verhaalt ons nieuwe wonderen van den aardappel, door zekeren heer Telliez te Passy geteeld. Het eigenaardige van dit pro duct is, dat het in alle seisoenen vruchten draagt. Zoo zou de heer Telliez dezer dagen de beleefdheid hebben gehad, aan onzen Koning een kist nieuwe aardappelen van zijn grond toe te zenden, die door Z. M. zijn aange nomen. Van de »Mozes" van prof. van Oosterzee, die 't eerst in 1859 te Amsterdam verscheen en later bij herhaling werd herdrukt, is in Edinburg. een Engelsche vertaling verschenen bij J. J. Clark, bewerkt door J. Kennedy. Uit de gerechtelijke statistiek van Neder land over 1873 blijkt o. a.dat in dat jaar 574 personen crimineel zijn veroordeeld, d. i. één op de 6401 zielen. Maassluis. Door de Hollandsche Bergings- Compagnie te Amsterdam is met assuradeuren van het stoomschip Groningen overeenkomst gemaakt tot het doen van pogingen tot af brenging van genoemd stoomschip. Maasland. De hoofdonderwijzer aan de lsto openbare school, de heer A. J. Barnouw, heeft op grond van Güjarigen leeftijd en van bijna SOjarigen dienst, tegen 1 April 1876 zijn eervol ontslag aangevraagd. Delft. De heer J. van der Chijs Jr., koop man in deze gemeente, heeft in een uitvoerig adres zijn bezwaren uiteengezet tegen de voor gestelde verhooging van de rechten op thee. Z. i. zijn de gronden, die tegen de tabaks belasting worden aangevoerd, ook volkomen van toepassing op het ai tike! thee, smet dit onderscheid alleen dat de exporthande) van thee, met nog meer bezwaren te worstelen hebbende dan die van tabaknog meer aan spraken kan maken op vermindering van be- lemmei ing". Ten slotte verzoekt hij de Kamer zijn bezwaren in overweging te willen nemen en, zoo mogelijk, door afschaffing van liet in voel iceht, de mogelijkheid in het., leven te roepen dat Nederland du stapelplaats worde voor, de hoofdmarkt moge blijven van het .vasteland van Europa. Leiden. De commissie van oppertoezicht en beheer over de Kweekschool voor Zeevaart heeft ter kennis gebracht, dat op Maandag den 28 Februari in genoemde inrichtiug een keu ring zal plaats hebben voor knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Leerdnm. Op de hardglasfabriek van de heeren Jeekel alhier, werd eeu Engelschman, commissionair in manufacturen en steenkolen te Amsterdam woonachtig, die schijnbaar met het doel om een der werklieden van de fabriek over te halen het geheim zijns meesters te verraden naar deze gemeente was overgekomen en die zich jl. Donderdagavond tegen het late avonduur op clandestine wjjze den toegang tot genoemde fabriek had weten te verschaffen, terwijl hij zich aldaar arglistig van een monster hardglas had meester gemaakt, op heeterdaad betrapt en na gedurende den nacht onder bewaking te zijn geweest, Vrijdagmorgen op last van den bur gemeester naar Gorinehem getransporteerd en aldaar gesteld ter beschikking van den officier van justitie. TJ.J3 Amsterdam, De Burgemeester te dezer stede heeft, daartoe aangezocht door den presi dent vail de hoofdcommissie ter oprichting van het Thorbecke-rnoaument, eenige heeren uit- genoodigd om zichmet het oog op de ont hulling van het standbeeld in Mei a. s. te Amsterdam, tot feestcommissie te vormen. Die commissie heeft zich geconstitueerd, en wel aldus: jhr. mr. C. J. A. den Tex, eerevoorzitter, mr. J. G. Gleichman, voorzitter, mr. F. M. de Monchy, secretaris, A. W. van Eeghen, penning meester, mr. J. 0. de Marez-Oyens, adjunct penningmeester, en verder als leden de heeren Joan Muller, mr. II. J. Kist, prof. mr. T. M. C. Asser, A. C. Wertheim, mr. E. N. Rahusen, mr. Herman J. van Lenuep, G. H. Kuiper, mr. P. li. W. II. Sonsbeeck, mr- J. A. Levy, dr. H. F. R. Hubrecht, Charles Boissevain, mr. 3. Jiiger, mr. L. A. A. van Weusen, mr. J. W. Tydeman, mr, S. Wildschut, prof. dr. B. J. Stokvis, S. W. Joseph us Jiita en de hoofd redacteurs van het Handelsblad, het Nieuws van den Dag en de Amsterdamsche Courant. De feesten zulleu bestaan in eeu feestrede, in de overdracht en oveiname van het monument, in een cantate (woorden van II. J. Schimmel en muziek van Nicola't) en in een feestmaaltijd. Soes. By de laatste uitloting der Turksche loten is de hoogste prijs van 6maal honderd duizend francs alhier gevallen. Het aangename van dit buitenkansje werd echter getemperd door de omstandigheid, dat de uitbetaling eerst ge schiedt den lsten Juli a. s. En op Turkije valt een half jaar vooruit weinig te rekenen? Ten minste zoo dacht de winner die, hoezeer een welgesteld man, trachtte zijn lot zoo spoedig mogelijk van de hand te zetten. Zoo gemakkelijk ging dit echter niet. Eerst na veel moeite is hij er in geslaagd het te Parijs bij een bankier te disconieeren voor f60.000, dus voor slechts 20 pCt. Als Turkije het nu dus nog maar een maand of wat uithoudt en dan betaalt, maakt de kooper goede zaken. Zaterdag heeft eene damedie langs de Luxemburgschc lijn naar Brussel kwam en laDgs de ceintuurbaan hare reis naar het Noor derstation vooitzette, tusschen de stations van de Bun Ttogier en Josaphat ,het leven geschon ken aan twee kinderen, welke onmiddellijk na dat de patiënte naar het hospitaal St. Jean was overgebracht, aldaar nog door een derde gevolgd werden. Ook in Japan begint de vrouw baar toestand onhoudbaar, althans voor verbetering vatbaar, te vinden. De 21 November II. is te Osaka eeu meeting gehouden, welke door on geveer twintig vrouwen werd bijgewoond en waar beraadslaagd is over de beste middelen om den toestand der Japansche vrouw te ver beteren. Eerlijk gaven de spreeksters toe dat haar mate- rieele en zedelijke toestand veel te wenschen overliet en dat hieraan een einde moest ge maakt worden, 't Kwaad kwam voornamelijk voort uit de onwetendheid der vrouwen, die in hare jeugd bjjna niet leeren en alleen wor den ingewijd in de beginselen der muziek, overigens haar tijd in ledigheid doorbrengende. De twintig vrouwen besloten ten slotte zich als comité te constitueeren tot. vorming eenor vereenigiDg en geregeld tweemaal 'smaanda bijeen te komen. Een ongehoorde gebeurtenis is te Saint- Genis-Laval bij Lyou voorgevallen. Het betreft niet meer of minder dan een bakker, die in zijn eigen oven verbrand is. Een zekeren Vallier hield er te Saint-Genis-Laval te zamen met zyn broeder een bakkerij op na. Woensdag jl. kwam de oudste der broeders 's morgens om y'yf uur uit zijn kamer, om zijn broêr, die des nachts doorgebakken had, af te lossen. IIjj zoekt hem overal, doch zonder hem te vinden; hjj roept luide zijn naam, maar krijgt geen antwoord. Intusschen bemerkt hij ai spoedig eeu walgelijken stank in de bakkerij, die hem de keel als dichtknijpt. Het deeg van het witte brood stond gereed om in den oven geschoven te worden. De deur van den oven stond wyd open; de bijkans uitgedoofde gloed verbreidde zijn laatste warmte. Vallier kijkt in den oven en bemerkt tusschen de uitgaande asch het geheel verkoolde lijk zijns broeders. Zoo ver haalde ten minste de overlevende der twee broeders aan de ontstelde buren, die op zijn hulpgeschrei weldra waren komen toesnellen. Er is lot dusver nog geen licht verspreid over dit vreemde geval, maar algemeen wordt ver moed dat hier minder aan een ongeluk maar eerder aan een misdaad moet gedacht worden, Een verloving in de gevangenis. De Magdenbr. Volksztg. schrijft: God Amoriseeu looze guit, die al vrij wat dwaze streken op zijn geweten heeft, maar het stukje, dat deze looze gast onlangs binnen de donkere muren onzer crimineele gevangenis heeft op 't touw gezet, is zeker een der dolste die de schalksche deugniet ooit heeft uitgevoerd. Hij heelt toch een paartje samengekoppeld, dat moge het ook voor elkander geboren zijntoch door een afgunstg noodlot voor altijd van elkander ge scheiden zal blijven. De heer Louis Rörner, schilder en boekbinder uit Calvörde en mej. Marie Burgveld uit Neuhaldensleben hebben zicii in brandende min ontstoken, hier in de gevangenis met elkander verloofd en van deze verblijdende familie-gebeurtenis behoorlijk ken nis gegeven aan den ambtenaar van den burger lijken stand. De vroegere lotgevallen van bet gelukkig jeugdig paartje zijn buitengewoon donker en droevig. De trouwlustige bruidegom en schilder is, hoewel nog maar een groote twintiger, reeds meermalen in de gelegenheid geweest om gevangenisstudiön te vervaardigeu en werd nog voor korten tijd wegens ver schillende diefstallen tot-drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De vader van het eerbaar bruidje boet een diefstal met verzwarende omstandig heden met een tienjarig verblyf in het tuchthuis, terwijl zij zelf ter dood veroordeeld is, omdat zij haar eigen kind heeft vermoord. Moge ook, 't geen we! te denken is, baar leven worden gespaard en haar straf in levenslange gevangenis worden veranderd, dan bestaat er toch weinig vooruitzicht dat het jeugdig echtpaar een bijzon der gelukkig huiselijk leven wacht. Niet dc armen van een aangebeden nmu, maar die der strenge wet zullen de jonge Vrouw om strengelen en haar, ver van haar wederhelft verwijderd, in een eenzame cel te Delitzsch, haar dagen tot aan een zalig uiteinde doen slijten. Haar Romer daarentegen zal een huwelijksreisje ondernemen, maar op zijn eigen houtje en moederziel alleen, voor drie jaar naar Lichtenberg. In 'tkoit, do genoegens van den echt worden het jeugdig paar al zeer karig

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2