m 't Verschijnt iaitlfe litpzonW Dinsdag:. Buitgnlaaisdie Sericbten. Bianenlantlsciie Bericlten. A". 1876. D ónder da 17 Februari. JK 3837. ïv i> ertig^ste J a a g a n g, G 011R A N T. AliONNB»» NTSI'IIIJS, pel Uttiiti.il1.S5. Franco per pnst, ilnnr het gstirete Hyk - 2.50. Afzowieilijke liommers- 0.10. n IT UK AV MAK KT, li, 1554. Advcutkntiepbus: van 110gewone regels100. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen twee haai. berekend. 81' AN JE. Bij de opening vau de Cortes zeide de Koning: Een vorst die door een slechten Raad wordt bijgestaan is tot onmacht veroordeeld en kan niets verkrijgen. Ik zal spoedig het mijne gaan bijbrengen om den vrede te ver krijgen. De betrekkingen met de buitenlandsche inogepdhedeu zijn vriendschappelijkde onder handelingen met Washington zijn van vriend- scbappelijken aard. Ik koester hoop op eene spoedige en vol doende oplossing der onderhandelingen met het "Valkaan, van weerszijden beijveren zich de vertegenwoordigd s de hangende kwesties te regelen op eene wijze, die door de belaugen van de Kerk en den slaat geboden wordt. De regeering zal den* staat van financiën hoe gedrukt ook, in zijn geiieel doen kennen. De toekomstige vrede kan alleeu hulpbronnen openen; uwe vaderlandsliefde zal evenwicht doen plaats grijpen iu liet budget en gelegen heid geve» alle schuldeischei s zooveel moge lijk te betalen, zonder do ontwikkeling van de natie tegen te houden. Lizarraga heelt do verdediging van Estel- la den '13 dezer op zich genomen; hij heeft 7 bataljons onder zijne bevelen. De vijand ver sterkt zich te Arlaban, Salinas en Ochondiaus; hij schijnt het gros zijner troepen te Barauca te coiicentreere» om Eslella af te sluiten. Koning Cailos inspecteeit de position van Mondragon. De Guceta meldt nog dat de Brigade Villa- mil de Carlisteu verdreven heeft van de hoog ten iu de omstreken van lturrila (Navarfa). 200 Carüsten zijn in Frankrijk gevlucht. '117 Carlisten hebben het indulto gevraagd. E NOEL A N 1>. Den 14 dezer heeft sir Norlhcote, kanselier der schatkist, in het Lagerhuis een krediet van 4,080,000 p. st. tot betaling van de aandeelen in het Suez-kauaal aangevraagd. Hij verklaarde, dat liet Parlement niet eer was bijeengeroepen, ten einde geen aanleiding te geven tot klachten, dat er geen tijd was gegeven om die zaak te overwegen. De spreker deelde vervolgeus de geschiedenis van het ontstaan van het kanaal en den financieelen toestand der maatschappij mede. Haar fiuancieele vooruitgang is voldoende. Ilij stelde voor om als waarborg voor de rente betaling en aflossing dor schuld de 5 pCl. intrest, betaalbaar door Egypte te bestemmen. Op die wijze hoopte hij in 35 jarm do geheele schuld te kunnen delgen. Voorts deelde hij nog mede, dat de transactie tot het vestigen van vriendschappelijke betrekkingen met den heer de Lesseps heeft geleid. Er worde» nu nog onderhandelingen gevoerd. Spreker hoopt dat ze tot eene bevredigende uitkomst zullen leiden. In het bestuur der maatschappij zal Engeland door drie leden vertegenwoordigd worden. Hij ziet niet in, waarom de Khédive niet de rente zou betalen. De heer Cave heeft te Aiexandiio een gunstige ontvangst gevonden. Met groole openhartigheid zijn hem alle in lichtingen verschaft. liet algemeen resultaat van liet door hem ingesteld onderzoek komt hierop neder, dat de Hulpbronnen van Egypte aanzienlijk zijn en dat het land zich vei der omwikkelt; maar het' financieel beheer was slecht, liet Engelsch gouvernement is tot de conclusie gekomen, dat, zoo de Khédive eene goede contróle over de uitgaven laat houden,- de afsclialfiug van improductieve uitgaven voor Egypte mogelijk zal zyn. Spreker eindigde met te zeggen, dat de koop der aandeelen voor alle belaughebbendou voordeeüg is. Lord Hartington en de lieeren Gladstone en Foister stelden hierop voor de beraadslaging te verdagen. De heer Disraeli nam hiermede genoegen. Het Huis heeft daarop besloten de discussie uit te stellen tot Maandag aaustaande. Van 4 tot 10 Febr. hebben 51 schepen van 't Suezknuaai gebruik gemaaktde ont vangsten gedurende die dagen bedroegen 1,065,000 frs. In 1873, '1874 en 1875 passeerden liet Kanaal 1173, 1264 en 1494 schepen met een tonneninhoud van 2,085,072, 2,423,672 en 2,940,708. De ontvaugsten stegen van 1873 tot 1875 van 24,297,000 tot 30,109,674 frs. F It A S K It IJ K. De heer Léon ltenault heeft eeue nieuwe veikiezingscirculaire uitgevaardigd. Vreemd aan allen partijgeest, zegt hij tol de kie/.ers in Cur bed, in dezelfde mate de zaak der orde als van de vrijheid, die ik nooit vau elkander heb af gescheiden, willende dienen, de dictatuur als iets verfoeilijks beschouwende, onder welken vorm zij zich ook openbaart, eene Cesai iaausche of revolutionaire dictatuur, enkel hartstocht gevoelende voor de welvaart en de eer van ons vaderland, heb ik de republikeinscbe in- stelliugeu aaugeuomeu en zal ik die zonder nevenbedoeling verdedigen. 1) UlTSOllLANB. Volgens berichten uit Berlijnhebben Eugclaud, Rusland en de Vereenigde Staten besloten, Duitschlaud te steunen iu zijn poging om China tot de orde te roepen wegens den schoener Anna, die in September jl. door Chineesciie roovers is uitgcpluudoi cl. Door deze gemeenschappelijke handeling zou het Hemel- sclio Rijk niet alleeu bewogen worden om vol- doeniug te geven voor de gewelddadigheden, op de Anna gepleegd, maar het de noodzake lijkheid inzien om in zijn eigen belang maat regelen te nemen voor dc onderdrukking van dergelijke wanbedrijven in 't vervolg. B E L O I E. Onlangs deelde V Opinion d'Anvcrs een sensatiebericht mede omtrent bet vinden van 7 pakken buskiuit onder de steenkolen ecner transatlantische stoomboot. Het blijkt nu, dat het bericht niet ten eeneumale uit de lucht was gegrepen. Werkelijk is op een der schepen van de lied Star line, het Vaderlandeen in een zyden doek gewikkeld pakket gevonden, inhoudende 4 kilogram buskruit, waaraan eene lont was bevestigd. Vooral uit dit laatste feit mnakt men op, dat men hier met eene onvoor zichtigheid van de mijnwerkers te doen heeft. Waarschijnlijk moest het pakket dienen om steenkolen in de mijn te doen springen en is het met de gewone zorgeloosheid, den mijn- \v .ker eigen, onder de steenkolen geraakt. ITALIË. Door de Ligurische Reddingrnaatschappy is het plan gevormd, om in de maand Juli aanstaande te Genua een internationaal congres te houden, ter bevordering van instellingen tot redding van schipbreukelingen enz. en om de middelen te bespreken die tot verbetering van reddingtoestellen kunnen leiden. Aan dit congres zal verbonden zijn een tentoonstelling van voor werpen tot redding van schipbreukelingen en di enkelingen. liet praclisch nut van zoodanig congres springt duidelijk in 't oog. Hier is dit beter ingelicht dau elders. Door samenspreking komt men tot de keunis vau tien incest practischen weg om hulp te veileenen. Wij vertrouwen, dat men in Nederland gaarne zal gebruik maken van de gelegenheid om kennis te nemen van wat iu den vreemde in deze gedaan wordt. TURK IJ E. Officieus. Niettegenstaande de Poite Andras- sv's voorstellen aangenomen heeft, worden de krijgstoerustingen op kolossale schaal voort gezet. SCHIEDAM, 10 Februari 1S7Ö. Z. M. de Koning zat, naar men ons van goed ingelichte zijde mededeelt, den 2den Maart a, s. weder naar het Loo vertrekken. (D.) liet Korps Scherpschutters zal den 19 dezer, ter viering vau 's Konings verjaardag eene soiree geien in het Paulus-lokaal. liet pro gramma doet verwachten, dat den leden, buiten gewone leden en donateurs een genoeglijken avond zal worden vei schaft. De vice-president van den Raad van State, inr. /E. baron Mackay van Ophemert e» Zeune- wijnen, is ernstig ongesteld; zijn toestand is, naar wij van geachte zijde vernemen, hoogst zorgelijk. (W Jl. Ct.) liet Hoofdbestuur der veroeniging voor Ijjkonvcrbrandïng beeft zich dezer dagen tot Z. M. den Koning en tot de Tweede Kamer der Stilten-Generaal gewend met een adres, houdende verzoek om liet doel der Veiceniging te willen mogelijk maken door een wijziging

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1