De heer dr. J. van den Bergh van Zaandam, trad "gisterenavond als spreker op in de Ver- eeniging vPaulus" en hield een redevoering, ■waarin hij betoogde hoe het Jodendom, m. a.-w. de heerschappij van de wet in Israël na de ballingschap, de noodzakelijke voorbereiding is geweest voor het optreden van Jezus. Gewezen ■werd daarbij op het persoonlijk karakter dat de godsdienst onder de wet aanneemt, zichtbaar o. a. in de psalmen op het ontwaakte onsterfe- lijkheidsgeloof, op het achteruittreden van tempel en priester voor synagoge en schrift geleerde, eindelijk op het verschijnsel dat velen, door het drijven der wetgeleerden van de wet afkeerig geworden, behoefte gevoelden aan iets beters. Dat betere gaf Jezus. In Hem, die zelf Jood was, openbaarde zich het beste wat uit het Jodendom kon voortkomen. De redevoering ■werd belangstellend aangehoord en de voorzitter bracht ten slotte den spreker den welverdienden .dank der vergadering. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 1 Mei a, s., aan het vacante ontvang-kantoor der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Delfshaven verbonden een vast traktement van f 2800 's jaars, zonder genot van indemniteiten en biljetgelden, en eene jaarlijksche vergoeding voor bureaukosten van f 1200, onverminderd het genot van de 6 cent voor ieder patent- plichtige toegekend, tot goedmaking der kosten van beschrijving voor het recht van patent, met bepaling, dat de ontvanger van dat kantoor jaarlijks minstens f 900 moet besteden voor salaris van klerken. De St.-Ct. van heden bevat de staat van nalatenschappen, afkomstig van onder officieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Nederlandsch Ihdie, waarvan de saldo's door de rechtheb benden bij het Departement van Koloniën in Nederland behooren te worden gereclameerd. De Minister vauFinanciën heeft bepaald dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1876/77 zal zijn de letter S. gothisch afgebeeld. De Minister van Financiën heeft ter •kennis gebracht, dat gedurende het jaar 1875 in *s Rijks Munt zijn vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekening van het Rijk 3,015,000 centen en 2,026,000 halve centen; 6. voor rekening van particulieren 4,110,000 tienguldenstukken; te zamen uitmakende eene nominale waarde van f 41,140,280. De toestand van Mr. Baron Mackay is iets gunstiger geworden, LI. Zaterdag, op den verjaardag van Z. M. den Koning, vierde «de Nederlandsche vereeni- ging" te Londen haar driejarig bestaau door een feestmaaltijd in de «Criterion Restaurant", waar o. a. tegenwoordig waren Zr. Ms. gezant de graaf van Bylandt en de heer May, consul- generaal. Ongeveer 35 leden en gasten nanoen aan 't feest deel. De vereeniging mag zich in voortdurenden bloei verheugen en telt nu 45 gewone en 36 buitenleden. Het wetsontwerp van den heer Moens- tot wijziging der schoolwet bevat, naar wij vernemen, de volgende hoofdbepalingen: lo. Het kweekelingstelsel vervalt; jongelin gen van 16 tot '19 jaren zullen in de school onder toezicht van een onderwijzer werkzaam mogen zijn; maar alleen tot eigen oefening; als overgangsmaatregel zullen, kweekelingen boven 16 jaar nog gedurende 10 jaar ais onderwijs kracht in de school mogen werkzaam zijn met een getuigschrift van hoofdonderwijzer en school opziener. 2o. Er zullen minstens 20 rijkskweekscholen en 20 normaallessen van Rijkswege komen; waar gemeenten kweekscholen enz. oprichten, wordt minstens de helft uit 's Rijks kas be kostigd. 3o. Art. 20 der schoolwet, waarby bepaald isdat hulponderwijzers aan het hoofd van buurtschoien mogen staan, vervalt. 4o. De sterkte van het onderwijzend per soneel zal worden alè volgt: a. voor 30 leerlingen 1 hulponderwijzer; 5. 60 t> 2 c. tot 120 3 d. voor 120 en voor elk 40-tal of gedeelten daarvan één hulponderwijzer. in een school met meer dan 120 leerlin gen minstens 1 hulponderwijzer met hoofd onderwijzersakte. 5o. De traetementen zullen geregeld worden als volgt: het minimum-traetem. van een hulpondw. f500, van een hulponderw. met hoofdonderw.-akte f800, d i> van een hoofdonderwijzer f 1000 met vrije woning. 6o. De kosten der minimum-uitgaven zullen voor de helft worden gevonden uit 's Rijks kas, met behoud van art. 36 in dien zin ge wijzigd, dat de provincie in geen geval tot bijdragen verplicht is. 7o. Voor het onder 4o. genoemde is in het ontwerp een overgangstijd bepaald van 10 jaar. De heer jhr. F. de Casembroot heeft zjjn ontslag genomen als lid van den gemeente raad van den Haag. Naar men verneemt, staat dit ontslag in verband met eene dezer dagen door dat raadslid bjj het gemeentebestuur inge leverde klacht omtrent de onbillijke uitvoering van de wet op de hondsdolheid. Over die toe passing heeft de heer de Casembroot eene breedvoerige missive aan den gemeenteraad ingediend. Door een begunstiger, die onbekend wenscht te blijven, is aan de aigemeene kas van den Anti-dienstvervangingsbond een gift van f 25 geschonken. De Zutf. Ct. protesteert in naam van' het volkenrecht tegen de inzameling van de Tijd ten bate van de door de Duitsche regeering vervolgde priesters. Zij ziet in die inzameling schending van neutraliteit, omdat de priesters, waarvoor geld wordt gegeven, van Duitsch politiek standpunt oproerige onderdanen zijn. 'Door de Friesche Maatschappij van Land bouw is een zilveren medaille en f 15 toe gekend aan J. Fortuin te Sneek, voor boter- kieursel, en aan C. F. Lantinga, te Sneek, voor kaaskleursel. Volgens het Petit Journal zal de beroemde Italiaansche treurspelspeler Rossi in het begin van Maait te Brussel optreden; van daar zich naar Nederland begeven en dan over Antwer pen naar Engeland "vertrekken. Aan dr. V. O. de Meijer en dr. Carsten werd door de geneeskundige ambtenaren opge dragen een overzicht te bewerken van de pokken-epidemie, die sedert 18701873 ons vaderland teisterde. Dat overzicht uitgegeven door het departement van binnenlandsche zaken, behelst eene menigte belangrijke mede- deelingen en opmerkingen, van welke wij eenige overnemen. Aan het einde van hun ver slag uiten de schrijvers dun wensch, dat het gelukt rnoge zyn onwederlegbaar uit de feiten aan te toonen, dat de kinderpokken zich alleen dan verspreiden, wanneer de aangetasten vrije lijk voor iedereen toegankelijk blijven, en dat men het dus in zijn macht heeft, wanneer allen samenwerken, de afzichtelijke ziekte in hare soms zoo woeste vaart te beteugelen en weder te verdrijven, dat de koepokinenting een uitstekend middel is om zich tegen het gevaar van besmetting, in weerwil van alle verbodsbepalingen door derden aangebracht, te beveiligen, en dat ontsmettingsmaatregelen niet baten, wanneer niet, van den aanvang der ziekte af, alle in de omgeving van den zieke aangetroffen voorwerpen worden gedesinfecteerd, terwijl elk onnoodig bezoek van den zieke wordt geweerd. ïMoge algemeen ter harte worden genomen, wat de ervaring hier en elder» ten koste' van duizenden menschenlevens aangaande den heilzamen invloed der koepok inenting heeft geleerd: 1. De verspreiding der kinderpokken is het grootst eh het doodelijkst, waar de tegenstand tegen het inenten het hevigst is. 2. De kans, om door de ziekte aangetast te worden, is voor niet-ingeënten veel grooter dan voor ingeënten. 3. Hoe meer niet-ingeënten samenwonen, des te meer Ioopen ook de onder hen ver toevende ingeënten gevaar, want de besmette lijkheid der ziekte wordt des te grooter, naar mate de aangetasten talrijker en dichter opeen gedrongen zijn. 4. Alle niet-ingeënten zijn dus voor de volks gezondheid gevaarlijk." De Gazette des Hópitaux behelsde onlangs een opmerkelyk artikel over de behandeling van krankzinnigen onder den invloed van ge kleurd licht. Dr. Ponza, directeur van het krankzinnigengesticht te Allessandria, heeft, in overleg t - - den bekenden pater, Secchi, daarmede het eerst proeven genomen, welke zeer verrassende uitkomsten opleverden. Hij deed verscheidene vertrekken gereed maken 'met zoodanige geplaatste vensters, dat er zoo veel mogelijk den ganschen dag licht binnen stroomde; aan de kamers en de glasruiten werd eene gelijke kleur gegeven. Na drie uren in eene roode kamer te hebben doorgebracht werd een lijder, steeds in een somber stil zwijgen verzonken, lachend en vrolijk. Een ander, die hardnekkig alle voedsel weigerde, in hetzelfde vertrek gebracht, verzocht den volgenden dag reeds om een ontbijt en at daarvan r.:et verwonderlijke graagte. In de blauwe kamer, verhaalt de heer Ponza, deed ik een zeer onrustige, door een dwangbuis stil gehouden krankzinnige brengen, die in minder dan een uur aanmerkelijk kalmer werd. Welk een invloed blauw licht op de gezichts zenuwen heeft, bleek mij uit het volgende: Op zekeren dag geleidde ik, in tegenwoordigheid van dr. Bongiovanni, hoogleeraar aan de uni versiteit van Pavia, dr. Manfredi, in dezelfde blauwe kamer. Wij hadden hem eerst de oogen toegebonden en om hem te verbijsteren hem- ettelijke malen in de galerijen rondgevoerd. Zoodra echter dr. Manfredi in de kamer kwam, zeide hij ons waar hij was; hij had het be merkt door een zonderling gevoel van gedrukt heid. Ik heb, zoo gaat de heer Ponza voort, een krankzinnige doen slapen in een Vertrek met violetkleurige vensterruitenden volgenden dag verzocht hij mij te worden ontslagen, daar hij zich hersteld gevoelde. Hij heeft dan ook het gesticht verlaten, en is sedert gezond en ge lukkig gebleven. PaarlCt) Delfshaven. In den geïsoteerden toestand, waarin deze gemeente door het 'gemis van een halt aan den II. IJ. spoorweg verkeert, werd tot heden niet op voldoende wijze voorzien; als tusschenstation van de diligence-onderne ming RotterdamSchiedam was er nooit zeker heid, dat er te Delfshaven in de wagens plaats beschikbaar was. Uit goede bron verneemt men thans, dat de heer van Erk, wiens omnibus rijdt van Kralingen tot het tolhek bij het Park met 1 Maart aanstaande Delfshaven tot eind station zal maken. Van 9 voor- tot 10 uur namiddags zal men dan van hier naar Rotter dam en Kralingen kunnen rijden, naar men zegttegen een tarief van respectievelijk 15 en 17 cents. Rotterdam. Door de kiesvereeniging sBur- gerplicbt" is gisteren candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer mr. H. G. Verniers van der Loeff, lid der Gedep. Staten van Zuid Holland, met 40 van de 53 stemmen. Den Haag. Dinsdag jl. werd in hethóte

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2