A". 1876. Biittilaiiicle Bericltei rij dag 3 Maart YnMjnt iaielijls, itjpntert Binsiat. M 3848. BittnenlaniscJie Berichten. 13 BUREAU HARKT, E, 124. I Abonnementsprijs, par kwaitan! d.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nornmcrs- Ö.10. F R A N K R IJ K. Tussehen den minister Dufaure, die met de reorganisatie van het kabinet belast is, welks samenstelling thans niet meer aan de eischen van den gewijzigden toestand beantwoordt, en de leiders van het linker-centrum wordt druk onderhandeld over die reorganisatie. Eerst was er sprake geweest, om de demissionnaire mi nisters te vervangen, doch de heer Gasitnir Périer en ook het linker-centrum hebben hier tegen de opmerking gemaakt, dat dit een te karig bedenken zou zijn van de nieuwe repu- blikeinsche meerderheid en dat men liever nog mets definitiefs zou vaststellen, voordat men den raad van de andere republikeinsgezinde groepen ingewonnen had en meer speciaal die van de linkerzijde, welke in aantal het sterkst in de Kamer vertegenwoordigd is. De meerdere sta biliteit en langere duur van bet nieuwe kabi net zon tot dien prijs gekocht dienen te wor den. De heer Gambetta schijnt nogmaals zijne beste krachten in te spannen voor de herstem mingen. Maandagavond heeft hij te Lyon op eeue bijeenkomst eene redevoering gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de laatste ver kiezingen vooral tegen het clericalisme waren gericht, wat Frankrijk zoowel in het bitmen- laud als buitenaf in zulke groote gevaren bracht. Vervolgens het programma der nieuwe meerderheid ontwikkelende, verklaarde hij zich een voorstander van eene vredelievende politiek voor het buitenland en een voorstander van vooruitgang en conciliatie voor binnen, Hij eindigde met de verklaring, dat de republiek voor een ieder, die er zicb oprecht aan ver bond, moest openstaan. De Parijsche correspondent van een der buitenlandsche bladen zegt, dat de carnavals feesten dit jaar zeer mat te Parijs waren. Een Franschman van pessimistische richtingwien hij vroeg hoe het kwam, dat die feesten de levendigheid missendie zij vroeger hadden antwoordde hem«Wij zijn het geheele jaar door uitgelaten van pretwij hebben het dus ge durende het carnaval niet noodig te zijn." De oude geestschrijft hij verderis iutusschen nog niet geheel bij de Franschen uitgedoofd. Zoo had een meubelhandelaar in de Rue Maubeuge het volgende aanplakbiljet voor zijn winkel: «£T« vieux Buffet a veiulre; s'adresser a f Intérieur." bJPANJE. Koning Alphonso is Zaterdagavond te Alsasua aangekomen, hij zou den volgenden dag naar Pampeluna gaan, waar hem een feestelijke ontvangst bereid werd. Volgens den JDiario JEspanol heeft de minister Canovas del Castillo officieel medegedeeld, dat de Carlisten zich nu onvoorwaardelijk onder worpen hadden, De bevolking aan de grenzen is algemeen zeer ingenomen met het herstel van den vrede. In Cutalouie had zich nog eene kleine bende gevormd, doch deze was door de vrijwilligers uit elkaar gedreven. Thans, nu de oorlog geëindigd is, kan men zich op nieuwe pogingen voorbereiden van de ex-koniugin-moeder om weder naar Spanje terug te keeren en er haren invloed te her nemen. De Koning heeft de oplossing dezer kwestie w'ijssehjk aan zijne ministers overge laten en deze hebben tot nog toe nog geene beslissing hieromtrent genomen Men denkt dat, wanneer zij hare terugkomst toestaan, zij dit slechts onder deze voorwaarde zullen doen, dat de ex-koningin zich in eene provincie-stad en niet te Madrid vestige. TURKIJE. Eene depêche uit Konstantinopel van 28 Februari behelst, dat de" Turksche minister van justitie zich den 3 Maiïrt a. s. van daar naar Adrianopel zal begeven, om op de ten uitvoerlegging van de jongst openbaar ge maakte hervormingen een wakend oog te houden. Voorts wordt uit die hoofdstad be richt, dat aldaar de nu in den Libanon tus sehen de Maronieten en de Drusen bestaande spaaning groote bezorgdheid verwekt. Alleen mot de grootste omzichtigheid kunnen denaar onafhankelijkheid stievende Maronieten in toom gehouden worden. Kortelings maakten de Druseu vau Abey zich reeds gereed, de Maronieten, die een hunner verwond hadden, aan te val len. Gelukkig wat en er tioepen bij de hand, om eene slachting te voorkomen. O O S T E N RIJ K. Keizer Frans Jozef heeft voor de nood lijdenden, tengevolge van de overstemmingen te Pesth en in zijne omstreken voorloopig eene gift van 15,000 fl., en de Keizerin tot hetzelfde doel van 10,000 fl. gedaan. De Bolitische Corresp. van Weenen bevat een schrijven uit Thessalie, waarin wordt gemeld, dat in die provincie, vooral in het binnenland, eene groote ongerustheid onder de Christenen heerscht. De Turken zijn er namelijk over de nieuwe hervormingen zeer ontevreden en worden met groote moeite van feitelijkheden teruggehouden. Te Larissa gaf de openbare voorlezing van den firmau des Sultans aan leiding tot ongeregeldheden, die alleen door de krachtige tusscheukomst der militairen kon den onderdrukt worden. Zelfs in de havenstad Voio achten zich de Christenen niet veilig en beraadslagen de Grieksehe bisschop en de aan zienlijkste ingezetenen met de vreemde consuls, over de maatregeleu om de bestaande doch bedreigde rust te verzekeren. RUSLAND. In. dit rijk zijn 49 onderwijzers-kweek scholen, waarvan er 35 subsidie ontvangen van den Staat. Van de 11,000 lagere scholen COURANT. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. 1.00. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. in Rusland wordt in 500 volstrekt geen onder wijs gegeven wegens gebrek aan onderwijzers, terwijl in 3000 het onderwijzend personeel niet voldoende is. SCHIEDAM, 2 Maart 18Ï6. Z. M. de Koning heeft aan den Gouverneur- Generaal van Ned. Indie HDs. zeer groot leed wezen doen betuigen, wegens het overlijden van generaal Pel. Een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie van 1 Maart behelst, dat de generaal Wiggers van Kerchem den 3 dezer naar Atsjin zal vertrekken, om als civiel- en militair bevelhebber <op te treden, met last om de operatiën met kracht voort te zetten. De bezette posten' Pagerajer en Atoa in Atsjin zijn door den vijand overvallen, met het ongelukkig-gevolg dat de kapitein van-Swieten, de luitenant Baudouin en 42 man sneuvelden. Volgens offlcieele opgave in de St-OS, van heden, zijn in de maand Januari in deze gemeente geboren 80 kinderen, waarvan 46 van het mannelijk en 34 van het vrouwelijk geslacht; levenloos aangegeven 2als 1 van het mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht; overleden 51 personen, waarvan 22 van het mannelijke en 29 van het vrouwelijke geslacht; gehuwd zijn 4 paren. De Middelb. öt. zegt omtrent generaal Pel het volgende: Daar is iets onbeschrijfelijk tragisch in den dood van generaal Pel, den derden onzer opper bevelhebbers in .den strijd, gevallen op het oogenblik dat alles hem de eer scheen te voor spellen van aan de lange worsteling een einde te zullen maken. Kolder sneuvelde aan het hoofd zijner soldaten, in den roes als 't ware van den toen pas begonnen strijd. Pel is ge vallen, na een volhardenden en zelfopofferenden arbeid van vele maanden, in 't gezicht bijna der laatste beslissende overwinning, als slacht offer naar 't schijnt van een der heerschende ziekten. Na van ^wieten's vertrek benoemd tot civiel en militair bevelhebber van Atsjin, viel aan Pel het moeilijke werk ten deel van hetgeen verkregen was te behouden, te bevestigen en uit te breiden. Dag en nacht door den vijand verontrust, door overstroomingen bijna van den moerassigen bodem weggespoeld, door epidemieën aanhoudend geteisterd, moesten de te Kotta- Radja achlergelatene strijders in hun midden orde en krijgstucht, eendracht en samenwerking handhaven, twijfelzucht en moedeloosheid verre houden. Dat Pel die zware taak volbracht, weten wij allen. Zijn gezondheid bracht hy aan het werk ten offer. Een verlof van eenige maanden naar Java's bergstreken was noodig om zijn verloren krachten eenigszins te her stellen. Toen keerde hij naar de kampplaats terug. Een legermacht, sterker dan ooit eenig

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1