Indisch opperoffieier onder zich vereenigd zag, werd onder zijn bevelen gesteld. De hervatting der vijandelijkheden was ook. de hervatting onzer overwinningen, tevens die onzer smartelyke verliezen. Misschien zag Pel het doel reeds nabij. Aan de zekerheid van het eenmaal te bereiken heeft hij stellig nooit getwijfeld. Daar trad de engel des doods te midden zijner werkzaamheid hem in den weg, legde hem de kille hand op het krachtig kloppende hart en maakte aan zijne plannen en vooruitzichten een einde. De generaal majoor J. L. J. II. Pel is in den vollen mannelijken leeftijd, op zijn 53ste jaar, in den nacht van den 24 op den 25 Februari aan het vaderland ontrukt Uit nederigen stand gesproten, vertrok hij in 1839, 16 jaren oud, als vrijwilliger naar Indie en werd 9 jaren later tot 2de luitenant der infanterie bevorderd. Achtereeuvolgens de ver schillende rangen doorloopend, was hij in 1865 als majoor bevelhebber van het 9e bataljon en later, in 1870, als luitenant-kolonel, militair kommandant te Palembang. In 1871 bracht hij, tot herstel zijner gezondheid, een twee jarig verlof in Nederland door; in 1873 terug gekeerd, trok hij aan het hoofd van bet 14e bataljon naar Atsjin, waar hij den 9 December voet aan wal zette en spoedig met den vijand in aanraking kwam. Nadat de kolonel de Roy van Zuidewijn door eene verwonding genood zaakt was geworden het bevel over de tweede brigade neder te leggen, volgde h\j dezen daarin op. Tot kolonel bevorderd bleef hijna van Swièten's vertrek, als bevelhebber te Kotta- Radja achter. Reeds sedert den 22 Juni 1860 (bij gelegenheid der Bonische expeditie) ridder der Militaire Willemsorde, werden zijne schitte rende diensten in Atsjin door het kommandeurs- kruis dier orde en door den generaal-rnajoors- rang erkend. Tot deze dorre opsomming van datums en feiten moeten wij ons ditmaal bepalen. Aan een Nederlandsch schrijver de benijdenswaar dige taak om van generaal Pel een zijner waardige levensschets te ontwerpen. Aan het Nederlandsche volk de verplichting om op eene of andere wijze zijne nagedachtenis blijvend te ecren. Aan hemzelven de eer, door zijne daden zich een onvergankelijk gedenkteeken in de geschiedboeken zijns lands te hebben Opgericht. Uit Batavia wordt van 29 Febr. gemeld, dat de specie en mail van het bij de Noord wachter gezonken stoomschip Willem Kroon prins der Nederlanden geheel is geborgen. De chef van den geneeskundigen dienst te Atsjin rapporteert, dat er bij de op 11 December 11. onder behandeling gebleven lijders ten getale van 592, tot en met den 20u d.a.v. zijn bygekomen 570, totaal 1162. Hieraan hersteldeu 382. werden geëvacueerd '113 en over leden 10, te zamen 505, zoodat er op 21 Decem ber II. 657 lijders onder behandeling bleven. Onder de overledenen behoorden 3 niet- militairen. Gevallen van cholera kwamen er niet voor, doch vele van koortsdie heviger waren dan gewoonlijk. De sterfte was echter gering, zoodat die koortsen meer moeten beschouwd worden als overeen te komen met diewelke op zekere lijden van het jaar ook elders in den Archipel heerschen en dus behooren tc worden gerang schikt onder de catanhale en catarrhaal- gastrische. (Jan. Cl.) De Minister van Binneal. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonder wijs voor de eerste maal in het ioopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag'19 April aanstaande en volgende dagen; dat zij, die een de/.er examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 29 Maart bevorens behooreu aan te melden bij den schoolopziener vau het district, waarin zij wonen, of, van buiten slands 'komendevoornemens zijn zich - te vestigen, inet'opgave van de akte, die zij ver langen, en overlegging van een of meer getuig-' schriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorteakte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. In het tijdperk van vier weken, 23 Janu ari tot 4 Februari 4876, zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Zuid-Holland 150, in Utrecht '18, en in Friesland 69, te zamen 237 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken wa ren 230 runderen door die ziekte aangetast. Meermalen heeft het geval zich voorgedaan dat milicien-verlofgangers door het Hoog Militair Gerechtshof zijn vrijgesproken van de tegen hen ingebrachte beschuldiging van desertie op grond dat de openbare kennisgeving, waarbij zy tot opkomst onder de wapenen waren opgeroepen en welke eeuig eu alleen als bewijs kan gelden dat behoorlijke oproeping is geschied, niet had plaats gehad op de naar rechtsgebruik ver- eiscliLe wijze,namelijk bij aanplakking in de betrokken gemeente. Naar aanleiding daarvan heeft de Commissaris des Konings iu deze provincie, op verlangen van den Minister van Binueolandsche Zaken, de gemeentebesturen dringend aanbevolen de openbare kennisgevingen ter uitvoering vau de rnilitiewet eu de daartoe betrekkelijke voor schriften voortaan in elk geval te doen plaats hebben bij aanplakking ter plaatse, daarvoor bij gemeentelijke verordening aangewezen of gebruikelijk. De jongste bij de regeering ontvangen officieele mededeelingen uit Zwitserland, betref fende den stand der veeziekten daur te lande, loopemie tot '16 Februari, vermelden opnieuw eene afneming van het mond- en klauwzeer. Zestien kantons waren geheel vrij van die ziektein de ovei ige bepaalde zij zich tot enkele stallen, en alleen in Glarus en Aargau hadden zich nieuwe gevallen geopenbaard. Wal de longziekte betreft, was de kudde in het kanton Luzern, bij welke die ziekte zich vol gens de laatst medegedeelde berichten geopen baard had, afgemaakt, eu waren dusver geene nieuwe gevallen voorgekomen. Blijkens eene officieele mededeeling van de Oostenrijksche regeering waren gedurende het jaar 1875 in het politiedistrict van Weeuen 142 dolle en 30 van dolheid verdachte honden afgemaakt, terwijl 62 personen door zoodanige honden gebeten waren. In de maand. Januari van dit jaar waren opnieuw 7 dolle honden en l verdachte hond voorgekomen. De politie vel ordeningen werden voortdurend met de meeste gestrengheid gehandhaafd: van 1 tot 8 Januari jl. waren 92 losluopende honden opgevangen eu gedood, en 194 personen ter zake van het overtreden der verordeningen vervolgd en beboet.. Den derden April aanstaande zal er te 's Iiage een feest gevierd worden, waarin wel geheej het beschaafde en kunstlievende Neder landsche publiek hartelijk belang zal stellen, het zilveren bruiloftsfeest namelijk van den heer en mevrouw Bosboom, het echtpaar, dat door beider uitstekende gaveu hij als ecu onzer beste schilde!s, zij ais onze eerste roman schrijfster zooveel bijbracht tot deu roem van ons land. (Ons Streven.) De bekende declamator, Hermann Linde, heeft een zeldzaam eu zeker navolgenswaardig voorbeeld gegeven vau vvaardueriug der tooneel- speelkunst en meer in het bijzonder van de Nederlandsche tooueelschool. ilij heeft aan den directeur der Tooneelschooi hónderd gulden doen toekomen, als een prijs voor den leerling of de leerlinge, die later op bevredigende wijze een Shakespeare-rol ten gehoore zal biengen. De Staats-Courant van Zaterdag bevat de volgende StatenA. van de hier te lande ge bouwde en der van buitenslands ingevoerde schepen, waarvoor gedurende het jaar 1875 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven zijn uitgereikt; B. van de schepen, die blijkens de in 1875 ingekomen berichten zijn gesloopt, verongelukt, buitenslands verkocht of op andere wijze uit de vaart geraakt; C. die der koopvaardijvloot op 31 December 1874 en op 31 December 187o; D. die van inklaringen in 1875; E. die van uitklaringen in 1875 en F. die van in- en uitgeklaarde zeeschepen gedurende de jaren '1850'1875. Ah een staaltje van de Christelijke" wijze, waarop sommige vrienden der «Christe lijke richting" het openbaar onderwijs ver dacht maken, diene het volgende, ontleend aan een artikel in het Handbl.van den heer J. II. Eggelte Pz., hoofdonderwijzer aan school 20 in de Koestraat te Amsterdam. In No. 13 van Maranatka, onder redactie van den heer J. Esser, werd verteld, dat te Amsterdam een onderwijzer aan eene open bare school aan de kinderen geleerd had, «dat Mozes het water niet in bloed veranderd had, maar dat hij in de wijde mouwen van zijn mantel een rood poeder had verborgen, dat hij op het water uitstrooide en waardoor het een roode kleur kreeg. Mozes had die kunstjes in Egypte geleerd en werd daarop tot toovenaar aangesteld." «Zoo vertellen de kinderen, die de (openbare neutrale) school in de Koestraat bezoeken", eindigde Maranatha deze bijdrage tot karakte riseering dor neutrale school. De beer Eggelte vroeg inlichting en wenschte te weten, welke ouderwijzer en wanneer deze aldus art. 23 der wet geschonden had. De heer Esser ant woordde «dat hij niet de minste roeping ge voelde de kinderen en den bedoelden onder wijzer te verraden. Het staat u vrij, dat artikel te lezen, zooals u (lat opvat." Op deze wijze boezemt men den geloovigen wantrouwen in tegeu de openbare school en behelpt men -zich met allerlei uitvluchten, waar het er op aankomt, feiten te noemen. En dat noemt inen dan positief Christelijk Het Utr. Dagblad schrijft naar aanleiding van haar vrijspraak ook door den Hoogen Raadhet volgende «Door deze hernieuwde en hoogste uitspraak komt een einde aan een rechtzaakdieop drieste wijze opgezet en op onbegrijpelijk zon derlinge wijze doorgevoerd, opnieuw heeft doen uitkomen, hoe jammerlijk en onhoudbaar onze wet is, waardoor 't mededeelen van feiten, 't gewoon bericht geven van een publiek ge beurde zaak in een dagblad onder wetsartikelen kan worden gebracht, waaronder een nieuws tijding zeker niet behoort.Daardoor is tevens een der grondwettige rechten, die der vrije drukpers, in Nederland steeds zoo hoog geschat, zij 't ook laugs een grooten. en zwaren weg, ten slotte verzekerd; daardoor is het rechts gevoel gewrokendat door den loop dezer jasrimerlijk gedreven zaak bij een groot deel van 't meest geacht publiek was geschokt en beleedigd." Met het oog op de tallooze kroegen in ons land achten wij het volgende dor vermel ding overwaardig. Mocht het ook eens bij ons navolging vinden. Er is nl. in het Oostelijk deel van Londen nabij Whitechapel, door toedoen van den philanthroop Bornardo, een tweede zoogenaamd Coffee Palace" geopend. De eerste inrichting van dien aard draagt den naam van «Dublin Castle" de nieuwe is «Edinburgh. Castle" ge doopt. Sterke drank, of bier wórdt er niet verkocht, men schenkt er goede thee, koffie en chocolade, tegen zeer lage prijzen; terwijf in nette, ruime eetzalen voor de som- van acht stuivers een smakelijk warm middagmaal te

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2