AV 1876. Zaterdag 4 Maart. M 384» VersBhüBt taiffils, tii|oniri DMan. Biiteilaiiiscle Bericltei Binnenlandselie Bericitea. D 'e rtigste F R A S K E IJ K. De besprekingen aangaande de reorganisatie van het kabinet duren voort in de regeerings- kringen. De leiders van het linker-centrum komen schier iederen dag bij elkaar. Evenwel schijnt het onwaar dat ook de linkerzijde zich bezig houdt met den nieuwen toestand; hare leden moeten Zondag a. s. voor het eerst bij eenkomen om o. a. ook te spreken over de samenstelling van de bureaux in de toekomstige Kamer. De nadering van den 5 Maart, den dag der herstemmingen, verlevendigt de polamiek der dagbladen weder, vooral de Bonapartistische. Zjj schijnen zich voor de door hen ondervonden teleurstellingen te wreken door het uitbraken van scheldwoorden. Zoo verwijt le Pays aan aau den minister Decazes dat hij de stemmen van het canaille wil aannemen. Deze manier van bestrijden pleit wel voor het hopelooze van hun toestand. Algemeen gelooft mendat de beide Kamers slechts van 8 Maart tot 8 April bijeen zullen blijven en dat ze met dien dag, wegens de voorjaarszitting der gewestelijke raden, uiteen zullen gaan tot 15 of einde Mei, De Republikeinsche kandidaat Desmazes is op het eiland Martinique tot senator gekozen. Door het gerechtshof van Bar sur Seine is de redacteur der Avenir 'Répullicain tot een ge vangenisstraf van twee maanden, een boete van 1000 frs. en een schadevergoeding van 2000 frs. veroordeeld, wegens het verspreiden van laster, ten opzichte van Maupas. De Itêpulliqus Fr an f ais e. stelt voor, op den 7 Maart een voorbereidende algemeene ver gadering te houden van de nieuwe leden der beide Kamers, voor zoover zij tot de Republi keinsche partij behooren. Thiers is den Spaanschen gezant geluk wezen wenschen met het einde van den burger oorlog, en wel met de woorden: »Ik wenscli u van harte geluk met het einde van dezen afschuwelijken burgeroorlog." De Amerikaansche gezant te Parijs, de heer Washburae, moet een depêche van generaal Grant hebben ontvangen, met verzoek om den heer Gambetta bij de eerste gelegenheid, namens* den president der Republiek vau de Yereenigde Staten van Noord-Amerika, geluk te wenschen met de zegepraal van de Republiek in Frankrijk. De omstreken van Parijs staan geheel onder water. SPANJE. De onderwerpingen van de Carlisten duren voort, zoowel te Pampeluna, te Tolosa als te Saa-Sebastian, ze worden zoo talrijk, dat ze haast niet te tellen ziin. Opstandelingen en overwinnaarsallen schijnen ze slechts bezield met deze eene gedachte: de rampen van den ■oorlog te doen eindigen, zonder voorwaarden te maken of eenig compromis welk ook. Noch van het convenio van Cabrera-, noch van de bewaring der fueros, waaraan:.de bevolking "in de Baskische en Navarreesche provinciën zoo zeer hecht, is er sprake; men wil slechts be ëindiging van de veelvuldige opstanden. De Politica verneemt, dat de militairen van de lichting 1870 weldra naar hun haard steden teruggezonden zullen warden. Volgens door de Imparcial van een hoogge plaatst persoon te Parijs ontvangen inlichtingen zal Koningin Isabella weldra ta" 'Madrid terug- keereu. l'f( - PORT ÜO AL if De toestand op het plattelandss zeer treurig tengevolge van het mislukken .van den oogst van het vorige jaar, heerscht er" veel armoede en ook voor den oogst van dit jaar wordt gevreesd, omdat het voorjaar tiog droger is dan het vorige jaar. De regeering laat ver schillende werken aanleggen om in de armoede —te voorzien.- - -- DUITSCHLAND. H. M. de Keizerin zou den 1 dezer een per soonlijk bezoek aan Schünebeck en Barby brengen. De verwoestingen, welke door de jongste overstroomingen in die stad en in dat graafschap aangericht zijngaan alle beschrij vingen te boven. Het bevestigt zich, dat Keizer "Wilhelm het staatsminislerie heeft gemachtigd tot in diening van eeri wetsontwerp bij den Landdag, waarbij de goedkeuring van. dat lichaam wordt gevraagd, om de gezamenlijke Pruisische staats spoorwegen en het geheele Pruisische spoor- wegrecht aau het Duitsche rijk over te doen. Binnen veertien dagen zal nu dienovereen komstig door de regeering een zoodanig ontwerp in het Huis der Afgevaardigden ter tafel worden gelegd. De overstroomingen in Oost-Pruisen duren voort; thans wordt ook Posen bedreigd, waar het water reeds zeer hoog staat. De geruchten, inhoudende dat de houding van Beieren ten opzichte van derijksspoorweg- kweslie aanleiding zou geven dat de zaak werd uitgesteld, worden ongegrond genoemd. OOSTENRIJ K. De Keizer en Keizerin hebben thans voor do noodlijdenden, tengevolge vau de jongste overstroomingen in de andere deelen van Hongarije, eene gezamenlijke gift van 40,000 11. geschonken. De Politischo Corresp, van Wecnen verzekert thans mede, dat Rusland en Oostenx'ijk niet tegen dwang zullen -opzien, om de insurgenten tevreden te doen zijn met de beloften, die de Porte hun nu heeft gedaan. Montenegro is reeds overreed, den opstand, dien het heeft aangevuurd, aan zijn lot over le laten, en te Belgrado wordt geen minder sterke pressie uit geoefend. In de den 1 Maart gehouden zitting van den Rijksraad heeft de president-minister in antwoord op een interpellatie gezegd, dat twee (Duitsche) journalisten het land waren uitgezet, omdat dezende gastvrijheid van Oostenrijk misbruikend, steeds voor Oostenrijk beleedi- gende artikelen in buitenlandsche bladen schre ven. De postbestelling van de Oartenlaube werd verboden om een artikel, dat den eerbied ten opzichte van het Keizerlijke huis uit het oog verloor. Van alle zijden werd de minister toe gejuicht. ENGELAND. De firma Jent Palmer gaf den 1 dezer in de dagbladen aan de belanghebbenden kennis, dat zij niet in staat was de rente en aflossing van de Turksche leening van 1858 te betalenom dat bet tot dusver ontvangen bedrag van 46,385 p. st. daartoe onvoldoende is. RUSLAND. Aan den Russischen agent in Montenegro was last gegeven, zich te verzetten tegen den aandrang der oorlogzuchtigen en den' vorst'"te ondersteunen tegen het drijven dier partij. Hij verklaarde, dat de regeering van Rusland haar beschermende hand van Montenegro zou moeten wegtrekken, als men tot provocaties durfde over i,aan. De Vorst gaf bevredigende verkla ringen. SCHIEDAM, 8 Maart 1870. 7,. M. de Koning is gisteren morgen te 4 uren naar Het Loo vertrokken. Z. M. heeft zich van Arnhem verder per rijtuig naar zijn buitenverblijf begeven. Volgens het DU. v. Z.-JI. heeft Z. K. H. de Prins van Oranje ontslag gevraagd uit zijne functie van inspecteur van het wapen der cavallerie. Een ontdekkingstocht door Nederlanders te ondernemen; ziedaar wel iets nieuws, al mag het dan ook een herhaling heeten van hetgeen in vorige eeuwen door Nederlanders op dit terrein zoo glansrijk is volbracht. Het jeugdige Aardrijkskundig Genootschap", dat zich onder meer ten doe! heeft gesteld, «den ondernemings geest der Nederlanders op het gebied van han del, scheepvaart cn industrie op te wekken door verspreiding van meerdere kennis aan gaande landen en volken, en geographische reizigers en expedition, bij voorkeur Neder- landsche, te ondersteunen en hünne reizen vruchtbaar te maken voor de weienschap en de praktijk" dit genootschap wil een eerste maar ernstige poging wagen om aangaande pou gedeelte onzer Oost-Indische bezittingen, waar van we nagenoeg nog niets weten, meerdere bekendheid te verkrijgen. Het wil zoodoende aan landbouw, handel en nijverheid den weg trachten aan te wijzenwaarheen zij hunno schreden kunnen richten; wanneer zij nieuwe COURANT. AllONNBMKNTbIMiIJS!, |>ei kwaïtaal 1X». franco per post, iloor het geheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke «ommers- 0.10, BVREAli MAR» E, 124. Advertentieprijs: van110 gewone regels. 1.00. Iedere "gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. A

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1