De heer de Briiyn Kops heeft het verslag vnn de afdeeliugen der Tweede Kamer over zijn voorstel tot opheffing van den accijns op suiker beantwoord. Hij houdt de dringende noodzake lijkheid van de geheele opheffing vol en acht het zeer wenschelijk dat bij het voorstel ook een equivalent vaststa. Een nieuw belasting stelsel is daartoe niet onvermijdelijk noodig. Hij geeft in overweging f 10 per vat gedistilleerd meer te hellen of Itijks-opeenten op het personeel. Door de heeren Schepel en de Ruiter Zylker is een amendement ingediend op het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent den accijns op de suiker, hetwelk destrekking heelt om de aardappelmeelstroop (vloeibare druiven- suiker), die thans vrij van belasting is, onbe last te laten blijven. De regeering stelt voor ook deze stroop waarvan de ccnsumtie bij de lagere volksklassen zeer aanzienlijk is te belasten. SCHIKDAM, 7 Maart 1876. Z. IC. H. Prins Frederik is jl. Maandagavond in de residentie teruggekeerd. De eerste vergadering der Officieren-Ver- eeuiging met hare buitengewone leden, Zondag namiddag te 1 uur in Musis Sacrum gehouden, werd druk bezocht. De voorzitter, de heer H. A. M. Roclants, opende haar met een wel komstgroet aan de buitengewone leden, terwijl hij hun den dank der Vereenigiug betuigde voor de welwillendheid waarmede hastr plan was ontvangen immers door den bijval, die dat pian aanvankelijk was te beurt ge vallen kou het als geslaagd worden be schouwd tevens verzekerde hij dat de talrijke opkomst, die van zooveel belangstelling getuigde, der Vereeniging zeer aangenaam was. Mochten sommigen zich hebben laten weer houden het plan te ondersteunen, door de bezwaren die men er tegen inbrachtachter die zoogenaamde men verschuilde zich, volgens den spreker, de laster, ja, hij schroomde het niet als zijne meening uit te spreken, dat die men een sluipmoordenaar is. Velen uwer, zoo vervolgde de voorzitter, zal zeker wel bekend zijn, dat de vereeniging dezer dagen in het bezit is gekomen van een buitengoed met aanhoorighedenzij heeft dit aangekocht om uitvoering te kunnen geven aan een plan, dat reeds gcruimen tijd ge leden door haar was opgevat, namelijk het aan de vereenigiug toevoegen van een recreatie-tuinwaarvan de leden met hunne vrouwen en kinderen dagelijks gebruik kunnen maken, terwijl aan de jeugd gelegenheid zal gegeven worden zich aangenaam bezig te houden «net wipplankschommel enz. aan de ouders de vrijheid latende hunne kindoren door eene dienstbode te doen vergezellen. Nu was maar de vraag, velde de voorzitter, van welker beantwoording in deze alles afhangt: Kan dit plan verwezenlijkt worden? Hij aarzelde niet. deze vraag in bevestigenden zin te beaut- woordenals rnen eendrachtig daartoe wil samenwerken, gedachtig aan de gulden spreuk onzer Vaderen «Eendracht maakt macht." Schie dam, merkte spreker op, heeft behoeft:; aan zulk een uitspanniugsplaats, die tevens eene geschikte gelegenheid zal aanbieden voor par tijen, waartoe men zich tot nu altijd buiten de stad moest begeven, alsmede voor tooneel- voorstellingen, tentoonstellingen en voor ver schillende andere doeleinden. liet lidmaatschap voor dit gedeelte van het plan (recreatie-tuin) was evenals dat van-het eerste gedeelte (muziekuitvoeringen) op f 5 bepaald, met dien verstande evenwel, dat men van ieder afzonderlijk lid kan worden. liet luide applaus waarmede hot door den voorzitter gesprokene werd begroet en het niet onbelangrijk getal, dat aanstonds als lid \an den recreatie-tuin opde daaitoe vooi handen lijsten 'e 'kende, bewezen hoezeer de vergadering met het plan was ingenomen, en voorzeker, die bijvalsbetuigingen ze waren wel verdiend. Mocht ook de voorzitter een woord van. dank - spreken tot de vergadering vo n" de welwillend heid waarmede het plan der Offieieren-Ver- eeniging was ondersteund, waarlijk de wel willendheid dier Vereeniging aan de burgerij betoond, voor wat zij zo.o geheel belangeloos ten haren behoeve met yeel moeite eu zorgen tracht tot stand te brengen, verdient veeleer in hooge mate hare erkentelijkheid. Zal het de burgerij aan erkentelijkheid, zal het haar aan waardeering ontbreken? Voor zeker niet, als zij maar niet het oor leent aan de men die verdacht maakt en lastert en daar door reeds zoo menige goede zaak heeft afbreuk gedaan. Wij juichen liet schoone plan der Oiïicieren- Vereenigiug van harte toe, brengen haar hulde voor de uitmuntende wjjze waarop zij de taak, zoo vrijwillig op zich genomen, toont op te vatten in wekken gaarne ieder die daartoe in de gelegenheid is op, het plau te bevorderen door zich als lid te laten inschrijven. In eene bijeenkomst, gisteren gehouden, van voorstanders der lijkverbranding alhier, is met algemeene stemmen besloten eene afdeeling der» Vereenigiug vcor Lijkverbranding" op te richten. Het bestuur, .samengesteld uit de heeren dr. C J. Vaillant, dr. L. .1. DelBaere en G. J. Jacobson, heeftop zich genomen een reglement voor de afdeeling te concipiëeren ten einde dat later aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Zij, die als lid der afdeeling weuschen opgenomen te worden, kunnen dit verlangen te kennen geven aan dén der genoemde heeren. Misschien worden we wel in de gelegenheid gesteld om met bedoeld reglement kennis te maken wanneer we onze lezers meer op de iioogte der zaak zullen kunnen stellen; alvast kunnen we als onze overtuiging uitspreken, dat het den voorstanders der lijk verbranding te doen is om een gunstiger hygieinischen toestand te verkrijgen. Door den Bisschop van Haarlem is o. a. benoemd tot kapelaan alhier, de heer J. J. Eldering. Gisteren nacht is do vice-president van den raad van State, mr. Aencns baron Maskay van Ophemert en Zennevvijnenaan de ziekte die het ergste deed vreezon, in ruim 70jarigen ouderdom overleden. Volgens het thans ingekomen ontwerp, wordt het aantal lcantougereciileu met -14 ver minderd, en wel 8 binnen het ressort van het geiechtsiiof te 'sIlertogenboscli, 12 binnenliet ressort van liet hof te Arnhem, 14 binnen dat van liet hof te 's Hage, waaronder ook voorkomt het kantongerecht Vlaai-dingen8 binnen dat van het hof te AinsteHam, 5 binnen dat van het hol te Leeuwarden. Daarentegen zullen 3 nieuwe kniitongesechten worden opgelicht. De Staats-Courant van heden bevat den staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1874, tengevolge van het overlijden van manschappen, behoord liebl.en tot de Ko ninklijke Nederlamlsehe marine, zijn openge vallen, en, als niet opgeëischt door de erfge namen, in bewaring van het Departement van Marino en bij het koips mdrinioisziju gebleven. Dc eeiste nieuwe aardappelen van den koudon grond zijn dit jaar aan Z. M. den Koning, thans op liet Loo, toegezonden door B. Schoenmaker te Hengeloo (Gelderland). Als een zeer zeldzame bijzonderheid deelt men mede, dat Zondag jl. een dueling zijn busten verjaardag heeft gevierd, liet zijn de lieeien Josephns en Antonius van den Heuvel eu Intn zuster Maiia, huisvrouw van den heer Thomas Geurts, te Groot- Deuteron, waar zij geboren werden op 5 Maart 1S.M. Het bericht, in andeie bladen opgenomen, dat mej. E. Haait eene vei bintenis n.et liet tooneelgezelschap »de Vereenigde Tooneelisten' zou hebben gesloten, is voorbarig. Tot dusverre "zijn nog slechts onder handelingen aangeknoopt lusschen onze stad gehoote en do vereeniging »het Nederlandse! Tooneel", welke de bespeling van den stads schouwburg te Amsterdam heeft gepacht. MiddelbCt.) Naar men verneemt, bestaat bij een 30 tal boerenarbeiders ia de provincie Utrecht he voornemeu zich in de Transvaal te vestigo als landbouwers. Delfshaven.Zondagmorgen werd uit d. Schie het lijk opgevischt van den gevveze schipper W., thans stil levende te Leur, i Noord-Brabant. De 76-jarige man was ouc bekenden en familie komen bezoeken, alvorei naar zijn dochter te Overschie te wandele waar hij eenige dagen zou vertoeven. Waa schijnlijk heeft hij, door»de duisternis mislei op deze noodlottigeewijzé^hot leven verlore Ilen Hang. Zaterdag avond brak alhii in een bewoond huis" in de Korte Kraneslra; een brand uitdie', met Hel oog op de on standigheden wel k e"W.i èh da a r bij voordeden verder ongelukkige gevolgen had kunnen hel ben. De brand brak uit op de bovenkamer bewoond door een uit Atsjin teruggekeerd e gepensioneerd militair met eene vrouw. !n h< benedengedeelte werd eene turf- en houtuerin gedreven. Al spoedig kreeg de brand een ernsti aanzien, en toen men de deur der bovenkom: wilde openen, werd dit door genoemden mil tair belet, die met een mes gewapend, iederee dreigde die mocht trachten binnen te dringei Aan die bedreiging stoonle men zich echt: niet en twee personen drongen binnen; ma: zij werden ook gewond, waarna men zich va den militair meester maakte, die bekend moe hebben het plan te hebben gebail, de woninj en zichzelf en zijne medebewoonster te doei verbranden. Het "schijnt dat hij vooraf de ge heele kamer met petroleum had ingesmeerd Zondag ochtend moeten, terwijl de bewust persoon reeds iu hechtenis was genomend kwastvoor de petroleum gebezigdalsmed het meswaarmede de wonden waren toege bracht, gevonden zijn. Door de spoedige hul| der brandweer werd de brand weldra in zijl voortgang gestuit. Giethoorn. De zooveel sensatie verwek kende verkoop van vaste goederen der Ylaam sche of Fijne Mennisleu gemeente alhier va vooreerst geen verderen vooitgang bebbeu. Veen dn in. Do fabriek van knoopen, uil Ameiikaansche noten, die eenig was in om land eu nog maat- sedert ecuige maanden ir werking was, is den 4 dezer een prooi ilei vlammen geworden. Utrecht. Door de Vereeniging lot vei- betering van Volksgezondheid alhier is aan da Tweede Kamer een adres gericht, inhoudende het verzoek om het onderwijs in de gymnastiek op alle scholen verplichtend te maken. Nijmegen. Bij vonnis der Arrondissements- Rcclitbank te dezer stede vnn Woensdag, is II. .1. Daarnen, vroedmeester, vroeger wonende le Doornenburg, tot cellulaire gevangenisstraf van één jaar, geldboete van f 300 en subsidiair eene maaud cellulaire gevangenisstraf veroor deeld, ter zake van doodslag door onvoorzich tigheid, op 16 November jl. gepleegd op eene schippersvrouw, die, volgens verklaring vnn onderscheidene geneesheeren, er. zooals trouwens tie lijkschouwing heeft bewezen, lijdende was aan Cancer uteri, door die vrouw op een bij hein gerezen vermoeden van zwangerschap, op zulk een ruwe wijze te behandelen, dat zij in den nacht van 18 op '10 d. a. v. is bezweken. De beklaagde, ter terechtzitting ver«cliüiten, heeft geene enkele, zelfs voor ecu leek aan nemelijke reden voor zijne handelwijze kunnen aanvoeren.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2